Reklama

Reklama

Harry Potter a Ohnivý pohár

  • Velká Británie Harry Potter and the Goblet of Fire (více)
Trailer 3
Fantasy / Rodinný / Dobrodružný / Drama
Velká Británie / USA, 2005, 157 min

Navzdory zlým snům, které ho nepřestávají pronásledovat, vydá se Harry s Weasleyovými na čtyřsté dvacáté druhé famfrpálové mistrovství světa. Slavnostní zahájení je velkolepé, v noci však kemp přepadne skupina maskovaných čarodějů, kteří vyvolávají paniku a na obloze vykouzlí obrovskou lebku s hadem v ústech. Znamení Voldemortovo. Je jasné, že se blíží temná doba. Je to zřejmé i z faktu, že se tu bude konat významný Turnaj tří kouzelníků, jehož vítěz získá Ohnivý pohár. Do soutěže se smějí přihlásit pouze kouzelníci starší sedmnácti let. Do Bradavic přijíždí nejen nový učitel obrany proti černé magii Alostor Moody, ale také výpravy ze dvou dalších evropských kouzelnických škol. Zatímco se napjatě čeká na trojici, kterou pohár vybere, začíná vyučování. Moody dává od první hodiny jasně najevo, že bere obranu proti černé magii vážně. Nastává slavnostní okamžik. Pohár vybere do turnaje Cedrica, Viktora a Fleur. K úžasu všech určí ještě Harryho, i když mu ještě není sedmnáct. Podle pravidel se musí turnaje zúčastnit, protože byl pohárem vybrán. Harry zjistí, že prvním úkolem bude získat zlaté vejce, střežené drakem. Kolegiálně to prozradí Cedricovi a oběma se to v napínavém souboji podaří stejně jako Viktorovi a Fleur. Zatímco se chystají na druhý úkol, blíží se velký Vánoční ples. A to ještě netuší, že se závěrečný úkol turnaje změní v děsivou noční můru, která bude někoho stát život. (TV Nova)

(více)

Videa (4)

Trailer 3

Recenze (1 110)

Lima 

všechny recenze uživatele

Smím-li vyslovit názor obyčejného mudly, jakým jsem já, tak Newell nic nepokazil, ale ani nenadchl. Především tu není jediná scéna či jediná postava, která by mně ohromila, zaujala či vyděsila. Se slzou v oku vzpomínám na stylové Cuarónovy mozkomory, kteří tak dokonale brnkali na temnou strunu příběhu, v Newellově filmu zde temnotu zastupuje Voldemort, který by nevyděsil ani mého křečka (a to mám Ralpha tak rád) a jehož přehrávající teatrální finále patří k nejslabším okamžikům filmu. Hlavní problém filmu je ale v absenci hlubších emocí (aspoň na mně to tak působilo) a až příliš útržkovitém vyprávění,spousta scén je dějově nedotažených, Newell zbrkle, zřejmě i díky scenáři, skáče od scény ke scéně, člověk netknutý knižní předlohou tápe a holým faktem zůstává, že plně docenit Newellův film mohou snad pouze čtenáři, kteří mohou porovnávat své čtenářské vizuální představy s děním na plátně. Věřím, že by pomohlo film "natáhnout", či rozdělit na dvě části a učinit tak děj plnějším dojmem. Jo a jen tak mimochodem, touha po hypogryfovi, model Klofan, mě už přešla. Teď prahnu po "žaberníkovi", s ním by se dalo při mé plavecké mizérii dobře machrovat před ženskými v bázéně :o) ()

Djkoma 

všechny recenze uživatele

Už teď u 4tého dílu Harryho ságy se rozhoduji mezi 2 a 3*. Zvláštní. Minulý díl Alfonsa Cuaróna jsem považoval za dokonalou výpravu do světa, kterému vládne chlapec s jizvou na čele a modlil se, aby série nezačala upadat. Což se bohužel stalo a nechci za toho vinit nikoho, ale režisér je za výsledek odpovědný. Žánrový mix, který se s Ohnivým pohárem snaží rozpoutat je opravdu až k pěsti do obličeje(a určitě nějakou dostane ;)). Zpackané tempo, které se snaží tvářit jako nejnadupanější vánoční jízda a přesto stále zůstává pohádkou s temným ovzduším. Bradavice začínají být více a více temné, ale na co to je, když vše se v nich odehrávající je jen brutálně střižená nuda. Hlavní postavy nejsou vůbec v tomto díle zajímavé. Hermiona, která se stane zajímavou snad jen plesem(přijde to jen mě nebo je ples prostříhán a ponechán ve verzi ala nebudeme to prodlužovat zbytečnostmi). Pravda o zrzkovi je taková, že jsem si ho pořádně všiml 2x a pokaždé bych raději kdyby tam nebyl. Jediný Harry se snaží, jak může a jako herec začíná dorůstat a snad se vyhne něčemu, co potkává Elijaha Wooda a prokouše se Potterovským stereotypem. Ostatní herci včetně pár nových, kteří se zde ohřejí jen po dobu jedno dílu si nejde stěžovat. Avšak francouzská krasavice je víc krasavice než herečka a nemá snad ani 4 věty v celém filmu a ukrajinský (nebo bůh ví odkud) silák vypadá trochu jako tupý hromotluk, kterému utekl mozek na dlouhou procházku. Ralph Fiennes jako Voldemort. Pamatuji si, jak jsem si tuto zprávu přečetl a řekl si, že ti tupý zbohatlíci z kanceláří v Hollywoodu asi jednou zapli mozek a najali někoho schopného. Ano to jsem si myslel. A jaká je pravda? Bohužel jiná. Ralph je démonický, umí být děsivý a pohledem vám umí vytrhnout srdce z těla, ale jako by tohle režisér nechtěl. Jeho démoničnost raději lehce zakryl a jeho osoba vychází na konci filmu v podobě, která vyleká možná malé 8leté dítě, ale to je vše. Velká škoda. To vše tvoří z Harryho průměrný film, který ještě podporuje průměrná hudba od Patricka Doylea. // Po letech a několika shlédnutí zvyšuji na 4*. Tenhle díl jsem i přes délku a občas slabé triky docenil až po delší době. ()

Reklama

xxmartinxx 

všechny recenze uživatele

Pro mě je tenhle díl velkým krokem zpět oproti trojce. Jakoby se snažil vytěžit z Cuarónova stylu, ale sakra mu to nejde. Navíc tak dlouhá kniha nejde zfilmovat ve dvou hodinách, když nejste schopni ústupků. Možná, že kdyby se tvůrci tak křečovitě nedrželi knihy a nesnažili se natočit film pro děti, bylo by to lepší. Právě to je totiž podle mě největší problém tohoto dílu. Pořád je to lepší než otravná dvojka a jednička, ale trojka je nepřekonaná. 50%/60% A ujištění z toho, že Harry Potter nikdy nebude seriózní ságou. ()

MM_Ramone 

všechny recenze uživatele

Prvý film (Harry Potter a Kameň mudrcov) zo série o mladom čarodejníkovi Harry Potterovi a jeho priateľoch bol natočený v roku 2001. Druhá časť (Harry Potter a Tajomná komnata) prišla do kín o rok neskôr. Obe ich režíroval Chris Columbus. Oba snímky som ohodnotil štyrmi hviezdičkami. V roku 2004 pod režisérskou taktovkou Alfonsa Cuaróna bol natočený tretí diel (Harry Potter a väzeň z Azkabanu). Je to môj najobľúbenejší. Dal som mu plný počet, päť hviezdičiek. Štvrtú časť (Harry Potter a Ohnivá čaša) režíroval v roku 2005 Mike Newell. Po perfektnej trojke ma to dosť sklamalo. Už ma to celé potterovské čarovanie prestávalo pomaly baviť. Po filmovej a technickej stránke je to stále na vysoko profesionálnej úrovni, ale príbeh mi už moc nesadol a hlavné postavy s pribúdajúcim vekom sú stále viac a viac nesympatické. *** ()

Matty 

všechny recenze uživatele

S Ohnivým pohárem vychází najevo, jak zoufale je série Potterovských filmů závislá na muži/ženě na režisérském sesli. Hlavní hrdina – na rozdíl třeba od bondovek – nedokáže utáhnout celý film. Knižní předloha je sice kvalitní, avšak její otrocký přepis výsledku jedině ublíží, takže zábavu v konečném důsledku zajišťuje hlavně ten režisér. Pro mnohé bylo velkým překvapením, když se Vězně z Azkabanu ujal mexický „odborník na teenagerskou erotiku“ Alfonso Cuarón, jenže ten všem pochybovačům vytřel zrak, když natočil temný, napínavý a hlavně svižný snímek oproštěný od upjatosti prvních dvou dílů. Vybrání nevýrazného Mikea Newella tedy nebylo až takovým odvazem, no, každopádně měl nač navazovat. A pustil se do toho se vší vervou. Stylizace úvodního Mistrovství světa ve famfrpálu je velmi moderní a velkolepá, o to více po úvodním „nažhavení“ zamrzí nekompromisní střih na pozápasové veselí přerušené zásahem smrtijedů, jejichž pochodující šiky připomenou aktivity Ku-Klux klanu. Ale slušné tempo Newell udržuje ještě během efektivního nástupu krásek z Krásnohůlek a bulharských drsňáků. Polevuje teprve v průběhu hodiny „Pošuka“ Moodyho, kdy pitvoření s přerostlým pavoukem a Hermionina přecitlivělost působí velmi nepřirozeně, tedy i rušivě. Bohužel podobných momentů je zde více. Částečně vinou chabých hereckých výkonů ústřední trojky, částečně i příliš okatou snahou sdělit nám, že „Hermiona je taky holka“. Počínaje prvním úkolem Turnaje tří kouzelnických škol, filmu zcela dochází energie a až na malé oživení v podobě „rockového plesání“ se až do tolik očekávaného finálního střetu „face to face“ drží zlaté, nevzrušivé střední cesty. Od Columbusových filmů se to liší předně velkolepější výpravou, lepšími triky a dospělejšími hrdiny. On to nebyl špatný nápad, koncipovat Ohnivý pohár jako napínavý thriller s hororovými prvky (zvlášť scéna z bludiště za mnohé vděčí Osvícení), ale stále je zde patrná snaha vyhovět především dětskému publiku (což je zároveň nejzásadnější odklon od teenagerského Vězně z Azkabanu). Když dospívají čtenáři, knihy a jejich hrdinové, tak proč by nemohly také filmy? 75% Zajímavé komentáře: kiddo, Marius, Legas, emo, Indy ()

Galerie (393)

Zajímavosti (144)

  • Ve scéně, kdy Moody (Brendan Gleeson) přemění Malfoye (Tom Felton) ve fretku a následně ho začne honit kolem stromu, odloží si svou hůl a ta zůstane stát kolmo k zemi. V dalším záběru však stojí trochu šikmo a pak opět kolmo. (ELBobes)
  • Při hodině lektvarů Fred (James Phelps) pošle Ronovi (Rupert Grint) dopis, že by si už měl někoho najít na ples. Když ho hází Ronovi, tak je nápis úplně nahoře, ale když Ron dopis čte, tak je nápis uprostřed papíru. (orkadimenza)
  • Predrag Bjelac (Igor Karkaroff) spomína: „Podľa anglických zákonov môžu byť detskí herci na pľaci 4 hodiny, čo sa veľmi prísne dodržiavalo. Bez ohľadu na to, že sme boli uprostred obrazu. Ak deťom práve ‚padla‘, všetko sme museli nechať tak.“ Keď detskí herci odišli, kamera sa začala sústreďovať na dospelých a nakrúcanie pokračovalo s detskými dablérmi. (krasomama)

Související novinky

Kdo si zahraje Batmana?

Kdo si zahraje Batmana?

17.05.2019

Aktualizováno: Novým Batmanem se stal Robert Pattinson. The Batman režiséra Matta Reevese patří mezi nejočekávanější komiksové projekty příštích let, není tedy divu, že kolem obsazení nového… (více)

Hollywoodští skladatelé v Praze

Hollywoodští skladatelé v Praze

18.04.2015

Hned několik světových premiér obohatí program 4. ročníku festivalu Film Music Prague. V rámci koncertu s názvem Hudba Hollywoodu zazní 23. dubna ve Dvořákově síni Rudolfina hudební ukázka z… (více)

Film Music Prague 2014

Film Music Prague 2014

20.07.2014

Americký skladatel Elliot Goldenthal, který je držitelem Oscara® za hudbu k filmu Frida, a britský skladatel Patrick Doyle, jež je autorem hudby k velkofilmům jako Thor, Harry Potter a Ohnivý pohár… (více)

Reklama

Reklama