Reklama

Reklama

Ve hře je těžký hrdelní zločin, proto obžalovaný zaslouží tu nejlepší obhajobu... Napínavé drama ze soudní síně Svědek obžaloby bývá divadelními kritiky označováno za nejlepší divadelní hru legendární anglické spisovatelky Agathy Christie (1890–1976). V divadelní hře rozvedla zápletku stejnojmenné krátké povídky. Premiéra proběhla v roce 1953 na prknech londýnského divadla Winter Garden Theatre, o rok později se hra dočkala uvedení na Broadwayi. Tam slavila ještě větší divácký úspěch, proto o námět rychle projevili zájem filmoví producenti. Zakázku na zfilmování divadelní hry přijal jeden z nejvýznamnějších režisérů tehdejší doby Billy Wilder. Ten se poměrně věrně držel divadelní předlohy, zásadní rozdíl ale představuje ztvárnění postavy respektovaného právníka Sira Wilfrida Robartse. Slavný britský herec Charles Laughton ve filmu oproti seriózní podobě v předloze představuje osobitého lišáka, který srší hláškami a sarkasmem. Nejzkušenější soudní obhájce v Londýně se ujímá komplikovaného případu mladého muže, který byl obviněn z brutální vraždy starší zámožné vdovy. V roli obžalovaného naposledy zazářil na stříbrném plátně populární herec zlaté éry Hollywoodu Tyrone Power, který později tragicky zesnul při natáčení filmu Šalamoun a královna ze Sáby (1959). Obžalovaný Leonard Vole trvá na své nevině a díky svému osobnímu kouzlu dokáže přesvědčit mistra beznadějných případů, aby mu u soudu pomohl dokázat, že představuje spíš oběť než chladnokrevného vraha. Sir Robarts vymyslí důmyslný plán obhajoby, který ale fatálně závisí na výpovědi Leonardovy německé manželky Christine. V typické roli osudové ženy se zde představila Marlene Dietrichová. Její výpověď pod přísahou v soudní síni zcela změní průběh šetření a vede k mnoha šokujícím zvratům. Rameno spravedlnosti se totiž může načas vychýlit, pravda ale nakonec stejně vyjde najevo. (Česká televize)

(více)

Videa (2)

Trailer 2

Recenze (234)

Gilmour93 

všechny recenze uživatele

Největší zásluha patří Agátě Buonarroti, nicméně stěhovák Billy to převezl do Nového Yorku nadmíru spolehlivě a co víc, jizlivým hašteřením na trase kardiak s kalciem v doutníku - pedantská ošetřovatelka ten mramor i přeleštil.. Pravda, vícevrstvý twist mohl skončit před nástupem jisté brunety, ale když se člověk zpětně ohlédne, musí jen obdivně pokývat hlavou nad jeho neprůstřelností. A berte to tak, že lišák Wilfrid má zase důvod popíjet v soudní síni kakao v brandy.. Každopádně v kauze brilantně zrežírovaného soudního dramatu, co úkladně napadl diváckou bránici suchým britským sarkasmem a na konci opakovaně znásilnil mysl, je Wilder shledán vinným ve všech bodech obžaloby.. ()

lamps 

všechny recenze uživatele

Akademicky vycíděná soudní konverzačka, která celou dobu klame tělem i duší, aby nás nakonec zaskočila nepřipravené, předčasně hodnotící ten naoko tuctový a neoriginální příběh. Scénář ale výborný, navzdory mnoha dohadům a nepřímým motivům plnohodnotně pokrývající a v závěru i vysvětlující každičkou vteřinu vyprávění, a Wilder opět zdatně manévruje na pomezí závažného námětu a odlehčené charakterové rozprávky. Film má ale jeden problém - napoprvé působí jako pravda bezchybné, ale přece emocionálně bezrozměrné drama, které sází na údernost a kvalitu své pointy, na další zhlédnutí už zbude jen naše ochota znovu sledovat příběh, kde nás už nic nemůže překvapit a kde marně budeme hledat něco víc než jen další důkaz, že Wilder uměl poskládat scény do kompaktního celku a že se na jeho filmy zkrátka dobře kouká. Čekal jsem prostě malinko silnější divácký zážitek... 80% ()

Reklama

Enšpígl 

všechny recenze uživatele

Pokud je někdo, kdo film nedoukal do konce, měl by si na krk pověsit cedulku s nápisem "já jsem debil obecnej " a stoupnout si pod sochu sv. Václava, protože dějový kotrmelce, který se uskutečněj v závěru filmu, prakticky během jednoho dialogu patřej mezi TOP filmový lahůdky vůbec. Není to však zdaleka jen konec bijáku co dělá ze sledování snímku příjemný divácký zážitek, prakticky všechny soudní scény jsou dokonale napsaný a když už jsme u slova dokonalost je potřeba zmínit právníka sira Wilfrida, protože právě on je lokomotivou celýho filmu. Díky němu sem se nenudil ani tehdy, když se příběh odehrával mimo soudní místnost. Geniálně napsaná a zrovna tak zahraná postava. Samozřejmě své filmu dala i Marlene Dietrich právě ony výsostné dějové kotrmelce na konci jí usvědčují z faktu že krom krásy dostala do vínku i herecký talent. ()

H34D 

všechny recenze uživatele

Svěží, poutavý a dokonce i lehce vtipný příběh ze soudního prostředí o jednom zapeklitém kriminálním případu... A pak, že právo je nudné! Nudný právě tento film není v žádném aspektu a žadném momentu a toho si v dnešní době - po více než půl století, cením dvojnásob. Pomalejší a klidnější filmařský styl tehdejší doby je totiž často příčinou, proč se moderní diváci nudí, ale zde je divácký zájem udržován na slušné úrovni zejména díky nepřebernému množství dialogů, které jsou k věci (prvotřídní scénář). Soudní atmosféra je také pohlcující a zrovna když začíná být lehce rutinní, objeví se překvapivý závěrečný zvrat. Ovšem i tak má film jednu nevýhodu a tou je, že rovnou ten samý rok vyšel ještě dokonalejší soudní film, který jej bohužel zastiňuje takřka ve všech ohledech. 8/10 ()

kaylin 

všechny recenze uživatele

Takhle to vypadá, když dáte do hlavní role někoho, kdo je prostě schopen souznít se svou postavou, ale navíc máte režiséra, který je schopen vést příběh přesně tak odlehčeně, jak je potřeba, aby vám na konci vyrazil dech, a to možná i ve chvíli, pokud předlohu znáte. Mistrovský kus Charlese Laughtona a Billyho Wildera. ()

Galerie (39)

Zajímavosti (11)

  • Scéna, v ktorej jeden z amerických vojakov počas speváckeho vystúpenia roztrhne Marlene Dietrich (Christine) nohavice, bola plánovaná so zámerom odhaliť nohy božskej Marlene. Natáčala sa 145-krát a stala 90 tisíc amerických dolárov. (marlon)
  • Dopisy, které byly použity jako důkaz, by ve skutečnosti neuspěly, protože každý důkaz musí být dodán před soudním líčením a musí být i doložen jeho původ či zdroj. (Listeroman)
  • Film byl v roce 2008 zařazen Americkou filmovou institucí v kategorii soudní drama na 6. příčku. (TheDude)

Související novinky

Ben Affleck zremakeuje Svědka obžaloby

Ben Affleck zremakeuje Svědka obžaloby

20.08.2016

Kdyby se vybíraly nejlepší filmy z padesátých let, jen těžko by mezi nimi chyběl Svědek obžaloby. Soudní drama Billyho Wildera vychází z povídky (a následné divadelní hry) od Agathy Christie, získalo… (více)

Reklama

Reklama