V druhé části se Paul Atreides spojí s Chani a Fremeny a zároveň se vydá na válečnou stezku pomsty proti spiklencům, kteří zničili jeho rodinu. Čelí volbě mezi svou životní láskou a osudem známého vesmíru a snaží se zabránit strašlivé budoucnosti, kterou může předvídat jen on. (Vertical Entertainment)

higuain

Fear is the mind killer. Viděno 2x v imaxu. Hype gigantických rozměrů přetaven v největší kino zážitek od... první části. Villeneuve vzal "nezfilmovatelnou" předlohu a vykouzlil z ní dva famózní spektákly, který se zapíšou do dějin mezi největší sci-fi klasiky (nejen) 21. století. Druhá část je o poznání akčnější než ta první. Logicky. Villeneuve si prvním "expozičním" filmem postavil základy pro ten druhý, ve kterém sklízí ovoce s velkou epickou jízdou, na jejímž konci i přes téměř tříhodinovou stopáž chcete, aby se pokračovalo dál. Audiovizuálně je to opět neskutečný inferno, a to včetně pasáže na Giedi Prime, která je svou nekompromisní brutálností naprosto vyčerpávající. Hans Zimmer, který si odnesl Oscara již za první část, zde opět dokazuje, že když už dělá na ambiciózním projektu, pro který má zapálení, tak v oboru absolutně nemá konkurenci. Soundtrack je opět naprostý masterpiece. Hodně se řeší nakolik je to věrný předloze. Za mě je důležitý, že ač se film odklání od knihy v některých jednotlivostech (nebo některé vynechává), tak ústřední Herbertova pointa zůstává zachována. Řekl bych, že některé změny jsou i učiněny právě z toho důvodu, aby Herbert nebyl dezinterpretován podobně jako v minulosti. Např. Chani je charakterově oproti knize hodně emancipovaná, což někteří popisují jako jakýsi úskok feminismu, ale podle mě zrovna tato změna není vůbec na škodu a její charakter je přepsaný tímto způsobem mj. i proto, aby bylo předejito neduhu, který vznikl již při původním vydání knihy v šedesátých letech, kdy byl Paul mnohými pochopen jako kladná postava, což vůbec nebyl záměr autora, který ho vnímal jako anti-hrdinu a varování před fanatismem, slepě a bezmyšlenkovitě následujícím charismatického "mesiáše". Změny učiněné v charakteru Chani, která zde i přes lásku k Paulovi funguje jako ideologický protipól jeho mesiášské role, které se Paul v klimaxu chtě nechtě přece jen zhostí, slouží pro zvýraznění této v zásadě klíčové myšlenky a posilují profilaci Paula tak, jak ho vnímal sám Herbert. Jistě, některé změny oproti knize trochu zamrzely a ano, kniha je v hloubce a kombinaci různorodých motivů a "plánů v plánech" mnohovrstevnatější. Ale zároveň je třeba si přiznat, že Villeneuve by byl blázen, kdyby se do filmu snažil nacpat úplně všechno. V konečném soudu tomu filmu nechybí nic tak podstatného, přes co bych se nepřenesl. Jelikož cílem (s ohledem na rozpočet) muselo být, aby se podstata předlohy zachovala v mantinelech filmového blockbusteru, který se musí zaplatit, tak si myslím, že líp to opravdu natočit nešlo. Přirovnání k Pánu prstenů není tak přehnaný v tom smyslu, že v obou případech jde o filmové adaptace největších klasik svých žánrů, který sice nejsou dokonalý, ale přesto mají k dokonalosti tak blízko, jak jen to v rámci možností jde a zároveň je prakticky jistý, že už je nikdo další do filmový podoby líp nezpracuje. ()

L_O_U_S

Nemůžu říct, že by se jednalo o nejlepší kinozážitek za poslední roky, spíš bych řekl, že pro mě vychází kvalitativně nastejno s prvním dílem. Mrzí mě, že byla odbouraná linka kolem Gildy. Po formální stránce jsem spokojen. Giedi Prima byla svým minimalsmem rozhodně zajímavá. (1 424.) ()

Lexonka97

Naprostá dokonalost! Neskutečně našlapaná podívaná, která v audio-vizuálnu nemá obdoby. Definice filmu. Husí kůže od začátku do konce.  Monumentální atmosféra, která si vás v prvním díle začne motat kolem prstu a v druhém vás stáhne s sebou. Tady prostě jde o jeden z filmů dekády, pravděpodobně film roku! #Dunahajp! ()

Petroff

Právě jsem se vrátil z Duny. Asi se vám to bude líbit. Mě se to nelíbilo. Hra o Trůny r.10134, hnědo-šedá, nuda, proroctví, hnědá, nuda, šedá, proroctví, fašisti, červi, nuda, proroctví, šeď, hnědá a nuda. Film tak špatný, že nevím, kde začít. Duna je nuda. Vzpomínáte, jak v prvním díle bylo párkrát zmiňováno to proroctví o Maudím. Tak teď to do vás budou srát horem spodem první dvě hodiny každejch 5 minut. Film je žluto, hnědo, šedý. Sterilní. Nikde nikdo nežije, vše jsou jen kulisy pro kamery. Celý to fašistický zřízení je hrozně k smíchu. Jízda na červovi jako největší akční scéna, kdy jde o život, aby v další minutě jela na červovi celá vesnice a dělala si tam grilování. Pak ti zlí zastřelí skalnatý kopec. Padají tu perly jako: "Budu bojovat na jihu, abych vás ochránil na severu." "Když se napiješ vody života, prozřeš." U "Měl by ses bát fundamentalistů!" jsem už nekontrolovatelně vyprskl smíchy. Pak vyzvednutí rodinnejch atomovek - z jeskyně - po naťukání PIN. Kino po pár letech, protože tenhle film se prej musí vidět v kině. Vstupný mi nevrátili. Máte Anyu Taylor-Joy a necháte jí jeden záběr a dvě věty. To už celej ten dojem jen nehezky rámcuje. Jo, a není to sci-fi, ale imperátorská fantasy. Na celý ten film se dost špatně dívá, protože na plátně není nikdy nic hezkého. Často to vypadá jako pokračování Třetího prince. Ponurý skalní město, kde postává 10 NPC komparzistů. Jsem Paul Atreid a budu váš nový fašistický vůdce! První díl byl lepším filmem, přestože to bylo taky dost špatné. Evidentně je to skutečně nezfilmovatelné (dost možná i proto, že ten svět prostě nemá žádnou vnitřní logiku, je to hloupoučká pohádka o vyvoleném, na velmi trapném příběhovém pozadí, ve světě, který nefunguje (mezihvězdné cestování VS. souboje meči, náboženství) kdy máte dojem, že na každé planetě žije celkem asi tak 100 lidí). Když to srovnám třeba s Pánem Prstenů, tak je to jako dáma a šachy. Připadá mi, že ten megahype, kterej tenhle film měl, je zcela umělej, a většině lidí se to "líbí", prostě proto, že všichni kolem říkají taky, že se jim to líbí, tak přece nebudu za debila, že jo? Takhle jste ale za debily všichni. ()

ilemas odpad!

Mnohem horší než první část i když ani ta mě nebrala, pouze svým vizuálem, který tady jaksi schází. Celý příběh děsná Duna, pardón Nuda tak jako kniha. I nové zfilmování stojí za prd, celá Duna je děsná Nuda, nikdy mě to nebralo ani jako kniha. To nechápu:  Tržby druhé Duny zcela předčily první díl | Novinky | ČSFD.cz (csfd.cz) ()

kagemush

Tenhle Denis postrach z pískovny mě oproti prvnímu dílu nyní ani nijak nenutil zapojit mozek (asi se spolehl že jsem čtenář i tlustých (Herbertových) knih) - takže jsem se usadil a Čuměl. A když jsem dočuměl, chtěl jsem ještě. ()

Lischai

Vizuál super, muzika super, design vesmírných lodí a zbraní, režie akčních scén (pobíhání pod lopatkami harvesteru!) - všechno top kvalita. A hlavně to není zase CGI digi bordel jak Marvelovky, ale důstojný, hezký sciífko na velké plátno. Jenom citově mě to nějak minulo. Musí se tu pokrýt takový kus děje a vytočit se s tolika zvraty, co byly v knížce, že nezbyde čas na nějaké budování vztahů a emocí. Paul a Chani jsou spolu tak krátce a nic moc je toho nevidíme zažít, takže mi je trochu šumák, jestli spolu budou nebo nebudou, kdo umře nebo neumře. Čumím na nádherné obrázky, jak lodě jak dělají vrooom a kinetické zbraně dududu a ornitoptéry trrrrr -  a všechno to miluju, ale nic necítím. ()

William_

Ultimátních 10/10 a máme tu film roku 2024. Myslel jsem si, že se kinematografie už nemá kam posunout. Jak hluboce jsem se mýlil. Film vedle něhož nové Star Wars filmy působí jako omalovánky pro děti. Epičtější a velkolepější film jsem už dlouho neviděl. Chemie mezi Zendayou a Timothéem zafungovala na jedničku s hvězdičkou. Austin Butler se mi bude ve snech zjevovat ještě hodně dlouhou dobu. Tak odporného enemáka jsem ve filmu dlouho neviděl. Hudba od Hanse Zimmera kulervoucí a neskutečně vhodně zasazená do světa Duny. Zároveň jsem už dlouho u žádného blockbusteru nebyla tak spokojený z jeho zakončení, jako právě tady u Duny 2. Tak skvělý a uspokojivý konec (včetně úchvatného finále) jsem už dlouho nezažil. Film který prostě musíte vidět v kině (nejlépe v IMAXu), a který prostě nestačí vidět jen na malém notebooku nebo mobilu. Takže zde máte povolení ty vydřigroše v Cinema City alespoň jednou za rok navštívit. A teď mě omluvte, jdu hledat svá varlata, která mi po projekci v IMAXu odlétla až někam do Brna. ()

Jonash87

Paul Atreides: "I'm not the Messiah" – Stilgar: "Only the true Messiah denies his divinity". Život Briana, verze Duna. Každopádně technicky není co vytknout, tohle chce vidět v kině, ale příběhově a celým vyzněním mě to až tolik neuspokojilo. Takže takové čtyři a půl hvězdy. ()

M.i.k.e

čekání na druhou Dunu bylo úmorné, ale vyplatilo se. Oproti knize sice došlo (logicky) k mnoha změnám, přičemž některé jsou vyloženě kosmetické a některé naopak celkem výrazné (osobně mě nejvíc mrzí práce s Paulovou sestrou). Jádro příběhu, včetně nejednoznačnosti Paula, ovšem zůstalo zachováno a Villeneuve to zabalil do fantastického hřmotného a burácejícího audiovizuálu, který násobně předčil moje představy z knížky. Hlavně celá pasáž z Giedi Prima mě naprosto strhla a to nebyla zdaleka jediná. Asi by se dalo souhlasit s tím, že po stránce dialogů druhá Duna občas lehce pokulhává a sem tam je tu dost patrná jistá zkratkovitost, ale na příběh a jeho pochopení to nemá vůbec žádný vliv. A ač se mi jednička přeci jen líbila o něco více, dvojka má svoje místo v letošní topce jisté už teď a já se můžu jen těšit až si dám oba filmy hezky pohromadě...90% PS : málem bych zapomněl, ale Zendaya je královna a tady si maže všechny na chleba. ()

Chen

Už první díl mě neoslnil. Rozhodně mu neupírám výtečné řemeslné zpracování, působivé obsazení a dobrou režii, ale nechával mě emocionálně chladným a neustále jsem měl pocit, že diváka hlavně připravuje na druhý díl. Ten je tu a mám s ním podobný problém, bez ohledu na jeho nesporné kvality mi příliš nezáleželo na postavách a ani momenty, které měly mít silný emotivní nádech na mě nezapůsobily tak, jak měly. Možná je to můj problém a podle hodnocení ostatních zřejmě opravdu je, ale to nemění nic na faktu, že jsem si prostě druhou Dunu neužil tak, jak jsem doufal. ()

Vyhy

Bez pochyb velkofilm, který jsem rád zhlédnul v kině. Přesto s rozporuplnými pocity a ne s takový potěšením, jako v případě dílu prvního. A vlastně to neumím vysvětlit. ()

Martin741

Reziser Denis Villeneuve /Sicario 2015, Polytechnika 2009, Blade Runner 2049/ natocil tymto svoje kult. Dovolim si tvrdit, ze od LOTRa /Lord of the Rings/ tu dlho nebol taky film ako tento. Jednoduchy pribeh  o pomste za rodinu fungoval pred 5000 rokmi, funguje a bude fungovat i v5. mileniu. K tomu este uchvatna vizualna stranka, vobec nevadia ani dlhe zabery, tie samy o sebe nie su zarukou kvality, no tuna ide o svetlu vynimku. nemam rad bezducje vysteky typu "Matrix je najlepsi film mojho zivota" , treba pisat sofistikovane a inteligentne komentare, no u Duny 2 si dovoilim tvrdit, ze ide o film roka 2024 a mozno i  dekady. Opakujem od LOTRa tu nebol taky kult   : 100 % ()

moviefreak

Milujem jednotku, ten obrovský svet, stroje, planéty, postavy a hlavne ten dospelý sci-fi príbeh... Áno dvojka je opäť geniálne remeslo, kamera, zvuk, strih... Ale... Vôbec mi nesadol scenár, alebo skôr rozloženie čomu sa režisér venuje a ako dlho. S fanatikmi strávime príliš dlho, a aj keď viaceré jednotlivé scény sú  WOW nudil som sa skoro pól filmu (sám tomu neverím čo píšem). A keď prišlo na finále začalo sa letieť svetelnou rýchlosťou dopredu. Už nebol čas na ostatné postavy a ich motivácie (Harkoneni sa stali zrazu panáčikovia a nie obávané postavy, Voldemort (ešte s nosom) nedostal poriadne priestor skoro vôbec), nebol ani čas na rôzne planéty, alebo iba ich časti (štadión, záhrada)... A finálna bitka bola doslova púštny blitz krieg. Z môjho pohľadu mali tento film rozdeliť na dve časti, a tak by mali čas na úplne všetko. A mám problém aj s Paulom, kým má plašť je to borec, taktiež skvelý herec (excelentný), ale len čo ide do tuhého je z neho vychudnutý Somálec, ktorému teda bojové schopnosti neverím... Tá jeho frajerka je stavaná lepšie ako on :) Fúúú škoda... Tento film si znova nepozriem, a to jednotku pozerám nonstop... ()

Nach

Nemůžu ani popsat pocity blaha, které jako čtenář knihy z tohoto filmu mám. Ano, Denis Villeneuve pochopil o čem Herbertova Duna je. A mé obavy z adaptace některých pasážÍ zde samotný režisér úmyslně změnil k obrazu svému a nutno dodat, že k lepšímu vyznění celkového příběhu o zrodu tyrana. V podstatě tedy se mi film líbil stejně, někdy i více než kniha. Paul tady není jen osobou, která se obává o budoucnost galaxie a snaží se jí změnit, aby pomohl všem. Nikoli, přijme svůj osud a cíleně zvolí utrpení galaxie pro vykonání své pomsty a upevnění své moci. Je to film nad kterým můžete přemýšlet, filozofovat, jednotlivé záběry si zarámovat, prostě ten důvod proč chodit na tato mistrovská díla do kina. A že to mistrovské dílo je! Od obrazu po ozvučení až po geniální Zimmerovu hudbu. Jako malý jsem chodil do kina na trilogii Pán prstenů a věděl jsem, že zažívám něco, co se jen tak nezopakuje. Teď jsem ten pocit měl znovu. A jak jsem Denise Villeneuvea tolik nemusel, tak se díky Duně zařadil po boku velikánů jako Nolan nebo Kubrick. Jen tak dál i s tím svým přístupem: vyprávění obrazem a nikoli replikami. O tom by film měl být! P.S. Netuším, jak by to šlo natočit lépe! 95% ()

Ondatra

Tak a je to konečně tady! Po pěti letech, několika odkladech a stávkách jsme se konečně dočkali dlouho očekávaného pokračování druhé Duny. A vyplatilo se čekání? Pro mě jednoznačně ANO. Pro mě se totiž po dlouhé době jedná o jeden z nejkrásnějších, nejepičtějších a nejnádhernějších filmů, co jsem mohl za poslední dobu vidět. Hned vysvětlím proč. Samotný příběh začíná tam, kde první část skončila. To znamená, že pokud jste neviděli minulý díl, tak na tento ani nechoďte. Paul se konečně spojí s Fremeny a začne válka proti Harkonnenům, která samozřejmě přinese spoustu následků, zvratů, epických bitev a nádherných záběrů, na které je radost pohledět. Zároveň ve filmu konečně ožívá chemie mezi dvěma hlavními herci a těmi jsou Timothée Chalamet a Zendaya. Na tohle jsem čekal od první části a konečně jsem se toho dočkal. Všechny postavy taky od první části prochází značným vývojem a dozvídáme se o nich mnohem více. Paul (Timothée Chalamet) je pro mě v tomto pokračování více statečný, odvážný a už nepůsobí tak klukovsky a dětsky. O Chani (Zendaya) se taky dozvídáme spoustu nového. Nejvíce asi jak to vidí s Paulem a jejich vztah. Samozřejmě se dozvídáme mnoho nových faktů ohledně rodin jednotlivých postav a jak to vlastně s nimi bylo. V druhé části se to zamíchalo celkově s obsazením. Některé postavy ubyly, některé naopak přibyly. Kdo ubyl tak je Jason Momoa a Oscar Isaac, a těch mi je docela líto. Ale aspoň se to vykompenzovalo novými postavami jako je Austin Butler, Léa Seydoux nebo Christopher Walken. A právě Austin Butler mě ohromil nejvíce. Ve filmu hraje nového záporáka Feyda-Rauthu, který je synovcem barona Vladimira Harkonnena, kterého hraje Stellan Skarsgård. Feyd-Rautha je za mě jeden z nejlepších záporáků za poslední dobu. Myslím, že se může vyrovnat dokonce konkurenci v Marvelu. Má charizma, správné záporácké chování i ten výraz hajzla. Dále musím říct, že na příběhu mě potěšilo to, že je tam více akce a děj je obsáhlejší než v jedničce. Teď mě asi fanoušci jedničky ukamenují, ale u prvního dílu se mi totiž kolikrát stávalo, že jsem usínal anebo jsem zíval nudou a probudila mě až nějaká ta akce, kterých tam moc není, ale tady se mi to naštěstí nestalo. Tady se na plátně pořád něco děje a není tu scéna, kde bych se nudil. Tak a dostáváme se za mě k té nejlepší části celého filmu a tím jsou vizuální efekty, kamera a soundtrack. Tady opravdu není co vytknout. Každý u jedničky říkal, že to je nejlepší vizuál, který kdy viděli, ale jsem zvědavý, co budou říkat teď, protože tohle je prostě masterpiece. Všechny scény vypadají naprosto krásně. Pouštní scény jsou nádherně vybarveny do oranžovo žluté a když se k tomu přidá ještě západ slunce, tak k tomu opravdu nemám, co říct. Všechno je perfektně nasvětlené, naopak scény, které se odehrávají u Harkonnenů, tak jsou zabarveny do šeda a dodává tomu tu zlost a tajemnost. Celý svět Duny je tak jednolitý, a přesto tak pestrý, a to jenom díky kameře za kterou stojí Greig Fraser. Fakt klobouk dolů! Když se do toho přidají ještě animace, které jsou taky na Oskara, tak je to vyloženě ráj pro oko. Všechny výbuchy jsou perfektně načasované i například scény s červy jsou natočené a hezky naanimované. Všechny záběry prostě vypadají tak hladce, že bych si přál být přímo vtáhnut doprostřed děje a slyšet k tomu jenom šumění písku a hudbu od Hanse Zimmera, která taky rozhodně stojí za zmínku. Hans Zimmer obecně patří k nejlepším skladatelům filmové hudby a tady se to opět potvrzuje. Jeho hudba dokonale vystihne každou scénu a přidá tomu patřičný efekt, který by bez hudby jednoduše nevypadal tak dobře. Soundtrack má sílu, ale i něžnost, kterou divák musí poznat sám, aby věděl, o čem mluvím. Jediným problémem u Duny je, že ta krása vynikne pouze na velkém plátně v kině, a ne doma na televizi. Proto doporučuji všem, aby na to šli do kina, dokud to ještě je. Duna: Část druhá je za mě jeden z nejlepších sci-fi filmů poslední doby a obávám se toho, že letos už to jen těžko něco překoná. Žánr sci-fi to opět přepisuje a posouvá o hranici výše, takže očekávám příští rok oskarové sošky. Jednoznačně na pět hvězdiček, ale radši si nechávám prostor pro desítku pro třetí pokračování, které doufám přijde daleko dřív, než po pěti letech a které třeba překvapí ještě víc než dvojka. Jestli to teda vůbec jde. 9,5/10 () (méně) (více)

Rocky88

One for the ages. Dříve se povídalo, že Tolkienova díla jsou nezfilmovatelná. Pak přišel takovej hastrman z NZ a všem padá čelist dodnes. O Herbertově dílu se to říkalo také, tentokrát všem vylamuje chlebárny Dený z Kanady. Nejednou jsem si při sledování vzpomněl na LOTR:ROTK, ať už díky květnatosti příběhu a neuspěchaným tempem vyprávění, zaměřením na postavy, akčním scénám, výpravou, kamerou či dokonalou hudbou. K tomu navíc politika a náboženství. Výborně je zde podchycena přeměna hlavního "hrdiny", čemuž pomáhá i výborný Šavlomet (jeho proslov v jeskynním subsystému je dokonalý jak argumenty, tak jeho přesvědčivým výkonem a divákovi je jasné, že od téhle chvíle nastane epická jízda). Vše tu drží v celku jak slepené chemickou kotvou. A divák si přeje, aby tohle neskončilo. Člověk čekal, že sci-fi bude vévodou Železný Jim s jeho Avatary, ale Novoměšťák mu vypálil rybník. Na trojku si očividně minimálně půl dekády počkáme, ale jestli Denča potřebuje čas na rekuperaci energie, aby mohl podle jeho slov natočit nejlepší film všech dob, tak ať si dá třeba rande s Rámou... ()

vydumnica

V čase, kedy píšem recenziu, je Dune: Part Two v prvej TOP 10 na čsfd a má neuveriteľných 92%. To len tak pre zaujímavosť. V prvom rade chcem povedať, že dvojka sa mi páčila viac ako jednotka (aspoň o hviezdičku viac). Veľa robí aj kino. Až na dvojku som si zašla do kina a je to naozaj film, na ktorý sa oplatí ísť. Technická stránka filmu je dokonalá. Kamera, hudba, vizuálne efekty, to fakt že wow! Herecké výkony tiež TOP. Rebeccu Ferguson som ešte tak hrať nevidela, až som sa jej bála :). Timotheé Chalamet tu asi podal svoj zatiaľ životný výkon. Od Zendaye som čakala ešte trošilinku viac. Florence Pugh mala dosť málo priestoru. A masky, páni Austin Butler vôbec nevyzerá ako Austin Butler, inak tiež dobre zahrané. Už len dodám, že po emocionálnej stránke ma film až tak nezasiahol a piatu hviezdičku nedávam aj preto, lebo pre nás, ktorí sme Dunu nečítali, teda aspoň pre mňa ostávajú konanie, motivácie a myšlienkové pochody niektorých postáv nie úplne jasné (trebárs Jessica). Mohli to napísať/natočiť zrozumiteľnejšie pre všetkých. Ale dobré to bolo, ten zvuk v Dolby Atmos kinosále už samo o sebe je niečo, čo doma nezažijeme a ešte keď do toho hrá Hans Zimmer :). A páčilo sa mi aj to "surfovanie" po púšti. 80%. [Cineplex Mannheim, OV] ()

V hlavě 2 má miliardu

V hlavě 2 má miliardu

03.07.2024

Filmový rok 2024 zná svůj první miliardový hit. Nestala se jím Duna: Část druhá, ačkoliv se svými 711 miliony měla docela dobře nakročeno, ale dosáhlo toho jiné pokračování dalšího populárního snímku… (více)

Druhé V hlavě je obrovský hit

Druhé V hlavě je obrovský hit

17.06.2024

George Lucas dostane čestné ocenění v Cannes

George Lucas dostane čestné ocenění v Cannes

10.04.2024

Denis Villeneuve a jaderná válka?

Denis Villeneuve a jaderná válka?

06.04.2024

Zatímco snímek Duna: Část druhá po více než měsíci od svého uvedení dál úspěšně bojuje o diváky v kinech a v rámci světových tržeb má aktuálně na kontě něco málo přes 630 milionů dolarů, u studia… (více)