Reklama

Reklama

David Attenborough: Život na naší planetě

  • Velká Británie David Attenborough: A Life on Our Planet
Trailer

VOD (1)

Obsahy(1)

Známý moderátor se ohlíží za svým životem a historií vývoje života na Zemi. Truchlí nad ztrátou divočiny a přichází s vlastní vizí budoucnosti. (Netflix)

Videa (1)

Trailer

Recenze (340)

classic 

všechny recenze uživatele

„David Attenborough: Život na našej planéte” Zem, nevyzerá do budúcnosti úplne najideálnejšie, o čom v troch častiach dokumentu, húževnato, po celý čas rozpráva britský prírodovedec, Sir David Attenborough, ináč mladší brat hviezdneho režiséra Richarda, držiteľa dvoch oscarov za monumentálny epos Gándhí. Úvod tejto dôležitej záležitosti, sa začína kryštalizovať z „mesta duchov” , na ukrajinskej Pripiati, a to neďaleko jadrovej elektrárni Černobyľ, kde už všetci veľmi dobre vieme, k čomu tam konkrétne pred 34. rokmi došlo, čo je vôbec už - prvotný, varovný signál, že príroda si vždy nakoniec sama nájde cestu, ako pokračovať vo svojom ekosystéme, kedy to priam ideálne vidieť na trávnatom poraste okolitých budov, i napriek trvalej absencie ľudskej komunity, ak samozrejme ešte niekedy nedôjde k akejsi »jadrovej vojne« , keď s prichádzajúcej, nukleárnej zimy, by sa príroda asi len sotva spamätala, z tak extrémnej zmeny klímy, či zamoreného, rádioaktívneho prostredia, a tak si ja osobne myslím, že by sa najprv mali odstrániť (zničiť, zneškodniť) všetky jadrové zbrane, a až následne potom premýšľať nad potenciálnymi, prírodnými víziami, ktoré podľa mňa dajú ešte poriadny kus roboty, aby sa veci zmenili k lepšiemu. Sir Attenborough je vo svojich 94. rokoch, absolútnou a nefalšovanou osobnosťou (legendou), ktorá túto celú problematiku myslí vážne a úprimne, na nič sa nehrá, nič nepredstiera, ako mnohí pokrytci, ktorí napríklad ťažia zo svojej popularity, či celebritného vplyvu, podobne ako Leonardo DiCaprio, tzv. veľký environmentalista, ktorý sa na rôzne stretnutia, dopravuje súkromným tryskáčom. Vskutku, od neho má svetelné roky ďaleko ! Rekapitulácia: „Ako sa situácia (zatiaľ) vyvíja, bude sa naďalej (v blízkej budúcnosti) vyvíjať, a čo by sa malo vlastne všetko radikálne zmeniť, aby sme tomu včas predišli” ? Posledný bod je skôr nerealizovateľný, než realizovateľný, a možno po zhliadnutí tohto čerstvého dokumentu, sa kompetentní snáď už prebudia zo zimného spánku... ? ()

Padme_Anakin 

všechny recenze uživatele

David Attenborough má tak výsostné postavení, že si může dovolit být upřímný a otevřený, k tomu tedy obdivuji jeho houževnatost a odevzdání se dané problematice, on to jistě vnímá jako své životní poslání, což je krásné a mělo by to tak být.. Co se týče lidí a jejich vlivu na naši planetu raději budu mlčet, obávám se, že bych se nedokázala udržet v mezích slušné češtiny.. Inu, je za minutu dvanáct, to všichni, co dění sledují, ví.. ()

Reklama

Hwaelos 

všechny recenze uživatele

Jisté je jedno: David Attenborough je frajer. Ve svých 93 letech disponuje nejenom velmi bystrou myslí, ale především by si mohl říct, že už to má za pár a že na nás peče. Místo toho vytvoří dokument, který je mnohem přesvědčivější než libovolné alarmující pokusy z poslední doby (za všechny třeba Before the Flood). Čím to? Především tím, že je dokument postavený coby svědectví jeho života. A přiznejme si, nikdo není povolanější pozorovatel než člověk, který sledoval úbytek divočiny tolik dekád. Nikdo si u tohohle dokumentu nemůže namlouvat, že jde o dílo kancelářského aktivisty, který si přečetl pár knížek a od stolu pronáší nějaká univerzální moudra. Proto je i pro lidi s nulovým zájmem o environmentální problematiku tenhle film odmítnout. Patřím k těm, kteří se z dokumentu nedozvěděli informačně nic nového, ale přesto jsem hrozně rád, že jsem ho viděl. Protože vědět a být svědkem jsou rozdílné věci - a naléhavá svědectví jako je tohle teď potřebujeme jako pes drbání. ()

H34D 

všechny recenze uživatele

Celoživotní svědectví o přírodě Davida Attenborougha se může chlubit zejména svou naléhavostí. Pro zasvěceného diváka nepřinese mnoho nového, avšak i známé skutečnosti docela zdařile shrnuje. Emocionální tlak vypravěče je pro mě osobně na hranici toho, co považuju za (ne)příjemné, chápu však, že pro oslovení mainstreamu je toto asi nejlepší způsob. 8/10 ()

marhoul 

všechny recenze uživatele

David Attenborough o životě na naší planetě. Nenapadá mě povolanější osobnost, která by takto elegantně, přičemž naléhavě, dokázala v osmdesáti minutách vystavit komplexní vysvědčení lidstvu, včetně smysluplných řešení. Napáchali jsme toho děsivě, zpustošili jsme tolika nádhery a nevratně zničili kde co. Smutný pohled. Memento od tohoto Pána pokládám za velmi důležité. Může totiž oslovit výrazně širší spektrum myslící populace svou noblesou a osobními zkušenostmi, než-li vřískající, posedlá ikeácká loutka, jejíž kult bráníval vzbouřeným dětičkám pátečnímu vzdělávání..., to vám byly časy... ()

Galerie (31)

Související novinky

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

02.01.2021

Nejoblíbenější uživatelé ČSFD se tradičně svěřují s osobními topkami 3 filmů (a seriálů), uvedenými v našich končinách (nebo kdekoliv jinde) v uplynulém roce, a od letoška jejich řady rozšiřují taky… (více)

NEJ filmy a seriály roku dle ČSFD

NEJ filmy a seriály roku dle ČSFD

31.12.2020

Úbytek filmů v kinech v uplynulém roce šel bohužel ruku v ruce s nižším množstvím kvalitních celovečerních filmů obecně, především těch hollywoodských. Z prvních deseti nejlepších filmů roku dle ČSFD… (více)

Reklama

Reklama