Reklama

Reklama

Nebezpečnejšia než fronta Druhej svetovej vojny bola cesta naň. Riziko si uvedomuje aj kapitán amerického konvoja (Tom Hanks), ktorý má dopraviť nové posily a zásoby spojencom do Európy. Počas piatich dní plavby cez rozbúrený Atlantik bez vzdušnej podpory je však konvoj napadnutý nemeckými ponorkami. Kapitán a jeho flotila vedia, že jedinou šancou na dopravenie tisícok vojakov na front je vyhrať nepredvídateľný boj s nepriateľom. (Itafilm)

(více)

Videa (2)

Trailer 1

Recenze (350)

POMO 

všechny recenze uživatele

Válečná rychlovka z lodě v Atlantiku se zápletkou středometrážní povídky, kterou drží nad vodou Hanksova osobnost. Prakticky žádné rozkreslení postav a ne zrovna přehledné válečné situace a manévry v nich, ale stejně to drží v napětí a připomíná, jaké peklo muselo být se toho účastnit - nespat, nejíst a velice rychle, intuitivně rozhodovat. Čistě o tom je Greyhound. Patos ano, ale decentní. Na kino by ta stopáž a její náplň byla nedostačující, uvedení na VOD je ideální. ()

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Oceňuji, že je stále někdo, kdo chce filmařsky brousit vody druhé světové války. Greyhound je ale opravdu jen o tom, že jedna loď pluje přes Atlantský oceán směr Evropa a zaútočí na ni jednotka německých ponorek. Nic víc, nic míň. Některé záběry hezké, některé digitální, emotivně mě to nechávalo naprosto bez zájmu. A ani odulý Tom Hanks to nezachránil. ()

Reklama

verbal 

všechny recenze uživatele

Tomáš Visý, v další své sériově typové roli sice páprdovitého, ale skrznaskrz správňáckého, slušňáckého a morálně dokonale ukotveného Džona Vejna pro komunisty a křesťanské demokraty, hraje digitální lodě. Probíhá to asi takto: „Bože, ochraň prosím všechny ty dobré muže, vdovy, sirotky, kokakolu, hamburgery a spravedlnost pro všechny! Ámen. Tak třeba D6.“ „Nein! B Drei!“ „Ha, vedle, Bůh je s námi!!!“ (… Bohem poháněný moralizující proslov či mentorující zamyšlení nad osamělosti kapitána, na jehož rozhodnutích visí osud všech těch dobrých mužů - otců, synů, bratrů, bratranců, zeťů, strýců, švagrů, tet a sestřenic - a samozřejmě oddaných křesťanů …) „E4!“ „Einschlag, verdammt!!!“ (Motlitba 2, Proslov 2) „Bože, veď mé kroky v těchto nejtemnějších hodinách! E5!“ „Beim Hitlers Schnurrbart, wieder!“ „Díky, Bože!!! (Modlitba 3, Proslov 3) E6!“ „Einschlag, versenkt. Scheisskerl!!! Tocho snat musi fést sam Buch, oder was. So B Vier!“ „Samice prodejná,“ kurva by Tomáš neřekl, ani kdyby měl v prdeli zaražený rozžhavený pohrabáč, bylo by to totiž nekřesťanské, nemorální a nevýchovné „skotská zásobovací loď v zevním genitálu. Zásah, potopená! Bože, proč jsi se odvrátil, co všichni ti dobří muží???!!! (Motlitba 4, mentorování 4)…“ A tak to jde celých devadesát minut. Nakonec Tomáš borec a jeho torpédoborec s pomocí Boha, Klubíku baptistických matek a neochvějné instinktivní zelenáčské znalosti manévrů německých ponorek ten Atlantik přemodlí, načež za bouřlivého potlesku a hurání všech těch přeživších dobrých mužů, s nadšenou gratulací od Boha a za zvuků opulentní symfonické kantáty pomalu odplouvají k zapadající Anglii. A je z toho takový U-Boot-Dick, patetická pohádka plná křesťanských hodnot a kategorických imperativů, po níž budou dozajista všichni ti urputní honiči nad druhou světovou znechuceně dštít síru nad tím, že se německé ponorky třídy IX přece ve skutečnosti zásadně vynořovaly pouze v úterky a torpédoborce třídy Buckley nikdy nemohly při výtlaku 1100 tun kličkovat před torpédem jako nadopovaný zajíc. Už úplně vidím všechny ty zprávy v mé poště, psané rukou ulepenou od semene: „Verbale, ty debile, každý milovník masturbace nad válečnou námořní technikou přece ví, že to nebyl torpédoborec třídy Buckley, nýbrž fregata třídy Captain, která má výtlak jen 980,6549 tun. Kreténe, kriple, idiote, demente!!!“ No, každopádně já nejsem sexuálně vyšinutý, protože honím výhradně nad obrázky parních lokomotiv, čili ta patetická sračka byla veskrze hezky zdramatizovaná, vcelku zábavná a hodina a půl utekla rychleji než bílá velryba před katolicky nadrženým Achabem. Možná trochu ovlivněn koronovou decimací filmového průmyslu, kdy poslední dobou co zmáčknu Plej, to pak otráveně vyšťourávám z podrážek smrdutou hnědou hmotu, ale nádherné tři. ()

castor 

všechny recenze uživatele

Má to sotva hodinu a půl, má to náboj, fajn práci s kamerou, má to Toma Hankse. Kolikrát to stačí. V době, kdy musíme brát kdejaký drobek, to vlastně bohatě stačí. Streamovací služby se kvůli koronavirové pandemii perou o kousky, které byly původně určené pro kina. Greyhound je jedním z velkých hráčů. Zavádí nás ke kapitánovi, který v bojích druhé světové války vede mezinárodní konvoj lodí. Cílem je napříč Atlantikem dopravit tisíce vojáků a zásoby spojeneckým jednotkám. Německé ponorky ovšem číhají pod každou pátou vlnou. Než to celé začne, zjistíme, že Tom má kdesi životní lásku a že má určitý vztah k víře, což ovšem na další vývoj nemá pražádný dopad. Prostě jsme jen Elisabeth Shue viděli po delší době v nějakém větším projektu. Ostatní postavy žádné pozadí nemají. Vzápětí se jde na věc. Nejde o žádné megalomanské scény á la Emmerich, prostě jen naháněná s ponorkami, vyhýbání se torpédům o pár decimetrů a vyhazování náloží do oceánu. A pokřikování odborné terminologie, které divák samozřejmě nerozumí. Posádka občas v dálce trpce sleduje potápějící se vlastní loď, jindy vnímá, jak jim dochází munice. Záběry z ptačí perspektivy podávají akční momenty z jiného úhlu a vůbec to není zlé, což platí o téhle oldschoolové podívané celkově. Díru do žánru rozhodně neudělá, ostudu ovšem zrovna tak ne. Prostě sází jednu napínavou scénu za druhou, hodně si pomáhá digitálními triky (škoda) a velmi rychle uběhne. Jen postava spolehlivého Toma Hankse, který se ne a ne zakousnout do čehokoliv, co mu lodní kuchař přichystá, mohla a měla nabídnout „něco“ navíc. ()

JohnCZ 

všechny recenze uživatele

Minimalistická epizodka zachycující dramatickou bitvu o námořní konvoj. Nic víc, nic miň. Digitální, ale líbivý vizuál, pěkné lodní bitvy proti ponorkám, dynamické ozvučení, ale jinak to na mě působilo jaksi nefilmově. Bez výraznějších postav (až na Toma Hankse), se zajímavými, ale nedostatečné prokreslenými záporáky a hlavně, bez větší gradace a dějového vyvrcholení. Při sledování jsem měl pocit, že sleduju pěkně zpracovaný doprovodný film k nějaké hře, ale jinak mi to přišlo chladné jako psí čumák. Dokázal bych si to třeba představit jako součást větší antologie, která by zachycovala různé, méně známé, ale přesto zajímavé momenty války. Jako klasický celovečerák to až tak úplně asi neuspokojí. ()

Galerie (9)

Zajímavosti (16)

  • V závěrečných titulcích můžeme vidět některá videa ze 2. světové války. (ČSFD)

Související novinky

Tom Hanks plánuje pokračování Greyhound

Tom Hanks plánuje pokračování Greyhound

13.04.2022

Herec Tom Hanks (Most špiónů, Sully: Zázrak na řece Hudson) a jeho produkční partner Gary Goetzman (Zprávy ze světa, Soukromá válka pana Wilsona) si zřejmě našli nový domov na streamovací službě od… (více)

Greyhound nejúspěšnějším filmem na Apple TV+

Greyhound nejúspěšnějším filmem na Apple TV+

16.07.2020

Válečný snímek Greyhound s Tomem Hanksem se stal nejúspěšnějším titulem na streamovací službě Apple TV+. Film režiséra Aarona Schneidera, k němuž Hanks napsal i scénář, zaznamenal rekordní čísla… (více)

Sony vše odsouvá na rok 2021

Sony vše odsouvá na rok 2021

31.03.2020

Ačkoliv se americký prezident nechal slyšet, že by rád měl koronavirus za sebou už do Velikonoc, realita se zatím zdá být poněkud jiná, a ve studiu Sony si to uvědomili v podstatě jako první. Místo… (více)

Reklama

Reklama