V nedaleké budoucnosti se rodí děti se speciálním X-faktorem, který jim dává nadpřirozenou sílu - ničivý laserový pohled, schopnost přesouvat předměty nebo ovládat počasí. Pro obyčejné lidi je těžké mutanty akceptovat, aniž by se jich báli. Profesor Xavier (Patrick Stewart), celosvětově uznávaný telepat - mutant, proto zřídí speciální školu a jeho záměrem je naučit mutanty zacházet se svými schopnostmi tak, aby z nich lidé neměli strach. Ne všichni mutanti jsou však ochotni přizpůsobit se, neboť nevěří, že by spolu lidé a mutanti mohli žít. Skupina X-men teď musí před těmito tvory lidstvo ochránit, protože jejich šéf, podlý Magneto (Ian McKellen), má s budoucností planety Země velice zákeřné úmysly! (Bontonfilm)

H34D

Vyspělá komiksová adaptace, která si z "hříček" Burtona a spol. nebere příklad a na místo toho se snaží z komiksové předlohy vymáčknout bytelný a "vážný" film. X-Men mají solidní zápletku, která těží ze sci-fi prvků zakotvených v reálném světě, sympatické a dobře rozvrstvené postavy a vyvrcholení, které příběh zdaleka neuzavírá, ba naopak vybízí k pokračování. Všechno to v pevném a zručném vedení výborného Bryana Singera a masy diváků nemohou zůstat neuspokojeny. Vytknout bychom snad mohli určitou přímočarost, 94 minut je na epické sci-fi poměrně málo, takže nějaké rozšíření dějových linek by nebylo na škodu. 8/10 ()

Kass

Hlavní devizou filmu není příběh, který je spíše jen lehce nadprůměrný, ale propracované charaktery všech postav. S tím souvisejí herecké výkony, jejichž kvalita (I. McKellen; P. Stewart; H. Jackman ...) je v žánru komiksových filmů takřka bezprecedentní. Nedá se opomenout ani výborná režie Bryana Singera, jenž umí natočit blockbuster s přesahem a nikoli jen řadový letní produkt (viz. "X-Men: Poslední vzdor"). Hodně se mi líbila také kamera a kompozice obrazu. Film se pochopitelně od originálního komiksu v řadě ohledů výrazně liší, ale třeba také změny v postavě Rogue, mé favoritky, jsem nadšeně kvitoval. ()

-bad-mad-wolf-

Filmový vstup do mutantího univerza si pamatuju z dob, kdy přišel do kin a hutně se o něm psalo ve filmových časopisech (R.I.P. Total Film). Mám tím pádem sedmnáct let zpoždění a nebudu si stěžovat na únavu materiálu (znatelnou především v akčních scénách, což je částečně způsobeno i na svou dobu nikterak závratným rozpočtem). Navzdory většinovému názoru si ovšem nemyslím, že by první X-Meni překypovali kdovíjak osobním přístupem a propracovanými charaktery - spíše se jedná o vkusnou a překvapivě nevelkolepou seznamku se světem, v němž existuje gen X a spousta existencí s menšími či většími zvláštními schopnostmi. Spíše náčrt, než finální malba. Zamrzí absence zapamatovatelné hudby a lepší akce. Dvojka došla o kus dál. ()

Djkoma

Pomalejší rozjezd, ale pak už je to v pohodě. Tento díl je takové částečné nakousnutí toho co nás bude čekat v dalších dílech. Uvedení do světa, který si začíná zvykat na mutanty(at už kladně či záporně). V přístích dílech očekávám veliký nárust bojů, počtu hrdinů a rozvinutí wolverinovi minulosti. Výborný scénář a skvělá Singerova režie(a jeho milovaná kamera :o))) dodávají filmu skvělí komiksový nádech. ()

tron

„Kam mám ísť?“ – „Neviem.“ – „Alebo je ti to jedno?“ – „Vyber si.“ Komiksy vznikali desiatky rokov pred X-MEN a desiatky rokov pred nimi sa podľa nich nakrúcali hity (Superman Richarda Donnera). Ale všeobecne mali veľmi zlú povesť odpadovej kultúry pre decká. Bryan Singer sa rozhodol ("náhodou" v produkcii Richarda Donnera) príbeh o X-Menoch poňať ako psychologickú záležitosť, v ktorej by síce boli aj najmodernejšie triky a veľkolepé akčné scény, ale zároveň by sa divák dokázal vcítiť do kože mladej dievčiny, ktorá nemôže mať sex (lebo ak sa dotkne kože iného človeka, zabije ho tým) alebo týpka, ktorý ak sa naštve, vyjdú mu z hánok prstov kovové pazúry, čo sakra bolí. Znie to absurdne, ale Singerovi to i vďaka inteligentnému a šikovnému scenáru prekvapivo vyšlo a odpálil tým éru kvalitných komiksoviek, ktorá trvá v podstate dodnes. Môže sa za to však poďakovať nielen silnému scenáru a vlastnej, parádnej réžii, ale tiež skvelým hercom. Podarilo sa mu skombinovať uznávaných, prevažne divadelných veteránov (Stewart a McKellen, ktorý paradoxne 2 roky dozadu nehral preživšiu obeť holokaustu ako tu, ale bývalého nacistu v Nadanom žiakovi) s neznámymi tvárami (Jackman) a bývalými detskými hviezdičkami (Paquin z Piana) a výsledok je skvelý. Je pravda, že výprava je občas jemne televízna a že triky dosť zostarli (relatívne "podozrivé" boli už v dobe premiéry, nakoľko film potreboval práve kvôli lepším trikom odklad premiéry, vo Foxe sa však rozhodlo, že to pošlú do kín čím skôr). Ale zachraňujú to prepracované postavy a tomu odpovedajúce vydarené herecké výkony. A zaujímavá atmosféra s dobrou hudbou (hlavne provokatívny motív, patriaci Mystique). Zaujímavý je i presah, v ktorom sú rôzne metafory na AIDS alebo koncentračné tábory („Urobili odvtedy krok dopredu.“ – „Áno. Ku nám.“). Takisto akčné scény časom zostarli, ale našťastie ich osviežujú rôzne pôvabné chuťovečky (pušný prach z prerezanej nábojnice, taneček Raya Parka). Kino Považan NMnV 2000 ()

• Ve scéně, kdy senátor Kelly (Bruce Davison) vychází z vody, je možné všimnout si tvůrce původních komiksů Stana Leeho, stojícího u stánku s hot dogy. V tomto filmu tomu bylo poprvé, co se „otec“ komiksů v malé roličce objevil, později se z toho stala tradice. (karlik4801)
  • Scéna, v níž se Cyclops na nádraží usměje na malého kluka, nebyla ve scénáři. Šlo o malého velkého fandu "X-Men," který měl nejradši Cyclopse a když se při natáčení jiné scény pořád usmíval na Jamese Marsdena, Bryana Singera napadlo použít to ve filmu. (fannah)

Logan od Mangolda je součástí MCU kánonu

Logan od Mangolda je součástí MCU kánonu

03.11.2023

Po zveřejnění informace, že se ve dalším pokračování Deadpoola, jenž je zatím bez oficiálního názvu, po několika narážkách z předcházejících dílů konečně objeví po boku Ryana Reynoldse i navrátivší… (více)

Režisér Bryan Singer se chystá vrátit úder

Režisér Bryan Singer se chystá vrátit úder

07.06.2023

Režisér Bryan Singer byl dlouhý čas jedním z nejnadějnějších mladých tvůrců v Hollywoodu a jeho kariéra se zdála být neotřesitelná. Rodák z New Yorku se proslavil už začátkem devadesátých let svým… (více)

Třetí Deadpool zůstane sprostý

Třetí Deadpool zůstane sprostý

05.06.2022

Scenáristé Rhett Reese a Paul Wernick (Deadpool, 6 Underground, Zombieland) se čerstvě vyjádřili na téma třetího Deadpoola, který poprvé vznikne pod hlavičkou studia Disney, a dvojice nyní chtěla… (více)