Daniel Day-Lewis jako statečný přítel Indiánů ve filmovém přepisu slavného románu J. F. Coopera... Filmaři již mnohokráte zvolili za předlohu svých děl pentalogii spisovatele Jamese Fenimora Coopera o dobrodružstvích bílého lovce, přezdívaného Sokolí Oko, a jeho indiánských přátel v době bojů Francouzů a Angličanů o nová území v Severní Americe. Nejslavnější se stala kniha úvodní Poslední Mohykán. Sokolí Oko spolu s posledními potomky z kmene Mohykánů Čingačgúkem a jeho synem Unkasem pomáhají anglické posádce bránit jednu z pevností. Znepřátelené strany využívají pro své cíle indiánské bojovníky. Huron Magua, který bojuje se svými muži po boku Francouzů, přísahal veliteli dobývané pevnosti pomstu za vyvraždění své rodiny. Po podpisu kapitulace se rozhodne vyprovokovat střetnutí s odcházejícími britskými jednotkami, při němž velitele zabije a zmocňuje se jeho dvou dcer Cory a Alice. Sokolí Oko se zavázal ochránit čest dívek a nechce je nechat ve spárech primitivního divocha. Navíc ke Coře cítí více než přátelství a také Unkasovi není Alice lhostejná. Pro postavu bílého lovce zvolil režisér Michael Mann u nás tehdy nepříliš známého Daniela Day-Lewise, který si však již získal uznání v podobě Oscara za hlavní roli ve snímku Moje levá noha (1989). (Česká televize)

PROROK14

Čakal som že to bude lepšie ale sklamaný nie som. Môj obľúbenec Daniel Day-Lewis to hraje parádne a je to klasika o indiánoch. Takže veľmi dobré - 85% ()

maseer2

snímek, který se nejprve více než hodinu tak nějak pozvolna vleče (avšak nenudí!), čímž si ale jen připravuje půdu pro strhující závěrečnou půlhodinu, během níž jsou postavy donuceny pořádně jednat a divákovi je vynahrazeno všechno to, čeho se nedočkal v prvních dvou třetinách filmu.. takže ve finále spokojenost a zasloužené 4* ()

malylada

Neskutečně silný filmový zážitek představuje Poslední Mohykán. Herecké výkony, dokonalá režie Manna, nádherně výpravná zápletka s nádechem romance a nezapomenutelná hudba ve mě evokuje po skončení filmu. Závěrečná deseti minutovka nabízí jeden z nejemotivnějších filmových zážitků.......10/10 ()

BoPo

Dnes by tam bol veľký digi bordel, malo by to tri hodiny a do hlavnej role by obsadili niekoho od Marvelu. Vizuálna stránka je hlavným kladom filmu. Postavte však vedľa Posledního Mohykána napríklad Statečné srdce a hneď si uvedomíte, čo všetko tam chýbalo. Vykreslenie lásky oveľa menej silné, a teda menej uveriteľné v motivácii hlavného hrdinu. Tu nikomu vyložene nefandíte, skôr chcete vidieť čo najviac realisticky vykreslených jatiek. Finále prinieslo rozuzlenie, ktoré dojmy neposunulo ani do plusu, ani do mínusu. Vyvážené vyústenie jednotlivých osudov. Táto dnes už klasika ma fakt nečapla. ()

JohnCZ

Hlavní ústřední melodie je notoricky známou a o to více mě překvapilo, že je The Last of the Mohicans vlastně vcelku průměrnej film. Výpravu to má obrovskou, stejně tak herecké výkony jsou na hodně vysoké úrovni. Ale scénář mě nijak zvlášť nenadchl, dynamika strašně skřípe a závěrečné zpomalovačky mi přišly spíše úsměvné než-li nervydrásající. Je pravda, že nejsem zrovna velkým fandou westernů, ale čekal jsem v závislosti na hodnocení mnohem, mnohem více. ()

corpsy

Ách jaj. Nostalgicky som si povzdychol, hneď pri úvodnej titulkovej hudobnej explózií. Film tak nádherný a dych berúci, až sa vám chce ho prežívať znova a znova. Dielo vám sprostredkuje presne TO, čo zažívate pri čítaní dobrodružných románov. Formálna stránka a hlavne hudba sú dokonalosť sama. Rovnako ako herci. Špička dobrodružného žánru ( nielen ) 90. rokov. ()

M.Macho

Velice příjemné, přemýšlivé dobrudružství. Mannovo oko opět nezklamalo a srdcervoucí exteriéry střídá s klaustrofóbními zákopy a tísnivými prostranstvími. Lewisův indián je další postavou s jemnou, precizní kresbou osobnosti, kde každé škubnutí obličejovým svalem, pohyb víčkem, či jemný posun koutku znamená nějaké ty emoce či stav mysli. Výpravné, epické, zároveň výtvarně úchavtné (kupř. průjezd mostem nad říčkou) a úskostlivě niterné. Výborné a indiánské... ()

liquido26

Film Poslední mohykán, přestože se od literární předlohy dost odlišuje, zachycuje poměrně věrně období sedmileté války v Americe, mezi Anglií a Francií - kruté vyvražďování osadníků na anglicko-francouzském pohraničí nebo události kolem dobytí pevnosti William Henry. Samotný příběh je také hodně silný, herecké výkony bezchybné, záběry nadpřirozeně krásné a hudba naprosto omračující. ()

joehot

Já nevím, mně tenhle film zase tak moc nevzal. Ty jejich city, vystupování a změny v chování, já jim to prostě nežral. Rozhodoval jsem se mezi dvěmi a třemi hvězdami, výsledek je takový, jaký je, především díky překrásné hudbě.. ()

Bubble74

Pro mě jednoznačně nejlepší filmový soundtrack. Slovy nedokážu vyjádřit jedinečnost tohohle hudebního skvostu Trevora Jonese a Randy Edelmana. Daniel Day-Lewis a Madeleine Stowe jsou báječní v tomto dobrodružném, romantickém příběhu, kde se střídá jeden geniální záběr za druhým. I při x-tém zhlédnutí pořád tak nádherně mrazí. Strhující zážitek. ()

Marek1991

Z tohto filmu sa mi najviac páčila tá nadčasová hudba, príroda a kostýmy, či snaha autenticky vystihnúť boje, skalpovania a podobne. Najsilnejšie sú scény s vyrezaním srdca, s kánoe, či bojová s prepadnutím anglického vojska na ceste. Troška hlúpa mi prišla tá romantická scéna s uväznením zaľúbenca, to mám pocit už ako keby som v mnohých filmoch videl, taktiež tá so skokom do vodopádov, keď si bol aktér istý tým, že to prežije, takže to už kľudne mohol zobrať aj ostatných. Scéna, kde sa najväčší nepriateľ zrazu obetuje a nechá sa upáliť mi prišla hlúpa, taktiež tá, kde predstaviteľka radšej spácha samovraždu skokom do rokliny bola nepochopiteľná a nepáčila sa mi. Na konci to končí pomstou, ale nič sa nevyrieši, naopak syn Mohykána sa nechá nezmyselne zabiť. A vytvoriť hlavnú postavu ako belocha, ktorý je najlepší z indiánov ma najviac zaskočilo a ak by sa dej normálnejšie vyvíjal a mal zmysel, ani by mi to nevadilo, inak je to obyčajný priemerný western. ()

Falcor

Kvůli té fešácké bledé tváři v hl. roli jsem nejprve uvažoval o 4*, ale vždyť je to vlastně poslední Mohykán - takže bledá tvář je v pořádku. A efektní, i ty zpomalené, záběry skvěle korespondují s nezapomenutelnou hudbou. Celý film je vlastně příběh lásky, ale takové, že ani jedno laskavé filmové okénko tu není na škodu akčním pasážím a naopak. Dokonalou vyváženost několika rovin příběhu (zde "pouze" láska a existenční bitky v zemi rudochů) Mann koneckonců ukazuje ve všem, co jsem od něho viděl. (Hlavně lahůdkový HEAT, skvost mezi nejen akčními filmy) Howgh, domluvil jsem. ()

Hoyt

Snímek s nejhezčím soundtrackem co jsem kdy v životě slyšel. A pravděpodobně s nejemotivnějším poslední desetiminutovkou co jsem kdy viděl. Od upálení Duncana až do konce jsem skoro nedýchal. Manna moc nemusím ale tohle se mu dost povedlo. ()

curunir

,,Mohykána" som videl už nespočetnekrát a vždy sa mi veľmi páčil, no nie až tak, aby som mu udelil plný počet. Film má slušné herecké obsadenie, ktoré napriek Oscarovi dostalo Daniela Day-Lewisa do širšieho diváckeho povedomia až tu, no nad všetkými pomyselne kraľuje Magua v podaní uhrančivého Wesa Studiho. Mann režírovať rozhodne vie a nemenej vydarená je aj kamera snímajúca prekrásne scenérie Severnej Ameriky zvlášť za sprievodu tu toľko ospevovanej hudobnej zložky. Časom však s ňou mám isté problémy. Obe ústredné melódie (prirodzene hrané v kľúčových miestach, pričom jednu z nich Trevor Jones adaptoval) sú samozrejme skvelé a vybrané sekvencie by boli bez nej možno polovičnými, avšak kto sa pozorne započúva objaví vo filme tiež množstvo nezaujímavej a ľahko prepočuteľnej hudobnej vaty , bez ktorej by sa možno v niektorých momentoch všetko zaobišlo. O poznanie zaujímavejšia je dynamická hudba k akčným scénam (príchod do pevnosti, kánoe) s ľahkým elektronickým nádychom, ktorá dá pripomenúť pôvodný zámer tvorcov, pre využitie práve takejto hudby. Neviem, aké presné kritéria na hudbu má Akadémia udeľujúca Oscarov, toho roku sa medzi nominované filmy neprebojovalo ani ,,1492: Dobytie raja" tiež s mimoriadne chvályhodný soundtrack a obe snímky sa museli uspokojiť len s nomináciami na Zlatý glóbus, kde ich porazil Disneyho ,,Aladdin", ktorý zobral aj Oscara za hudbu. Záverečných 15 minút je nezabudnuteľným predstavením. ()

Marsik

Film má spád, akci, napětí, romantiku. Prostě dobrodružná záležitost jak má být. Tohle je snad jediný film, kde si často pouštím dokola posledních cca 10 minut. To je prostě famózní záležitost, kdy kmen Huronů odvádí zajatce, pronásledováni Sokolím Okem, Čingačgůkem a Unkasem, jdoucí po úzké strmé stezce, a to vše doprovázeno nezapomenutelnou skladbou Promentory. Počet hvězdiček hovoří za vše. FSZ - 100% ()

draggo

Pro mě bohužel celkem zklamání. Nejspíš bych na to nepohlížel tak kriticky, kdybych předtím neslyšel a nečetl tolik pochvalných názorů. Nejvíc mě asi zklamal příběh, respektive jeho podání. Ten film ve mě nedokázal vzbudit snad žádnou emoci, a to tam náběhů bylo nesčetně. Všechny ale vyšly tak nějak naprázdno. To mě strašně mrzí, a v mých očích to film bohužel dost sráží. A příběh samotný mě taky nějak extra neuchvátil, třeba takový Tanec s vlky s lehce podobnou tematikou byl o řád lepší. Ale dost kritizování. Scenérie a výprava celkově prostě berou dech. Ale největší klad tohoto filmu je jednoznačně geniální soundtrack, který patří k tomu nejlepšímu, co kdy vzniklo, a ústřední melodie je prostě boží. /viděno na DVD: 60% a 3*/ ()

HBO se vydá za Mohykány

HBO se vydá za Mohykány

09.01.2020

Režisér nové bondovky Cary Fukunaga spojí síly s režisérkou seriálových Watchmenů Nicole Kassell a společně teď pro HBO Max připraví seriálovou adaptaci knihy Poslední Mohykán. Fukunaga napíše scénář… (více)

Michael Mann natočí Tokyo Vice pro HBO Max

Michael Mann natočí Tokyo Vice pro HBO Max

23.10.2019

Legendární režisér Nelítostného souboje nebo Posledního Mohykána Michael Mann se upsal režii pilotu krimi Tokyo Vice pro chystanou streamovací službu HBO Max. Seriál napsal JT Rodgers podle knihy… (více)

Poslední Mohykán míří do televize

Poslední Mohykán míří do televize

14.04.2019

Oceňovaný tvůrce Cary Joji Fukunaga se spojil s režisérkou a jednou z tvůrkyň Pozůstalých a Westworldu Nicole Kassellovou a společně nyní připravují televizní adaptaci knižního románu od Poslední… (více)