Roku 1193 před naším letopočtem sjednotil mykénský král Agamemnón řecká království. Když však jeho bratr, spartský král Meneláos, oslavoval mír s trójskými princi Hektorem a Paridem, jeho krásná, mladá žena Helena a pohledný Paris se do sebe zamilovali. Když Hektor zjistí, že si bratr veze domů Helenu, která utekla od nenáviděného manžela, je mu jasné, že to znamená válku. Agamemnón využije situace a začne chystat tažení pod záminkou Meneláovy urážky. Nedbá varování svého rádce, že Trója nikdy nebyla dobyta a Hektor je velmi dobrý vojevůdce. Spoléhá na svou armádu a nezranitelného válečníka Achillea. Ten skutečně do boje vyrazí, přestože Agamemnóna nesnáší a jeho matka, bohyně Thetis, mu prorokuje, že pokud odjede bojovat proti Tróji, zemře. Trójané překvapivě v boji zvítězí, protože na straně Řeků nebojuje Achilleus, kterého král urazil, když mu sebral válečnou kořist v podobě krásné Hektorovy sestřenice. Vítězstvím opojení obránci města se přes varování Hektora rozhodnou pro další útok. Když v souboji s Achillem padne Hektor, slíbí bojovník trojskému králi Priamovi, že po dvanáct dnů, kdy budou probíhat smuteční slavnosti, Řekové město nenapadnou. O dva týdny později najdou Trójané řecký tábor prázdný. Jen na břehu stojí obrovská socha koně. Podle kněze je to dar. (TV Nova)

Rimmer100

Film je sice pěkný a dokonce nominovaný na oscara, ale je to tak trochu pohádkové zpracování. V realitě to muselo být hodně jiné. ()

Yardak

Epos byl sice dosti pozměněn, což ale nikoho nemohlo překvapit, neboť se jednalo o hollywoodský film:-)). Proto film nehodnotím podle předlohy, ale filmového zážitku a musím dát slabších 5, neboť to má svoji kvalitu a kouzlo. Scénáristé sice vyhodili z příběhu řecké bohy, ale to mi tolik nevadilo, i když je pravda, že to do řecké mytologie patří! Pitt a Bana hrají velké fightmany s přehledem a herecky výborně překvapil Sean Bean. Dodatek: Přál bych si pokračování s Seanem Beanem jako Odysseus. ()

heyda

Bohužel musím konstatovat, že takhle zmrvit úžasný historický moment se jen tak nevidí. Teda bohužel vidí. A ačkoli se Brad Pitt i Orlando Bloom hodně snaží zachránit to. Nemají šanci. S obrovským zklamáním dávám 2 hvězdičky a tvůrci by se měli zamyslet, proč. Proč kur..ňa??? ()

Oktavianus

Může to znít zvláštně, ale já toho Achilla Pittovi strašně zbaštil. I jeho touhu po věčné slávě. Jen kdyby skoro jako jediná nepřežila ta nejméně sympatická postava celého filmu - Bloomův Paris. Jak já si přál, ať už ho konečně rozpárají... ()

Dr.film

Jako nezávazná oddychová filmová podívaná je to skvělé. Divák s takovým přístupem se bude bavit. Technicky vše na vysoké úrovni, umělecky už je to nižší střední. Zejména hudba selhává na plné čáře a herecké výkony nestojí také za větší povšimnutí. Vyjma Brada Pitta a Erica Bana. ()

sharky

50% když zapomenu, že jsem někdy slyšel o nějakých řeckých bajích a pověstech, tak se na to dá koukat, jako na poněkud zdlouhavý vellkofilm s pár dobrými scénami. ale zapomenout na všechyn ty bohy, co bojovali spolu s hrdiny je těžké. Dialogy alá telenovela filmu taky zrovna dvakrát nepomáhají. ()

Flego

Veľkolepý historický veľkofilm so súčasnými hviezdami. Päťdesiate a šesťdesiate roky boli posiate takýmito filmami a tento sa tým najlepším chce podobať. V niektorých fázach sa mu to aj darí, v niektorých značne pokuľháva. Aj tak je to však príjemné sledovanie. ()

honajz

Že tvůrci znásilnili řecké "legendy" (o nichž Schliemann prokázal, že legendami asi až tak moc nejsou), je mi u tohoto filmu, primárně určeného pro zábavu jedno. Že tam běhá modrookej a blonďatej Řek, už je trochu na pováženou, i to nějak zkousnu. Ale že se to bere tak strašně vážně, že tomu chybí nadhled, a dokonce pořádná akční jízda, to mi vadí. Vadila mi ta sexbomba, co se o ni všici perou, protože na E55 nebo v pražské Perlovce mají takových povícero. A když fandím Hektorovi tam, kde mám fandit Achillovi, protože jediný má nějaký zajímavý charakter, tak už je něco zcela špatně. ()

anais

Film se rozjede po nějaké hodině a čtvrt obléháním Tróji. Není tu hlavní hrdina. Na polaritě Hektor/Achilles film do určité míry stojí i padá. Hektor dělá vše pro ženu a dítě, pro svého bratra, pro Tróju ... jenže umře příliš brzo a mnohem víc prostoru než jemu je dáno Achillovi, který je ale natolik vrtkavý a nevypočitatelný, že mu ani fandit nejde. Rozhodně nepůsobí sympaticky. (ale to je problém už v předloze:) Právě absence hlavního hrdiny je u skoro tříhodinového filmu trochu únavná. Zklamal mě Orlando Bloom, který bezkrevného Parida hraje...bezkrevně.. Mnohem lépe působí Bana, ze známých důvodů ale nedostane tolik prostoru. Pitt je celkem ok, k vrcholům filmu patří jeho osudový souboj s Banou. Trója má pár skvělých momentů, ale kazí jí délka a možná i přílišná korektnost. A taky James Horner, který to pojal jako další level své sebevykradačské kariéry. ()

HellFire

Zatím jsem asi za polovinou filmu (3 hodinová verze), ale musím sem naházet své dojmy. Můj oblíbený režisér dostal do rukou překvapivě obrovský blockbuster a zvládá ho s přehledem. Výprava je neskutečná, digitální triky minimální (dosud jsem žádný nepoznal) a vzhledem k tomu, že akce je zde málo a většinu času se kecá, člověk se u toho nenudí. Orlando Bloom a Brian Cox mi do svých rolí nesedí a Peter O´Toole předvádí ty nějhorší grimasy ze všech - vykulí oči jak nejvíc to jde a to je asi jeho představa herectví. Sem tam se objeví zvláštní záběr na Brada Pita a jeho "drsný" pohled, ale to se dá přežít :). Konečné rozhodnutí - slabé čtyři hvězdy. ()

Ivoshek

Po druhém shlédnutí dávám 3 hvězdičky zejména za pěkné triky, dobře udělané bojové scény, násilí (třeba tahání Hektora za vozem je super) a poměrně věrné držení se literární předlohy. Jinak dlouhé filmy jsou někdy fajn, ale koukat 165 minut na Brada Pitta a jeho kamarády je na mne skoro moc. ()

Thomick

Nedávno jsem si uvědomil, že jsem moc povedenějších blockbusterů neviděl. A když to vezmu z téhle stránky, musím Troju povýšit na čtyři hvězdičky. :) ()

SOLOM.

Brad Pitt předvedl svůj klasický průměrný výkon, který zcela předčily bojové scény a především ty jeden na jednoho. Kromě toho musím pochválit i výběr hereček, protože se alespoň bylo na co dívat. O něco horší to však už bylo z historického hlediska, protože režisér a scénárista si tenhle film udělali prostě podle svého. Pro oko diváka je tenhle kousek udělán docela dobře, ale žádná velká sláva to taky není. Čistý průměr nic míň, nic víc. ()

Sofia

Není to špatný film, ale do dokonalosti např. Gladiátora tam hodně chybí. Herci mi seděli všichni, jen mi spíš vadily ty odchylky od Homéra - nepřítomnost bohů, smrt Agamemnóna v Tróje a hlavně to, že to bylo vylíčené tak, jako by celá trojská válka trvala asi jen týden :-) ()

ARI50

Historická bomba krásně natočená a hlavně celkem dokonale provedená na filmu je moc skvělých události a povedených záběru a přesvědčivých herců. ()

mm13

Prekvapuje ma vlna kritiky na adresu tohto jedného z najlepších dobrodružných filmov vôbec. Petersen hrá s divákom férovú hru už od úplného začiatku, preto mi výčitky na adresu zmien oproti predlohe prídu bezzubé a tak trošku teatrálne. Osobne poznám Illiadu naspamäť (tým nemyslím recitovať ;-), grécka mytológia je pre mňa vrcholom a s Trójou 2004 nemám najmenší problém. Je to aktualizovaná verzia, adaptácia, príbeh na pomedzí fantasy a historického filmu, NIE HISTORICKÝ film. Obdivujem tvorcov, že sa rozhodli vynechať element deus ex machina (ktorým si starí Gréci podstatne uľahčovali rozprávanie príbehov) a keď sa už takto rozhodli a všetko ponechali na charakteroch postáv a ich viere v tieto božstvá, museli nutne pozmeniť vzťahy či domyslieť motivácie. Pritom zostali predlohe verní, stále je to Trója, pri sledovaní ma po celý čas sprevádzal pocit, že niekto opatrne odstránil nános stáročí a vkusne priblížil legendu jej skutočnému pôvodu. Rozohratie celého konfliktu považujem za vrchol scenáristického dôvtipu; áno, zmixovaný extrakt toho, čo vidíme v Petersenovej Tróji, stál na začiatku väčšiny vojen. Takže nakoniec film, ktorému vytýkajú historickú nepresnosť, vôbec historickým filmom nie je (to je ako považovať za historické filmy o Ježišovi Kristovi), no povedal o ľudskej histórii viac, než filmy historické. Tak nejako... ()

kajda.l

Přesný důkaz toho, jak špatný film(plný nelogičností a hloupostí) může být nesmírně zábavný a oblíbený(a to nejen u mě). ()

Ištván87

Nebýt výborného souboje Achilla s Hektorem a tradičně bezchybného ( svým výkonem dává všem ostatním pěkně na frak ) Seana Beana, tak by se asi nebylo na co koukat. Přestože Brad Pitt odváděl lepší výkon než většinou, pořád to není ono, z Orlanda Blooma mi bylo tradičně na blití a chudák Eric Bana se moc tisknul k manželce a dítěti místo toho, aby bojoval. A to nemluvím o prohřešcích vůči Iliadě. ()

Zemřel režisér Wolfgang Petersen

Zemřel režisér Wolfgang Petersen

16.08.2022

Hladová Odyssea

Hladová Odyssea

10.04.2015

Když se v roce 2004 objevila Troja a vydělala skoro půl miliardy dolarů, málokdo pochyboval o tom, že se dočkáme pokračování. Odysseus s tváří Seana Beana (Pán prstenů: Společenstvo prstenu) by… (více)

Warneři udali Odyssea

Warneři udali Odyssea

02.07.2014

26. února 2016 nás čeká nová verze Ben Hura, kterou bude režírovat Timur Bekmambetov (Wanted, Abraham Lincoln: Lovec upírů). Půjde již o několikátou adaptaci románu z roku 1880 (ta nejslavnější… (více)

Zemřel „modrooký ďábel“ Peter O'Toole

Zemřel „modrooký ďábel“ Peter O'Toole