Hobit: Neočekávaná cesta

• USA The Hobbit: An Unexpected Journey (více)

mat.ilda

Díky Season Challenge Tour a týdnu s blockbustery si mohu odškrtnout další Jacksonův splněný sen, a ač si právě nelepím plakát Gluma na zeď v ložnici, jsem ráda za příležitost zhlédnout prequelního Pána prstenů, neboť mám ve zvyku série dohlídnout, když už jsem je nakousla (tedy pokud jsou kousatelné). A tak možná z obdivu k Jacksonově fanouškovské umanutosti a možná i proto, že hlavní hysterie pominula, si Hobita cením na velmi slušné tři punkty... a navíc, protože jsem ve věcech fantasy ještě pomalejší, než v jiných žánrech, tak mně dokonce začínají doklapávat souvislosti, které jsem v LoTRech úplně nepobrala. K tomu osvěžující Martin Freeman, vysoká úroveň bydlení v Roklince a "milášek" Glum... Prostě, Peter Jackson na nás byl hodňoušký, my budeme hodňoušký zase na něj :-) ()

packa

Hobit důstojně kráčí ve stopách deset let staré trilogie. Ingredience zůstaly zachovány, ostatně Peter Jackson by musel být padlý na hlavu, kdyby se nějakým způsobem odchýlil od prověřeného úspěšného konceptu. Kritika si stěžuje na dlouhou expozici, ale copak tomu bylo ve Společenstvu jinak? A ano, trpaslíci jsou místy protivní až na půdu, ale stejně protivně na mě v původní trilogii působili Frodovi souputníci Pipin a spol. Shrnutí - Jackson mě nezklamal, ale na druhou stranu musím dodat, že ani nepřekvapil. Natočil vemi slušnou fantasy, u které se dá očekávat, že to nejlepší na diváky teprve čeká. Vyčkejme tedy ještě dva roky na definitivní soud, ovšem první díl naznačuje, že do jedné řeky podruhé vstoupit lze. ()

sharky

Nenudil jsem se, ale závěr byl na mě příliš pateticky přepálený. Stále se domnívám, že tohle měl točit del toro, jelikoz se jedna o uplne jinou latku nez Pan prstenu. Hobit je mnohem vice pohadkovy, v jacksonove podani je to velmi zrucne natoceny bojovy blockbuster, kteremu ale chybi jista elegance a fantazie. ()

Flego

Stredozem je späť. A nielen Stredozem, aj iné končiny Tolkienovho vymysleného sveta, hoci v tomto filme nie všetky ukázané. Opäť sa divák môže kochať leteckými zábermi na úžasné prírodné scenérie umocňené kamerovými nájazdami, opäť sa stretávame s prezieravým Gandalfom, vznešenou Galadriel, majestátnym Elrondom, šušľavým Glumom, nedôverčivým Sarumanom a tentokrát mladým Bilbom ( prekvapujúci Martin Freeman ) ale i mnohými novými postavami ( predovšetkým trpaslíkmi ) tohto rozbiehajúceho sa eposu. Peter Jackson neponúka nič prevratného ani nového, ale je mu odpustené, lebo divák dostane to známe, po čom túžil. Od úvodu sme svedkami dobrodružnej jazdy plnej neúprosných bitiek a odľahčeného humoru a všetko pod taktovkou známych i nových hudobných motívov. 3-D verzia je navyše pútavým oživením zobrazenej krajiny a bizarných postavičiek a dodáva očakávaný punc filmovej epiky. Dlho očakávaná Neočakávaná cesta dopadla dobre, ale verím, že dvojka bude ešte lepšia. ()

honajz

Zbytečně dlouhé a chvílemi unylé, ale některé scény a situace stojí za to. Naštěstí těchto scén je dostatek, a je tam stále na co se dívat, ocenit i ty drobné černohumorné vtipy, ani animace nijak neruší. Zato mi vadily ty neustálé popěvky. Ať někdo přišel kamkoliv, mohli jsme se spolehnout, že do pár minut někdo začne zpívat nebo hrát na hudební nástroj. Sice jde o oživení, ale přece jenom čeho je moc, toho je příliš. Inu a bojové scény samy o sobě jsou také ne zrovna přehledné, leckdy postrádají logiku, ale hlavně mi přijdou bez napětí. Jo, a co měl znamenat ten Mrazík na sáňkách samochodkách?! Slabé 4 *. ()

Darneth

"Far over the Misty Mountains rise. Leave us standing upon the heights. What was before, we see once more. Our kingdom a distant light." Návrat do Středozemě byl rozechvěle nostalgický. Nahlížet na Hobita jako na nic nepřinášející a rozvleklé zklamání mi nepřijde zrovna vhod. Chápu naprostou většinu, avšak já jsem do tohoto zábavného dobrodružství vpadla vyloženě s neutrálními pocity. Nezkouřila jsem se šmakózním Tobyho tabákem, ni se nezhoubičkovala v Zeleném hvozdu, i když přiznávám, že bych si napěchovanou dýmčičku pod vodopády v Roklince s chutí dala. Ale zpět k tématu, samotná kniha je jedno velký PG, úplně odlišně psaná pohádka narozdíl od trilogie Pána prstenů. Peter se místy nechal unést nablištěností i digitální vizualizací. Nepopírám, že bych raději viděla umouněnější příběh prolitý krví a né hopsinkovou šťávou, přesto.....nadprůměrné fantasy, jehož se nám dostává pomálu. ()

Jinny

Hobit je hezká pohádka a slušná adaptace. Film je ale zbytečně dlouhý (naštěstí je ale Jackson ten šťastný typ, co se dokáže z připomínek poučit a dvojka snad bude kratší) a trpí některými scénáristickými neduhy ("seriálovost"). Musím se přiznat, že radši bych viděla verzi režírovanou del Torem, protože Jackon je sice fajn, ale příliš invence nepředvedl. ()

anais

Na počátku všeho asi stojí absurdní rozhodnutí rozdělit útlou knížku na tři části. I přes evidentní nasazení celého tvůrčího týmu pak výsledkem není nic víc, než natahovaná nuda, která je v podstatě úvodem úvodu první Jacksonovy trilogie. To, co mohlo být jednoduchým dobrodružným příběhem, ždíme patos kde to jde, konstantně pomrkává na fanoušky původní trilogie, místo aby posunovalo děj, a valí na nás hordy digitálních skřetů hemžících se v šeru digitálních jeskyní. Ještě větší chybou než dělení na 3 části je angažmá Petera Jacksona. Je mi smutno, když to musím napsat, ale jeho snaha propojit to za každou cenu s prstenovou trilogií ničí všechno, co mohlo být na Hobitovi fajn. Jackson se snaží doplnit každou informaci v zájmu většího celku, dovysvětluje, spoutává se vesmírem, který kdysi sám vytvořil. Dopouští se tak prakticky té samé chyby jako Lucas v nové trilogii Hvězdných válek... ()

HellFire

Tolik zklamaných lidí. Není se čemu divit, když od Jacksona očekávali pecku ve stylu Pána prstenů. To mě stačilo, aby film překonal knihu, což se stalo. A oddechl jsem si, protože nejde o průšvih. Prostě dobře natočený film, který rychle ubíhá. Je hezké vidět, že se najde tolik nadšených lidí a film vydělá přes miliardu dolarů v kinech. Chválím. ()

poz3n

169 min plných putování, bojování, putování, bojování, putování, bojování, pak je tam ten chlápek s prstýnkem a potom se zas putuje a bojuje, pak se dlouho válejí na stromě a pak je konec, i když to není vlastně ani v půlce. 4/10 ()

eraserhead666

Literárně jsem Tolkienovský panic, nečetl jsem od něj ani řádku. Možná je to i lepší, protože nemám potřebu něco porovnávat a srovnávat a prostě si jen užívám filmové verze. ke knihám se možná někdy v budoucnu dostanu, i když pravda, nevím, jestli by mě zrovna tohle bavilo knižně. Pán prstenů mě bavil, informace o filmovém Hobitovi mě nechávaly docela chladným. Prakticky nic jsem od toho neočekával, ani jsem se na to netěšil. Jacksonovi se musí nechat, že dokázal navodit pocit, jakoby člověk Středozemi nikdy neopustil. Jenže už za pár okamžiků jsem nabyl pocitu, že bych si měl vzít tužku a papír a jen odškrtávat položky ze seznamu postav, které se tam na nějakou dobu objeví. Chápu, že je to úvodní film trilogie, ale chyběl mi v tom nějaký tah, nějaký cíl, silně nosný příběh. Takhle prostě jen skupinka postav někam putuje (a hodně paralelně ke Společenstvu prstenu) a cestou potkává staré známé (scéna s Glumem byla neskutečně dlouhá a ke konci až protivná - navíc, ne že bych měl dobrou paměť, ale není v rozporu s tím, jak bylo vysvětleno setkání Bilba s prstenem v Pánovi prstenu?). Už pro ty lokace a vizuál jsem se nenudil, ale že by mě to nějak zvlášť chytlo se taky říct nedá. ()

Deschain

Slzy mi tiekli už pri úvodných tónoch od Shora. Zažila som prekrásny návrat do Stredozeme. (Cinema City Aupark - 02. 01. 2013) ()

jonyyy

Tak nakonec tahle velkolepost, jejiž finální podoba byla údajně, podle některých zdrojů, hotova až pár týdnů před premiérou, dopadla poměrně dobře. Některé scény mohli autoři brát trochu vážněji, protože film je chvílema taková trpasličí taškařice, hraničící až s Carreyovskou komedií. Další věc, která mi vadila - jeden z kolegů ve svém komentáři použil slovní spojení Deus Ex Machina, což asi dokonale vystihuje celý film. Mně tohle strašně vadilo už v Harry Poterovi a s tím, že vždycky když jde do úzkých si najednou čaroděj vzpomene, že jsou jeho kouzla mocnější než nepřítel, se prostě nemůžu smířit. No a taky se pochopitelně, stejně jako v prvním Pánu prstenu, vlastně za tři hodiny nic moc nestalo. Hudba je ale samozřejmě dokonalá, stejně jako některé velkolepé efekty. Například Glumovy výrazy jsou velmi dobrou reklamou pro současné filmové efekty. Jen ta závěrečná scéna vypadala až moc uměle a odfláknutě. 65% ()

Pítrs85

Tak už ši náš konečně taky puštil a vidíme na něm, že šme se mu šnad i líbili. Takže na něj budeme hodňoušcí, ale jen, když on bude na náš. Ty štarší díly še mu taky líbily, tak proč né i my. Kníšku četl a byl ž ní nadšený a ještli nebude i ž náš, tak mu vypíchneme očiška a šníme mu jeho mašíčko až na košt. Glum Glum! Efekty máme krášňoučký a i krášně hrajeme, navíc še vždycky žašmál, když tam byla naráška na Pána prštenů a žamáčkl šlžičku noštalgie. Pšešto doufá, že to pšíště bude žaše o koušíček lepšejší. To mu můžeme šlíbit, šlíbit na našeho miláška. ()

Thomick

Zjistil jsem, že mám děsnou výhodu ve svý "středozemský laickosti". Takhle můžu prostě a jednoduše, nikterak pohoršeně, zkonstatovat, že jsem se bavil líp než u jakýhokoliv Pána prstenů. Důvodů je hned několik: 1. Freeman >>>>> Wood (ale to bylo dopředu jasný), 2. trpaslíci sympatičtější než Gimli, i když celkem anonymní, 3. častější přítomnost solidního humoru, 4. ještě lepší Shoreova hudba, 5. Glumova one-man show, 6. přeepická hromová bitka. ()

AlfaNumerO

Extrémně natahované, chvilkami nudné, přesto dobře řemeslně dobře zvládnuté. Oproti původní trilogii více pohádkové a chvilkami přitažené za vlasy. I přes všechny výtky film od druhé půle hezky graduje a divák se rozhodně nenudí. Na závěr je potřeba zmínit herecké obsazení, kde jsou oba hlavní aktéři (Martin Freemana a Richarda Armitage) bezchybní. Budu se těšit na další díl a věřit v trochu jiný přístup k předloze. 73% ()

Sofia

Stručný souhrn - dva z trpaslíků by stáli za hřích (Thorin a Kili), Bilbo je mnohem sympatičtější hobit než Frodo a všelijaké potvory typu skřetů a trolů se hodně povedly. Na komplexnost Pána prstenů to ale opravdu nemá a o to víc mě mrzí, že se Jackson více nedržel jednoduché předlohy a ve snaze vytřískat z toho co se dá se z toho snažil udělat něco jiného...přes mírnou utahanost to ale rozhodně nenudí a další pokračování si ujít nenechám. Viděno v 3D. ()

Pán prstenů mění majitele

Pán prstenů mění majitele

19.08.2022

Práva na Pána prstenů jsou opět na prodej

Práva na Pána prstenů jsou opět na prodej

10.02.2022

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

18.09.2021