Režie:
Václav KubásekScénář:
Bohumil ŠtěpánekKamera:
Josef StřechaHudba:
Jiří SrnkaHrají:
Otomar Krejča st., J. O. Martin, Josef Bek, Vladimír Hlavatý, Antonie Hegerlíková, Jarmila Kurandová, Eva Karelová, Vojta Plachý-Tůma, Věra Kalendová, Svatopluk Majer, Antonín Mikulič (více)Obsahy(1)
Únor 1948: Dělníci odhalí rozvratné plány majitele cihelny. Ve znárodněném podniku prosazují modernizaci provozu, která povede k výraznému zvýšení produktivity práce. Zkušený předválečný tvůrce Václav Kubásek se po roce 1948 pokoušel realizovat směrnice o pokrokovém filmovém umění v praxi. (oficiální text distributora)
Hrají
Otomar Krejča st.
Československo
Nejlepší filmy:
Vyšší princip (1960)
Staré pověsti české (1952)
Kočár nejsvětější svátosti (1962) (TV film)
J. O. Martin
Rakousko-Uhersko
Nejlepší filmy:
Daleká cesta (1948)
Hrátky s čertem (1956)
Mrtvý mezi živými (1946)
Josef Bek
Československo
Nejlepší filmy:
Světáci (1969)
Láska jako trám (1967) (TV film)
Bílá paní (1965)
Vladimír Hlavatý
Rakousko-Uhersko
Nejlepší filmy:
Vyšší princip (1960)
Přišel na večeři (1981) (divadelní záznam)
Atentát (1964)
Antonie Hegerlíková
Československo
Nejlepší filmy:
Cyrano z Bergeracu (1986) (divadelní záznam)
Gazdina roba (1992) (divadelní záznam)
Dnes naposled (1958)
Jarmila Kurandová
Rakousko-Uhersko
Nejlepší filmy:
Vyšší princip (1960)
Svědomí (1948)
Barometr (1969) (TV film)
Eva Karelová
Rakousko
Nejlepší filmy:
Němá barikáda (1949)
Portáši (1947)
Revoluční rok 1848 (1949)
Vojta Plachý-Tůma
Rakousko-Uhersko
Nejlepší filmy:
Jan Hus (1954)
Jan Žižka (1955)
Hra bez pravidel (1967)
Věra Kalendová
Československo
Nejlepší filmy:
Kulový blesk (1978)
Hostinec „U kamenného stolu“ (1948)
Četnické humoresky (2001) (seriál)
Svatopluk Majer
Rakousko-Uhersko
Nejlepší filmy:
Vlčí jáma (1957)
Haškovy povídky ze starého mocnářství (1952)
Májové hvězdy (1959)
Antonín Mikulič
Nejlepší filmy:
Když Burian prášil (1940)
Hostinec „U kamenného stolu“ (1948)
Zlaté dno (1942)
Bolek Prchal
Rakousko-Uhersko
Nejlepší filmy:
Cesta do hlubin študákovy duše (1939)
Nebe a dudy (1941)
Přednosta stanice (1941)
Josef Chvalina
Československo
Nejlepší filmy:
Přišel na večeři (1981) (divadelní záznam)
Poslední mohykán (1947)
Dnes ještě zapadá slunce nad Atlantidou (1978) (TV film)
Antonín Šůra
Československo
Nejlepší filmy:
Limonádový Joe aneb Koňská opera (1964)
Poslušně hlásím (1957)
Láska jako trám (1967) (TV film)
Ladislav Kulhánek
Rakousko-Uhersko
Nejlepší filmy:
Tajemství krve (1953)
O věcech nadpřirozených (1958)
Čapkovy povídky (1947)
Zdeněk Šavrda
Rakousko-Uhersko
Nejlepší filmy:
Romeo a Julie na konci listopadu (1971) (TV film)
Pytlákova schovanka aneb Šlechetný milionář (1949)
Zlaté dno (1942)
Karel Vavřík
Rakousko-Uhersko
Nejlepší filmy:
Hynek Němec
Rakousko-Uhersko
Nejlepší filmy:
Císařův pekař - Pekařův císař (1951)
Po stopách krve (1969)
Smuteční slavnost (1969)
Josef Steigl
Rakousko-Uhersko
Nejlepší filmy:
Svědomí (1948)
Poslední mohykán (1947)
Dařbuján a Pandrhola (1959)
Vladimír Dvorský
Československo
Nejlepší filmy:
Železný dědek (1948)
Malý partyzán (1950)
Bylo to v máji (1950)