Oscarový režisér Francis Ford Coppola natočil remake klasického děsivého příběhu o neuvěřitelně svůdném transylvánském princi (Gary Oldman), který se vydává z východní Evropy do Londýna 19. století, aby zde hledal lidskou lásku. Po staletích strávených o samotě v chátrajícím zámku je Drákula posedlý spalující touhou, která jej přiměje vystoupit z ústraní. Když charismatický Drákula potká mladou ženu Mínu (Winona Ryderová), která je odrazem jeho dávno ztracené lásky, oba se vrhnou do víru romantické vášně a hrůzy. Díky “iluzorním” speciálním efektům a mimořádnému hereckému obsazení se Coppolovi podařilo vytvořit svěží a provokativní pojetí upírského příběhu, v němž se až nezvykle věrně drží Stokerovy předlohy. (Cinemax)

Kaluž

Jedna za Oldmanova démonického Drákulu, druhá za Hopkinsova vtipného Van Helsinga a třetí za bezejmennou kozenku Monicy Bellucci. Plytká maškarní estráda s odérem mrtvolného zápachu. ()

topi

Coppolův Dracula nemá s hororovou a vampýrskou tématikou nic společného a tahle spatlanina vyznívá spíše jak nějaká fantasy romance. Oldmanovo ztvárnění Draculy vypadá jak nějaká teploušká imitace. Klišovité ztvárnéní i ostatních postav včetně Draculových děvek nebere konce. Nudné a zdlouhavé bez upíří atmosféry. Nejhorší zpracování Stokerova kultu! ()

Gorehound

Za veľkorysé, krásne, technicky iste náročné a majstrovsky zvládnuté spracovanie by si film zaslúžil hviezdičiek aj viac. Farby ako zo starej talianskej školy, skvelé masky a tých zopár gore FX skvelé. Ale miestami film až príliš romantizuje, okato dokazuje aký je svojský, jedinečný etc. Namiesto toho by som si želal viac T&A a gore, ako v starých španielskych a talianskych flákoch. ()

Damiel

Velmi dobrá adaptace známého hororu. Když je něco moc známé, vždycky mám obavy, jak do na plátně dopadne, ale tohle FFC zvládl. Winona Ryder tady rulez! ()

salalala

Neznám předlohu a nejsem ani extra znalec drákulovských filmů, tohle se mi ale líbilo asi nejvíc. Coppola se tu formálně vyřádil - nádherná kamera, fascinující kulisy, úžasné masky a celkově vizuální stránka jsou naprosto parádní. Krví se tu vůbec nešetří, přitom to není žádný velký masakr. Vytvořená atmosféra taky zaslouží maximální obdiv a uznání, protože je celý film taková absurdní a neklidná. Coppola tu zkrátka skládá poctu starým gotickým hororům a také tehdejším filmařským postupům. Obsazení je bravurní - geniální Oldman je Dracula, Winona Ryder je křehká, něžná, jak má být, Hopkins sice působí zbytečně afektovaně a jako blázen, výkon ale perfektní. Mladý Reeves nepředvádí nic extra, do role se ale hodí. Nejslabší je scénář, který má pár hluchých momentů, někdy vysvětluje moc zmateně a dost se veze na vizuální stránce. Filmu by asi prospělo trošku pokrátit, protože závěrečná honička byla pro mě až moc dlouhá a ne úplně přehledná. Rozhodně ale super film, který stojí za to vidět několikrát. 80% ()

kajas

S knižní předlohou obeznámena nejsem, ale horor s takovým hereckým obsazením jsem si v televizi nemohla nechat ujít. Oldman předvádí v titulní roli naprosto famózní výkon a jeho démonickému pohledu (když vypadá "normálně") nelze odolat. Winoně to velice slušelo, mladičký Keanu mě ale tolik nezaujal. Atmosféra je možná temná, ale nebála jsem se ani trošičku, což mne u filmu s takovou tématikou mrzelo. Jinak doporučuji dabingovou verzi s Alexejem Pyškem, ten se na Oldmana hodí více než Procházka. ()

JohnMiller

Najviac ma na tom zaujal ten skvostný snový obraz plný fantastických, nadprirodzených a mystických vsuviek ktoré pripomínali atmosféru knižnej predlohy viac ako hociktoré iné elementy. Snímka je natočená relatívne presne podľa knihy čo mi naozaj ulahodilo, hovorím relatívne pretože knižný fatálny koniec tu mal trocha inšiu podobu ale to je detail, herci sadli na svoje postavy tak ako ešte hádam v žiadnom inom filme natočenom podľa knihy. To bolo bezkonkurenčné: Gary Oldman,, Anthony Hopkins a Keanu Reeves sadli ako uliaty. Presne ako podľa knihy čo však niektorým nemuselo sadnúť. A to s toho dôvodu že je film skôr určený pre tých ktorý si predlohu prečítali. Pretože sa môže ľahko stať že sa medzi postavami veľmi ľahko stratia. Nepochopia niektoré vyslovene knižné detaily a budú s toho popletený. Postáv tu nie je veľa ale popri tak rýchlom zhone udalostí sa to bez znalostí predlohy môže popliesť. Kniha bola jedna s mojich prvých prečítaných hororov. Dostala odo mňa na knižnej databázy 4* a toto filmové spracovanie si menej nezaslúži. ()

runner85

Keď gróf Drákula sa po víťazných bojoch vráti domov, zistí, že jeho drahá a milovaná žena spáchala samovraždu. Gróf sa domnieva, že ho zradil jeho boh a preto zapichne meč do betónového kríža a napije sa krvi. Po rokoch zabíjania a koketovania s diablovými princeznami zistí, že tam dakde v diaľke v povetrí naňho čaká jeho " reinkarnovaná" láska. WAU, inak ten plán, že pozve snúbenca jeho novoobjavenej princeznej na jeho hrad aby on mal voľnú cestu bol bravúrne vymyslený. :) To by asi nenapadlo ani legendárneho Casanovu. Musím dokonca uznať, že úspešná transfúzia v časoch keď nepoznali krvné skupiny alebo testy nerobili bola vlastne božím zázrakom. Potom nechápem ako sa jej aj tak moholo diablovo dieťa zmocniť! Absint som nepil a po tomto filme už asi nikdy nebudem. Akurát čo uznávam, že aj v Horrorovej romantike sa potýkame s neverou a poblúznením. Šak ono každé poblúznenie je vplyvom čarov ... či už také alebo také, na tom nesejde ... Niekto ma asi dorazí ale Twilight ma bavil teda viacej. I keď tu som sa zase viacej nasmial :) Dobrá komédia :) ()

L_O_U_S

„Sânge e viață!” Předem podotýkám, že jsem velkým milovníkem Rumunska a všeho, co s ním souvisí. Ač se dívám skepticky na komerční kalkuly, musím říct, že drákulovská legenda jako taková mi k oné zemi pod Karpaty sedne, i když se těm největším turistickým pastem snažím vyhýbat (na hrad Bran mě fakt nedostanou). Během svých dvou cest jsem měl tu čest navštívit Sighișoaru, transylvánské rodné město legendárního knížete Vlada Napichovače, a také jeho „skutečný“ hrad Poenari v průsmycích nad Valašskem. Nu, takže už jen za to, že se ve filmu mluví občas rumunsky, jdou body rozhodně nahoru. Navíc jsem loni přečetl i Stokerův klasický upírský román, takže jsem ke Coppolovu filmu přistupoval s velkým očekávám. A musím říct, že mi nakonec vyrazil dech. Pravda, místy si předlohu dost svérázně poupravuje (a zlé jazyky by mohly tvrdit, že i znásilňuje), ale nelze upřít, že Stoker se tímhle filmem vine jako zlatá nit. Veškerá Coppolova nástavba, především fantastická výprava, dělá Draculu tím, čím je, tedy skvělým filmem. Právě všechny ty vizuální vyhrávky mě vedou k plnému hodnocení, neboť něco takového jsem už dlouho neviděl. Nelze se divit, že se Karel Svoboda pokusil o několik let později stylizovat svůj stejnojmenný muzikál (kterému jsem nikdy nepřišel na chuť) právě podle Coppolovy vize. No a jako prdel na hrnec tu sedne všechno to erotično, které sice Stoker v předloze nijak zvlášť nerozvíjí, ale čtenář–divák má pocit, že to tematicky k filmu patří. (Nezdá se vám, že to nejlepší se v tomhle směru natočilo v devadesátých letech? Koneckonců se bavíme o době, kdy vyšel třeba i Základní instinkt.) Aby taky ne – co jiného je tak notoricky spojeno s láskou a chtíčem? Takže zde máme film, který baví, dokáže diváka pohltit, vzrušit a okouzlit, a to i přesto, že jsou znát určité dějové zkratky. Stokerově předloze by totiž seděl formát výpravného seriálu, ale v roce 1992 byla quality TV v plenkách a výsledný produkt drákulovské legendě rozhodně ostudu nedělá. Jedná se o film tak osobitý, že v dnešní době notorických sázečů na jistotu by bylo očekávat vznik něčeho podobného asi tak bláhové, jako čekat, až se Rumunsko dostane na první příčku žebříčku zemí podle míry potírání korupce. Na závěr bych snad jen řekl, že jsem zvědavý na verzi s Bélou Lugosim. (1 309.) ()

dee-key

Jooo, takhle jsem si to vždycky představoval. To je film o Drákuovi a upírech jak má být. Žádný ty moderní patlanice jako Blade, Van Helsing nebo nedejbože Twilight. Z filmu přímo čiší tajemno a strach. Dokonalá kamera, dokonalá hudba, geniální Hopkins. Když přetrpíte pár perverzních scén s upírkami a nějakým vlkem tak na vás čeká suprová podívaná se suprovými herci. ()

Sesitka

Možná bych byla schopna dát tomuto filmu i 5 hvězdiček, ale to bych musela nejdřív vidět i konec. Konec jsem neviděla jenom proto, že byla bouřka a signál se přerušil. No, takže budu komentovat jenom to co jsem viděla. Nejlepší tu asi byli Anthony Hopkins a Winona Ryder.Po vizuální stránce je to taky dobré No prostě výborný film. ()

d-fens

po zhliadnutí Herzogovho Nosferatu som proste musel ubrať tomuto každopádne veľkolepému spektáklu ešte jednu hviezdičku :-/ ()

Vessper

Nádherné zpracování. Drakula, olizující břitvu s krví, měnící se v několik podob, milující a zároveň nelítostný je dokonalý. To vše doladěno atmosférou a výpravou. 85% ()

GILLWANDER

Vizuálne poddajný a mne menej pochuti Coppolovský filmový vývar. Úvod plný neočakávaných ambícií strieda fakt, že to naberá na intenzite a avizuje tak do ďalších minút, že Coppola zmení všetko. Chronologický je Coppola takpovediac presný, Dracula sa mení len čo preklaje Boha, blúdi storočia a krvou sa udržuje v zdravom mladom tele. Na vonok možno krásavec no v znútra zrúda a beštia, ktorá nechce prijať Boha za svojho služobníka ale sa pred ním rúha a vysáva život z iných aby on mohol vládnuť krutou rukou ničomu. Temná atmosféra si pridržiava svoj vysoký potenciál a nadštandard, ozvučenie je prvotriedne a pospolitosti s tmavými obrazcami sa film mení na detailne prepracovaný obraz hrôzy veľkého vladára. Dracula je úchvatná postava, kostýmovo elegantná a odpudivá zároveň. Draculove rôzne podoby sú dielom maskérskeho umelca. Hudba sa prikráda veľmi potichu a zohráva dôležitú rolu v celom príbehu. Rôzne pohľady na zatemnenú stenu za aktérmi sú úchvatné a desivé. Mihotavé obrazy bez života no s úmyslom. Len čo sa končí vizuálne rudá polovica, kde všetko bolo premyslene a Coppola nevynechal nič prichádza Van Helsinig a lá Vyháňač diabla. Potom sa to zrazu všetko začne točiť v melodramatickom kruhu štyroch postáv a avizovaný Draculov upgrade je fuč. Akoby sa Dracula po prvej polovici začal báť a splavil sa sám na cestu odkázanú už nie v blúdení medzi tieňami. Toľka škoda. Technický tak brilantný film podfarbený hrou tieňou až v tom začnete vidieť nesúvis a film sa vám z hlavy začne vytrácať von. Coppola zmenil režisérsky prístup od prvej polovici, bolo to vidieť aj cítiť a dokonca to bilo do očí. Hopkins je dobrý herec, držal si svoje herecké magické postavenie no bol zle do rovnováhy filmu začlenený. Oldman je perla filmu. Dialógy ktoré viedol so skvelým mladým anglickým akcentom boli perfektne. Scenár je dobrý. Nechytá sa občas slamky a je to občas mimo misu no obstojne si háji Draculovu česť. Pre mňa iba vizuálny skvost s tým najlepším ozvučením čo si film môže priať. Ale vo svojej podstate neúplný Dracula story. 75% ()

SonG

Mrazivé, mistrovsky natočené, ale bohužel odbíhající od knižní předlohy, což je velká škoda. V knize Mína nikdy hraběte nemilovala, film je oproti knize zkratkovitý, jakoby Coppola neměl čas. Ovšem zpracování a herci jsou na jedničku, příběh má (nevím, jestli je to tím, že jsem četl předlohu) hlavu a patu a díky kameře je navozená velmi intenzivní mrazivá atmosféra. ()

lioncel

Moje úplně první DVD .. Koupil jsem si ho v době, kdy jsem ještě ani neměl na čem ho přehrát .. Byl to vůbec jeden z prvních dostupných titulů na našem trhu - tenkrát nastupujícího, nového revolučního záznamového média .. Vzápětí k tomu přišel ještě nástup domácího kina a následovala má několik let trvající a značně finančně nákladná snaha o co nejkvalitnější filmový zvuk v mém obýváku … ()

easaque

Skvělé provedení a opravdová pocta klasickému hororu. Vizuální stránka by opravdu měla potěšit každého. Občas se drží na hraně kýčovitosti, ale sedí tam vše dokonale a vytváří působivou atmosféru. Drákula už v dnešní době nepostraší a nepřinese nic moc nového a tohle mi přišlo jako nejlepší a nejpoctivější ztvárnění. [ PŘÍBĚH: 2 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 3 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

applause

Příběh hraběte Drákuly mám velmi ráda, ale popravdě jsem čekala víc. Na tu dobu musím, ale pochvalit filmové efekty, kde byl snad jen jeden udělán počítačově. Takovou atmosféru mám ráda. Hudba byla také skvělá a mám radost, že byl film o dvacet minut zkrácen, tohle bylo akorát. Samozřejmě z hereckých výkonů musím vyzdvihnout Garyho Oldmana, v roli Drákuly bych si ani nikoho jiného nedovedla představit. Winona Rider a samozřejmě Anthony Hopkins byly také dobří. Doporučuji. ()

Produkce Coppolova Megalopolis se zmítá v chaosu

Produkce Coppolova Megalopolis se zmítá v chaosu

10.01.2023

Vlad Worthington?

Vlad Worthington?

27.01.2010

O projektu Dracula: Year Zero jsme poprvé psali snad před dvěma roky. Vypadalo to, že mezitím skončil někde v škarpě u cesty, ale studio Universal jej oprášilo a chce film natočit tak rychle, aby… (více)

Dracula začíná

Dracula začíná

13.07.2007

Nejdřív oddělal Brandona Lee ve Vráně, pak stvořil neúspěšnou, ale stoprocentně kultovní sci-fi Smrtihlav a nakonec nechal Willa Smithe válčit s plecháči v Já, robot. Alex Proyas je režisér, který… (více)