S čerty nejsou žerty

• angličtina Give the Devil His Due (více)

V jednom malém knížectví žijí všichni, kdo ve správné pohádce nesmějí chybět. Stárnoucí kníže, kterého už nebaví vládnout, jeho dvě dcery - zlomyslná, nafoukaná Angelina a skromná, pohledná Adélka, vychytralý správce, který se stará jen o to, jak naplnit vlastní měšec na úkor knížecí pokladny, čestný Petr, kterého se zlá a chtivá macecha Dorota Máchalová snaží se správcem připravit o rodný mlýn. A taky je tu peklo, které pečlivě sleduje všechny špatné skutky a v pravou chvíli rázně zakročí. A tak když se čas naplní, je vyslán mladý čert Janek, aby přinesl do pekla zlou Dorotu. Omylem však přinese Petrovu hodnou babičku, a když se pokouší chybu napravit, skončí s Petrem v knížecím vojsku. Ten pro změnu prchal před intrikami správce a jistě by drábům utekl, jenže pak se zdržel, protože s nasazením života zachránil knížecí dcery, když zastavil jejich kočár se splašenými koňmi. Petr a Janek se skamarádí a Petr se nabídne, že čertovi pomůže dokončit úkol. Dokonce i ve dvou však nebude snadný, protože Dorota má vždy po ruce nějaké to pírko, které je pro čerta pohromou. (TV Nova)

Recenze (1 462)

Trajektt

Jedna z nejlepších českých klasických pohádek z péra Božky Němcový, kde dobro samozřejmě vyhraje nad vykutáleným zlem. Tuto pohádku viděl snad každý a to si myslím, že ne jenom jednou a některé pasáže z tohoto snímku doslova zlidověly. Nádherné prostředí Českého ráje a jeho okolí společně s vynikajícími výkony hlavních představitelů nás přivedou do klasického českého mlýna, kde žije starý mlynář Máchal se svým synem Petrem. Na jejich hospodářství si brousí své nevymáchané zuby slečna, která se jmenuje Dorota Máchalová a úspěšně jí v tom napomáhá stará držgrešle ze zámku, která má v lásce jen to třpytivé zlato. Plán se povede až najednu maličkost, že všechno, co se děje vidí Pekelný pomocník, kterej hned konfiduje svýmu nadřízenýmu. A tím začíná tato fraška, která už baví celé generace spokojených diváků. Od romantické lásky, nádherných sceněrií českých destinací, závisti, spravedlnosti, klasického českého humoru, vykreslení všech možných lidských povah, poučení a hlavně nezapomenutelných hereckých výkonů. Za to vše dávám nekompromisně 100%. ()

salahadin

Hynek Bočan natočil smrtící kombinaci humoru, pohodové podívané a čertovské symfonie. Všichni herci bez výjimky jsou skvělí - Preiss, Nárožný, Dlouhý, Kretschmerová, Kemr, Heřmánek...výbornou práci odvedl i Uhlíř, který složil pěknou muziku. Zlatý špendlík české pohádkové nástěnky. Kdykoli se na pohádku podívám rád, jen to duo Preiss - Nárožný je fantastické a Karel Heřmánek předvádí, jak má vypadat čert (prosím vás, pusťte tuhle pohádku Troškovi) - Král tmy Lucifer XIV. (---> flanker: došla, došla). Pohádka s výrazným humorným podkresem se nese v neskutečně elegantním duchu, to co jiné (moderní) pohádky sáhodlouze okecávají, tady je řečeno krátce a výstižně, proto více vyniknou i choreograficky velmi atraktivní scény (mimochodem vcelku dlouhé scény, smekám před aktéry a zvláště Vladimírem Dlouhým). Ani jeden dialog nepůsobí přitaženě a už vůbec ne trapně...a proč by měl, když režisér použil a vymáčkl hereckou elitu, která musí pohádky milovat, jinak by se svých rolí nezhostili jako čert Doroty nebo Petr korbele piva. Bravo. S těmito čerty tedy rozhodně jsou žerty, ba přímo legrace. A já jen v tomto případě udělám výjimku a prominu ten nesmysl, že peklo a čerti jsou kladní. To je věc, kterou já nemám rád. ()

kingik

Kdo by neznal Petra Máchala, Dorotu Máchalovou, skvělého Lucifera, hodného hraběte, zlou princeznu Angelínu, nebo zlého kaprála. Pohádka na motivy Čertova švagra je jednoznačně nejlepším filmovým počinem Hynka Bočana, který smíchal všechny nezbytné pohádkové ingredience velmi pečlivě a vyváženě, a tahle pohádka plná vynikajících hereckých výkonů, nezapomenutelné hudby, nemá prakticky slabých míst, až na nejasnosti v oblasti triviálně vyložených pekelných pravidel a kouzel (např. čert Janek umí vykouzlit ze šišek dukáty a nepřičaruje si pečené kuře?! nebo peří v podstatě zhatí čertovy plány, a je pravda, že kolem toho peří panovaly nejasnosti) a také její časté reprízování v televizi jí škodí. A rozhodně peklo nestojí za moc, čerti přebývají v jakési zatuchlé jeskyni, 80% ()

Jara.Cimrman.jr

"Je to rebel! Při zatýkání tři vojáky těžce zranil, dva zhmoždil a jednoho zesměšnil." Já si s čerty zažertuju rád, protože kaprál, kníže a Lucifer jsou naprosto dokonalí a proto mi zase až tak moc nevadí skutečnost, že zástupci dobra nemají příliš velký charisma, není s nimi tolik srandy a neštítí se peněz. Nikdo zkrátka není dokonalej, ani tato pohádka, ale na vánoce ji pravidelně řadím jako chod mezi oříšky, cukroví a řízky ze zlatýho prasete. A nyní jdu uchopit nejjasnější brk ... ()

mzss1

Jedna z nejlepších českých pohádek. Perfetkní příběh, dobrodružné scény, pohádkové prvky, vtipné scény, nostalgické chvíle, hezké prostředí ve filmu, hezká hudba, dobří herci. Není co dodat. Možná něco v oblasti vojenské mi něco nesedlo, ale to je opravdu pouhopouhý detail. Hodnotím na skvělých 99% = ***** ()

• Počas prvej natáčanej scény, kde kaprál v podaní Petra Nárožného omylom odtrhol dvierka od koča, mala Monika Pelcová (Adélka) čo robiť, aby nevyprskla smiechom. Síce sa jej trochu triasli ramená, ale ustála to a záber nebolo treba opakovať. (Raccoon.city)
  • Roubené stavení filmového mlýna u Střehomi nad rybníkem Komorník pochází z roku 1516. V místním mlýně se vystřídalo mnoho generací mlynářů, díky čemuž se zde mlelo až do roku 1953. (John Dunbar)
  • Při natáčení scény s kočárem, kdy Petr (Vladimír Dlouhý) zastaví splašené koně, byla prý Daně Bartůňkové (Angelína) zima, a tak jí lidé ze štábu nosili na zahřátí limonádu s rumem. „Byla jsem trochu ovíněná,“ přiznala se herečka po letech. (Duoscop)

Zemřel herec Jan Skopeček

Zemřel herec Jan Skopeček

27.07.2020

Ve věku 94 let zemřel herec a dramatik Jan Skopeček. Skopeček, jenž měl na kontě přes 150 filmových i televizních rolí, patřil rovněž mezi zakladatele Divadla pod Palmovkou. Mezi jeho nejznámější… (více)