Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Zaměstnanec pohřebního ústavu Pleticha telefonuje svému nadřízenému. Přeslechne, že má koupit svatební dar a dopravit jej šéfově příbuzné. Na udanou adresu se proto vypraví zorganizovat pohřeb. Když se omyl vysvětlí, Pleticha na oplátku za pohoštění předvede svatebním hostům tance a písně různých národů. Jeden z hostů, dědeček Boleslav Hnipírdo, zažil při cestě do Prahy srážku vlaků u Vrňan. Protože se mu nic nestalo, nechce ani žádat bolestné. Pleticha toho využije a se zavázanou nohou se vypraví na ředitelství drah. Vydává se za Hnipírda a je ohledně své cesty podrobně vyslýchán. Díky své užvaněnosti na sebe mimo jiné prozradí, že naskočil do jedoucího vlaku, jel na černo, plival na okno a utrhl záchrannou brzdu... (ČSFD)

(více)

Recenze (102)

N.Strauber 

všechny recenze uživatele

0,6* K tomu nemám co dodat. Snad jen, že to má naprostou absenci scénáře a kdyby to byl první Burianův film, co jsem viděl, tak by byl i poslední. Dalo strašnou práci to vydržet do konce - málem jsem odešel už po 20 minutách, když Burian převážně jen žral nebo chodil. K ostatním hercům se snad radši ani vyjadřovat nebudu - potěšil jen Šlégl, ale než jsem si vůbec uvědomil, že je to on, tak zmizel. :) Tragédie... ()

SkyCaptain 

všechny recenze uživatele

Pokud vezmete v podtaz že tento film v podstatě nemá scénář a skládá se ze dvou divadelních představení budete se určitě skvěle bavit, tento film považuji za jeden z nejlepších s Burianem, například scéna kde předvádí rozličné národnosti nebo ta ve které se dohaduje na úřadě dráhy jsou naprosto skovostné, jasných 5* ()

Reklama

ostravak30 

všechny recenze uživatele

Film vlastně není filmem s jasně daným dějem. Nejlepší část je ta, ve které Burian naplno uplatní komediální a bavičský talent a doslova se předvádí. A pak na ředitelství drah. Tvůrci ale skvěle parodují úřednického šimla a co je nejsmutnější/nejzábavnější (nehodící se škrtněte) v tomto ohledu je nadčasový a platný dodnes. Snímek více připomíná soubor scének než ucelený film a stojí a padá jen a pouze na Burianovi. Na komplexní dílo je to málo, ale sám pan komik se blýskne hned několikrát. ()

Karlos80 

všechny recenze uživatele

Burianova one-man show, jeho zdařilé kabaretní čísla a smějící se věrné publikum, film natočen v rekordním čase, ale jinak jako celek téměř o ničem, nemám rád Buriana, pro kterého se filmy vyráběly přímo na zakázku, a vše se mu připravovalo jako principálovi až pod nos, všichni se mu podřizovali, a on si mohl se všemi dělat prakticky co se mu zachtělo. To že měl hubu prořízlou a jeho některé vtípky jsou i z dnešního pohledu stále trefné a nadčasové o tom žádná:-) Od druhé poloviny jasně lepší, ty 2*, za dlouhý a báječný výstup na svatbě a dále na ředitelství drah, kde jinak výtečnej byl i Jan Richter, kolega Frič na úřadě mě svým gesty připomínal trochu Plachtu. ()

maarr 

všechny recenze uživatele

Myslím, že se jedná o velice kvalitní veselohru, spojili se zde dvě zcela jiné hry, ale myslím, že to film příliš nepoškozuje. Kvalitnější je určitě druhá část, kdy Burian coby stěžovatěl chce vymoci podporu od dráhy za zranění způsobené srážkou vlaků v kterých nikdy necestoval. Ale první část je kvalitní osobně se mi líbil dialog s fousatým Marvanem v budce, pak samozřejmě Burianovo představení všech národností, kde opět uplatnil svou pohybovou kreaci, mimiku a především geniální napodobování všemožných zvuků. ()

Galerie (1)

Zajímavosti (17)

  • Film dosť netradične na svoju dobu, keď sa už automaticky točili viacjazyčné mutácie filmu, vznikol iba v českej verzii. [Zdroj] (Raccoon.city)
  • Vlasta Burian (Pleticha) povie inšpektorovi dráh pre zrážky Jahnovi (Jan Richter), že sa narodil na parníku Ferdinand I. Dobrotivý. Tento parník v skutočnosti existoval. Bol vyrobený v roku 1891, presne v tom roku, keď sa narodil Vlasta Burian. Ferdinand I. Dobrotivý musel byť premenovaný po vzniku Československa na Štěchovice, ale vzhľadom na to, že ho stále sprevádzali najrôznejšie problémy, bol v roku 1937 zošrotovaný. (Raccoon.city)

Reklama

Reklama