Pán prstenů: Návrat krále

• USA The Lord of the Rings: The Return of the King (více)

džanik

Upozorňuji, že nejsem a ani jsem nebyl žádný skalní tolkienovský fanda, ať už jde o knihu nebo o film. Je to ostatně vidět na datu komentáře. Jako první kniha se mi do ruky dostal pohádkový Hobit, uchvátil mě a přivedl vzápětí ke slavné knižní trilogii (1998). Při čtení jsem měl docela práci prokousat se druhým dílem, všemi těmi postavami a vztahy (občas jsem se musel i vracet), přitom jako film se mi právě druhý díl líbil ze všech tří nejvíce. Čím to je? "Společenstvo" bylo na mě svými zvraty, tempem a sérií digitálních příšer moc rychlé, "Návrat" zase zdlouhavý a v podstatě o jednom. Mám pocit, že ze všech knížectví a krajů mi ve filmu byla nejsympatičtější právě Rohanská marka. V případě prvního filmu jsem měl sáhnout po delší verzi, u posledního zase ke "standardní". Filmy jsou to jistě (vizuálně) zajímavé, že by ale měly patřit k nějakému "kulturnímu dědictví lidstva" si nemyslím. Podobný nebo menší humbuk doprovázel i Spidermana, X-meny, Harryho Pottera a já nevím co všechno a za pár let ticho. Na filmového Hobita jsem nicméně zvědavý. ()

MATADOR

Finále se snaží nacpat do sebe tolik věcí, být velkolepé, ale nakonec se mu to moc nedaří. Zbytečná rozvleklost, které by neuškodilo vymáznout tak 1/2h a i tak by bavila a fandové ať se kouknou na extended :) ()

Aiax

Za prvé a především je nesmysl srovnávat jednotlivé díly (jednička je lepší než trojka a podobně). Pán prstenů je prostě jeden dlouhý 10 hodinový film a tak je ho také třeba brát. Jackson prokázal své mistrovství i v tom, že přesně rozvrhl děj a atmosféru tak, jak plyne v knize, a taky díky tomu natočil jednu z nejlepších knižních adaptací všech dob. Než se pustím do superlativů, ještě ta hrstka nepodstatných výhrad - celá série jistě není dokonalá, některé záběry jsou očividně méně vypiplané než jiné, ale to je naprosto omluvitelné - už tak do toho Jackson narval veškeré peníze, čas a lásku, kterou disponoval. Casting se IMO také nepovedl na sto procent, vadili mi především mdlý Mortensen, průměrný Wood, těžce neelfský Weaving a pro chlapy těžko stravitelný Bloom, ale to je jednak jen můj osobní názor, druhak se obsazení povedlo více než dokonale např. u ostatních hobitů (především Astin byl úžasný), Gandalfa, Gimliho, Arwen, Bilba, Galadriel a spousty dalších postav. Ale to jsou jen drobné vadičky na kráse - Pán prstenů je bez diskusí nejlepší fantasy příběhem a také jedním z nejlepších velkých epických děl všech dob. Film samozřejmě už ze své podstaty nemůže nabídnout takovou hloubku emocí, imaginace, jazykové genialiy a vůbec celkového zážitku jako kniha, ale v rámci možností udělal Jackson téměř vše, co udělat mohl. Striktní "realisté" bez špetky fantazie a nejrůznější škarohlídi si tohle určitě neužijí, ale všichni kdo dodnes milují krásné pohádky pro velké i malé, plné lásky, hrdinství, přátelství, nezištné odvahy, velkých králů a starobylé mytologie i obyčejných lidiček z podhradí, ty všechny musí Tolkienův mistrovský epos prostě chytit za srdce, ať už v podobě knižní, nebo zfilmované. ()

Bones!

Dlouho jsem odolával pokušení napsat komentář, k jednomu z mých nejoblíbenějších filmů. Teď, zhruba po 10. zhlédnutí "extended verze", už asi nemám na co čekat. Pravda těžko napíšu něco nového a v podstatě by asi nebyl problém najít komentář pod který bych se mohl podepsat, ale abych alespoň něco napsal, tak tedy stručně.Jedná se podle mého názoru o nejlepší zakončení trilogie, která nemá ve filmovém světě obdoby, jaké jsem si stěží dovedl představit.A po těch 3 dílech(vlastně i letech), jsem si postavy oblíbil natolik, že některé z nich zůstanou v mé hlavě na dlouhou dobu nesmazatelně spjaty s jejich představiteli!!! Úžasné herecké výkony, režie, scénář ale i předloha a ta skvostná hudba Howarda Shora...Nemám slov, zato slz by bylo na rozdávání(No tak to asi trochu přeháním, ale dojemnost konci rozhodně nechybí:-)Škoda, že to skončilo! ()

YURAyura

Na rozdil od predchazejicich dilu se tento opravdu povedl - toho pathosu by sice mohlo byt trochu mene, ale je to zkratka poplatne sve dobe, ted se holt delaji filmy na efekt (ovsem sloni nemeli chybu) ()

Damiel

Stejně jako u dvou předchozích dílů i tady platí, že rozšířená verze na DVD je mnohem lepší než kinoverze. PJ tentokrát přidal rekordních 50 minut, takže celé to má neuvěřitelných 250 minut. Jednu důležitou věc - alespoň pro mě - ovšem tento famózní režisér, který už navždy zůstane spojený s Pánem prstenů, trochu odbyl. Trochu dost odbyl. A to je scéna, kdy Sam spatří Froda u Pukliny osudu a volá na něj, aby zničil Prsten. V knize je to podáno tak, že to bere dech (jelikož nemám knihu po ruce, cituju jen volně): "A Frodo promluvil divným hlasem, který otřásl nitrem hory: "Přišel jsem, abych splnil ten úkol. Ale neudělám to, nevykonám to, proč jsem přišel! Prsten je můj"" Na tohle jsem se těšil celé dva roky, než se trojka konečně dostala do kin, jak se blížil onen okamžik, moje napětí se dostávalo do stále neuvěřitelnějších mezí, až potom Frodo jenom hlesnul: "Prsten je můj!", a to bylo všechno... Dalších 11 měsíců jsem potom jako dítě na Vánoce čekal na rozšířenou verzi v určité naději, že se třeba dočkám tam. Bohužel. Padesát minut navíc, a tahle scéna zůstala stejně nepropracovaná jako v kině. Proto dávám Návratu krále "jenom" ****, ale jinak to byla samozřejmě taky pecka. Snad ještě to Vymetení kraje... ale to bych už asi chtěl opravdu moc. ()

kajas

No a je tady konec. Konec záležitosti, která v historii kinematografie zřejmě nemá obdoby. Na epické finále jsme sice připravováni bezmála dvě hodiny, ale pak to vážně stojí za to. Musíte přece držet palce Frodovi se Samem ("Když nemůžu nést ten prsten, můžu nést vás!") i ostatním členům Společenstva v závěrečném boji proti největšímu ze všech zel. Pak přichází ta tolik očekávaná korunovace, při které (konkrétně v okamžiku setkání Aragorna s Arwen) mi spadlo něco do oka. To něco se u scény "přátelé, vy se neklaňte" proměnilo ve tvář mokrou od slz. A tak, i když třetí část trilogie považuji za přinejmenším rozvláčnou a Oscary bych raději viděla u té první, mé romantické srdce přihazuje ještě jednu hvězdičku. Sehnání prodloužených verzí je nyní naprostou povinností. ()

FilmFan24

Nejlepší z celé trilogie! Takový film bohužel vznikne jednou za .................strašně moc roků a jsem moc rád, že jsem ho zažil v době roku vzniku. Další a další setkání s postavami na DVD a posléze na BD patří k nezapomenutelným zážitkům. ()

JohnMiller

Záver vrcholnej trilógie Petera Jacksona. Pamätám si že som prvý krát videl tento skvost s kamarátmi na základnej škole otvorenými ústami sme to pozerali . Boli sme veľkými fanúšikmi Pánov Prsteňov a keď Otec môjho dobrého kamaráta povedal že to má na DVD-čku okamžite sme si to prehrali dvakrát. Myslel som že Po dvoch vežiach ma už nič nemôže prekvapiť mýlil som ! sa naštastie ()

LotR19

Nejvyšší vrchol kinematografie byl dosáhnut a asi nikdy nebude překonán, trilogie, která doprovázela celé mé dětství i život, kterou můžu sledovat kolikrát dokola chci a i přesto mě neomrzí a pořád s žasnutím sleduji každý záběr, jako bych ho viděl poprvé, zasloužené hodnocení 20/10 a 1. místo ve svých nejoblíbenějších filmech... ()

Lucjen

Najlepšia časť. Film robí výnimočným to, že nie je iba o jednom človeku, o Frodovi. On ani zďaleka nie je najdôležitejšia postava. Sam, Aragorn, Gandalf, Legolas, Faramir.. všetci sú úžasní a všetci mali veľkú úlohu. 4 hodiny a nenudila som sa. Už len to si zaslúži 5*. Tolkien bol úžasný človek... ()

Hamaradža

Napísal som to pri predošlých dieloch a napíšem to i tu. PP je nadľudské dielo. Zhliadnutá predĺžená verzia, knihy som nečítal, na filmoch som nevyrastal, no celá trilógia oplýva nespochybniteľnými filmovými kvalitami a vrámci fantasy si neviem predstaviť existenciu väčšieho, lepšieho a epickejšieho kolosu než akým LOTR je. Chce to ďalšie zhliadnutie/a. ()

dom156

Nejlepší díl dle mého. Opravdu mě to chytlo za srdce. Parádní výkony, s kombinací úžasného děje, s rozumnými triky, co víc si přát. Krasně propracované bitvy a ten konec, bylo mi líto, že už je to u konce. Byl jsem dojat. Co bych víc psal, moc moc doporučuji. ()

L_O_U_S

Jsem velkým příznivcem Tolkiena a film mě nezklamal. Nejedná se jen o bezuzdnou přehlídku digitálních efektů, ale je zde obsažen i kus té filozofie. Nejlepší scéna: Rohirové se vrhají do boje před Minas Tirith. Bohužel, tuto scénu kazí dabing, kdy jezdci volají "Boj!" namísto "Smrt!" (aby to sedělo s ústy herců). Ale jinak proti dabingu Pána prstenů nic nemám - kromě několika chyb, které si nedokážu vysvětlit. "Za Froda!" (29.) ()

willow666

Proč Jackson věnoval Arwen ve filmu větší část, než Tolkien v celé trilogii i s dodatky? A proč ona sama nakonec působí jako cena pro krále? Nevím. Fantasy mě nudí, i když Pán prstenů ze všech nejméně. Film je udělaný opravdu krásně, ale vždycky v tom nakonec je ta zbytečná Amerika... ()

Želik

Ja vážne neviem, čo napísať. Proste skvelý a môj obľúbený film a to som ho zatiaľ videla len osemkrát. ()

higuain

Skloubení toho nejlepšího z předchozích dílů v jedno velkolepé finále. Skvělý zážitek i přes děsivou stopáž. Za mě nejlepší Pán prstenů a rovněž nejlepší film Petera Jacksona. ()

Zemřel herec Bernard Hill

Zemřel herec Bernard Hill

05.05.2024

Čeká Hollywood historické spojení dvou studií?

Čeká Hollywood historické spojení dvou studií?

22.12.2023

Lord of the Rings in Concert