Valkýra

• USA Valkyrie (více)
USA / Německo / Itálie / Španělsko / Francie / Japonsko / Velká Británie, 2008, 121 min

Plukovník Stauffenberg bojuje v severní Africe, ale už má Hitlera plné zuby. Poslední kapkou pro něj je, když utrpí vážná zranění v boji, a přijde tak o oko, část pravé ruky a dva prsty na levé ruce. Stauffenberg se kvůli svému zranění vrací do Berlína, kde již existuje skupina důstojníků, která se chce Hitlera zbavit. Žádný z dosud uskutečněných atentátů na Hitlera nebyl úspěšný. Stauffenberg je přizván do protinacistického hnutí a brzy přichází s plánem na převzetí moci. Hitler musí být zabit a pak se musí spustit operace Valkýra, což je povolání záložních vojsk na ochranu Berlína. Stauffenberg přepíše plán operace tak, aby to vyhovovalo jejich spiknutí. Hitler nový plán podepíše a Stauffenbergovi věří. Spiknutí potřebuje nové členy, ale ne každý je pro věc tak nadšený. Stauffenberg spolupracuje hlavně se svým pobočníkem, dále s Olbrichtem, Beckem a dalšími. Všichni jsou to muži na vysokých postech. Do spiknutí se odmítne přidat Fromm, který velí záložním vojskům, ale za Fromma může jednat Olbricht. Ve spiknutí jsou dvě frakce – vojenská a politická. Politická frakce dělá problémy a požaduje, aby s Hitlerem zemřel i Himmler. Kvůli tomu musí Stauffenberg se zabitím Hitlera počkat, i když už měl jednou skvělou příležitost. Stauffenberg nakonec získává volnou ruku a při další příležitosti spáchá atentát. Toho dne ale nejde nic tak, jak by mělo. Stauffenberg bohužel nemůže nastražit obě dvě nálože a schůzka probíhá na jiném místě, takže výbuch nemá takovou sílu. Stauffenberg i tak věří, že uspěl a že je Hitler mrtev. Valkýra je tedy spuštěna... (TV Prima)

packa

Mám slabost pro snímky, které věrně rekonstruují historické události. Na Valkýru jsem vyrazil pln očekávání a tvůrci mě nezklamali. Co však dělá film nezapomenutelným, jsou luxusní herecké výkony! Casting se prostě mimořádně povedl, a to včetně kontroverzního Cruise. Že nás nezklame Bill Nighy, s tím se tak nějak počítá, ale že ze sebe dokáže vyždímat velmi uvěřitelné herectví i takový naturščik, jakým je Tom Cruise, to mě skutečně dostalo. Shrnu to, pokud se Vám líbil Greengrassův United 93, budete nadšení i z Valkýry. IMHO jasných 100% ()

jojinecko

Skvelé!...len dve veci: kľudne by som privítal aj hodinu naviac, ktorá by ešte viac ozrejmila zložitú problematiku operácie, atentátu, vzťahov a situácie..a kľudne by som oželel nesympatického Cruisa (ktorý ale prekvapujúco TU až tak nevadil...:) ()

sharky

100% Superman se vrací budiž odpuštěn! Bryane, vítej zpátky mezi pětkou mých nejoblínenějších režisérů. Čekal jsem všechno, jen né hraný dokument. Musím ale dodat, že to byl nejlepší hraný dokument, jaký jsem kdy viděl. Singer je hračička piplá se s každým záběrem, ať už je to detail na komára zabitého cigaretou, nebo kamera, která se roztočí spolu s deskou, na níž je Wagnerova Valkýra. Film je zezačátku trochu pomalejší, je třeba toho spoustu vysvětlit a je jasné, že při tak velkém množství postav konsprirátorů ani všechno řečeno být nemůže. Trošku chybí více psychologie některých postav, ale k čertu s tím, už hodně dlouho, mozná nikdy, jsem nevidel film, který by působil tak hrozne autenticky. Člověk i chvílimi zapominá, že ten pan s páskou přes oko, je Tom Cruise, navíc musím dodat, že Cruise na své poměry hraje velmi solidně a vzheldem k tomu, že je obklopen hereckými matadory nejvyššího kalibru (Branagh, Stamp, Wilkinson a zejména velmi lahudkový Nighy, který je pohublý a zkřivený témeř k nepoznání) je celkové obsazení opravdu lahůdkové. Jedinou chybou mi přišlo, že Hitlera nehraje Bruno Granz (Pád Třetí říše). Zde vybraný herec mu ani nebyl moc podobný, vzhledem, gesty, ničím. Film překvapivě negraduje v momentě výbudchu, ale ve scénách, krteré se odehrávají po něm ( však to také psal scénárista Obvyklých podezřelých Christopher McQuarrie), kde by se napětí dalo krájet, a i kdyz znáte konec, stejně spiklencům fandíte. Valkýra funguje jako snímek maximálně autentický, na hollywoodské poměry dost historiicky věrný (bez trochy patosu) a navic také jako prvotřídní thriller. ještě bych měl zmínit Singerova dvorního skladatele a střihače Johna Ottmana, který svou hudbou atmosféře hodně pomohl. ....Bůh slíbil Abrahámovi, že nezničí Sodomu, jestli v ní najde deset spravedlivých lidí. Myslím, že na záchranu Německa by stačil i jeden. ()

Flego

Navzdory tomu, že poznáme rozuzlenie príbehu, príbeh má svoje napätie a dynamiku. Vynikajúca hudba Johna Ottmana znásobuje atmosféru filmu. Myslím si, že tento vojnový thriller je vcelku dobre zvládnutý aj vďaka epizódnym postavám "vzbúrencov", ktorých stvárnili skvelí herci, škoda len, že ich motívy konania neboli rozpracované. ()

honajz

Na rovinu - jestli chcete od Bryana Singera něco o nacismu, pusťte si znovu Nadaného žáka. Valkýra žel vypadá spíše jako kříženec Rychlých šípů a X-Men. Skutečně. Sice vás u první scény potěší výborná práce s detailem - to, když si plukovník von Stauffenberg píše deník a píše jej německy, ne anglicky. Jenže pak nastoupí němečtí vojáci - v Africe, v Rusku, v Německu. A všechny německé vojáky hrají američtí a britští herci, kteří vypadají jako američtí a britští vojáci, ani jeden nemá nordický vzhled. Takže i přes německé uniformy se člověk pořád plete, kdo je vlastně kdo a kam patří. Nehledě na to, že je zde i další dělení na Němce (rozuměj ty, kterým jde o slávu samotné země, ne o Říši) a nacisty (rozuměj Hitlerovy služebníky a samotného Hitlera, kterým jde o rasové čistky a jednu jedinou Říši). Už samotné toto dělení na hodné Němce a zlé Němce je z krajiny pohádek. Protože nikdo není vyloženě kladný, nebo vyloženě záporný. Navíc je to celé vymydlené, kostyméři dodali krásné čisté kostýmy, vyžehlené a bez posvrn, což někdy kazí dojem rádoby historického filmu. Tedy s výjimkou náletu, kdy má Tom Cruise kostým apartně na několika místech jemně roztržen. Ale dost ironie. Celé toto předjímám proto, že pokud mělo jít o historický snímek, pak než superklaďase bych ocenil plukovníka, který třeba chlastá a ojede ve špitále každou sestřičku, protože by byl životnější. Kdo viděl dvoudílný televizní film Operace Silver A, ví, co mám na mysli. On ani Clint Eastwood v Kam orli nelétají není až kdovíjaký kladný týpek. Tento film není proto ani věrohodnou historickou rekonstrukcí, ani o skoro pohádkovém boji dobra se zlem, jak se nám Singer snaží podsunout (nevěřím, že za 2. světové války nějací němečtí důstojníci neměli ponětí o zvěrstvech, která se děla, a neměli jak jinak zasáhnout, než atentátem na Hitlera). Za celých 116 minut, co film trvá, vlastně ani nefandíte žádné z postav. Hitler je zde jen ikona zla, podobně jako plukovník ikona Singerova dobra, ty vztahy rovněž postavám moc nevěříme (navíc plukovníkova manželka nejen nevypadá árijsky, ale dokonce spíše jako židovka), a to celý film sráží znovu na kolena. Když pak holt nevěříte hercům jejich role, když nevěříte tvůrcům historické reálie, když je celý příběh až neskutečně pohádkový a přitom se má týkat nejhoršího období lidských dějin, pak je prostě něco špatně. ()

Jinny

Singer se opatrně vyhnul jakýmkoliv odkazům na nacistické válečné zločiny a natočil především chytrý politický thriller, který se "náhodou" odehrává v dnes tak (kdovíproč) populárním historickém období. Stejně tak populární je dnes dělat z výjimky, jakou byl německý protinacistický odboj, pomalu pravidlo (Američanům by se asi těžko vysvětloval pojem mlčící většina). Tomu Cruisovi naordinoval roli válečného hrdiny, pásku přes oko a nablýskanou nacistickou uniformu... Valkýra připomíná to, že americké mainstreamové filmy jsou po technické stránce dokonalé, ale chybí jim skutečná hloubka. ()

Pítrs85

Překvapivě dobré, měl jsem strachy, že tomu Amíci nasadí hollywoodskej sladkobol, ale kucí okolo Singera to pojali vyloženě serjózně (jasně, pár scén, kdy jakože čenicháte, že takhle to asi v reálu nebylo, se najde, ale ježichšAdolf, tohle je filmové drámo a ne filmová rekonstrukce, žeano). Rukou pevnou a neotřesitelnou tomu pomohlo nasazení britského elitního hereckého ansáblu s Billem Nighym v čele. A čím méně Cruise (myšleno na údy, ne na minuty), tím lépe, hrdinného plukovníka von Stauffenberga vysekl i s jednou rukou, co netleskala. Kurde, ale že stačilo tenkrát tak málo a historie by se psala jinak... ()

Janek

V podstatě jednohubka, která na vícero shlédnutí už tak fungovat nebude. Přesto ohromně napínavé a výborně zrežírované. Hodně dobrý, ne-li nejlepší Singer. ()

Ivoshek

Singer si zaslouží palec nahoru za historickou věrnost, to se v amerických filmech nevidí každý den. Je fakt, že operace Valkýra byla sama o sobě tak napínavá - zejména v druhé půlce filmu - že i bez nějakých vymyšlených dramatických oblouků je to hodně solidní thriller. Co se týče herců, scientolog mi tady přišel ok, jen mě mrzelo, že nedostal víc prostoru skvělý Kenneth Branagh. Naopak Bill Nighy mi tam nějak v generálské uniformě Wehrmachtu nepasoval. Film docela platí daň za to, že se snaží ukázat hodně postav - nemůže se na žádnou soustředit pořádně a trochu ji lidsky popsat, a to včetně Stauffenberga. ()

Sofia

Výborně zpracované téma, o kterém je známé většinou jen to, že se to bohužel nepovedlo. Bylo zajímavé vidět celé pozadí plánovaného atentátu. Film mě ani chvilku nenudil, i když se jednalo především o konverzační drama. Po shlédnutí jsem si o Stauffenbergovi vyhledala nějaké informace a překvapilo mě, jak byl Cruisovi opravdu podobný :-) ()

claudel

Bryan Singer je opravdu odvážný režisér, pustil se do náročného a riskatního projektu, který mohl skončit fiaskem. Avšak neskončil, naopak se mu podařilo realisticky ztvártnit statečný, bohužel však marný boj proti totální prohře a zkáze Německa. Tom Cruise mě nezklamal, což pro mě není překvapením, naopak mírné zklamání pro mě představuje role Kennetha Branagha, ačkoli je v titulcích uveden hned za Cruisem, ve filmu příliš prostoru nedostal. A že nacisty zahrát umí, dokázal již v Konferenci ve Wannsee. Jako správný tah spatřuji také sázku na ostřílené britské herce, kteří se svých rolí chopili znamenitě. Poslední desetiminutovka mnou hluboce otřásla, věrohodně a mistrně zvládnutá, bravo! ()

Ilicka

Sakra dobrý film... Šlape přesně a spolehlivě, jako německá auta. Herci formátu Kennetha Branagha, Billa Nightyho a Toma Cruise (ano, pochybný formát, tady ovšem nechybující) za podpory hudby (Ottman) a skvělé Singerovy režie dávají věřit, že se jim to povede, že toho skrčka, který svého času terorizoval celou Evropu, zničí. Myslím, že s předem daným koncem atmosféra houstne a houstne, čekání na tragické finále je takřka nesnesitelné. Pro mě. Necelých pět, uvidí se, jestli Valkyrie bude rezonovat dál, nebo je hodnocení dáno učivem, kterým se nyní zaobíráme v hodinách dějepisu. ()

Bauer

Vím, že tento film u nás měl sice premiéru v roce 2009 a v USA v roce 2008, ale koukám přes rameno směrem dozadu a zpětně přemýšlím, který film mně v roce 2008 nehorázně zklamal. Ještě chvíli přemýšlím. Max Payne mně hodně zklamal, ale s tím jsem více méně počítal, co bych čekal od Johna Moora, takže to nebude takové zklamání. Dejte mi prosím ještě chvíli. Jo a mám to! Největším zklamáním za rok 2008 je pro mně Valkýra. Je to tak hrozné zklámaní, až to bolí. Bryan Singer, ten chláp, co má na kontě perfektního Nadaného žáka si to u mně parádně podělal. Valkýra není válečný film to v žádném případě. Jen je to drama s prvky thrilleru odehravajícího se za druhé světové války. Bylo to zajímavé sledovat, jak se vlastně planoval atentát na Hitlera, ale proč to sakra bylo tak nudný? Navíc snad každý, kdo se zajímá alespoň o druhou světovou válku (a možná i kdo ne), tak musí znát konec. Takže napětí je téměř nulové. Plukovník Claus Schenk Graf von Stauffenberg v podání Toma Cruise je docela hodně špatný. Tom Cruise je docela podobný skutečnému Stauffenbergovi, ale jeho výkon mně absolutně nepřesvědčil. Byl nemastný a neslaný. Na druhou stranu potěšil Kenneth Branagh, který potvrzuje své herecké kvality. Jinak jde o film, na který si druhý den ani nevzpomenu a je to škoda, protože ambice tu byli vysoké. Škoda! ()

duklak2

Tak copak dnes dávají v kině? A ejhle. Valkýra. Asi to je povedený film, když září na CSFD tak červeně, jako karkulka, když si vypere svoje oblečení:-). Tak jo. Zkusím to a po třech měsících jdu opět do kina. A výsledek? Musím se přiznat, že od tohoto filmu jsem čekal o něco více. Atmosféra mě přišla nemastná neslaná. Ze začátku nabírá tempo, ale postupem času klesá a divák se začíná nudit. Mě se dokonce poprvé stalo, že jsem v kině na chvíli usnul. Ale hned mě probudila válečná scénka, kdy to byl vážně "rachot" a já jsem si připadal, jako kdybych byl na místě činu. Velmi mě ale vadilo, že snímek je podle mě postaven hlavně na hereckém výkonu Cruise. Ostatní jsou v jeho stínu. Podle mě se dalo z Valkýry vyždímat více. I přes kritiku a zklamání hodnotím průměrnými třemi hvězdičkami. I když časem možná jednu uberu. ()

MeanWhile

Jeden asi z mých nejlepších válečných filmů. Ikdyž jsem si před spuštěním říkal, že to asi bude jakž takž dobrý, tak mě to místo toho velice překvapilo. Výkony Cruise a Nighyho byly obdivuhodné a celkový příběh byl taky docela dost dobrej, ikdyž může vypadat lacině. Kdo si na tomdle pošmákne, pro toho je to lahůdka. Největší zážitek z filmu pro mě byl konec a poslední Cruisova věta. Čtyři hvězdičky pro film naprosto zasloužené. ()

Lucasion

"We have to show the world that not all of us are like him. Otherwise, this will always be Hitler's Germany..." 20. července 1944 proběhl nejslavnější atentát na Adolfa Hitlera. Zároveň to byl to jeden z nejúspěšnějších pokusů o změnu režimu v koncích války. Bohužel jak už víme, ani tento pokus nevyšel. Plukovník Claus von Stauffenberg (Tom Cruise) se netají svými myšlenkami o konci Berlína. Po útoku Britského letadla v Africe přichází o ruku a oko. Nicméně to je on, kdo vymyslí přepsání Operace Valkýra, tak aby v případě atentátu mohl převzít kontrolu nad Německem a vyhlásit kapitulaci. Tom Cruise je v téhle roli perfektní. Atmosféra je vážně skvělá a mísí v sobě dramatické i rychlé pochody. Film Valkýra vyniká v opravdu perfektním zpracování atmosféry, hudby a příběhu. Atmosféře určitě pomáhá množství dobře vybraných herců a spoustu známých tváří. A i když finále víte, jak dopadne. Stejně vás bude mrazit v zádech, při perfektní hudbě, která tento dramatický konec doprovází. Za mě tedy nejlepší válečné drama z Druhé světové války. Bravo Singere. (88 %) ()

Morholt

Slušně odvedená práce, ale zase to nebyla žádná bomba. Ten lehce dokumentaristický styl trošku škodil. Nejsem příznivcem nějákých složitých psychologických sond do nitra filmových postav, ale tady ta povrchnost až trochu vadila. Cruisovi jsem Stauffenberga moc nevěřil a stejně tak mi neseděl David Bamber jako Hitler, ale potom, co předvedl Bruno Ganz v Pádu Třetí říše, se není čemu divit. Také mě trochu mrzí, že nedostal více prostoru Kenneth Branagh - možná, že kdyby ho obarvili, tak by byl lepším Stauffenbergem než Cruise. Ostatní herci předvedli v poskytnutém prostoru maximum. Na druhou stranu oceňuji, že ač člověk věděl, jak to dopadne, tak se přesto neubránil při spuštění operace Valkýra myšlence, že by to mohlo nakonec vyjít - kor když na začátku všechno klapalo. A také jsem se při výbuchu ve Vlčím doupěti strašně lekl a to jsem věděl, že to přijde. Suma sumárum 3,5 hvězdičky a neodbytný pocit, že se z toho potenciálu dalo vytřískat víc. ()

oLí

7.5/10 Do půle filmu mě to nijak zvlášť neoslovilo, přes tři bych nešel. Jenomže jakmile se kufřík pohnul, jakmile se rozjela operace Valkýra a jakmile jsem věděl, že všichni ti odvážní mužové jsou v prdeli, dostavila se tachykardie. Thomas Kretschmann a Kenneth Branagh rozhodně herci par excelance, nejlepší herci filmu. ()

Sawy

Precizní řemeslo.Na jednu stranu mě trochu mrzí,že místo skutečně velké filmové události Bryan Singer pouze vsadil na jistotu,ale zase musím uznat,že kdyby se točilo více podobně kvalitních filmů,vůbec bych nebyl proti.Valkýra je vypulírovaná k dokonalosti,skvělá kamera kouzlí jeden nádherný záběr za druhým,vše šlape jako švýcarské hodinky.Mám tři výhrady.Zaprvé,Tomíkovi bohužel nacistu (ani hodného) nikdy neuvěřím a pokud hlavní hvězdu filmu suverénně přehraje každý,kdo má na plátně víc jak dva momenty,něco se pokazilo.Zadruhé,dalo se to čekat,ale napětí se,vzhledem k historii,dostavuje jen sporadicky a to pouze díky Singerově vytříbené režii.A zatřetí,chybí mi zde nějaký skutečně nezapomenutelný moment,vrchol,který bych si pamatoval i měsíce po zhlédnutí.Pokud chce film vstoupit do historie,potřebuje takový vrchol.Pořád je tady ale přehršel neprůstřelných kladů,které moje výtky přebíjí a značnou část stopáže jsem si film prostě užíval.Kenneth Branagh byl geniální,škoda že nedostal víc prostoru,a Bill Nighy dokázal hloubku své postavy vyždímat na maximum.Sázka na jistotu vyšla,Valkýra je jedním z nejzajímavějších válečných filmů posledních let a zdařilým pomníkem lidí,kteří měli jako jedni z mála odvahu postavit se šílenci,který málem ovládnul svět.Důstojné a elegantní. 80 % ()

Zemřel herec Bernard Hill

30.12.2023

Mission: Impossible nabírá posilu

Mission: Impossible nabírá posilu

07.09.2019

Režisér a scenárista Christopher McQuarrie a herec Tom Cruise v sobě našli společnou zálibu už během práce na snímku Valkýra. Od té doby spolu pracovali na několika dalších projektech, až tahle… (více)

Tom Cruise opět akční

Tom Cruise opět akční

17.06.2011

V Mission Impossible: Ghost Protocol se podle všeho rozloučí s postavou Ethana Hunta. Má ale šanci na další akční sérii. Studio Paramount totiž Toma oslovilo s nabídkou na roli Jacka Reachera. Ten je… (více)