Dosud se všichni domnívali, že genialita Sherlocka Holmese je jednoduše nepřekonatelná. Nyní se ale objevil nový nadaný kriminalistický mozek. Je jím profesor Moriarty, který dokáže z hlediska intelektu Holmese dostihnou. N=avíc má absolutní cit pro špatnost a ztrátu svědomí. To jsou vlastnosti, které by mohly slavného detektiva porazit. Brzy je nalezen mrtev korunní princ Rakouska a zdá se, že spáchal sebevraždu. Sherlock ale nabude podezření, že se jednalo o vraždu spojenou s mnohem zlověstnější záhadou zkonstruovanou právě Moriartym. Stopa vede do podzemního pánského klubu, v němž Holmes zapíjel svobodu s doktorem Watsonem. Zde se Holmes seznámil s cikánskou kartářkou, která může odhalit mnohem víc, než je ochotná prozradit. (TV Nova)

rikitiki

Originální rukopis s dovysvětlujícími flashbacky rozhodně upoutá. Příběh poněkud překombinovaný, latentní homosexuální hrátky mezi Sherlockem a Watsonem byly už občas moc na sílu. Ale celkové pojetí je zábavné. ()

poz3n

Čas od času si rád užiju nějakej ten blockbuster, a ač je tu spousty věcí prostě a jednoduše na efekt, Holmes hází jeden frk za druhým pokud zrovna nejede na poníkovi a Zimmerova hudba je opět založená na samotné jednoduchosti pár tónů, všechno to výborně funguje a já se bavím. Neni tu pak co řešit. Oproti prvnímu dílu je snad děj možná víc rozkouskovaný, na druhou stranu to má ale spád a například útěk lesem je jaksepatří vymazlená scéna na skoro až umělecké úrovni. Takže všechno dobrý, jen tak dál, těším se na třetí díl. ()

hrona

Pro mě jednoznačně obrovské zklamání, v jedničce originálnost, taková ta potrhlost hlavního hrdiny, bojovnost, přemýšlení dopředu z ukázkami, potažmo i zpětné záběry na doplnění informací, ve dvojce je to stejné, ale už přeci jen moc nadnesené. Odstřelovací pušky a kanony, zpětné skoky, na záběry, které nebyly použity, nepřehlednost a celková ulítlost je spíše rušivá, než zábavná. Moriarty mi přišel jako takový zlý strýček, který si odskakuje z univerzity na dráhu zločinu, potažmo na kafe se Sherlockem, bratrská láska mezi Sherlockem a Mycroftem.- proč? Chvílemi převládá vtip, a el ta honička to vše zakončit v rozumném čase, ho zkrátka převládne. Ač velmi dobře obsazeno, zpracováno a vymyšleno až moc zběsile. ()

Jinny

50 %. Pokračování sympatické oddechovky, které se bere až moc vážně. Ano, jednu opravdu skvělou věc bych našla... a to jsou homoerotické momentky Holmes-Watson. ()

Roman.Ticka

Když se na jednom randeti sejdou moji oblíbenci, je jasné, že budu shovívavá a prominu spoustu kiksů, ne-li všechny. Když herec dokáže sám utáhnout skoro celý film, vždycky má u mě zelenou. Chlapcům to spolu klapalo, chemie fungovala, Jude byl Robíkovi jen malinko ve světlém stínu, ani holku nepotřebovali. Ostatním nezbylo než zůstat ve stínu temném, dokonce i Noomi. Mám sice raději Gájovu mafiánskou ságu, ale neremcám, vše s pokorou přijímám, predikce a zpomaleniny fakt umí, potvrzuje tím svou geniální univerzálnost. Krásnou hudbu, našlapaný akční děj, zajímavé scenérie a záběry se smyslem pro detail a jemnocit můžu jen ocenit, nemám námitek. A The End? NeverEnding Story. ()

anais

Závěr na summitu u vodopádu je fajn. Tam mi poprvé přišlo, že aspoň trochu o něco jde. Jinak je to povrchní nuda, která dělá z Holmese legračního kašpárka. Když se svlékl ve vlaku, bylo mi celkem smutno. ()

Pítrs85

Parádní pokračování už tak skvělé jedničky. Přestože moment překvapení vzal za své, vizuálně je to pořád pecka. Šmrncovní dialogy, vtipné Holmesovi mimikry, vynalézavá akce, krásná hudba, trefně vybrané exteriéry... himbajs šůviks, tady se kritizuje fakt zatraceně těžko :) Navíc závěrečná scéna byla takměř dokonalá. Co dodat? Těším se na trojku ;-) ()

Sofia

Ještě větší fantasmagorie než první díl, ale tentokrát mě to už moc nebavilo. Problémem je hodně slabý příběh - žádná detektivní zápletka, jen lítý boj Moriartyho se Sherlockem, což už je samo o sobě nejslabším článkem celé Sherlockovské série. Kulisy už mi nepřipadaly tak povedené jako v jedničce (zvláště ty z Německa, to už opravdu nevypadalo jako rok 1891). Pevně doufám, že i přes otevřený konec k žádnému dalšímu pokračování už nedojde. ()

claudel

Ačkoli jsem velký fanoušek detektivních a kriminálních příběhů, tak Sherlock nikdy nebyl mým favoritem. A to ani v knižních ani ve filmových zpracováních. Přesto jsem se na první díl v novém balení vypravil a tehdy byl spokojený. Od dvojky jsem očekával minimálně stejnou porci zábavy, místo toho se však dostavila hořká pachuť, zklámání a pocit, že se Guy Ritchie nějak rychle vyčerpal. Příběh je úplně nulový, zmatený a postrádá trochu inteligentní zápletky. Rachel McAdams, jež zdobila první díl, je teda pěkně briskně a zbytečně odstraněna, Noomi Rapace role vůbec nesedla a Rachel nemohla nahradit. A profesora Moriartyho si taky představuji trochu děsivěji a ne jako nějakého psychoteroristu bez charismatu. A nekonečně dlouhá stopáž mě dorazila nejvíc, ke konci jsem už bojoval jen se svými ztěžklými víčky. ()

luka4615

Oproti prvnímu dílu z roku 2009 je zejména u scénáře citelný kvalitativní ústup vzad, nicméně Guy Ritchie tento aspekt v rámci svých možností vyvažuje skvělou akcí, tvůrčími nápady, děsivou zápornou postavou a fantastickou vizuální stránkou. Skvělá práce! (Viděno v kině CineStar Jihlava) „Competent, but predictable.” ()

kajda.l

Nechtěl bych padnout do bezvědomí a mít vedle sebe "zachránce" s titulem - Dr. Johna Watsona: "Sim, podložte mu hlavu". A i ta technika vedení kardio-pulmonální resuscitace byla úsměvně vražedná a ukázkově chybná. Hlavně, že náš lékař neustále nesmyslně nahmatával karotidu. Achjo... ten film je ukázkově narychlo uhňácaný "ježčí" guláš, že mám potřebu zde vyzdvihnout pro Hollywoodský mainstream naprostou malichernost. Gáji Gáji, tahle nesmyslně dlouhá, afektovaně efektivní dvouhodinovka bolela. ()

Ištván87

Velice podobné jako jednička, jen s mnohem lepším záporákem. Moriarty je taková svině, že i Imperátor ze Star Wars je vedle něho lidumil, podporující vzdělanost a dětské nemocnice... SPOILER: Škoda že Guy Ritchie neměl dost velké koule na to, aby po krásné filnální scéně nenechal Sherlocka v klidu odpočívat. Mimochodem, jinak je dobře, že konečně někdo ztvárnil poslední souboj Sherlocka s Moriartym... ()

MeanWhile

Ano po skvělém (pro mě) prvním díle s úžasnými vizuálními efekty přišel díl druhý s tím naprosto samým. Mé očekávání bylo tím pádem veliké, ovšem opak byl pravdou a nakonec z celkového pohledu na film s příběhem a novými nápady mě toho moc neoslnilo. Prostředí úžasné jako předtím, Downey a Law úžasný (ani jednomu nechyběl jako vždy vtip), Rapace kterou jsem viděl na scéně teprve podruhé (Sérii Milénium počítám jako celek) taky zvládla svou roli. Chápu že Sherlock nikdy neumře a ani nesmí, ale sakra tady bylo tolik příležitostí, jedné se využít mohlo. Konec, dva díly stačí. ()

Lucasion

Moje první projekce roku 2012. A jak dopadla? Nový Sherlock je výbušnější, akčnější, cestovatelštější, ale bohužel na druhou stranu méně vtipný a temný oproti předchůdci. Sherlock Holmes (Robert Downey Jr.) řeší nejdůležitější případ svojí kariéry. A z Londýna bude cestovat téměř po celé Evropě. Bojuje proti velmi chytrému a proradnému profesorovi Moriartymu (Jared Harris). Jediný kdo mu může pomoci, leč neochotně, je Watson (Jude Law). Co na tom, že jeho svatební den určitě nevypadá, jak si představoval. Rozhovory mezi nimi jsou chytré, vtipné a skvěle zapadnou do atmosféry. Hra stínu se drží svého předchůdce, ale trošku za ním pokulhává. Ovšem to neznamená, že vás dvojice Sherlock-Watson nerozesmějí. Naopak, humorných scének je zde dost. Sherlock Holmes: Hra stínů má zkrátka jiné kouzlo než jednička, ale krásné kouzlo to je. "We are waiting, IAM smoking..." (75 %) ()

Sawy

Fascinuje mě,jak může něco natolik potenciálně dynamického,nahláškovaného,vizuálně vychytaného a režírováno natolik progresivně uvažujícím režisérem,být zároveň tak strašně nudné.První díl Sherlocka solidně fungoval jako nenáročná oddychovka i uvedení do potenciálně zajímavé série,která se při správném uchopení mohla s přehledem stát dobovou obdobou bondovek.Jenže Guy Ritchie ve dvojce koncept z prvního dílu absolutně nikam neposunul,jakoby se domníval,že jen samotné Moriartyho uvedení do děje "udělá" celý film.Hra stínů je scenáristicky naprosto vyprázdněný film,ve kterém se za téměř dvě hodiny v podstatě nic nestane,stále se jede podle schématu konverzace-hláška-akce-konverzace... Ze začátku je to ještě docela zábava (aneb zarostlý Holmesův byt a Watsonův pes nikdy nezklamou),ovšem někde u akce ve vlaku mi došlo,že takhle se asi pojede až do konce a asi po hodině začal být film příšerně monotónní a (nerad to říkám) dost otravný.Skutečně zajímavě se děj začne vyvíjet až při závěrečném plesu a konfrontaci Holmese s jeho nemesis,ovšem 100 minut nudy a zajímavá závěrečná půlhodinka,to je dost nepoměr.Nové postavy nefungují nebo spíš nedostanou šanci,aby fungovat mohly,což nejvíc zamrzí u Noomi Rapace,která se filmem vážně jen prokouká a vůbec nic nepředvede.Na podobné role je příliš talentovaná.Stephen Fry pak nepřekročí rozsah komické vložky.A pokud jde o ústřední dvojici,Robert Downey Jr. se utápí v poloze pološíleného génia a přehrává jej až k hranici trapnosti a karikatury,Jude Law pak zdaleka není tím rovnocenným parťákem z jedničky,nýbrž pouze figurkou,která se nechává vláčet za hlavním hrdinou.Přesto jsou jejich vzájemné slovní přestřelky prakticky tím jediným,co ve filmu funguje,takže hlavního viníka bych hledal jinde.Konkrétně na režijní sesli.Ritchie býval dobrým režisérem,o tom není sporu.Ale způsob,jakým se ve Hře stínů utápí ve vizuálních vychytávkách bez valného smyslu ukazuje,že momentálně je pro sérii spíše přítěží.Holmesovy dedukce se stihly okoukat už během prvního dílu,tady je jich ale dvakrát tolik.Audiovizuální masakr v lese je možná neskutečně eye-candy,jenže co na tom,když takhle zpomalená akční sekvence naprosto postrádá dynamiku a ve své přehnané vážnosti začne být v půlce směšná a samoúčelná.Ne,takhle to zkrátka dál nepůjde.Nemám pochybnosti o tom,že na Vánoce 2013 přijde třetí Holmes.Pokud mu ale mám dát šanci,žádám tři věci.Za a) výměnu režiséra,protože Ritchie této sérii škodí a ona škodí jemu, za b) otočení směru,kterým se momentálně série ubírá,tedy směrem samoúčelná dobová akční komedie,k žánru,který by měl být pro Sherlocka samozřejmostí,tedy detektivku.Ta může být akční i vtipná,ale detektiv má hlavně pátrat,což se tady rozhodně nedělo.A za c) bude třetí díl potřebovat scénář,který utáhne alespoň devadesátiminutový film.Ani toho se totiž Hře stínů nedostává,což je při celkové stopáži nad dvě hodiny poměrně tristní a díky tomu je druhý Sherlock Holmes naprosté nic.Velkolepě nafouknuté nic. 60 % ()

prome

Lepší a zábavnější jak první díl, ale i přes to, to na 4* není. Bohužel stále je tam dost hluchých míst, které sráží celkové hodnocení. ()

Chickenka

Guy Ritchie opět nezklamal. Dokázal utvořit další vynikající sherlockovský příběh, který mě bavil ještě víc než jednička. Robert Downey Jr. je opět jako Sherlock dokonalý, srší vtipem, inteligencí. Jude Law-je naproti tomu ve své roli dr. Watsona neodolatelný ( jako v každé roli ). Škoda, že nechali zabít Rachel McAdams, jelikož jiskření mezi ní a Holmesem dodávalo filmu romantický nadhled. Pobavila mě i postava Stephena Frye, hlavně to, jak se nestyděl a producíroval se nahý. ()

Ritchie chystá novou gangsterku

Ritchie chystá novou gangsterku

05.05.2018

Další špionáž pro Cruise?

Další špionáž pro Cruise?

20.03.2013

Tom jede. Brzy jej uvidíme v postapokalyptickém Nevědomí, nedávno dotočil další akční sci-fi All You Need Is Kill, počítá se s ním pro nového Van Helsinga a šíří se dohady o Mission: Impossible V a… (více)

Proč se loni nechodilo do kina?

Proč se loni nechodilo do kina?

03.01.2012

Americká (ale nejen ta) kina zažívají krizi. Loni je navštívilo nejméně diváků od roku 1995. Zklamání z tržeb druhého Sherlocka Holmese či Fincherových „Mužů, kteří nenávidí tetované dívky“ jen… (více)

ČSFD.cz - 30 nejlepších filmů roku 2011

ČSFD.cz - 30 nejlepších filmů roku 2011