Režie:
J.J. AbramsKamera:
Dan MindelHudba:
Michael GiacchinoHrají:
Chris Pine, Zachary Quinto, Leonard Nimoy, Eric Bana, Bruce Greenwood, Karl Urban, Zoe Saldaña, Simon Pegg, John Cho, Anton Yelchin, Ben Cross, Winona Ryder (více)Obsahy(1)
Zapomeňte všechno, co víte! Tvůrce seriálů Ztraceni, Fringe, Alias a filmů Mission: Impossible III nebo Monstrum - J. J. Abrams - přináší na stříbrné plátno zcela nové sci-fi dobrodružství. Star Trek, jak ho ještě neznáte. Příběh pojednává o první výpravě mladé posádky na palubě hvězdné lodi U.S.S. Enterprise. Jejich cestu doprovází spousta akce, humoru a vesmírného nebezpečenství. Nováčci musejí nalézt způsob, jak zastavit padoucha, jehož honba za pomstou ohrožuje celé lidstvo. Osud Galaxie spočívá v rukou dvojice zapřisáhlých nepřátel. Jedním z nich je James T. Kirk (Chris Pine), nezvedený venkovský kluk z Iowy a milovník života „na hraně“. Druhým je Spock (Zachary Quinto), vychovaný ve společnosti, která staví na logice a odmítá veškeré emoce. Divoký instinkt se střetne s chladným rozumem, ovšem pouze jejich spojení provede posádku bez úhony velkým nebezpečím, které představuje pomstychtivý Nero (Eric Bana). Kirk a jeho bližní se odvážně pustí tam, kam se dosud nikdo nevydal… (oficiální text distributora)
(více)Videa (16)
Recenze (1 958)
Zápletka opravdu není z nejsilnějších a nejoriginálnějších, jenže když někdo tenhle povědomý rámec dokáže nabít skvěle propracovanými postavami a vztahy mezi nimi (obzvlášť když znáte aspoň celovečeráky s Kirkem a spol.), vypravěčskou energií a desítkami rafinovaných trekovských narážek, musíte se královsky bavit. Abrams po M:I-3 opět vytahuje seriálové trumfy v celovečeráku a já mu to žeru. P.S. Trikově je to samozřejmě bomba, ale to mi mezi vším výše zmíněným přijde až druhořadé. P.P.S. 26.5.2013 I s odstupem je to pořád ohromná pecka. Těšení se na dvojku nemůže být větśí. ()
OBSAHUJE SPOILERY. Nejsem nijak proti novému přístupu k Startrekovskému univerzu, leč ne vše nové je zároveň dobré. Pokud postavy dýchající emocemi znamenají sestup někam k Beverly Hills či Škole zlomených srdcí, není důvod vřískat nadšením. Uhura: "They have destroyed your poor home, you must feel so much alone. Your fate has turned a bit thorny, nonetheless, it made me horny. My poor, yet strong mister Spock, I want to suck your big cock!" Takhle já si chlapíky od poloarmádní organizace, která vyžaduje disciplínu nepředstavuji, ale asi jsem hloupý. Co je to koneckonců za armádu/flotilu, že si první důstojníci s sebou vozí na riziková pracoviště těhotné manželky, nechávájí je rodit během pár minut (medicína zjevně pokročila) a při tom vznešeně, dojemně a vlastně telenovelovitě umírají (otec Kirka). Rovněž spojování známých tváří posádky Enterprise (s výjimkou Sulua a Čechova), působí vykonstruovaně a je zjevně motivováno nízkou snahou svézt se na dětinském očekávání: "A kdy už se objeví Spock? A kdy Uhura? Kostra? Scotty? Sulu? A kdy bude z Kirka kapitán? A kdy se se Spockem zkámoší?" Od počátku je jasné, že tohle se stát musí, Abrams i divák si mohou odškrtávat, super. I já jsem trochu podlehl těmto touhám, jenže jsem nedosáhl orgazmu. Přitom se spousta věcí zdařila - od samotné zápletky, přes šokující momenty (cože, zničili Vulkán?!), efektní bitvy lodí i lidí, po třebas práci designérů... Nebyl jsem tedy vlastně úplně zklamán. ()
Star Trek 902 10.. Pokud to chtěl Abrams dotáhnout do konce, Romulana Nera měl hrát místo neperspektivního Bany Shia LaBeouf a ochranku Enterprise by obstarali do červených mundúrů odění kluci z Backstreet Boys.. Konzervativní trekkie si nejspíš dá pod bradu fotonové torpédo a stiskne spoušť, ti, co Star Trek nemusí a nebo je dosud míjel jak pan Data solárium, budou nadšeni strhujícím tempem, dokonalými triky, humorem made in Pegg a vůbec vytuněným WARP pohonem Abramsovy režie, co má za úkol přiblížit legendární sérii novému (rozuměj mladšímu) publiku. Jenže J.J., když Klingoni jsou klišé, co je potom ten zbytek..? Můj dojem z dynamické jízdy, co se snaží letmo brnkat na strunu logiky (chtěně) i parodie (nechtěně), je tím pádem ambivalentní, ale alespoň jsem zpětně ocenil kvality Galaxy Quest. V souvislosti s ním mě napadá, že kdyby se na této Enterprise hodlal chopit velení komandér Peter Q.Taggert, vystřelí ho posádka jen v trenýrkách a se slovy "Tenhle vesmír není pro starý!" na ledovou planetu FD240, kde by ho snědly kosatky stejně jako jedí na Zemi staré nepotřebné Eskymáky. Vše samozřejmě v intencích direktivy Federace č.6307: „Bude-li důstojník přistižen, jak očichává sedlo rotopedu v dámské tělocvičně…“, ehm, pardon, to jsem si spletl, myslel jsem: „Bude-li důstojník přistižen, že už mu na tváři raší vous, bude shledán nepotřebným..“ ()
Pane Abramsi, díky vám. Ze sálu jsem odcházel rozechvělý, jakoby se ve mně probudilo něco zapomenutého z dětství, nejspíš ty hodiny a hodiny strávené četbou knih a sledováním všech možných verzí seriálu. Na člověka, který nemá k sáze žádný vztah prokázal Abrams obdivuhodnou míru empatie a schopnosti oživit přesně ty části, které Star Trek potřebuje. Chemie postav, humor, napětí i všechny ty okázalé cesty časem – vesmírná poezie, ve které je kus dětské naivity, kus vědy a pořádná porce dobrodružství. To všechny zakuklené v bezchybném vizuálním pozlátku, které je dnes tak módní. Krásně se to zájemně snáší, skvěle to vypadá a pro budoucnost to slibuje, že Star Trek možná vstupuje do zlatého věku. Už tu asi nebude ta sladká výlučnost, ale k čertu s tím, lesklé pozlátko sáze sluší, akce střídá akci, postavy se krásně vylupují a příběh je přesně tak uhozený, jak být má. Já si tam prostě našel vše, co ze mně kdysi dělalo fanouška Jamese T. Kirka a jeho posádky. A myslím, že své si tam najde kdokoli, komu není proti mysli pořádná sci-fi limonáda. Star Trek je totiž cool a jakkoli nemám rád cool věcičky, tak tuhle, tuhle jsem si zamiloval. ()
Úvodní retro mi zase tolik nesedlo a ze všech těch warpů a sci-fi keců mi létala hlava kolem, ale jakmile se Giacchino s Abramsem zavrtali do hlavní linky naplno (jeden monumentální hudbou, druhý bezchybnou režií), nestačil jsem zírat, kolik emocí, vynikajících akčních scén (jdoucích ruku v ruce s famózními triky) a koulí Star Trek s novým kabátem nabral. Abrams znovu potvrdil, že má na dobrý casting nos, a Pine s Quintem se svým předchůdcům minimálně vyrovnají. Ne, nebudou z nich tak uctívaní borci, ale to je dáno dobou a současným postavením série. Nikoliv tím, že by byli v jakémkoliv smyslu "horší". Zápletka nepřekračuje tradice seriálů či ostatních filmů, ale o tu tady prakticky nejde. Abramsův film je hlavně o posádce, o Kirkovi a Spockovi, a o vztazích. Nějaký pokérovaný Romulan si může létat vesmírem jak chce, ale mě stejně nejvíc bavilo, když si to dva největší frajeři vesmírné flotily vyříkávali z očí do očí a Simon Pegg do toho s Karlem Urbanem neodolatelně hláškovali. Tohle rozhodně není Star Trek, jak ho znal můj táta. Tohle je Star Trek, jak ho chci znát já. ()
Galerie (161)
Photo © Paramount Pictures

Zajímavosti (91)
- Do role Christophera Pikea (Bruce Greenwood) byl zvažován Josh Lucas. (HellFire)
- Simon Pegg (Scotty) se o roli ve filmu neucházel, jednoduše dostal pozvání od J.J. Abramse. (HellFire)
- Ve scéně, kdy Enterprise přilétá na Vulkán a prolétá kolem trosek vesmírných lodí, je při pohledu z velitelské kabiny na chvíli vidět letící R2D2 ze série Star Wars. (Witta)
Reklama