Predátor

• USA Predator (více)

Arnold Schwarzenegger má jako major Dutch v Predátorovi vcelku rutinní úkol, vysvobodit několik amerických vojáků ze zajetí partyzánů uprostřed džungle. Nakonec se ale musí utkat s daleko tajemnějším a nebezpečnějším nepřítelem. On i jeho muži čelí děsivému mimozemšťanovi, který postaví americké hrdiny poprvé v životě před opravdový strach. (Pannonia Ent.)

dudo24

Kultový film. Skvelý Arnold a jeho nesmrteľné hlášky. Dosť som si užil akciu na starý štýl – strieľanie od pásu, lietajúce telá, veľa výbuchov. Napätie určite fungovalo. Sci-fi prvky boli pekne zvládnuté. Zasadené do jedného z mojich najobľúbenejších prostredí – tropická džungľa. ()

matolos1

K tomuto vážne nemám čo dodať. Banda drsných pionierov musí čeliť číhajucému zlu. Jedna z najobstojnejších akčných zábav vôbec. Kopec vystrelených nábojov ( 80% z nich si nikdy nenašlo cieľ), tucty vystrašených tvárí a k tomu všetkému velí pán Arnold. Jeho záverečná hra na mačku a myš mi dokonca priniesla menšie zimomriavky. Jemný sci-fi podtón, tiahnúci sa celým filmom tomu dodáva ten pravý šmrnc. ()

Petr59

Plně respektuji, že jde o klasiku a o kultovní akční sci-fi, které ve své době rozhodně dokázalo zvednout diváky ze židlí a zlomit kritiky. Je mi úplně jasné, že ti kteří predátora viděli někdy třeba na začátku 90.let, tak ho hodnotí úplně jinak než někdo, kdo vyrostl na spider-manovi, avengers, temném rytíři, atd. Já jsem viděl predátora poprvé až teprve teď v roce 2017 a já se zkrátka nemohu zbavit dojmu, že to působí velmi staromódně, zastarale, lacině a jednoduše. Samozřejmě, na tehdejší dobu to byla nepochybně pecka a ty efekty byly super, ale když to někdo vidí poprvé v roce 2017 a má za sebou už nové Star wars, nový jurský park, všechny ty superhrdiny od Marvelu, tak z toho nikdy nemůže být nadšený tolik jako někdo, kdo viděl predátora v době, kdy byl moderním hitem. Takže co se týče efektů a akčních scén, tak jsou třeba pěkné, ale dnes už dávno překonané a působí jednoduše. Když si vezmu, že jen za pár let po tom byl natočen jurský park, tak ten rozdíl v těch efektech mi přijde dost velký. Chvílemi to působí amatérsky. Herecké výkony jsou průměrné. Arnold není žádný emotivní a kdovíjak charismatický herec, spíše jen akční hrdina a svalovec určený pro bitky s originálními a velmi silnými protivníky. Nicméně to své si svým stylem Arnold odehraje a ostatní herci se také pohybují v mezích průměru, nehledě na to, že na odkrývání jejich charakterů a příběhů není většinou moc čas. Chybí tomu nějaký hlubší smysl, psychologie, emoce a city. Chápu, že je to akční biják a ne žádné sentimentální drama, ale ty postavy by měly mít nějaké výrazné charaktery a nějaký svůj příběh. Je to svým způsobem jen béčko a vyvražďovačka. A ta hudba mi nesedla a byla spíše otřesná. Nic proti, ale to fakt jako ne. To ale neznamená, že by byl film špatný a neměl žádná silná pozitiva. Velmi silné pozitivum je samozřejmě atmosféra a prostředí. Ta džungle tomu dodává grády a pocit nejistoty a strachu. Některé akční scény jsou zajímavé i v porovnání s dnešními akčnáky. Napětí tam přímo není, chvílemi je to předvídatelné a ve filmu se nedějí žádné velké a zásadní dějové zvraty, které by ve vás vzbudily pocity napětí a nepředvídatelnost. Svým způsobem tam to napětí vytváří ta atmosféra, ale dá se to opravdu předvídat. Chvílemi film nudí, protože některé nezajímavé scény popisující nezáživné činnosti a děje jsou příliš dlouhé a naopak scény, které by měly nějaký potenciál a popisují něco zajímavého, jsou naopak příliš krátké. Nedá se říct, že by se ve filmu nic nedělo, pořád se něco děje. Jen to není vždy pro diváka záživné. Brutální nebo krvavé to moc není, nevím jaký byl standart v té době, ale jako přijde mi to celkem měkké. Různé věci jsou jen naznačeny, skryty nebo nedostatečně popsány. Kdyby se tvůrci spíše zaměřily na scény ve kterých predátor drtí žoldáky a nápaditě je likviduje, tak by to filmu určitě přidalo na atraktivitě. Kromě závěrečného souboje mezi Arnoldem a predátorem, jsou ty scény velmi krátké a snad i odfláknuté. Chápu, že tvůrci asi chtěli posilovat napětí praktikováním hesla, že čím méně je vidět, tím větší bude zvědavost diváka. Nevím jak u ostatních, ale u mě to nezabralo. K predátorovi prostě delší souboje, větší brutalita a mučení patří. Největším esem filmu je však samotný predátor, tedy samotný děj a hlavní postava. Predátor je velmi zajímavá filmová postava s obrovským potenciálem, která mě velmi baví i v tomto filmu. Je velká škoda, že to není lépe natočené a zpracované, ale ta samotná postava, už jen tím jaká je, udržuje nějakou kvalitu filmu a přitahuje zájem diváka. To, co predátor vlastně je, jak vypadá, odkud přišel, jakými zbraněmi a silou disponuje, to vše jsou zajímavé otázky a faktory, které i tento ne zrovna ideální snímek, drží nad vodou. Predátor je prostě zajímavý sám o sobě a je originální, na rozdíl od psychopatických vrahů, kteří bývají hlavním zlem v thrillerech a hororech až moc často. A i některé hlášky sedly. Závěr byl asi nejlepší částí filmu. No, není to špatné, zároveň si ale myslím, že je to hodně přeceňované, zvlášť při srovnání s dnešními akčními sci-fi, nebo i se sci-fi natočenými pár let po predátorovi. Není to zase kdovíjaká pecka, která by mě uchvátila. Asi je to hold dáno tím, že jsem příliš mladý a filmy z 80. let a 1.poloviny 90.let vidím až s odstupem pěkné řádky let. S tím se nedá nic dělat. Je to lehce nadprůměrný film, rozhodně znám ale lepší. Silné tři hvězdičky. () (méně) (více)

Víteček

Výborný slasher horor (možná ten nejlepší), kde je banda uječených školaček nahrazena tlupou drsných žoldáků a ještě to obsahuje Arnieho v nejlepší formě. Co víc si přát? "Go! Run! Get to the Choppa!" 90% ()

Nikolas__

Extrémně dobře natočená akční Sci-fi naháňěčka s příjemným vizuálním prostředím, atd. Hlavně hudba to celé dost vylepšuje. První hodina filmu je absolutně úžasná, finálních třicet minut je ale bolestivě slabších. Dokonce tak moc, že by bylo celkem jedno jak to skončí, jelikož Arnold tady ani nehraje moc zajímavou postavu. Stejně ale skvělý film. ()

Phex

Když mi bylo osm let na jednom letním táboře nám to vyprávěl další o něco starší "pionýr". Sesedlo se kolem něj asi 15 kluků a ten borec na to že mu bylo tak deset nebo dvanáct ten film převyprávěl minutu po minutě a nikdo z něj nespustil uši. Já to pak sám viděl asi o pět šest let později a bylo to jak kdybych se na to koukal podruhý, tak přesný a živý to vyprávění bylo. Bohužel nostalgicky jsem si to pustil nedávno a to sem neměl dělat, neměl jsem si to kazit...Primitivní řezničina s alienem, nic víc no. ()

david.babick

tady není o čem...nejlepší scifi akční horor všech dob ! suprově nahláškovany, nápětí se dá krájet, soundtrack boží a samotný Predátor je snad ten nejlepší zfilmovaný mimozemšťan co kdy byl ()

blondboss

Tak toto je úplná akčná klasika, ktorá vyniesla hviezdu Arnolda Schwarzeneggera doslova do výšin. V podstate nadupaná dobrodužná akčná nakladačka, ktorej záver je dosť predvídateľný a nevýrazný, čo je trošku škoda. Inak ale všetko fungovalo a hudba od Silvestriho to len umocnila. Ako malý som tento snímok žral a videl som ho už hádam aj desaťkrát. 80 % ()

Renswo

Predátor : ikona akčného hororu. Poskytuje napätie , akčný a atmosférický zážitok. Arnold Schwarzenegger a jeho tím tam podávajú super výkony , obohatené tímovou chémiou. Vizuálne efekty sú vynikajúce , hudba dokonalá. Brutalita a akčné scény ani na jeden okamih diváka nenudia. Je to jeden z tich filmov , ktoré dokážem pozerať viac násobne a vždy v nich vidím zlepšenie. Ďakujem za neustály zážitok , pre mňa osobne nezabudnuteľná kultová klasika v danom žánre . ()

walkingdead

Dávno před tím, než si Sly založil Expendables, létal Arnie s podobnou jednotkou po světě a kosili nepřátele "amerického způsobu života", profesionální i amatérské teroristy všech barev, až jim do téhle činnosti jednoho dne hodil vidle Alzákův vzdálený bratranec, který se ukázal být větším soustem, než si kdy dovedli představit. A díky tomu vznikl jeden z nejlepších sci-fi hororů nejen 80. let. ()

cimrman2.

Honička v džungli za povětšinou skoro neviditelným neznámem? Ne tohle fakt ne! Začínám si všímat, že přestřelkový akčňáky odehrávající se v džungli mi fakt nejedou a tenhle už tuplem ne. Když je ještě "celá" parta pohromadě což zabírá větší polovinu stopáže je to pro mě vysloveně nuda. Jakmile je Arnie sám (poslední půl hodinka) nabírá to určité grády, ale to mi přijde dost málo. Proto nemůžu tomuto neskvostu uštědřit více než 2*. Vizuální efekty (poloprůhledná silueta vetřelce) není za mě nijak zajímavá. Asi na tu dobu to bylo ok k dnešnímu dni je to již směšné ()

Lilith03

Skvělá podívaná, já jsem teda tým predátor, baví mě více než vetřelec. Na tomhle filmu se mi líbí, že přesně ví co chce divákům nabídnout a není to něco rozlítaného. Je zase pravda, že já tyhle akční věci zas tak moc nemusím, ale tady mi to až tak nevadilo a film si vždy užiju, možná na to má vliv i Arnold :⁠-⁠D. ()

J.Mayen

Totalni a naprostej kult, pro me mnohem lepsi nez Terminator. Kdyz jsem videl film poprve asi v 10 ti letech na VHS s rychlodabingen, dost jsem se bal a snad tyden nespal. Film je paradni podivana i v dnesni dobe. Bravo. (jak to, ze tu do ted chybel muj komentar? :-O ()

djmango

Jednotka filmovej dokonalosti = 1 Predátor :-). Aj pri x-tom sledovaní veľmi silný (pozitívny) zážitok. Viac netreba dodávať. ()

Sebule

Parta zpocených a svalnatých chlapů proti mimozemské bestii. Akce od začátku do konce, skvělá hutná atmosféra s vynikající kamerou doplněnou o perfektní hudbu. Škoda jenom toho scénáře, který mi místy přišel vtipný, kde to zrovna moc vtipné být nemělo. Konec byl ale perfektní, z predátora se stane kořist a Arnold nasazuje veškeré své zbraně. Zkrátka to je opravdu nadprůměrný akčňák, který ale trpí trochu slabším scénářem a dialogy. Hodnocení: 8/10 ()

Nový Predátor našel staronového režiséra

Nový Predátor našel staronového režiséra