Reklama

Reklama

Harry Potter a Kámen mudrců

  • Velká Británie Harry Potter and the Philosopher's Stone (více)
Trailer 1
Fantasy / Rodinný / Dobrodružný / Mysteriózní
Velká Británie / USA, 2001, 152 min (Special Edition: 159 min)

Obsahy(1)

Před deseti lety položili čarodějové Brumbál, Hagrid a McGonagallová na práh domu Vernona a Petunie Dursleyových miminko s jizvou na čele. Je to malý Harry Potter, syn Petuniiny zemřelé sestry. Dursleyovi se o něj sice starají, na rozdíl od vlastního syna Dudleyho mu však neprojevují příliš lásky. Když se blíží Harryho jedenácté narozeniny, zjistí ke svému překvapení, že dokáže mluvit s hadem. V den narozenin mu čaroděj Hagrid doručí dort a dopis. Harry se dozví, že jeho rodiče byli čarodějové a nezahynuli při obyčejné autonehodě, ale v boji se zlým Voldemortem. Jizvu na čele si odnesl z tohoto boje. Nyní má právo nastoupit do učení ve Škole kouzel a čar v Bradavicích. Hagrid mu pomůže nakoupit školní pomůcky, včetně kouzelnické hůlky, a potom ho pošle na nádraží, kde z tajného nástupiště 9 3/4 odjíždí expres do Bradavic. Ve vlaku se Harry skamarádí se sympatickou Hermionou a dobráckým Ronem. Společně se pak dostanou na prestižní kolej Nebelvíru. Díky mimořádnému talentu k létání se stane novým chytačem nebelvírského famfrpálového mužstva. Po zápasu čeká žáky Vánoční volno, kterého Harry, Ron a Hermiona využijí k pátrání po tajemství, které střeží v podzemí školy trojhlavý pes. (TV Nova)

(více)

Videa (1)

Trailer 1

Recenze (1 216)

berg.12 

všechny recenze uživatele

Potterovská série, to nejsou samostatné filmy ani seriál. Jsou to tu více tu méně povedené epizodní ilustrace k příběhu, který byl ještě během natáčení zcela podřízen vrtochům autorky a skutečné scénáristky - J. K. Rowling. První díl je jediným, který funguje jako komplexní samostatný film, nastavil laťku, udal chrakter. Je celkem zajímavé sledovat jeho postupný vývoj a přeji tvůrcům, ať těch deset let ve zdraví doklepou. A ať přes všechen produkční humbuk zůstane Harry Potter především kouzelnou pohádkou pro malé i velké. ()

kitano 

všechny recenze uživatele

Uprimne, Potterovska filmova seria si mohola len tazko priat lepsi start. Nieje sice prekvapenim, ale zato splna vsetky polozky, ktore by takyto film mal mat. A to hlavne rozpravkovu-magicku atmosferu, ktorou je film prepleteny od zaciatku az do konca (mnoho krasnych momentov ako napr. Hagridov prichod po Harryho, ci . kupovanie kuzelnickej palicky). Aj s odstupom casu a v porovnani s ostatnymi dielmi velmi podarene. (8/10) ()

Reklama

Lynn 

všechny recenze uživatele

Nechci být za škarohlída, ale knižní série Harry Potter mě nijak neuchvátila a nic na tom nezměnila ani filmová adaptace prvního dílu. Ta má podle mě hned několik "vad na kráse". Předně jsou postavy až příliš černobílé, mnohdy nudné, nevýrazné, v některých případech naopak až příliš výrazné (tak je potom hlavní postava ztvárněná Danielem Radcliffem zastíněna představitelkou Hermiony či Draca Malfoye). Jedinou pro mě zajímavou postavou byl profesor Snape, takže mě mrzí, že nedostal víc prostoru, ale to snad napraví následující díly. Další velice výraznou chybou je úloha obra Hagrrida, ten je sice skvěle zahrán, jenže je vlastně jediným elementem posunujícím děj dopředu. Navíc je to pokaždé stejné : "To jsem vám taky neměl říkat". Ze začátku je děj vlastně jen sledem jakýchsi epizod, kdy se postupně seznamujeme s postavami a prostředími, jednolitost se dostavuje až v závěrečné půlhodině. Dost nepovedené jsou i některé triky, ono totiž není moc dobré, když jsou poznat, občas to i dost ruší. Na závěr mi také vadily občas triviální dialogy s ponaučením a klasický happy end, kdy Nebelvír získal školní pohár. Kdyby jej vyhrál Zmijozel, mohl by to scénárista využít jako zpestřující dějovou linku v dalším díle. A teď ke kladům : jak jsem již zmínila výše, líbil se mi Snape Alana Rickmana, pak také výprava a hudba. Ústřední motiv je nezapomenutelný (hlavně proto, že se často opakuje :-) Nakonec však dávám 3* s vírou, že následující díly dopadnou přeci jen o něco lépe, zejména díky tomu, že postavy zestárnou a z pohádky pro mladší publikum se vyklube zajímavá fantasy pro zkušenější diváky. Snad... ()

Shit 

všechny recenze uživatele

Podle mě to je jen nafouknutá bublina, která si nezaslouží takovou popularitu jakou to má. Rozhodně nechápu jak to může být tak oblíbený, když je to skoro stejný, jako kterákoliv jiná podobná pohádka. Je to sice strašně dlouhý, aby to vypadalo, že je to něco víc, než ty ostatní pohádky, ale neni a ještě to má dost ubohej konec takzvanej Happyend, ale tak blbě udělanej, že je to trapný. Samozřejmě že to neni tak hrozně špatný, ale po tom humbuku co kolem toho je, jsem čekal něco extra a ne obyčejnou pohádkou s hodnýma na jedný straně a se zlýma na tý druhý a samozřejmě že ty hodný vždycky vyhrajou a ty zlý pak dělaj blbý držky. Je to prostě průměr, sand ty ostatní díly budou opoznání lepší ()

ScreamJay 

všechny recenze uživatele

Když před pár lety propukla euforie kolem jakéhosi výjimečného díla, které si získává miliony (nejen) dětských srdcí po celém světě, trochu mi ho zprotivila ta přemrštěná reklama. Proto jsem od filmu vůbec nic nečekal, neměl na ty obrázky žádné pocitové pouto a ani srovnání s knižní předlohou. A až teď vidím, jakou chybou bylo shlédnout nejprve druhý díl, který se mi zdál propracovanější. Každý příběh si musí odbýt nějaký úvod a ten Chris Columbus doopravdy jen odbyl. Postupem času už ale děj dostává tu správnou šťávu okořeněnou napětím a sem tam i špetkou humoru. K hodnocení obsazení bych opravdu potřeboval knížku přečíst, abych mohl porovnat fantazii s tvářemi na plátně (obrazovce). Veskrze mi ale přijde adekvátní, hlavně chytrolínka Hermiona Emmy Watson mi tam skvěle zapadá. Daniel Radcliffe je tak pro mě jen ten kluk co se snaží podobat obrázku z přebalů. Efekty velmi slušné a místy přemnožené (bodejť by ne, když právě na nich to tu z velké části sedí), hudební doprovod Johna Williamse sedí jako dobře přilepený příčesek. Možná jde jen o strohé převádění zestručnělé knížky na úkor jejímu vyprávění, ale tohle těžko posoudím. Jako film je to pro mě ucházející rodinná podívaná na podvečer, kterou hodnotím 3&1/2 hvězdičkami. ()

Galerie (234)

Zajímavosti (269)

  • Když je hodina levitace, tak sedí nad Hermionou (Emma Watson) zrzavá dívka. Ale když se Hermioně podaří její pero vznést, tak nad ní sedí kluk. (orkadimenza)
  • Když se ve Velké Británii konaly konkurzy na tento film, producenti spolu s J. K. Rowlingovou zamířili i na Emminu školu, a pokud by nebylo její učitelky, roli by si ani nevyzkoušela. Nakonec jí ale přemluvila a mladá Emma Watson (Hermiona) v ten den vystoupila na konkurzu jako poslední. (Duoscop)
  • Při kouzelnickém sportu zvaném famfrpál je pro chytače nejdůležitější chytit zlatonku, tím se zápas ukončí a tým úspěšného chytače vyhrává. Dříve se místo očarovaného zlatého míčku používal ptáček stejné velikosti jménem zlatonoska, ovšem při famfrpálu byla zlatonoska v zápalu boje často rozmačkána, což vedlo téměř k vyhubení tohoto tvora, proto byla nahrazena kouzelným předmětem a ptáček zlatonoska byl označen za chráněného tvora. (Nick321)

Související novinky

Symfonická show Christmas in Hollywood

Symfonická show Christmas in Hollywood

02.12.2023

Orchestr Prague Pop Symphonics připravuje velkolepý koncert filmové hudby, na kterém představí oblíbené melodie z filmů, bez kterých si období nejkrásnějších svátků v roce neumíme už ani představit.… (více)

Twilight sága se vrací

Twilight sága se vrací

20.04.2023

Mysleli jste si, že nic horšího než remake Harryho Pottera v podobě televizního seriálu už nehrozí? Pak vězte, že studio Lionsgate čerstvě oznámilo také návrat Twilight ságy. Stmívání se pak rovněž… (více)

HBO Max se mění

HBO Max se mění

12.04.2023

Sbohem HBO Max, seznamte se s Max. Šéf Warner Bros. Discovery David Zaslav si protlačil svoji a streamovací služba HBO Max, jež se v květnu spojí ještě s obsahem právě Discovery+, ponese v Americe od… (více)

HBO plánuje seriálový remake Harryho Pottera

HBO plánuje seriálový remake Harryho Pottera

04.04.2023

Tohle už bohužel není apríl. Server Bloomberg totiž přes noc přišel s nečekanou zprávou, že se HBO blíží k uzavření dohody ohledně nového seriálu vycházejícího z knižní série Harry Potter od… (více)

Reklama

Reklama