Epické drama zachycuje život francouzského císaře Napoleona Bonaparte, jeho vzestup k moci a vztah k životní lásce Josephine, a ukazuje jeho vizionářské vojenské a politické taktiky na pozadí nejdynamičtějších bitevních scén jaké kdy byly natočeny. (Falcon)

JohnnyKladno

Všude, včetně tvůrců, se říkalo, že tahle verze není kompletní, je osekaná, a tak já čekal. Čekal jsem dlouho, než Ridley někde řekl, že takhle to vlastně stačí a nic víc nebude. No škoda, už jsem to měl v hlavě a cítit to bohužel bylo. Možná částečně vsugerované, ale za to si tvůrci mohou sami. Zasáhlo to hlavně tu osobní linku Napoleona a Josefíny, kde je vyloženě cítit, že to mohlo být „promakané“ mnohem více, abych se na ty charaktery napojil, chápal jejich motivace. Nicméně, řemeslná stránka filmu je mistrovské dílo, jako ze starých časů a digitálu jsem si téměř nevšiml. Od prostřelení koně dělovou koulí na začátku, pěkně syrové, reálné. Po skvělou bitvu u Slavkova až po Waterloo. Kampaň filmu se pokazila a dost možná to kazí zážitek, Audiovizuální skvost, který je ale tak trochu k ho*nu. 60% ()

Erenas

Vizuálně ok, ale proč to vlastně točit? O čem to bylo? Aby Scott dokázal, že natočí lepší scény jak Bondarčuk? Na Napoleona se toho dá natočit spousta - jak se tvoří? jak vítězí? jak prohrává? ~ ale tohle není o ničem z toho a nic nového nám to neřeklo... Takže závěrem Hladovo "pěkný, ale k ho***" ()

helraiser

No řekněme si to na rovinu, vizuálně se jedná o parádní podívanou, bitvy jsou fajn, ale je jich žalostně málo a v podstatě tažení do Ruska je neuvěřitelně odfláklí, v podstatě pár minut a hotovo. Samotný Napoleon je docela zesměšňován na to jaký to byl drak. Takže celkově kino verze takový průměr, prodloužená verze bude snad lepší a i s politikou a více se zameří i na Napoleona jako politika a stratéga, což tady sakra chybělo. ()

HenryIvan

Na začiatok uvediem, že som si film užil po vizuálnej stránke. Inak to bolo ako od režiséra videoklipov, ktorý sa snaží skrotiť svoj prvý veľký film. Už od začiatku mi prišiel Joaqin ako mist-cast a iba sa mi to potvrdilo. Film je o ničom konkrétnom. Historický film, kde si len porozprávame od bodu A do bodu Z čo sa stalo a vynecháme pritom zvyšok abecedy, sa nenosil už koncom minulého storočia a nie ešte dnes. Napoleon prišiel, nakoniec nedobyl a odišiel. Ridley z neho neurobil reálnu osobu (a teraz nemyslím len historickú), ale obyčajného šaša. Nemalo to koherentnú víziu, film sa rozutekal. Nevidel som všetky Scottove filmy, ale tento sa mi rozhodne páčil najmenej. ()

Kubeska

Zatím si nechávám rezervu pro režisérskou verzi. Jinak Joaquin Phoenix je v roli Napoleona skvělý, bitvy jsou kapitola sama o sobě, v tomto ohledu je Scott velký mistr, ale chybí mi tu nějaké exponované momenty, na které jsem byl zvyklý z Gladiátora, Barryho Lindona atd., nějaký vývoj postavy, prostě jak napsal E=mc2 - vzestup a pád. Věřím, že to snad napraví výše zmíněná režisérská verze a nebudou to jenom střípky z Napolenova zajimavého života. Ale buďme vůbec rádi, že se ještě takové filmy vůbec točí. Jinak by nám tu pomalu zůstal marvelovský lunapark, jak na to narážel Martin Scorsese. ()

Myslivir

Tak prve: stěžovat si v hollywoodském "historickém" spektáklu na historické nesrovnalosti má asi takový význam, jako si stěžovat na nezdravost fast foodu - cílený efekt je totiž logicky jiný, než jej někteří čekají. A za druhé: jo, film místy docela trpí svojí zkratkovitostí zapříčiněnou existencí režisérské verze. Některé scény působí neukončeně nebo na sebe navzájem navazují kostrbatě, což člověku neznalému reálné historie definitivně nepomůže se zorientovat ve směsi událostí a postav, které se zjevují a mizí jako nahodilé bolesti břicha. Jede se holt letem světem a bohužel, letící roky se na postavách v podstatě neprojevují. To je nejpatrnější na samotném Napoleonovi - i když Joaquin Phoenix ztvárňuje vnitřní boj klukovské nevyzrálé povahy s tou chladnou a vypočítavou stejně dobře, jako střídání okamžiků, kdy je Napoleon absolutní rizzler a kdy totální idiot, na tuto roli je prostě moc starý. Přesto jsem si film náramně užil (a to nejen díky nezáměrnému vyvolávání humoru stavícího na zoomerské popkultuře). Dýchlo na mne z něho to staré dobré řemeslo - sice VFX umělců dělajících CGI pozadí, ale především řemeslo kostymérů, rekvizitářů a komparzistů nejimpozantnější ve velkých bitvách. Problémy v podobě zmíněného nebo v oblasti takřka neexistujících vedlejších postav či slabšího vážného hudebního podkresu (pomíjím skvělé odlehčující lidově znějící bangery) film sice krapet strhávají, ale to, jak věřím, spraví ta slibovaná prodloužená verze. Optimismus si sice běžně (hlavně v otázce společenského vývoje) neuchovávám, ale v některých případech audiovizuální tvorby bych si jej rád udržel. Než verze dorazí, nezbývá než čekat. There is nothing we can do. ()

RoneXxXD

V rámci řemeslné práce se jedná o vskutku dokonalou práci... a tam to také končí. Ridley Scott na svůj úctihodnej věk stále umí člověka uchvátit a také pěkně naštvat. Napoleon je smutným úkazem toho, když zakomplexovanej dědek, brit a (ne)historik jde dělat film o jedné z největších postav světových dějin, který byl ještě k tomu francouz. Z Napoleona si doslova dělá klauna a ego maniaka, kterým nikdy nebyl. Nikdy vám neukáže tvář stratéga, génia a vlastence, ukáže vám pouze proto-verzi Hitlera, kterého několikrát zesměšní a sráží k zemi. Je mi líto, že Kubrick své velkodílo nemohl nikdy dokončit a místo toho, tady máme něco, za co by se nestyděla ani Britská propaganda za dob Napoleonských válek. Stříhalo se jako o život, příběh vlastně neexistuje, je to jenom kostra scének a Phoenix zde byl naprosto průměrný. Během celého filmu šlo vidět, že se nedostal ani pořádně do role. Na bitvy se krásně koukalo, ale historicky to byl výsměch. Waterloo už byla naprostá urážka historie. Francie bojuje ve stylu Sever proti Jihu, ale Britové předvádějí formace? Ridley, Ridley, tys tu Francii musel v hodině Dějepisu nenávidět. Rozhodně kouknu na režisérskou verzi, protože může působit jinak, ale silně pochybuji že se změní i perspektiva. Historii píší vítězové a i po tolika letech si Británie z Napoleona trhá vlásky na hlavě a kope kolem sebe. Jestli toto nic nedokazuje o velikosti osobnosti Napoleona, tak už nic.  50%  ()

TheSompeque

Tak jsem se konečně podíval na Napoleona. Nebudu to tady nějak zdlouhavě okecávat. Ridley Scott zkrátka umí dobře uchopit historickou látku a převést ji na plátno v naprosto velkolepé podobě. Už v minulosti to několikrát dokázal a zvládl to i s Napoleonem. Film má skoro tři hodiny, ale ani na minutu vám to tak nebude připadat tak dlouhé. (Upřímně se těším na připravovaný režisérský sestřih, který má mít přes čtyři hodiny.) Už jenom to, že je tohle historické drama koncipováno jako takové best of všeho, co Napoleon dokázal, tak se nudit rozhodně nebudete. Skrze Napoleona zažijete francouzskou revoluci, tažení do Egypta, Ruska, bitvu Tří císařů u Slavkova a k závěru i legendární Waterloo. Akční scény jsou naprosto dechberoucí, hlavně Slavkov, který je za mě pomyslným vrcholem filmu. Je fajn, že to celé není založené jenom na tom, jak Napoleon někde sedí na koni a rozkazuje a je bezchybným a dokonalým. Film se dotýká i jeho osobních trablí co se žen týče a ani na vteřinu mi to nepřišlo rušivé nebo navíc. Naopak to prohlubovalo jeho osobnost, která zpočátku působí dost chladně a bez emocí. S čím mám ale problém je ale to, že film působí jako taková malá (skoro tříhodinová) ochutnávka na prodlouženou verzi, kterou Ridley Scott chystá. Jak jsem zmínil, film se snažil pokrýt celou kariéru Napoleona, ale hodně věcí vynechal a hodně věcí dost skrouhnul na dost krátké scény. Člověk by třeba čekal, že exil na Elbě bude taková ta klasická část filmu, kde je hlavní hrdina na dně, něco ho motivuje a dostane zpátky energii a elán. Tady je scéna, jak loď pluje k ostrovu, záběr na Napoleona na útesu jak něco žere, kouká na loď a řekne něco ve stylu: "Musím se vrátit do Francie." Bum. Střih a je zpátky. Z filmu to působí, že tam byl tak den dva, ale v realitě tam byl skoro rok. Bohužel podobných situací, které by potřebovaly více prokreslit, bylo víc. Upřímně si myslím, že by místo filmu Napoleon sedla seriálová podoba - nějakých 10 epizod, každá po hodině a hned by se tenhle problém s uspěchaností vyřešil. Ale celkově si film nemůžu víc vynachválit. Byl to velký zážitek a jsem rád, že se velkolepé historické filmy vrací. ()

FeriusParfax

Letem světem projetý život Napoleona, kterého zřejmě nejvíc formovala láska k Jozefíně. A bylo to na filmu dost znát. Osobně jsem fanda bitev, takže bych jich přidala na úkor vztahu s Jozefínou. Bitva u Slavkova a Waterloo ale byly naprosto epické a tentokrát byla návštěva 4DX kina ještě lepší rozhodnutí než u SAW X. Vyzdvihla bych hlavně kostýmy, hudbu, herecké výkony a ukázky taktik a bojů dvou nejznámějších bitev. Ty jsem si užívala plnými doušky. Trošku mě zamrzelo, že film nebyl ve francouzštině, ale to už bych chtěla asi opravdu hodně.  Svižný, plytký životopis opěvovaného vraha. Doufám, že nejsem jediná, ale takové vyhnanství na Elbu nebo Svatou Helenu se slušnou rentou bych já rozhodně za trest nepovažovala. Byla by to taková odměna za léta válek, vražd a dobývání. ()

Ondr@932

Na to že Napoleon byl asi v 61 bitvách, tak zde byly ukázány pouze tři a jen velmi stručně... Bohužel nezbývá než souhlasit s ostatními, že kino sestřih filmu určitě neprospěl. A prodloužená režisérská verze by mohla být lepší až vyjde. Nicméně i tak se jedná o kvalitní film, kde jak bitvy tak milostný život Napoleona byl zde skvěle přednesen. A v neposlední řadě i dobré herecké výkony ústřední dvojice. Zatím tedy 6,5/10 (viděno v kině). ()

tomik99

Podivný film, který se nelehko hodnotí. Co pochválit? Rozhodně kostýmy, podkresovou hudbu, kulisy a natáčení v exteriérech. Lze ocenit i jedinečný výkon Joaquina Phoenixe, který sice nepatří mezi mé oblíbence a stále mu nemůžu přijít úplně na chuť, ale šikanoizního Napoleona ztvárnil perfektně. Tím bych ale končil. Film je totiž směsicí nesourodých scén, které na sebe nikterak nenavazují. Asi by bylo lepší, kdyby se film soustředil pouze na užší výčet Napoleonova života a jeho bitev než se pokusit jich ve filmu obsáhnout co nejvíce. U poslední bitvy (zrovna té rozhodující) už jsem si vyloženě přál konec a vyhlížel Napoleonovu porážku. Až příliš velký důraz RIdley Scott klade na milostný vztah Napoleona a jeho manželky, který v konečném důsledku neměl až tak velký dopad na jeho nevyhnutelný osud. S filmem jsem měl asi podobný problém jako u nedávného „Žižky“. Každý z nás z učebnic historie o těchto dvou velkých postavách něco ví, tudíž by předpokládal, že to nejzásadnější (tedy to, v čem byli oba tak výborní vojevůdci) se ve filmu dozví, vysvětlí a prozkoumá. Informace jsou nám ale předávány polovičatě, neuceleně a mnohdy si musíte až moc domýšlet, co a proč se na plátně děje. A to je zkrátka špatně. Film by měl pochopit i člověk nepolíbený historií. O to smutnější je, že ty nejzákladnější informace o Napoleonovi se nedozvíme a to film trvá až neuctivé tři hodiny. ()

Keramos

Film má své vrcholy, ale je v něm více chyb než zásahů, což má za následek dvouapůlhodinový zážitek, který vyvolává frustraci z promarněné příležitosti. ()

dakarin

Tak toto se úplně nepovedlo. Výprava sice dobrá, bitva u zamrzlého jezera také, ale jinak plošina plochá. Američani toto prostě zpravidla přizpůsobí svému vnímání - vizuální efekty (umí a mají na to penízky), milostná zápletka či rovina ano (jakoby z povinnosti nesmí chybět), však nevyjádřili nic, prakticky vše podstatné minuli, Scott býval dobrý, obávám se trochu, že jeho jméno je zde použito víceméně komerčně a práci "odvedli" asistenti - Ridley má taky 86 let (!). Film neurazí, ale taky nic nedá... ()

Charlie84

Napoleon zcela rezignoval na vyprávění příběhu a soustředi se pouze na vybrane milostne okamžiky a bitvy. Což by tolik nevadilo, kdyby prvního bylo méně a druhého více. Detailněji je zpracované vlastně jen Waterloo, ve všech ostatních případech Napoleon použije lest, ta zabere, Phoenix se zarputile zatváří do kamery a střih. Mezi bitvou a milostnym vzplanutím nic. Přitom by stačilo, aby film aspoň trochu pracoval s ostatnimi postavami,jejich vztahem k napoleonovi a jeho k nim. Ale ne, je to jedna velká odtažitost, a pokud se zrovna netoká nebo nepálí koule, koukáme jen na sled pěkných záběrů a ještě ke všemu bez pořádného hudebního podkresu. Zklamání. Byť opuletně vyvedené. A prodlouženou verzi skipuju, protože zo bude jen více téhož. Zklamání na druhou. ()

Hpatrik

Vůbec mi nesedlo obsazení, a to nejen Joachina Phoenixe a jeho ženy Vanesy Kirby (jakkoliv jsou to oba skvělí herci), ale naprostá většina postav byla nezajímavě obsazená. A protože toho Napoleon zažil hodně, a Scott se rozhodl všechny jeho významné události do filmu zpracovat, tak je to velmi zkratkovité, skáče se z jedné scény do další velmi rychle a často, což je značně nepřehledné a matoucí do takové míry, že se v tom divák přestává orientovat. Postavy se tu střídají jak na běžícím páse bez toho abychom si je vůbec stihli zapamatovat, takže při téměř jakémkoliv dialogu napoleona s nějakou postavou často nevíme, jak postava se jmenuje a co je zač. Bitevní scény mají výrazně ubrané barvy, takže ve větších davových scénách není poznat kdo je vůbec kdo, a jsou tím pádem nepřehledné, působí nerealisticky a nezajímavě. Bezpochyby jeden z nejnudnějších životopisných filmů, co jsem kdy měl možnost vidět. Slabé dvě. ()

HOFMAN

Jestli ta prodloužená verze nebude, tak to Ridley tentokrát úplně nezvládl, doufám, že bude, protože tohle nebyl film, ale útržky. ()

Fidsta

Celé to bylo co se týče scénáře, příběhu a vyprávění velice popisné spíše než filmové. Bitva tam a tam, v pět hodin odpoledne. Pauza, problémy, láska, Phoenixova zběsilá trkačka. Bitva támhle, šest večer. Kongres ministrů v pondělí, byla bouřka. Ostrov támhle, rok XX. Člověk měl pocit, že listuje stručnou ale né zrovna svižnou učebnicí dějepisu. Na druhou stranu extrémně “filmová” pak byla především výprava, kamera a atmosféra. V těchto ohledech bylo vidět, že R.S. už pár historických dramat stvořil, nicméně v celku se jednalo o snímek zapadající spíše k průměru autorovy tvorby. Ve výsledku mi připadá, jakoby sám Ridley Scott moc netušil, co chce s filmem udělat. Romantické drama? Historické drama? Povídání o odvážném a prozíravém generálovi, ale vlastně trošku vyklepaném zbabělci? Velkovýpravný film o tyranovi a vrahovi? Těžko říct. Historickou přesnost hodnotit nemůžu, neb nejsem historik, a ani nechci, neb jsem šel do kina na americký film s rozpočtem 4 miliardy korun a nikoliv do Muzea Národních Napoleonologů v Honimírské ulici (dříve Muzeum Spontánních Obdivovatelů Wikihesla Freddieho Mercuryho). R.S. ale poměrně zdařile předložil divákovi deskripci jednotlivých vojenských střetnutí, jejich strategií a Napoleonových taktických ne/úspěchů. Film sám o sobě na 3*, ale za odvahu natočit (či se pokusit natočit) velkolepé historické drama o významné evropské figuře, nikoli o polobuzerantských vylatexovaných hrdinech poletujících před green screenem, budiž 4*. ()

rublik05

Na Napoleona jsem se upřímně velmi těšil, jednak vzhledem k panu režiséru Ridleymu Scottovi jako takovému, ale také z toho důvodu, protože se mi jeho předešlé dva počiny Poslední souboj a Klan Gucci moc líbily a byl jsem tudíž natěšený na jeho další práci. Očekávání jsem měl vysoká, o to větším zklamáním pro mě Napoleon nakonec je. Ani ne tak svým zpracováním, neboť po filmařské stránce mu toho zrovna moc vyčíst nelze, snímek je kvalitně natočený, vizuálně je nádherný, kostýmy jsou rovněž fajn, triky taktéž. Největší problém nemám s jeho formou, nýbrž s jeho obsahem, tedy s příběhem. Ten vůbec nepůsobí koherentně, spíše než jako ucelený příběh na mě působil jako nějaký prostřih, slepenec různých scén a výjevů z Napoleonova života. Většina událostí je zde vyobrazena hrozně zkratkovitě, dost důležitých životních okamžiků je zcela vynecháno (nebo vystříháno), díky tomu je také návaznost jednotlivých scén někdy značně nepřehledná, často se stává, že pokud divák alespoň trochu nezná Napoleonům životopis, tak neví, co se právě děje a hlavně proč se to děje. Drtivá většina postav se zde střídá jak svatí na orloji, nezanechají po sobě absolutně nic, přičemž se často jedná o zásadní osobnosti té doby. Joaquin Phoenix nicméně předvedl vskutku brilantní výkon, roli zvládl na jedničku, Vanessa Kirby taktéž nebyla vůbec špatná. Nepovedlo se bohužel ani nějak smysluplně vykreslit vztah mezi Napoleonem a Josephine, ten rovněž díky zkratkovitosti působí hrozně zvláštně a trochu i otravně. Vrcholem filmu jsou pak jednoznačně bitvy, které sice nejsou kdovíjak drsné, jsou ale dobře natočené a z celého filmu jednoznačně nejzajímavější. Stopáž mi ke konci už přišla jako nekonečná, nicméně i ty dvě a půl hodiny byly ve finále prostě málo. Těšil jsem se na krvavé řeže, na strategické plánování bitev, na taktiky, nebo také na intriky a politikaření. Nic z toho jsem bohužel nedostal, což mě strašně moc mrzí, jelikož přesně tyhle momenty mi nejvíc chyběly. Z kina odcházel zklamaný, dlouho jsem musel přemýšlet, co jsem to vlastně viděl a kde se stala chyba, že mě Napoleon nijak extra nebavil a ani nezaujal. Obrovské zklamání, takový přešlap jsem vážně nečekal. Hodnocení nechávám na čistém průměru, byť jsem si vědom toho, že nebýt to film od Ridleyho Scotta, jdu s hodnocením ještě níž. Viděno v kině 22.11.2023. 5/10. ()

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům