Reklama

Reklama

Star Trek

  • USA Star Trek (více)
Trailer 1
USA / Německo, 2009, 127 min

Režie:

J.J. Abrams

Kamera:

Dan Mindel

Hrají:

Chris Pine, Zachary Quinto, Leonard Nimoy, Eric Bana, Bruce Greenwood, Karl Urban, Zoe Saldana, Simon Pegg, John Cho, Anton Yelchin, Ben Cross, Winona Ryder (více)
(další profese)

Obsahy(1)

James Kirk se narodil v den, kdy byla napadena hvězdná loď jeho otce. Od té doby vyrůstal jako poloviční sirotek, nebyl zrovna vzorné dítě, ale přesto se dostal ke hvězdné flotile. Jako kadet se ocitá na palubě U.S.S. Enterprise pod velením kapitána Pikea. Potkává zde prvního důstojníka Spocka, který je mu na první pohled nesympatický, a jejich antipatie jsou vzájemné. Enterprise přijímá tísňové volání z planety Vulcan a vyjždí na pomoc, ačkoliv posádku tvoří kadeti. Jsou totiž nejblíže. Kirk si ale uvědomí, že okolnosti jsou stejné, jako ten den, kdy zmizel jeho otec, letí do pasti. Opravdu, u Vulcanu na ně čeká ničivá loď pod velením romulana Nera. Nero chce, aby důstojník Spock trpěl, jenže Spock toho muže vidí poprvé v životě. Ukáže se, že Nero je z budoucnosti, kde byl svědkem zničení své planety, svého domova. Viní z toho Spocka, který slíbil, že planetu zachrání. Cestoval proto do minulosti a chce, aby mladý Spock trpěl stejně, jako trpěl on. Chce zničit jeho planetu, jeho domov, jeho rodinu. Bohužel se mu jeho dílo zkázy podaří a Vulcan přestane existovat. Další na řadě je Země. Mladá posádka se musí hrozbě postavit. Snad se při tom z Kirka a Spocka stanou dobří přátelé, tak, jako tomu bylo v jiné časové linii. (TV Prima)

(více)

Videa (16)

Trailer 1

Recenze (1 949)

Psema 

všechny recenze uživatele

Úvodní retro mi zase tolik nesedlo a ze všech těch warpů a sci-fi keců mi létala hlava kolem, ale jakmile se Giacchino s Abramsem zavrtali do hlavní linky naplno (jeden monumentální hudbou, druhý bezchybnou režií), nestačil jsem zírat, kolik emocí, vynikajících akčních scén (jdoucích ruku v ruce s famózními triky) a koulí Star Trek s novým kabátem nabral. Abrams znovu potvrdil, že má na dobrý casting nos, a Pine s Quintem se svým předchůdcům minimálně vyrovnají. Ne, nebudou z nich tak uctívaní borci, ale to je dáno dobou a současným postavením série. Nikoliv tím, že by byli v jakémkoliv smyslu "horší". Zápletka nepřekračuje tradice seriálů či ostatních filmů, ale o tu tady prakticky nejde. Abramsův film je hlavně o posádce, o Kirkovi a Spockovi, a o vztazích. Nějaký pokérovaný Romulan si může létat vesmírem jak chce, ale mě stejně nejvíc bavilo, když si to dva největší frajeři vesmírné flotily vyříkávali z očí do očí a Simon Pegg do toho s Karlem Urbanem neodolatelně hláškovali. Tohle rozhodně není Star Trek, jak ho znal můj táta. Tohle je Star Trek, jak ho chci znát já. ()

Djkoma 

všechny recenze uživatele

Star trek pro novou generaci, který nabízí zábavu pro každého, kdo jen trochu umí propustit uzdu fantazii a nebojí se sci-fi žánru. Spojení filozofického a "vědecky" založeného Star treku a akce jako vyšité z Hvězdných válek funguje dokonale. O nic méně precizní není (doslova) nablýskané vizuální podání světa Star treku, v kterém největší režisérský talent současnosti své nadání dávat divákovi přesně to, co chce vidět. Herecké obsazení perfektně trefené, výborně napsané dialogy (trekkies budou nadšeni) a neuvěřitelné množství drobnosti, které film posouvají především pro "menší" znalce mnohem dál.... Kromě akce a efektů, které neberou konce, potěší dech beroucí tempo, které se po pomalejším začátku rychle rozjede do obrátek skoro dostihujících bravurně sestříhaný trailer. Možná se zde najde pár chyb, ale já osobně je opravdu hledat nechci, protože na tuhle akční jízdu se těším od prvního dílu slavné legendy... Těším se na další díly série a doufám, že herci mají smlouvy na hodně, ale hodně dílů... :))). Sci-fi, na které jsem čekal mnoho let. FILM ROKU dlouho nebyl tak nabušený, moderní a sexy. PS: nesledujte hodnocení a nejlépe ani trailery, tenhle film nabízí hodně, ale některá očekávání prostě naplnit nemůže. Více zde ()

Reklama

tron 

všechny recenze uživatele

„Sme tu na teba štyria.“ – „Tak si priveď ešte pár ďalších debilov a bude to vyrovnané.“ Scéna, v ktorej rad za radom na mostíku Enterprise preberie velenie snáď každý okrem upratovačky (ale aj tá tam určite niekde je), asi najlepšie ukazuje, v čom je sila J.J. Abramsa. Nech robí akýkoľvek žáner, nachádza v postavách slabosti, ktoré si zamilujeme a v počítačových trikoch dojímavé ľudské sekundy. Už úvodný pôrod je vynikajúcim mixom najmodernejších efektov s „obyčajným" kvalitným hraním dobrých hercov. Ja osobne síce viem, kto je Čechov, čo je Hlboký vesmír 9, čo sa rozumie pod pojmom „prvý kontakt“ a viem si približne predstaviť, aké šialenosti sa začnú diať, ak chladnokrvnému pánovi Spockovi prasknú nervy. Ale to je asi tak všetko, za žiadneho extra fanúšika sa nepokladám. Napriek tomu sa mi prequel páčil. Vlastne som si ho zamiloval. Pripadalo mi to, ako keby niekto nakrútil akčný triler s 20-ročným Štúrom, Samo Chalupka by držal rotačný guľomet, vzadu by ich brokovnicou kryl Janko Kráľ a nad nimi nadsvetelným tryskáčom lietal Hodža. Nie je to dokonalé, možno je to trocha dlhé, Eric Bana je skutočne slabý záporák, jeho loď je zvnútra hnusná a scéna vysvetľovania časovej linky mi nedala zmysel ani na druhý raz. Ale akonáhle sa Star Trek rozletí plnou silou, už ho len tak niečo nedobehne. A on sa rozletí často. ()

gudaulin 

všechny recenze uživatele

To, co pro komiksové adaptace a příběhy Batmana znamenal Nolan, to pro svět Star Treku představuje J. J. Abrams. Plně využil všeho, co nabízí nejnovější trikové technologie, i velkého rozpočtu, a vznikl tak velkolepý blockbuster plný vizuálně nabušených scén, velkolepé akce, efektních triků, zkrátka všeho, co dělá velkofilm velkofilmem. Jde bezpochyby o divácky nejatraktivnější film série Star Trek, kterému se jen vzdáleně blíží hororově laděný První kontakt. Snaha přitáhnout k fenoménu Star Trek nejmladší generaci a získat novou skupinu fanoušků je zcela zřejmá, celým filmem se vine snaha, vyhněme se nesympatickému slovu zavděčit se, ale potěšit dnešní teenagery, takže tomu je přizpůsobená věková struktura hrdinů, tempo, atmosféra i děj. Na rozdíl od dřívějších Star Treků je patrná snaha o určitou hláškovitost, v daleko větší míře se používá verbální i neverbální humor. Zvlášť postava oblíbeného komika Simona Pegga jakoby si odskočila ze série humoristických skečů Velkovlak. Zatímco forma je vybroušená, po obsahové stránce už to taková sláva není, i když v zásadě proti dřívějším Star Trekům nepředstavuje tento film pokles kvality, není ani posunem vpřed. Zápletka je poněkud mělká a hlavně v některých ohledech pokulhává logika, např. fakt, že nejmodernější bitevní loď federace obsadí takřka výhradně nezkušení kadeti, je nedostatečně zdůvodněná, prostě to tak scénárista a režisér potřeboval. Všechno ale vynahrazuje velkorysost, s jakou film vznikl, každý fanoušek žánru musí ocenit nádherné záběry kosmických lodí a jejich interiérů i povrchu planety. A ještě jedno je u Star Treku zřejmé, dlouholeté soupeření mezi fanoušky Hvězdných válek a Star Treku chtějí, zdá se, tvůrci filmu ukončit, protože je taky zřejmý posun ve snaze zavděčit se právě fanouškům Hvězdných válek. Inspirace je u některých postav i scén zcela viditelná. Celkový dojem s ohledem na to, že jsem na Star Treku vyrůstal: 90 %. ()

Gemini 

všechny recenze uživatele

Kdyby jenom ten Abrams ve v podstatě všech svých dílech tak nekálel na nějakou základní logiku rozhodující pro utváření příběhu, to by teprve byla věc... aneb to je ale náhodička, že když na jednu planetu vyplivnete úplně náhodně dva lidi, tak na sebe natrefí akorát včas, aby jeden druhému zachránil řiť. A ano, je to úplně něco jiného než když inteligentní humanoidní rasy disponují "z nebe spadlou" rudou koulí hmoty produkující černé díry (které se nakrásně okamžitě zavírají;)). Fantazie autorů sci-fi totiž byla a je něco jiného než náhody a naprosté haluze, kterými se na sílu ohýbá realita tak, abychom mohli něco vyprávět. Výsledkem odhodlané práce současného televizně-filmového mogula je to, že jsem se sice nemohl ubránit zatínání zubů v okamžiku, kdy se Enterprise objevila v poli trosek, a že mě to celé občas opravdu strhlo - ale vždycky to bylo při starosti o posvátné startrekovské rekvizity a ne o hrdiny, protože to prostě je totálně přepálený popcornový nátěr pro zábavy chtivé oko diváka a nic jiného. To, že se tenhle Star Trek občas zvrhne do Epizody I-III, a vydává se to za osvěžení humorem namísto úlitby dětičkám toužícím vidět něco jako Jar-Jara a R2-D2, je jenom důkazem úpadku schopnosti vnímat, když vás někdo lacině oblbuje. Nafukování rukou a ochrnování jazyků není humor, který by patřil do space opery ražení Star Treku. Ani do SG, ani do BSG;) Co sem naopak patří, to je Suluův šerm, abyste mi neřekli, že nevím co chci, ale nedám pokoj, dokud to nedostanu. Neříkám, že se jednou rád nepodívám znova nebo že nemám pozitivní očekávání směrem ke druhému dílu, ale úvodní sekvence s USS Kelvin mi byla daleko bližší než celý ten zbytek. Co naplat, ani teď nepřestane platit, že s Abramsem jsem se asi poprvé a naposledy bezvýhradně bavil u Alias. I tak mi ale nezbude než dát 80%, protože je to celé fakt nezdravě cool, včetně zelené Rachel Nichols a řasami mocně mávající Zoe Saldany;) ()

Galerie (157)

Zajímavosti (91)

  • Robotickému policajtovi, ktorý prenasleduje mladučkého Jamesa T. Kirka (Chris Pine) na športovom aute Corvette, prepožičal svoj hlas sám J.J. Abrams. (ČSFD)
  • Natáčení mimo jiné probíhalo také na radnici v Long Beach v Kalifornii, v San Rafael Swell v Utahu a na Kalifornské státní univerzitě v Northridge, kde se natáčely záběry z Akademie Hvězdné flotily. K natáčení scén na ledové planetě Delta Vega a scén na vrtné plošině na Vulkánu posloužilo parkoviště stadionu Dodger. Ledové scény na Deltě Veze měly být původně natáčeny na Islandu, ale nakonec bylo rozhodnuto jinak. Další scény z planety Vulkán byly natáčeny ve Vasquez Rocks, kde se natáčelo také několik epizod klasického seriálu. Scény ze strojovny Enterprise byly natáčeny v továrně Budweiser ve Van Nuys v Los Angeles a scény ze strojovny lodi Kelvin zase v elektrárně v Long Beach. (endoskop)
  • Ve scéně, kdy Enterprise přilétá na Vulkán a prolétá kolem trosek vesmírných lodí, je při pohledu z velitelské kabiny na chvíli vidět letící R2D2 ze série Star Wars. (Witta)

Související novinky

Jak to vypadá s filmovým Star Trekem?

Jak to vypadá s filmovým Star Trekem?

12.01.2024

Je tomu už téměř osm let, co do kin dorazil zatím poslední filmový Star Trek s podtitulem Do neznáma. A zatímco o přímém pokračování série v hlavních rolích s Chrisem Pinem, Zacharym Quintem a Zoe… (více)

Jak to vypadá se čtvrtým Star Trekem?

Jak to vypadá se čtvrtým Star Trekem?

02.03.2023

Je to už několik měsíců, co studio Paramount s nadšením oznámilo vedle dalšího rozšiřování univerza skrze televizní seriály taky čtvrtý filmový Star Trek. V tom se měli údajně vrátit všichni původní… (více)

Plány na čtvrtý Star Trek opět ztroskotaly

Plány na čtvrtý Star Trek opět ztroskotaly

28.09.2022

Těžko říct, co přesně studio Paramount provádí se čtvrtým Star Trekem, jedno je ale jisté, pokračování úspěšné série s Chrisem Pinem (To nic, drahá), Zacharym Quintem (Snowden) a Zoe Saldana (Avatar)… (více)

Záporácká týmovka od Marvelu našla režiséra

Záporácká týmovka od Marvelu našla režiséra

10.06.2022

Nejdůležitějším projektem Marvelu v příštích pár letech bude podle všeho reboot Fantastické čtyřky. Do třetice všeho dobrého to totiž chce mít Kevin Feige správně, a podle posledních drbů by se… (více)

Reklama

Reklama