Spectre

• Velká Británie Spectre (více)
Velká Británie / USA, 2015, 148 min

Režie:

Sam Mendes

Hudba:

Thomas Newman

Daniel Craig, Christoph Waltz, Léa Seydoux, Ralph Fiennes, Monica Bellucci, Ben Whishaw, Naomie Harris, Dave Bautista, Andrew Scott, Rory Kinnear (více)

James Bond dostane záhadný odkaz z minulosti, který ho přivede na stopu známé zločinecké organizace. Postupně rozplétá složitou pavučinu lží, aby nakonec odhalil děsivou pravdu o SPECTRE. (Forum Film CZ)

Alementina

2,5* a doufam, ze priste se tvurci budou drzet hesla "v jednoduchosti je krasa" ... z Bonda se nam stal metrosexual, predpokladam, ze kamkoliv se hne, tak sebou taha nazehlene na miru šite obleky... : ()

Rakosnicek77

Opravdu mi to je líto, ale 24 Bond je neskutečná kravina! Roztahaná, nicneříkající a nekonečná pitomost. A na tom naprosto nic nezmění, ani těch pár akčních scén, které ale v té celkové rozplizlosti úplně zapadnou. A to na Bonda chodím strašně rád, dnes jsem byl na předpremiéře, ze které ale lidi postupně odcházeli :-( Šel jsem i já, poprvé asi po 3 letech asi po dvou hodinách a to jen proto, abych jako můj soused v sále neusnul. Dvě hvězdy za akční scény a respekt k samotnému Bondovi. Jinak obrovské zklamání! ()

Kaluž

Zatímco Casino Royale a Skyfall spadali do ranku "chytrá zábava", Spectre (obdobně jako Quantum of Solace) sklouzlo opět jenom k té zábavě. Tak to většinou dopadá, když se u jednoho stolu sejdou čtyři scenáristé, kteří se nemohou dohodnout, zda ten film bude blbej jenom na oko a nebo doopravdy. Úvod v Mexiku je spektakulární, při scéně na "jeden záběr" se tají dech, ovšem zhruba od půlky (po představovačce v Itálii), kdy tvůrci odkryjí veškeré karty a vystřelí poslední náboj s nápisem "invence", to jde čím dál tím víc do kopru a ve chvíli, kdy si to ústřední bondgirl "nenápadně" štráduje ze scény, aby se vzápětí nechala unést psychicky labilním záporákem, už z plátna křičí čiré zoufalství. V roce 1975 bych si asi liboval, jak hezky s tím teroristickým šmejdem zase ten James zatočil, ale v roce 2015 už tuhle koninu skousnou snad jen zapřisáhlí fandové Flemingových předloh. Nová bondovka je zkrátka jen hezky nasnímaná pohádka, co se zbytečně bere příliš vážně. Příště by to chtělo více nadhledu, páni scenáristé. ()

movieband

"You are a kite dancing in a hurricane, Mr. Bond" Spectre se pro mě stal tou nejchlapáčtější bondovkou, jakou jsem zatím viděl. Scénář je sice vesměs jednoduchý a hraje se tu na klasického záporáka s gorilou, který Bondovi pořádně zatopí. Ale ta chemie, která v něm fungovala mezi postavami, souznění.. to bylo.. Čekal jsem, že Spectre bude slabá bondovka. Ale už v prologu mi bylo jasné, že tohle bude něco, co bych rozhodně nečekal. Právě úvodní scéna, které se jela prakticky bez střihu, byla úchvatná, a já už v ten moment začal litovat, že jsem Spectre v kině minulý rok vynechal. Pravdou o Spectre je, že je hodně táhlou a ukecanou bondovkou. Tady bych to dokázal označit frází, že více, než řadového diváka Spectre odmění spíše vnímavější publikum. Mendes si zajel víc do dramatu a psychologické hry na kočku a myš. Bond si šahá na dno a řeší otázku smyslu svého života díky půvabné a nádherné Ley Seydoux, která je tu perfektní atypickou bondgirl, v zásadě stejně důležitou jako byla Vesper. Film je dle mě účelně táhlý a nejde o neschopnost scénáristů. Spectre se totiž pomalu, ale jistě dere v průběhu děje nahoru, aby v závěru mohlo vygradovat a překvapit. Právě závěr je jednou ze silných stránek filmu. Akce perfektně natočená (honička v Římě měla perfektní hudební doprovod), stejně jako bitka ve vlaku. Z celé série Craigo-bondovek právě ve Spectre na mě Bondův charakter zapůsobil nejlidštěji a nejvěrohodněji. V průběhu děje se jeho postava měnila, rostla a v závěr byl jen perfektní třešničkou na dortu. Waltzův záporák, i když byl na scéně minimálně, tak mi to nijak nevadilo. Přišlo mi to pěkně vyvážené. Navíc tam měl Waltz svojeho záporného sekundanta, který za něj zaskočil v době jeho nepřítomnosti. Ti největší záporáci se můžou na plátně objevit jen na chvíli, záleží jen na tom, jak dobře mají sepsaný charakter na to, aby to dokázali utáhnout, aby i ta chvilka, během které jsou na plátně byla pamětihodná a zalátala jinak absenci jejich charakteru ve větší části příběhu. A právě ve Spectre mi tohle přišlo zvládnuté. I když tam Waltzův záporák byl minimálně a většinu času tam za záporáky kopal právě druhá postava, tak i tak to stálo za to. Protože, když byl Waltz na scéně, tak byla vidět jeho moc, totalitní vize a nebezpečnost, i veskrze klidné chování. Spectre jsem viděl tři dny zpátky a pořád mi leží v hlavě, mám chuť se na něj podívat znovu a ne kvůli tomu, abych v něm mohl hledat chyby, co jsem případně přehlédl. Ale kvůli tomu, abych si ten zážitek mohl znovu vychutnat. Nejchlapáčtější, zábavná, napínavá, vyvážená a pro mě nejlepší bondovka s Craigem. P.S. Úvodní píseň se mi líbila o něco málo víc, než Skyfall od Adele. P.P.S. Thomas Newman má k filmu perfektní soundtrack. 95% ()

swed

Nejpovedenější bondovka od "Goldfingera". Podle vlažných ohlasů jsem čekal průšvih, jenže tím "Spectre" rozhodně není. Nová bondovka přímo navazuje na zlatou éru ze 60. let, ať už záměrně jednoduchým a stylizovaným dějem, doslovnými citacemi prostředí a v neposlední řadě padouchem (dokonce se tu mihne i ona perská kočka). Snad i v tom může být pro mnohé kámen úrazu, "Spectre" je totiž naprosto odlišným pokračováním než předešlé 3 kousky, jejichž snahou bylo Bonda co nejvíce ukotvit v realitě. Zde se divák dočká pravého opaku - zabávné a nostalgické podívané, která se vrací ke komiksové přímočarosti předlohy a hlavně proto jsem si film (snad až na trochu zbytečné druhé finále a podzápletku v Londýně)) neskutečně užil. P.S. Film podle mého nejvíce ocení fanoušci celé(!) série. Bez znalosti bondovského vesmíru to asi moc fungovat nemůže. ___ S odstupem času už zdaleka tak nadšený nejsem. Je tu spoustu skvělých momentů odkazujících na klasiku, ale jako celek to úplně nefunguje. Chtělo by to úplně vypustit londýnskou zápletku a energii soustředit na vztah Bond-Blofeld.  7/10 ()

Thomassi

Tak mám za sebou nejočekávanější film roku. Obrázek jsem si musel udělat sám, protože první reakce na nového Bonda byly upřímně řečeno šokující, v tom negativním slova smyslu. Všude jsem četl, že to už není ono, že je to roztahaný a že za takový prachy je to shit roku. A to, jako velkého fanouška craigovek, mě dost zamrzelo. Každopádně jsem viděl zase tak trochu jiného agenta 007. Film začíná epickým úvodem v Mexico City, navnadí akcí, na kterou si ale divám musí počkat zase až za celkem dlouhou dobu. Celkově je Spectre spíš psychologická cesta Bondovou minulostí, než akční jízda, na kterou jsme zvyklý. Co naplat, Mendes to udělal po svém, někomu to nemusí sedět, já se ale na to dívám tak, že Spectre temným způsobem uzavírá Craigovského Bonda a odkazuje nostalgicky na jeho předchozí mise. Akce sice není mnoho, ale když už se objeví, stojí zato. Jednotlivé postavy kromě Bonda, M a Q a sexappelu Madeleine bohužel nejsou tak zapálení a zklamání je určitě Christoph Waltz, který jako záporák nepředvedl nic, co by Bonda mohlo zastavit. Paradoxem je, že závěrečná půlhodina je pro většinu uživatelů naprosto zbytečná, mně ale přivodila husinu. Jedná se totiž o precizně zvládnutý darkend v rozvalinách bývalé centrály, který kandiduje na jeden z nejlepších konců za poslední dobu. A všechny tyto eskapády jsou doprovázeny naprosto bombastických hudebním doprovodem. Spectre je úplně jiná bondovka, než kterou jsme všichni čekali, ale zároveň je svým způsobem originální a svoje místo si určitě zaslouží. ()

de_FACTO

Čtyři, no. Ale já i QoS dal čtyři. Málokdo nadržuje Bondovi tak, jako já. Guilty pleasures jsou guilty pleasures a na ty z ranýho dětství to platí dvakrát tolik. Jinak je Spectre klasičtější, vtipnější a mnohem táhlejší (což osobně nevnímám jako minus) bondovka, kde motivy jsou často zvláštní a nedostačující a postavy nevyužité. Seydoux je ale nejlepší bond girl od Evy Green. A Eva Green je nejlepší bond girl ever, takže to u mě berte (jako všechno ohledně Bonda a i jako Bond sám) s velkou, velkou nadsázkou. Pro tentokrát bohužel i s rezervou. ()

decouble

Už mě nebaví dívat se po stý na smrtelně vážně tvářící se film, kde hlavní záporák dlouze mučí kladnýho hrdinu a vykecává se, aby mu následně hrdina utekl. Stejně tak je trapný postavit hlavní dějovou linku na tvrzení, že za vším, co se doposud v craigovských bondovkách stalo, stojí jedna osoba. Tak laciný. Ale snad nejhorší na tom je sledovat v akci tak přesycenou zločineckou organizaci jakou je Spectre, kde na lusknutí prstu tým ajťáku předvede ukázkovou choreografii otočky na židli. Člověk se ptá, kde asi všechny ty zaměstnance Spectre najímá? Na jobs.cz? "Hledají se pracanti, kteří hledají dobrodružství, solidní platové ohodnocení a nevadí jim dlouhé dojíždění do práce - loajalita až za hrob podmínkou!" ()

PogoJoe

3,5/5 || Už od úvodní hodně nepovedené melodie/písně to nebylo ono. Také se mi nelíbila příliš dlouhá délka filmu, kvůli níž jsem byl na konci utahaný a už mě to nebavilo. Herci (záporák, bond girl, zabiják) vybraní dobře - ale chyba je ve scénáři - hlavní záporná postava je nevýrazná a její motivy divné. Lokace, v nichž se nový Bond odehrává, také průměrné - bývaly líbivější a exotičtější. I kameru hodnotím průměrně, nejdůležitější je však příběh, který mě tentokrát moc nezaujal. || (4/2022) Druhé shlédnutí - Spectre už se mi líbil víc, a proto přidávám hvězdičku na 4. Úvodní písnička mi pořád trhala uši, ale příběh už mi nepřipadal příliš natahovaný, ale bezva uvolněný. Není to sice rozhodně top ani mezi bondovkami s Craigem, ale pro celý příběh s Craigem 007 klíčový díl, u kterého jsem se, aspoň napodruhé, cítil v pohodě... ()

stration

Film je to rozhodně dobrý. Hned úvod je přímo geniální a první scéna, která je z velké části točená bez střihu, vás navnadí na další Bondovskou super jízdu. Pak následují rovněž perfektní titulky, kde ale mohla znít trochu lepší píseň. Po Skyfall rozhodně slabší. Následující dvě hodiny jsou ale dle mého málo nápadité a hrozně lineární. Téměř žádné překvapení, pouze přesuny z místa A do místa B. Záporák Waltz je pojatý celkem divně, a tak člověk neví, jestli je komik, nebo nebezpečná kreatura, která ohrožuje celý svět. Ve své typické roli se představí také "Moriarty" Andrew Scott, kterýmu tihle hajzlíci prostě jdou. Craig je podle mě stále jako Bond nejlepší, i když se mi zdálo, že na své finesy má kupodivu celkem málo prostoru. Podtrženo sečteno, Spectre je důstojným pokračováním Craigovské série Bonda, kde se dozvíme zase o kousek víc z minulosti agenta 007 a příjemně se pobavíme. Ona syrovost a genialita Skyfallu zde ale lehce chybí. Nezbývá, než se těšit na pokračování, které, doufám, bude o chlup lepší. ()

Helo

Pro pořádek je potřeba podotknout, že tyhle 3* jsou diametrálně odlišný od 3*, který ode mě maj Brosnanovky.... Skyfall byl pro mě bondovskej The Dark Knight. Od tohohle jsem doufal bondovskej Dark Knight Rises... žel bohům se nestalo. Přes všechnu tu umnou režii a snahu bejt něčím víc, je to ve výsledku dost studený a nudný;. U Skyfallu to vyšlo na jedničku, tady už bohůmžel ne. Sice konspirační zápletka byla fajn, ale ve výsledku byla totálně průhledná a naprosto (na neuvěřitelných 150 minut) jednoduchá, polovina příběhových cestiček zbytečná (WTF vrtačkový křeslo?) a scénáristický berličky až moc očividný. Navíc Craigovo Bondové vždycky působili nepřehnaně, relativně chytře a realisticky, ale u akce s letadlem a vrtulníkem jsem měl chuť kousnout se do prdele, nemluvě o šatech samovolně se měnících v noční košili (i když za to strhávat body nemůžu, protože v ní Léa vypadala nehorázně sexy, takže jsem nakonec za to kouzelný oblečení, který jí dali, rád ). Za to bitka ve vlaku byla skoro až Bourneovsky suprová - a taky v podstatě skoro to jediný, co si půl hodiny po konci filmu pořádně pamatuju, což je dost blbá devíza (a samozřejmě ještě tu Léu v noční košilce). ()

major.warren

Spectre sice není tak silný jako Skyfall, ale konečně (doufejme) uzavírá Craigovskou temnotu. Co dodat? Já milovník Bonda, který viděl každý díl snad milionkrát, se po nějakých dvou až třech letech opět vracím ke svému dětství. Na Spectru jsem byl v kině a pak jsem ho na DVD viděl asi třikrát, takže ho mám nakoukaný nejméně ze všech Bondovek. S Craigem přišla jakási revoluce. Ale bohužel nikoliv v nápadech. Ve Spectru nám Mendes předkládá téměř vše, co má klasická Bondovka mít; krásnou ženu, protivníka v podobě jedinečného Christopha Waltze, který coby legendární Blofeld sahá nad kotníky Tellymu Savalasovi i Donaldu Pleasencovi. Léa Seydoux je jednou z nejelegantnějších Bond girl. Vizuálně je Spectre bravurní, Hoytema Deakinse nahradil výtečně. Thomas Newman zase rozvinul svou skvělou hudbu ze Skyfallu. Píseň Writing's on the Wall je jednoduše skvělá. Spectre je opravdu dobrá Bondovka, jen mi chvílemi připadá až příliš utahaná, bez elánu, kterým vyzařoval Skyfall. Příběh je silný. Sice není striktně flemingovský, ale zase nám vysvětluje všechna Craigova dobrodružství a de facto za nimi konečně dělá (doufejme) tlustou čáru, což je obrovské plus. Spectre už má oproti předchozím třem dílům blíže ke klasičtější struktuře Bondovky, byť scenáristé z toho nakonec udělali opět až příliš osobní podívanou. Propojení s Blofeldem, který je vlastně Franz Oberhauser, tedy Bondův nevlastní bratr, je naprostá hovadina (Fleming by se asi otáčel v hrobě). Je to hodně drama a chybí mi tradiční humor. Jsou tu ovšem i super scény jako honička v Římě či parádní závěr. 85%. Už jen za finální Aston Martin DB5. ()

FilmFan24

Opět dobře promíchaná nálož akce říznutá suchým britským humorem. SPECTRE je poskládané různorodými scénkami, které drží pohromadě bondovská značka. Velkým kladem pro znalce bondovek je připomínka starých dobrých časů špionážní elegance šedesátých let. Závěrečná scéna mě vážně potěšila. ()

salalala

Pravděpodobně pod vlivem prvních dojmů a ohlasů jsem trochu snížil očekávání a byl jsem příjemně překvapen. Mendes je na bondovky zkrátka příliš "artový" režisér, což je vidět z každé scény. Zejména ta předtitulková, kde je snad pět minut bez jediného střihu, je naprosto fantastická. Je snadné Spectre odstřelit, jenže ten film si to dle mého nezaslouží. Mendes má od počátku jasno, jak chce vše koncipovat a snaží se o spojení drsnějšího a psychologičtějšího Bonda s tím odlehčeným, který se nebere moc vážně. Je pravda, že tenhle přístup se ne vždy daří a někdy se mezi sebou obě roviny bijí, většinou ale poměrně fungují a Spectre se dá považovat jako přemostění mezi moderními a starými bondovkami. Rozhodně potěší spousty sofistikovaných odkazů na předchozí díly a nádech starých časů (sídlo ústředního padoucha, bezvýznamná epizodka s vdovou po mafiánovi, mlčenlivý záporákův sidekick) a taktéž famózní automobilová honička a bitka ve vlaku. Craig už se v roli plně usadil a našel a jednu bondovku by ještě utáhl, Seydoux není nijak výjimečná, ale hraje přesně, co má, Fiennes zvládá i akčnější roli, Whishaw je velmi solidní a Waltz je naštěstí umírněný a jako záporák je znovu výborný, i když trochu nevyužitý. Film není bez chyb a stopáž je skutečně přetažená a někdy je to celé dost pomalé a závěrečný zvrat je bohužel trošku hloupý a působí jako úlitba fanouškům, kteří plesají nad tím, že sledují origin Bondovy nemesis, a ačkoli je ta myšlenka zajímavá, takovýhle zrod je trošku zvláštní a za vlasy přitažený. Vedle Skyfall tak jde o další bondovku, kterou je třeba vidět vícekrát, aby se mohla pořádně docenit. 75% ()

kajas

Nové dobrodružství agenta s povolením zabíjet je úplně jiné než geniální předchozí film. To ale vůbec neznamená, že je špatné, naopak. Kromě otřesného Smithova songu, který kazí velmi působivé úvodní titulky, a trošilinku přetažené stopáže nemám vlastně co vytknout. "Spectre" se evidentně snaží navázat na klasické bondovky z 60. a 70. let (vzhled a poloha padouchova sídla, málo krve, vtípky) a já jsem tuhle podívanou tvůrcům sežrala i s navijákem. Snad ještě malá poznámka: Waltz začíná opakovat sám sebe, Bardemův Silva zůstává na poli bondovských záporáků neporažen. ()

Colby Sawyer

Mně se to líbilo, nevím jestli více nebo méně než Skyfall či Casino Royale, ale líbilo a vlastně hodně. Lokace jsou super(výborná kamera). Akce taky super jen ta jedna honička byla zbytečně bezkontaktní. I záporáci byli dobří jak Waltz tak Bautista, který toho moc nenakecal. Craig je výborný Bond a doufám, že si ho zahraje ještě jednou. Nejvíc potěšila Léa Seydoux. Zahrála to skvěle a při každé scéně vypadala úžasně. I Londýská část M, Q a MoneyPenny bavili s jejich vlastním záporáčkem, zábavným Andrewem Scottem. Určitě povedená Bondovka. ()

gegina31

Po fiasku se Skyfall, celkem dobrý návrat. Nic už se ale v mých očích nevyrovná Casinu Royale. Skvělá byla rvačka ve vlaku, i závěr nebyl špatný, ale jinak mě nic významně nepřekvapilo ani nedostalo. Už jsem těch akčních filmů asi nasycená až přesycená :) ()

AffectedFace

Nové Bondovky jsem upřímně vůbec nemusel. Už jenom z principu, že se na roli Jamese Bonda podílel Daniel Craig. Spectre je ale zajímavě založený snímek, kde si režisér rád hraje s kulisama a dává to okatě najevo. Obrovskou chybou snímku je délka a to jednoznačně. V obsahu 150 minut bych si představil více akce a ne spoustu utahaných dialogů. Openingovou scénu v Mexiku tesat do kamene, protože přesně takhle si Bondovskou akci představuju. Bohužel mi snímek sedl jenom z části, ale bude to chyba z mojí strany, že jsem předchozí díly Craigových Bondovek neviděl. Tím pádem je repete po zhlédnutí předchozích dílů povinností. Zatím 60% ()

higuain

Bondofilové budou jásat, ostatní se budou nudit. Zatím se to celkem potvrzuje. Rozporuplné přijetí nového Bonda vneslo menší obavy i do mé hlavy, bylo to však zbytečné. Už Skyfall dokázal výborně propojit klasické bondovské prvky s moderní dobou a Spectre jde v tomhle ohledu ještě dál. Úvod v Mexiku je vynikající a následující vizuální orgie úvodních titulků mě na chvíli dokázala přesvědčit, že Sam Smith umí zpívat. Na tak drahý film velmi pozvolné tempo zjevně spoustu lidí přimělo a ještě přiměje zívat, mě to však nenudilo ani minutu. Vlastně jsem si letos v kině ještě žádný film tolik neužíval (Kingsman jsem úplně docenil až časem), což ze Spectre dělá kandidáta na můj osobní film roku. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

31.12.2021

Kolik stála reklamní kampaň na nového Bonda?

Kolik stála reklamní kampaň na nového Bonda?

09.10.2021

Nové bondovce Není čas zemřít se v kinech daří. Snímek s loučícím se Danielem Craigem má z mezinárodních trhů už přes 120 milionů dolarů, po druhém víkendu míří přes 150 milionů, a americká premiéra… (více)

Bond s Venomem vládnou kinům

Bond s Venomem vládnou kinům