Prokletý ostrov

• USA Shutter Island (více)

Diskuze

TheDarKnig (hodnocení, recenze)

oLí: ale no tak, kdyz se ti to nelibilo, ok, ale nemusis zacit hned film urazet.. hlavne, kdyz vidis, ze si v mensine.. takhle pak vznikaji diskuze podobne te avatarovske...

oLí

oLí (hodnocení, recenze)

buď sem kretén nebo ne, ale žádný dvě možnosti prostě neexistujou, viděl jsem to sice "jen" dvakrát, ale je to shit nehoráznej i tak, fakt sem něco takovýho nečekal, fuck.

JOKERHAHAH

JOKERHAHAH (hodnocení, recenze)

Režiser se ale nemusel striktně držet knihy, ty 2 možnosti konce prostě udělal schválně.

lohanova

lohanova (hodnocení, recenze)

Po zhlédnutí filmu v kině jsem si nebyla jistá, jestli jsem to správně pochopila...nakonec mi došlo, že konec má 2 možnosti a já seděla v kině a pozorovala, jak se při končících titulkách všichni zvedají a odcházejí a já tam pořád čekala, až mi někdo vysvětlí konec! Měla jsem chuť se zvednout a zařvat: "Pochopil to někdo?" a pak "To si mám jako vybrat, jak chci já, aby to skončilo?" Nevím, jestli mě teď přesně chápete...:) Prostě jsem si ten film cestou z kina přehrávala pořád v hlavě a přemejšlela a přemejšlela, až jsem si to ujasnila...a šla jsem kolem knihkupetví a tak jsem tam zašla a zeptala se na knihu "Prokletý ostrov" a když mi ji ukázali a viděla jsem na obalu PŘEDLOHA FILMU MARTINA SCORSESEHO SHUTTER ISLAND, měla jsem jasno a koupila ji. Jsem zrovna v půlce knížky a začínám číst DEN TŘETÍ - Pacient číslo šedesát sedm... Doufám, že až se dostanu nakonec knížky, budu mít jasno! :-) A jinak knížku doporučuji, nemálo mě to baví!:)

leftfield

leftfield (hodnocení, recenze)

ahoj všichni, no koukám na to už počtvrtý a je to prostě bomba. asi žádná novinka :) přiznám, se, že jsem prolítnul jen pár stránek diskuse, takže nejspíš budu jen opakovat něco, co už někdo napsal, ale snad to neva: asi nikdo nepochybuje o tom, že leo byl fakt blázen. po prvním shlédnutí jsem trošičku pochyboval (fakt maličko:)) a čekal jsem, že v posledním záběru na maják se ozve řev nějakýho mučenýho blázna, ale ne ne. navíc...martin "skorsýsů" nám to fakt ukazuje už od začátku. když na začátku, když vystoupí z lodi leo říká, že dozorci jsou trošku nervózní a hlavní dozorce říká, že teď jsou fakt všichni nervózní (dělaj blamáž) pak již několikrát zmiňovaná scéna s pistolí. navíc když leo dělá výslech sester a oni říkají, že doktor sheeman odjel a najednou do toho vstoupí mark rufallo (dr. sheeman) a ben kingsley mu říká, že doktor si může vzít dovču a celej personál se tomu srdečně směje a takhle je to prakticky celej fim. scéna v jídelně když ženská při zmínění jména "lejdys" je úplně hin (protože lejdis vlastně sedí proti ní. je to prostě uáááááááááááááá na padesát hvězdiček. hele tady fakt nejde tolik o pointu jako takovou (i když je samozřejmě důležitá) ale spíše o tu geniální režii, protože ty postavy jsou zahraný tak, že po prvním shlédnutí to fakt vypadá jako vyšetřování, ale po druhý už všechny gesta, rozhovory říkají naprostý opak. no trošku jsem se rozjel, číst to po sobě znova nebudu, takže se omlouvám za chyby. filmu zdar:)

pakobylka

pakobylka (hodnocení, recenze)

Norzog: Menší problém spočívá v tom, že on ve skutečnosti zrůda nebyl - ani v tom případě, že opravdu zabil svoji ženu. Prostě jí jenom nemohl jinak pomoci. Co by jí čekalo? Pobyt v ústavu pro choromyslné kriminálníky - třeba zrovna na tom samém ostrově. A co by se stalo, kdyby ji vyléčili a ona si uvědomila, co udělala? Ale pokud si to o sobě myslel, lobotomie mu mohla jenom vymazat vzpomínky, takže by se mu ulevilo, ale žádný zákrok nemůže změnit nic z toho, co už člověk udělal - tím pádem neudělá ze zrůdy dobrého člověka a naopak. A máš pravdu, že zrovna tak na tom nic nezmění ani smrt. Možná proto mě nejdřív napadlo, že on je dobrý člověk a nikdy blázen nebyl (dokud se jim nedostal do rukou) - a zrůdy jsou oni. Knížku neznám - ale nemyslím si, že je podstatné, jaký závěr je popsaný v ní.

moviefilm (hodnocení, recenze)

stilagar1:Nie, len sa pýtam, prečo sa kladie dôraz práve na túto vetu.. Norzog:To, že je blázon ešte neznamená, že nemá nejaké (logické) zmýšľanie...

Norzog

Norzog (hodnocení, recenze)

SPOILER: Musím seznat, že ta provařená a polopaticky vysvětlená, aby ji provoplánově pochopil každý, pointa, tedy, že je blázen a oni se ho pouze snaží vysvětlit, bude asi ta "správná".... nicméně co mne zaráží, že pointa klasicky dělá polovinu věcí ve filmu nelogických. Ať už totiž pacienta léčí jakkoliv, pokud je nebezpečný jak pro sebe nebo pro své okolí, nenechají ho běhat po areálu, plavat a běhat po útesech, vyhazovat auta do povětří, napadat pacienty.... Navíc poslední věta (která je mimochodem tady v diskusích mylně překládána - DiCaprio totiž řekl - "nevím co je horší, žít jako zrůda, nebo zemřít jako dobrý člověk" - a toto trochu mění vyznění." - nicméně, ona věta jasně dokazuje, že DiCaprio je při sobě a není (již) blázen. Tudíž ví co udělal, a nehodlá žít jako zrůda (tj kdyby přistoupil ofic. na to, že je vyléčený), ani zemřít jako dobrý člověk - zemře totiž jako špatný, on sám totiž ví, že je zrůda. Btw, aniž bych chtěl nějak napomáhat druhé teorii, přídám něco k onomu pověstnému majáku. Ve filmu se jich opravdu objevu povícero, tedy, asi mají fakt špatnou bandu lidí, co na nich dělali. Mění se okna, plot. http://img408.imageshack.us/img408/5501/majaky.jpg

stilgar1

stilgar1 (hodnocení, recenze)

moviefilm: To mi chceš říct, že je podle tebe každá část jakéhokoli textového celku stejně důležitá? :-D

moviefilm (hodnocení, recenze)

šlajs: ...čo je ale absolútna blbosť, keďže táto veta v knihe nebola (a ani podobná) a napriek tomu je z nej jasné, že bláznom bol.

šlajs

šlajs (hodnocení, recenze)

moviefilm: asi je důležitá, když někteří uživatelé (nebudu jmenovat) tvrdí, že právě díky této větě je jasné jestli byl blázen nebo ho z něj udělali.

moviefilm (hodnocení, recenze)

Tá posledná veta pletie nespočetné množstvo ľudí. Ja si myslím, že je zbytočné, aby sa na ňu kladol taký dôraz, pretože: 1.V knihe táto veta nie je. 2.Prečo kladiete taký dôraz na obyčajnú vetu? To by som mohol klásť dôraz na úplne prvú vetu (aká bola? :D), na vetu, ktorá zaznie presne v strede film, na vetu, ktorú ako prvú povie postava Kingsleyho, von Sydowa atď. Je také dôležité klásť dôraz na obyčajnú vetu?

pakobylka

pakobylka (hodnocení, recenze)

Josefin: Zakličkoval to velice pěkně. Včera jsem si zběžně procházela diskuzi, protože jsem byla zvědavá, jestli dojdu k nějakému jednoznačnému závěru - a pochopitelně jsem nedošla. !!! SPOILER !!! Jediná jistota je, že Leonardo DiCaprio rozhodně nebyl blázen, když pronesl svoji poslední větu. Věděl, do čeho jde, a jeho parťák (nebo doktor) věděl, že to ví :-) Všechno ostatní sice nasvědčuje tomu, že Leonardo DiCaprio byl šílenec, jenomže zdání někdy klame. Třeba scéna při odevzdávání zbraně absolutně žádným důkazem není. Pokud byl jeho parťák jen nastrčenou figurkou, mohl být kýmkoli. A co se týká snů o mrtvých dětech a vlastní ženě - Leonardo DiCaprio alias Teddy přece přišel původně na ostrov vyšetřovat zmizení pacientky-vražedkyně tří dětí, po podání příslušných medikamentů se mu mohly snadno zjevovat jako jeho vlastní děti. V jeho snech nebyly vždycky jenom utopené, ale třeba i zkrvavené. Kdyby všechny mé sny vycházely ze skutečných událostí, byl by svět daleko podivnější místo k životu, než opravdu je. Navíc nemůžu vědět, jestli vlivem "léků" nemluvil ze spaní, tím pádem není jisté, co o jeho snech věděli ostatní. Už ani na lodi nekouřil svoji vlastní cigaretu. Anebo byl Leonardo DiCaprio opravdu šílenec - jenomže v tom případě byla úvodní cesta na ostrov nejspíš jenom výplodem jeho chorého mozku, protože opuštění ostrova pacientem-vězněm (byť v rámci léčby) by u takového přísně střeženého zařízení bylo patrně proti všem možným i nemožným předpisům - a při počtu místního personálu (ošetřovatelů i dozorců) je nepravděpodobné, že by se něco takového utajilo. Zodpovědné osoby by následně byly nadřízeným orgánem nějak sankcionovány a možná by i přišly o místo. Na samotném ostrově by to už - dejme tomu - šlo nějak zařídit, pokud by pacient zůstal tajně pod dohledem. Jenomže jestli byl blázen, přesvědčený o zrůdných experimentech na vězních, mohl být velmi nebezpečný, mohl někoho vážně zranit nebo i zabít - minimálně strážného u majáku. Možná by k tomu stačila jenom ještě jedna pořádná rána do hlavy pažbou zbraně. Nicméně postupně jsem se přikláněla k názoru, že Leonardo DiCaprio je prostě šílenec, zavřený už dva roky na ostrově. Ale první, co mě při jeho závěrené větě napadlo, bylo to, že si uvědomuje, že on sám je ztracený, že se z ostrova už nikdy nedostane, a zbývá mu jenom šílenství nebo lobotomie - a mezi tím není podstatný rozdíl. Ale zůstane alespoň dobrým člověkem, nebude zrůda jako všichni ostatní, kteří se podílejí na experimentech s lidskými mozky. Třeba se mu opakovaně nevracelo šílenství, ale naopak zdravý rozum. Ale možná je i druhá varianta, že nechtěl dál žít s vědomím, že zabil svoji ženu - i když se šlechetným úmyslem. Kdo chce, může si myslet, že já sama jsem naivní blázen, nebudu to nikomu vyvracet - důležité je, že nejsem nebezpečná svému okolí :-)

Josefin

Josefin (hodnocení, recenze)

Já s myslím, že Martin Scorsese,u tohoto filmu propagoval vzít si 50mg Chlorpromazinu:D,abyste se vcítili do Leovy kůže:D,dělám si legraci,ale podařilo se mu roztrhnout divácké pole.Takže smekám, jak to pěkně zakličkoval.

Ligter

Ligter (hodnocení, recenze)

Díky za osvětlení konce někde na zadních stránkách diskuze ... patrně bych měl víc používat mozek

Arachneuss

Arachneuss (hodnocení, recenze)

Ty jsi mě nepochopil. To, že ten film není tak ani o pointě (kterou většina odhalí již po prvních třiceti minutách), jako spíš o režisérově hře s divákem, poctě starším kouskům a samozřejmě zakončením „Je lepší zemřít jako dobrý člověk, než žít jako zrůda".

Ryan97 (hodnocení, recenze)

No popravdě jsem původně chtěl věřit, že Leo není blázen a Ben Kingsley - mimochodem skvělej herec - je hajzl, ale když jsem si rozebral význam tý Leovy věty, tak jsem byl "nucen" přiklonit se k tý druhý variantě .. =)

TheDarKnig (hodnocení, recenze)

arachneuss. neni to o te pointe? tak si predstav, ze by tam zadne takoveto rozuzleni nebylo, a proste by Leo prisel na nejake ty nekale kejkly, vsechny nechal zavrit, mozna by zacal chodit s tou SPOILER nepravem drzenou (ktera by tam i tak byla), vratili by se domu a zili stastne az do smrti.. no nevim, takhle by to byl jeden z uplne obycejnych thrillerů, tahle pointa mu aspon dava nejake to kouzlo, vetsi depresivitu a celkove chytrejsi look...

Arachneuss

Arachneuss (hodnocení, recenze)

Hlavně Prestige je založen na tom, že divákovi odhalí celou pointu již v první scéně a jen na něm, jestli na to přijde, nebo se nechá obalamutit. Prokletý ostrov se na druhou stranu s pointou nijak netají, protože o ní to ani tak moc není.

TheDarKnig (hodnocení, recenze)

Ryan97: a ke ktere variante se tedy priklanis? k te, ktera z filmu jasne vyplyva nebo té druhé, u ktere musis mit notnou davku fantazie? A Prestige sice bylo zamotane dost, ale presto to nebylo neodhadnutelne... v tomto mi vetsi problem delal Fight Club, kde se mi to vlastne ani nepodarilo odhalit, nebo takovy Perfect Getaway, naprosto geniální pointa..

Ryan97 (hodnocení, recenze)

Já byl u The Prestige úplně mimo .. Třeba u takovýho Iluzionisty, kde to je hodně podbná zápletka jako v The Prestige, jsem to už taky tak ňák tušil, ale u The Prestige jsem vůbec nevěděl .. Tam to bylo tak neskutečně přeházený a zamotaný, že jsem si nebyl jistej vůbec ničím, stejně jako u tohohle .. Prokletý ostrov je film, který měl 2 varianty(který se tu stoprocentně už nesčetněkrát řešily) a u kterýho jsem si ani při odchodu z kina nebyl naprosto jistej, která varianta to je .. V podstatě jsem si to během cesty domů tak nějak všechno urovnal, domyslel si význam poslední věty a pointa byla odhalena .. Nejspíš klasika, určitě to takhle bylo u spousty dalších lidí .. =)

TheDarKnig (hodnocení, recenze)

Ryan97: tak mne The Prestige prisel mnohem jasnejsi nez tohle.. tady se totiz da cely pribeh pochopit na dva zpusoby, u Triku snad nebyl jasnej jen ten konec a ten sem tusil stejne od poloviny filmu

Ryan97 (hodnocení, recenze)

Musím přiznat, že takhle zmatenej jsem byl během filmu naposled, když jsem poprvé koukal na Dokonalý trik(The Prestige) .. =)

st.ranger (hodnocení, recenze)

2moviefilm: Nejspíše jsem nezvolil vhodné slovo, bylo to rušivé, ale tím mi to zároveň vadilo a poutalo pozornost od dialogu. Ještě to jistě okomentuji po dalším shlédnutí, ale jinak nemám vůbec nic proti tomuto filmu.

moviefilm (hodnocení, recenze)

st.ranger: Ja som si pri sledovaní tej scény hovoril, že by ten oheň mohly brať trochu viac zo stredu, aby sa tým vyhli tomu miznutiu. Nejak extra mi to nevadilo, ale trochu rušivo to pôsobilo...

st.ranger (hodnocení, recenze)

Až na to budu koukat podruhé, zaměřím se na to více, tohle je ten můj pitomý perfekcionalismus. Ten oheňmi jakoby vadil v záběru, chvilku nebyl a najednou zase. Ale ta celá scéna je opravdu trochu zavádějící.

TheDarKnig (hodnocení, recenze)

ano, hlavne pak, kdyz sem zjistil, jak to skutecne bylo.. protoze takhle pusobi ta scena strasne samoucelne a dela z divaku blbce, stacilo by to mnohem strucneji, kdyz to je jen.... Ale ten ohen mi nejak nevadil

st.ranger (hodnocení, recenze)

Tak mě napadlo, když nalezl tu jeskyni s uprchlou pacientkou, nevadil nikomu ten až přiliš dlouhý rozhovor a plápolající oheň v obraze? Sice to vypadalo umělecky, ale mě to docela vadilo.

Příspěvek byl smazán administrátorem.

tension182

tension182 (hodnocení, recenze)

Na môj vkus trochu pridlhé, po čase ma to začalo nudiť. Začiatok ma síce vtiahol do deja, no neskôr som zaspával. Pri živote ma držali azda len skvelé výkony DiCapria a Ruffala a čakanie na záver. Ten stál za to, no aj tak len tri hviezdy

DiCaprio krutým zabijákem

24.05.2013

Kate Beckinsale v blázinci plném hvězd

Kate Beckinsale v blázinci plném hvězd

16.04.2013

Nový Terminátor od scenáristky Avatara?

Nový Terminátor od scenáristky Avatara?

18.01.2013