Mladá žena se vdá za okouzlujícího prince. Místo rodinné idylky ji ale čeká boj o holý život, protože ji chtějí obětovat děsivému drakovi. (Netflix)

Juto

Prvých 30 minút premrháme zvratom tak jasným, že sa trailer ani neobťažoval to skrývať. Akonáhle sa skutočne dostane k ústrednej myšlienke mačky a myši medzi princeznou a drakom, je to oveľa silnejšie a poháňa to dynamiku hororového napätia. Napriek niekoľkým veľkým menám vo vedľajších úlohách to Millie Bobby Brown skutočne nesie na svojích pleciach. Je tu niekoľko neohrabaných dialógov a ona ich podáva dostatočne presvedčivo, aby fungovali. Čo je pre mňa veľké prekvapenie. Réžia Juana Carlosa Fresnadilla veľmi pomáha tomuto originálu Netflixu priblížiť sa k tomu, aby film vyzeral veľmi dobre v porovnaní s mnohými tými, čo prišli na netflixe predtým. V podstate trávi celý čas striedaním medzi pevnými scénami, miestami a rušivo nízkou kvalitou CGI s niekoľkými dobrými individuálnymi scénami a nápadmi, ktoré vám pripomínajú, že tento režisér natočil ,,O 28 týždňov". Škoda, že len príbeh je tak veľmi predvídateľný. 6/10 ()

oveckaoa

Abych si to ujasnil ženská z bídného království kde je taková chudoba , že z tama lidi odcházejí dostane od krále z bohatého království nabídku na svatbu.  Princ vypadá zženštěle jako by měl rád jinačí pohlaví  nějaká chemie mezi nimi taky není . Jediný důvod proč si ji bere  je ten, že potřebují nevěstu a to bídné království prachy (tohle nedává ani smysl a z dlouhodobého hlediska je to finančně nevýhodné platit pořád chudým za jejich ženy). Královna z bohatého království má nalakované nehty a ta holka z bídného má francouzskou manikúru jelikož je to Netflix tak je tam velký počet černochů od královny po různé poddané a rytíře. Oni ji pak hodí dračici, protože kdysi jejich předci zabili  3 dračí mláďata a král ukecal dračici , že místo, aby zabila ho bude zabíjet nevěsty (zvláštní, že ty mrtvoly jsou větší než v tom flashbacku) .  Od tadyka je to už lepší dostaneme létající spálené ptáky, svítící léčící housenky a upáleného koně. Ten labyrint je zajímavý a občas se objeví zajímavá scéna  (krystaly, vzpomínka na předchozí princezny). Závěrečný pokus o likvidaci je debilní aneb nemáme na to , aby ji zabila zkusí se zabít sama a pak ji ta princezna vyléčí a ona (ta dračice) se pomstí (jak to, že měla to oko zpět, když jí ho vypíchla?). P.s. později je řečeno, že stačily 3 princezny (v podstatě to nemusely být ani princezny mohly unášet náhodné ženské a vyšlo by to na stejno šlo jen o tu krev )  a dluh by byl splacený před tím tam zemřelo  minimálně 5 ženských (podle těch jmen) jak to  teda funguje? P.s. 2 Ona vyzabíjela všechny v tom království jen kvůli tomu, že jejich vůdci byli zkažení to je jak kdyby někdo chtěl hodit atomovku na Německo, protože tam byl Hitler.   60 procent ()

Sabrewulf

Jednohubka na nedělní odpoledne. První polovina mě moc nebavila ze dvou důvodů. Jednak ten první twist vyzradili už v traileru, takže budovaný úvod neměl žádnou váhu. Druhá věc je ta, že od survival části začalo nekonečné ječení hlavní hrdinky. Ječela, utíkala, vzdychala, utíkala, ječela, schovávala se, sténala, šplhala, ječela a tak furt dokola. Jakmile se ječení, sténání a vzdychání přehouplo k nějakému ději, tak už to bylo fajn. Ke kladům určitě patří skvělá hudba (až jsem litoval, že někdo plýtval potenciálem na takovou jednohubku) a drak je pěkný. Akorát mi vadilo, že mluví, protože to draky v mých očích vždycky chtě nechtě víc zinfantilní a nejde z nich pak takový strach jako z těch mlčících predátorů (tímto zdravíme draky z Beowulfa nebo GoT). Taky mě překvapilo, že to není tak woke, jak by člověk od Netflixu a tohoto tématu čekal (dokonce i u té multikulti matky bylo několikrát zdůrazněno, že je nevlastní) a místy to bylo i nečekaně drsné. Potěšilo i pár drobných nápadů, které mi utkvěly v paměti víc než cokoliv z přehypované Duny 2, kterou jsem viděl o den dřív a to je dost smutné. ()

Morholt

Výprava pěkná, technicky v pořádku, ale tím to hasne. Na jednoduchý příběh nežehrám, ten se dal očekávat, ale celkové pojetí mi nesedlo. Maloval jsem si to tak, že poté, co si to děvče vyřídí s drakem, vrhne se na zlou královnou a prince a pořádně je vykostí. Zkrátka něco ve stylu Princezny s Joey King. To nevyšlo. Ale pořád tu byl prostor podat to jako temnější fantsy ve stylu Sněhurky a lovce. Ani to se nepovedlo. Zbylo jen pobíhání po dračí sluji a unikání o pověstný vlásek, přičemž jindy nepřemožitelný drak dělal fatální chyby a při chrlení ohně mu selhávala muška. A nesedlo mi to ani herecky. Robin Wright si jela polohu Claire Underwood, takže tady jsem problém neměl, ale Millie Bobby Brown je castingovým přešlapem. Nalíčená a v šatech vypadá jak hastroš a těžko by člověk našel méně princeznovatější princeznu. No a že by to doháněla jinak se také říct nedá.  Celkově zklamání. 35% ()

dO_od

// Trailer filmu dělá medvědí službu, jinak je to taková napůl funkční snaha o pohádkový horor s feministickým přesahem, který není tak ošklivý a blbý, jak by se mohlo na první pohled zdát. Dobrý soundtrack, místy fajn kamera, Millie Bobby Brown to tahá nahoru, bohužel je to pořád celé mírně umělé a chybí tomu větší napětí. 6/10 ()

• Hlavní hrdinka (Millie Bobby Brown) má v závěru popálenou hruď v některých záběrech na levé straně a v některých na pravé. (Muffino)
  • Jaskynné scény boli natočené v Troubadour Meridian Water Studios v Londýne. Natáčanie prebiehalo aj v Portugalsku v Tomar, Sortelha, Serra da Estrela a v kláštore Batalha. Obdobie natáčania trvalo od 7. februára do 1. júla 2022. (Arsenal83)
  • Hoci sú šatníky a šperky umiestnené na fiktívnom pozemku bez fixného náboženstva, miešajú alžbetínske obdobie s katolíckymi symbolmi a morálkou. (Arsenal83)