Léto 84

• Česko Léto roku 84 (festivalový název) (více)

"Nejšílenější věci se odehrávají na předměstích", sděluje nám v úvodu filmu "Léto 84" patnáctiletý Davey Armstrong, a něco o tom ví. Děj se odehrává v červnu onoho titulního roku v oregonském městě Ipswich. Davey tráví celé dny i noci poflakováním, tlacháním o sexu a podrobnostech z pokračování Hvězdných válek, a hraním si na “lovce lidí” s kamarády Eatsem, Woodym a Curtisem. Když se v televizi objeví zpráva, že policii uniká sériový vrah, pro Daveyho, který se vyžívá v konspiračních teoriích, je hrůzostrašná novinka příslibem vzrušujícího dobrodružství. Vezme si do hlavy, že oním vraždícím maniakem, který v okolí kosí teenagery v jeho věku, je jeden z jeho sousedů, navenek přívětivý policista Wayne Mackey. Davey strhne své tři nejlepší kámoše k tomu, aby společně začali na vlastní pěst pátrat po usvědčujících důkazech. (Cinemax)

Lyžař

Byl jsem hodně překvapený. Hudba mi ve více ohledech připomněla film Drive. No a příběh? Příběh je, řekl bych dvojí. První klučičí hra z mládí, bezva. Druhá? Brutální řežba na konci. Za mě jednoznačně fajn, hodně mě překvapil konec prvního "dějství" a fakt, že v tu chvíli ještě nejsme na konci stopáže filmu. Nevěděl jsem, co tam bude - dlouhé titulky? Nebo co tak asi přijde. Pak ale přišlo WOW! Pecka. ()

Vabr

Parta kidů a vrah soused. Dost mi to připomínalo Disturbii, ale bylo to dost jiné. Někdo tu i píše, že je to lepší než Stranger Things. Blbost! Na ST tohle ani jiný napodobeniny nemají a nikdy mít nebudou, protože to nemá takovou hororovou atmosféru, nemá to tak skvělý herce ani zápletky. Film jsem dokoukal do 50. minuty, ale pak už jsem to jen tak přeskakoval a musím uznat, že pořád to bylo na jednohvězdičkový úrovni. Koment vlastně píšu jen kvůli těm trapným kidům, abych je pěkně zkritizoval. Nejprve si rozeberem hlavní postavu. ||KLADY|| Vypadá ze všech nejvíc v pohodě, mluví o normálních věcech (až na ty UFA), oblíká se normálně, má normální rodinu a jako jedinej řeší záhadu ztracených dětí. Byl sympatickej. ||ZÁPORY|| Nechá si do domu pustit jen tak holku, dokonce bez optání a k tomu se chová divně a vzala si bez jeho svolení z ledničky pití. No to bylo tedy vychování v 80. letech. Proč se zahazuje s takovou bandou ubožáků?! Moc na sebe před tím sousedem upozorňuje. Před tou holkou se chová strašně trapně, divně a kecá random nesmysly, který ho při každým slově dočista posunují na úroveň těch ubožáků. Zadruhé šprt. ||KLADY|| Je vcelku taky normální. S brejlemi vypadá chytře (sice to moc klad není, ale ve škole se to může hodit). ||ZÁPORY|| Byl nesympatickej. Oblíká se jak úplnej debil. Divím se, že se ho nikdo ani nepokusil šikanovat za celý film. Mluvil jak debil. Moc hlavní nebyl. Zatřetí tlusťoch. ||KLADY|| Vypadal starší než byl (hodilo se ve filmu). Oblíkal se celkem v pohodě. ||ZÁPORY|| Suchý vtipy! Mluvil o blbostech a když byl splašenej, tak plácal jednu kravinu za druhou. Byl nesympatickej. Nakonec ,,mýval''. ||ZÁPORY|| Byl úchylnej. Dělal ze sebe borce. Byl nesympatickej. Kradl všechno, na čem byly prsa nebo něco jiného. Proto mu můj brácha říká mýval. Mlel trapný kecy. Nejvíc bylo, jak všichni pili alkohol a on, že jsou holky, když jim to nechutná. To jde vidět, jak se o něj jeho rodina stará. Oblečení z výprodeje za jeden dolar. Alkohol mu nikdo nezakáže, klidně mu ho dají. No jo, typická Amerika. Nikdy nezklame ;). To by byl asi skoro celý komentář. Konec nic moc. Ta hra mohla být víc hororová. Boží byla ten poslední citát: ,,I sérioví vrazi jsou něčí sousedé.'' To moc oceňuji. VYHODNOCENÍ: ON JE NEVINEJ. JE TO TOTIŽ POLDA. ()

helloween93

Mix IT, Disturbie a 80’s klukovských komedií, který se valí od začátku do konce jak lavina. Solidní tempo udržuje diváka v pravidelných dávkách v pozoru. Jen ten konec je trochu úlet, nehodící se do dobrodružně laděného tónu celého filmu. 3* ()

RPupkin

Svěží kanadská podívaná, kde nechybí napětí, akce ani černý humor. Tvůrci umně mísí žánry, aniž by to bylo na škodu. Filmu hodně pomáhá sympatická ústřední čtveřice tak trochu nerdovských teenagerů, jejíž casting se opravdu povedl. To samé platí o retro atmosféře, která halí snímek do nostalgického hávu. Poměrně netypický závěr příjemně překvapí. Celkově vzato: za mě palec mírně nahoru, 70 %, mohu vidět znovu. [viděno v květnu 2021 | komentář #33] ()

Eluin

Pro mě zajímavá směs filmu Disturbia a pocitově rádobyosmdesátek ze seriálu Stranger Things. Ve výsledku celkem dobré, bavilo to, nicméně nepodařený závěr to strhl trochu dolů. ()

CharlieSs

Jeden z nejlepších hororů, spolu s Upgrade, co jsem viděla za poslední dobu. Strašně poutavý a silný příběh, film mě bavil od začátku do konce a nejvíce mě potěšilo detektivní myšlení hlavního hrdiny, protože sama se šíleně zajímám o tohle téma a přemýšlela jsem o všem naprosto stejně jako on a (SPOILER!!!) celou dobu mi bylo jasné, že je to opravdu soused. (že bych jednou byla detektivem?(:). Musím ale přiznat, že ten konec mě neskutečně dostal, modlila jsem se, aby se přesně tohle nestalo, ale bohužel... Stejně, musím sem dát 5*, protože (SPOILER!!!) i přes smutný a špatný konec... Úžasný film. A ten soundtrack!!! Připomínal mi trochu Halloween. Prosím, chci víc takových filmů! ()

Dogfish

Nebýt někdy vtipných dialogů 16tiletých a na konci podřezání pašíka, mohl to být film pro mláděž do 15 let. Jinak průměr. ()

Waldir

Taká ta slabšia verzia Stranger Things či It, ktorá sa snaží zviesť na vlne trendu s 80’s štylizáciou. Okrem skutočne zaujímavého záveru, ktorý je najväčším kladom a celý film ťahá kvalitatívne nahor, Summer of ‘84 nemá čím zaujať. Prvá polovica je príliš pomalá a nudná a pre diváka je to doslova “boj so spánkom”. Ak hľadáte podobne retro ladený kúsok myslím si, že v súčastnosti existujú omnoho lepšie voľby ako táto. ()

moviechecker

Vynikajúci nevnucujúci sa thriler so skvelou atmosférou osemdesiatych rokov. Netflix spolu so Stranger things vyťahal z 80tiek snáď všetko čo šlo. ()

Torgal

Pri sledovaní tohto filmu som sa nevedel zbaviť dojmu, že tento film vznikol len kvôli popularite Stranger Things. Podobná parta geeky chalanov v 80-tych rokoch za zvukov synťákov sa zapletie do dobrodružstva, ktoré im prerastie cez hlavu. Príbeh nie je nič prevratné, naposledy som niečo takmer identické videl v Disturbii, ktorá mi ale prišla po všetkých stránkach na vyššej úrovni. Dojem tak definitívne nakopáva smerom nahor až záver, ktorý je proti žánrovým očakávaniam veľmi temný. 7/10 ()

joker30

Trošku mi vadilo, že sa to nieslo v takom kvazi odlahcenom tone, az komedii, no ku koncu aspon trochu pritvrdili. Scenar tiez mohli dotiahnut nech to vyznie trosku realnejsie v niektorych fazach... ale je to pozeratelne 70% ()

tomik99

Pokud znáte seriál "Stranger Things", tak vám celá ta atmosféra, děti, jejich příběhy, soundtrack musí připomínat právě tento seriál. Vlastně vyškrtněte monstra a nadpřirozeno a prakticky se jedná právě o stejný žánr s tím rozdílem, že tady je to film. Na tomto příběhu je vlastně srandovní a zvláštní to, že máme prakticky v příběhu pouze jediného podezřelého, který zkrátka musí být tím vrahem, protože kromě čtyř dětí tu nikdo další není. Možná to zní jako nuda sledovat film, kde předem víte, kdo je vrah a tušíte tedy, jak to skončí? Jenže ono to tak neskončí. Příběh má na konci poměrně velký zvrat, který převrátí vše naruby. A z naprosto očekávaného konce, který tušíte od poloviny filmu, se najednou vyklube něco, co jste naprosto nečekali. Až závěr ukáže, že to vlastně není podívaná pro děti. Ukáže, že je důvod se bát o postavy a ne každý zloduch bude chycen. Takže za finále rozhodně tleskám. ()

AloeB

Na nejmenovaná dílka snažící se napodobit to samozřejmě nemá, ne že by to bylo nějak těžké, v podstatě recept je jednoduchý a tahat z diváků emoce na mladých protagonistech je s dobrými hereckými výkony také jednoduché, ne? Jakkoliv jsou ti hoši občas až úsměvným způsobem debilní honibrci založení na klasické představě o tom jací že jsou (tehdy byli) dnešní mladí, nemyslím si že by tito synové stereotypů byli nějakým výrazným negativem průměrného snímku. Spíš je to prostě poněkud neumětelským způsobem natočeno, občas kýčovité a hlavně velmi předvídatelné, člověk se na to prostě kouká, přikyvuje si "ano, přesně to jsem čekal" a říká si u toho jaký je chytrý borec, že to dokáže odhadnout. Vlastně proto mě taky potěšil závěr, prostě proto že jsem si tak nějak říkal že to tak nějak bude. Potěšil ale není to samé co nadchnul a já se raději nechám v dobrém šokovat než abych se díval prostě na další film. No a z tohoto vyplývá i mé ryze průměrné hodnocení. ()

FeriusParfax

Dost to připomínalo Kingovský styl nebo Stranger things.  A jelikož nejsem fanda jeho knížek a ani nejsem fanda Stranger things, tak mě tohle pátrání malých detektivů úplně nenadchlo. Líbilo se mi ale, po kom pátrali. Chování hlavního padoucha se mi teda moc nepozdávalo a jelikož jsem po zhlédnutí Mindhunter a Manhunt skoro profík na profilování různých podivínů, tak můžu říct, že takhle by se zcela určitě nechoval. Celkově to byla taková průměrná podívaná. Neurazilo to, ale ani nenadchlo. Hodně se mi líbila poslední myšlenka, že i sériový vrah je něčí soused. ()

nwx odpad!

Film o dětech pro malá děcka. Odkojenci Teletubbies, to je cílové publikum, řekl bych. Nezáživné asi stejně jako Stranger Things. Někdo atmosféru osmdesátek umí navodit, jiný zase ne. Tady nefunguje ani to. Jak dnes navodit atmosféru osmdesátek by se všichni mohli učit například od tvůrců filmu "The House of the Devil." Takový "The Clovehitch Killer" na podobné téma, se mi líbil podstatně více a byl i mnohem napínavější, než tato blbost. Jak dobře udělat napínavý film o dětech a sériovém vrahovi, to ať se ale tvůrci učí zejména u nedostižné Disturbie, ta je klenotem v porovnání s touto srágorou. Tady je to nudný příběh, nesympatičtí herci, napětí na nule a ještě do toho pořád v každé scéně nesmyslně prudí syntezátorová hudba, jako z filmu Blade Runner, která sem absolutně nepatří. Asi si někdo myslel, že když to tam narve do každé scény, tak bude ten film ještě více cool a max. osmdesátkový. No, nepovedlo se. Kdyby ty mluvící scény byly raději bez oné rušivé hudby, vyzněly by možná napínavěji. Ne, toto není dobrý film a je mi fuk, že to tu má vysoké hodnocení. Prostě blbost. ()

Franc1s

Další povedený výlet do osmdesátek s nerd partou kluků, výbornou hudbou, příběhem o sériovém vrahovi a brutálním zakončením...Pěkná nostalgička a návrat do mládí 😁 Natěšenost na další Stranger Things je zase o něco větší. 8/10 ()

Dave Lister

Tento film je to nejlepší, co jsem v daném žánru za poslední dobu viděl. Atmosférická pecka s vynikajícím synth - popovým soundtrackem. Mix Stranger Things, To a Twin Peaks. Výborný casting a dětští hrdinové jsou sympaťáci. Pozvolné dětské dobrodružství se mění v noční můru a konec je nekompromisní. Velké překvapení! ()

Kingjiri

Vemte atmošku Stanger Things, přidejte námět Disturbie a výsledek je na světě. Povedená dobová atmosféra (kostýmy, výprava nebo hudba) společně s bezstarostnym dospíváním se všim, co k tomu patří (chlastačky, očumování holek apod.), vytváří - navzdory svýmu námětu - pohodovou podivanou, která má překvapivě nehollywoodskej a docela nekompromisní závěr. Jenom je trochu škoda, že je závěr zároveň jedinym výraznym momentem překvapení. Ale když už ve zbytku stopáže scénář nijak objevnej neni, daří se aspoň občas budovat napětí. Třetí silná hvězda za atmosféru, finále a hlášky. ()