Strážci Galaxie

• USA Guardians of the Galaxy (více)
USA / Velká Británie, 2014, 116 min

Režie:

James Gunn

Předloha:

Dan Abnett (komiks), Andy Lanning (komiks)

Kamera:

Ben Davis

Chris Pratt, Zoe Saldana, Dave Bautista, Vin Diesel, Bradley Cooper, Lee Pace, Michael Rooker, Karen Gillan, Djimon Hounsou, John C. Reilly, Glenn Close (více)

V tomto akcí nabitém, výpravném vesmírném dobrodružství se odvážný dobrodruh Peter Quill stává středem zájmu nájemných zabijáků poté, co Ronanovi, mocnému padouchovi s plány ohrožující celý vesmír, ukradne tajemnou kouli. Aby neúnavnému Ronanovi unikl, je Quill nucen spojit své síly se čtveřicí pozoruhodných hrdinů – Rocketem, po zuby ozbrojeným mývalem, Grootem, humanoidem, který připomíná strom, vražednou a tajemnou Gamorou a pomstychtivým Draxem Ničitelem. Když ale Quill objeví skutečnou moc koule a hrozbu, která se v ní ukrývá a ohrožuje celý vesmír, musí udělat vše pro to, aby nesourodá skupina táhla za jeden provaz a v posledním zoufalém souboji se pokusila zachránit osud celé galaxie. (Falcon)

rublik05

Výborně natočená komiksovka, ve které se povedlo dokonale skloubit výtečný humor s výborně natočenými akčními scénami, kterých je zde opravdu požehnaně. Film už od začátku nastolí takové zběsilé tempo, díky kterému absolutně nemá šanci nudit, dokáže udržet divákovu pozornost a tohle tempo si udrží až do samého konce. Naprosto perfektní herecké obsazení, postavy mají mezi sebou fungující chemii, lítá jedna hláška za druhou. Děj má spád, atmosféru i emoce. Strážci Galaxie jsou jasným důkazem, že pokud se dají dohromady kvalitní postavy, děj plný akce a vtipu a smyslný příběh, lze natočit opravdu luxusní záležitost, kterou ocení každý fanoušek Marvelu či komiksu. Maximální spokojenost. 10/10. ()

Jajar

Sci-fi z marvelovského univerza, které otvírá dveře do nových světů a dává dohromady pětici trochu jiných hrdinů, než jsou Thor, Iron Man nebo třeba Kapitán Amerika. Při útěku z vězení se na cestě za záchranou galaxie spojí zlodějíček a sukničkář Peter Quill (alias Star Lord), tajemná vražedkyně Gamora, dvojice padouchů Rocket s oživlým stromem Grootem a ohromný zabiják Drax. Strážci Galaxie těží ze skvělé kombinace akce, humoru i drama. Přináší neotřelé, sympatické hlavní hrdiny. A geniální 70s soundtrack z kazety Petera Quilla film posouvá ještě dál. První setkání s Thanosem nebo třetím Infinity Stonem (Orb) se tedy rozhodně povedlo a Strážci Galaxie se právem zařadili mezi top marvelovky. ()

geek.ondra

Zábavná jízda která pracuje dobře s charaktery, humorem ale i opulentní akcí. Poctivá blockbusterová práce a nejlepší týmovka od dob prvních Avengerů - Gunn boduje na plné čáře! 8/10 ()

Urukhaj98

Film o chlápkovi v divný masce, zelený ženský, borcovi s červeným tetováním, mluvícím mývalovi s úchylkou na zbraně a jeho chodícím stromu. Takhle se tenkrát mluvilo o čerstvě oznámených Strážcích Galaxie, do té doby svým konceptem zdaleka nejdivočejší Marvelovce. Po několika sólovkách relativně konzervativních superhrdinů se jednalo celkem o risk. Dnes už víme, že to vlastně žádný risk nebyl a Feige to měl moc dobře vykalkulované. Z dnešního pohledu už se navíc zdají být Strážci Galaxie taky poměrně konzervativní. Což rozhodně neznamená, že jsou špatní. Jamesi Gunnovi se povedlo vytvořit marvelácké "Star Wars" s kupou postav, kdy nejen ty ústřední dostávají prostor zazářit. Záporák je, jak bohužel bývá zvykem, poměrné jednorozměrný, nicméně Lee Pace polohu vyšinutého cvoka, co chce zničit galaxii, zvládá bez problému. První Strážci se zkrátka velmi povedli. 8/10 ()

hrumsrt

Tehdy, kdo by nechtěl další týmovku, když jsme uzřeli kouzlo prvních Avengers a téměř všechno, co Marvel vypustil do MCU bylo vynikající. Vypadalo to naprosto fantasticky, skoro jsem měl takový feel Star Wars, a když jsem tuhle partu v traileru uviděl poprvé, věděl jsem, že chci být u toho... Co to je svět, kde člověk, zelená holka, svalovec co s rozumem skončil ve školce a mýval se chodícím stromem jsou vesmírní hrdinové.. James Gunn si usmyslel, že v MCU chybí nadhled a troška trhlosti, a tak uvedl v realitu tuhle šílenost, která audiovizuálním pojetím předběhla i tehdejší vrchol značky Avengers. Kombinace postav, z nichž všechny myslím v především na sebe a na svoje cíle spojí dohromady jedna tajemná kovová kulička, pro niž jeden modrej chlapík schopnej všeho.. Přičemž není potřeba jediného sólového filmu, aby si divák na každou postavu zvykl a zajímal se o ni. Ano, že hlavním trhákem asi bude strom, co říká pořád dokola tři slova, anebo sarkastický hláškující mýval je jasné už z plakátů. Ovšem nejen, že i zdánlivě pouze tyhle excentrický figurky mají, co nabídnout, tak vrcholem jsou však ty postavy, jež se na první dobrou mohou jevit nezajímavě.. Ach ano, postava Petera Quilla je osoba, o níž bych ve škole psal nějakou esej, jak barevná a obsáhlá vlastně je. Normální týpek, co se sluchátkama na hlavě, v níž mu zní jedna kulervoucí pecka za druhou, hledá svoje místo ve společnosti.. Neskutečně nadupaná jízda, která střídá citlivější party s těmi epickými, že se divák vůbec nestačí zabývat čímkoli jiným. Sebranka, kde jeden trhá lidem protézy, druhej žije, aby se pomstil.. Poprvé v celé filmografii MCU máte pocit, že ten sci-fi žánr tam není je tak. Vždyť tohle je možní blíže původním Hvězdným válkám než celá sequelová trilogie.. Vskutku ultimátní zábava, která nestárne. V podstatě by se Marvel bez Strážců v klidu obešel, akorát že právě svojí volností a střeleností jde o nejlepší úvodní film ze všech v rámci univerza.. Pyšnit se můžou třeba nejlepší vesmírnou přestřelkou posledních deseti let, anebo nejsilnější závěrečnou bitvou vedle Endgame... We are Groot! /viděno v kině/ 100% ()

junxi91

Tak jsem v žebříčku nejlépe hodnocených filmů narazil na další filmové ztvárnění marvelovského komiksu z dílny studia Marvel. A byl jsem velice příjemně překvapen, o jak svěží, akční, zábavný a dobře natočený film se to jedná! Je rok 1988 a dítěti jménem Peter Quill umírá matka na rakovinu. Ihned poté je venku unesen mimozemskou lodí, která patří skupině mimozemských zlodějů a pašeráků jménem The Ravagers, vedených Yondu Utondou. Pak se přesováme do budoucnosti. V roce 2014 ukradne Quill na planetě Morag tajemnou kouli zvanou Orb, a při odchodu je napaden fanatickým Kree odpadlíkem Ronanem The Accuserem, kterému velí Korath. Quill je však dobrý bojovník a má svou obličejovou masku, díky které uteče, a nadělá si tím spoustu problémů. Yondu vydává odměnu za jeho dopadení a Ronan za ním pošle zelenou vražedkyni Gamoru. Quill má v plánu Orb prodat v hlavním městě říše Nova Xandar, ale obchodník jej odmítne koupit poté, co zjistí, že po něm jde Ronan. Pak jej zde přepadne jednak Gamora a také dvojka sestávající z geneticky a kyberneticky upraveného mývala Rocketa a stromovitého humanoinda Groota, který umí říkat jen „Já jsem Groot.“ Po velkém souboji jsou všichni čtyři zatčeni a uvězneni ve věznici Kyln. Zde se setkají s obrovským hovadem jménem Drax Ničitel, který chce zabít Ganoru kvůli tomu, že pracuje pro Ronana, vraha jeho rodiny, ale Quill jej přesvědčí, aby ji nechal žít, protože jim může pomoci dostat se k Ronanovi. Gamora má v plánu prodat Orb sběrateli Tivanovi. Pětice Quill, Rocket, Groot, Gamora a Drax utečou z vězení s pomocí mývalova geniálního plánu, utečou nejprve v kapsli a pak se přesunou do Quillovy lodi Milano. Thanos je Gamořin adoptivní otec, a Ronan se s ním sejde. Tým se přesune do Knowhere, kde se opilý Drax pokusí zabít Ronana a zbytek skupiny se setká s Tivanem, u kterého kámen vybuchne a udělá pořádný bordel. Tým pak musí utéct a pronásledují je Ronanovi stoupenci včetně Gamořiny nevlastní sestry Nebuly. Ronanovy bojovníci ukradnou Orb a to je velký průser, protože je to kámen nekonečna, ve kterém se skrývá nezměrná síla, kterou chce Ronan zničit galaxii! Proto se musí spojit tým s Younduovými zloději a pašeráky The Ravagers, zatímco se Ronan spojí s Nebudou a chce zničit Xandar a také zabít Thanose. Ke Quillově skupině se připojí také ozbrojené složky Nova Corps, a postaví se Ronarově válečné lodi Dark Aster. Bude to velmi rychlá, výbušná a napínavá akce, která rozhodne o tom, zda bude galaxie zničena, nebo zachráněna, kdo získá Orb a co bude se členy Quillova týmu, ze kterých se stanou Strážci Galaxie. Perfektně natočený film s logickým a rychle plynoucím dějem, s výraznými postavami, natřískaný počítačovými efekty a také vtipnými hláškami. Třeba jak o sobě Quill tvrdil „Jsem sice trochu sráč, ale nejsem úplný píčus.“ – to bych o sobě mohl prohlásit taky. Stejně jako on bych se ve spěchu vrátil na Zemi pro starý walkman s kazetou s písničkami, které poslouchala jeho máma a který mu odkázala těsně před svou smrtí. A Groot je sen každého environmentalisty – strom, který se umí sám léčit a na kterém vyroste jakákoliv květina! () (méně) (více)

D.Sleeper

Jejich revírem je vlastně jenom Galaxie, jejich ega nejsou o nic menší, jejich pracovní tempo je zřídkakdy vražedné, týmové nasazení a součinnost neprobíhají zpravidla ve "skvělém tempu"... Vnitřní vesmír za "walkmana"... Náročnost misí kolísá od úrovně "jen blbni" a "bav se" až k mezihvězdným tahanicím o "kuličku s překvapením". Soudě dle sběratelského vkusu Quillova otčíma platí bezvýhradně pro všechny nová poučka: "Jste to, co sbíráte" ;-) ()

marek86

Pro mě osobně nejlepší film od Marvelu, který za sebou nechal i Thory a Avengers. Bylo zde přesně to, co od tohoto žánru vyžaduji, tz. akce, napětí, humor, vynikající hudba, nadhled a pořádná dávka superhrdinů. Navíc mě Marvel opravdu potěšil tím, že celý děj zařadil do světa avengers a vytvořil tak pořádně velký superhrdinský vesmír. Už teď se těším na další pokračování. Moje hodnocení 10/10. ()

ER

Tady snad není nic,co by vyloženě vadilo,spíše naopak. Vše do sebe zapadá jako domino a platí to hlavně o nesourodé pětici "vyvrhelů",kterou sjednotí ,opět,nesourodé zájmy,které však na sebe navazují jako....kostky domina. Rocket chce odměnu za Quila,Quill se musí postavit Ronanovi,Gamora a Drax se chtějí pomstít Tanosovi a to vše se může povést,pokud získají sílu,která stojí za vznikem vesmíru a tu chce úplně každý. Tím sice určitá jedinečnost končí (opakuji-určitá-jelikož filmy s nesourodými postavami tu taky jsou) a nastupují "fórky",které už znáte (je to jako kuře stokrát jinak),ale celek drží pohromadě a baví. A o to tady jde. A taky o Groota,jen si musíte počkat,až ve dvojce vyroste. ()

Mira90

Film roku!!! (s The LEGO Movie a předpokládám i Bitvou pěti armád) Podívaná nabušená akcí (fakt hodně), vtipem (ještě víc) a old school soundtrackem, která prostě jede a nezastavuje, dokud neskončí. Chris Pratt se pro hlavní roli snad narodil, Zoe Saldana to sekne ať už je modrá nebo zelená, no a mluvící strom, militantní MÝVAL a chlápek, co nechápe metafory - to už jsou jen třešničky na závěr, které skvěle zapadají do skládačky celého filmu. ()

Meriat odpad!

Vtipy, dialogy a monology psané pro žáky páté třídy. Když už jsem myslela, že horší to být nemůže, přišla scéna (Peter tančí a zpívá, aby odlákal pozornost), která mě poslala přímo do horoucích pekel. Zatím co jsem si ťukala na čelo při každém záchvatu smíchu plného sálu dospělých! diváků, přede mnou se odehrával příběh tisíckrát omletý (z komiksové předlohy asi víc vyždímat nejde, i když...) s herci... no herci - cimrmanovské otočení se zády a třesoucí se ramena zvládne každý, kdo není od pasu nahoru ochrnutý -..., u kterých mi bylo jedno, jestli to přežijí. Nejhorší na tom všem byly ale ty vtipy. Bylo mi skoro do pláče, když mi došlo, za jakého primitiva mě tvůrci filmu považují, zvracet se mi chtělo z toho plného sálu, který jim to sežral. ()

eMatt

Příjemné letní překvapení z dílny MARVELu. Hlavní postavy se setkávají zajímavým způsobem a vůbec, celý příběh je lehce neobvyklý, což tvoří snímek tak populárním. Rychlá jízda v již známém vesmíru, skvěle zpracovaná. Co mě ovšem z filmu neustále vytrhovalo bylo hraní Davea Bautisty - ani na sekundu jsem mu nemohl uvěřit jeho postavě. Zato mýval Rocket s jeho 'ksichtíky' a reakcemi vše lehce drží nad průměrem a vlastně asi kvůli němu film dostává mých 80%. ()

MilesTeg

Bavil jsem se výborně, ale asi dvě hodiny po závěru filmu mi došlo, že mi to připomíná grilovací olej mé přítelkyně - vezmi jakýkoliv olej a narvi tam všechno koření, co v kuchyni najdeš, v poměru jakém chceš a třeba prošlé, ono to dopadne dobře. Občas nedopadne, ale tentokrát ano. Sem tam na vás vyskočí záhadná chuť archivní skořice, ale jinak se to pěkně všechno propojilo. Občas jsem se smál pár sekund před ostatními, jak mi naskakovaly možné pointy, a občas jsem se smál sám, ale jsem zhruba ve věku matky hlavního hrdiny a pamatuju si spoustu blbinek, co mladším návštěvníkům kina prostě nic neřeknou. "Dap ta dap, dap ta dap, dap dap dap Dap DAP Dap dap" :-) ()

Franc1s

Režisér James Gunn je bláznivej borec, kterej se nebál nasolil to, tak jak jsem si přesně přál! 3x VYNIKAJÍCÍ! Nová vesmírná odlehčená týmovka, které nechybí napětí, řádná dávka akce, hlášek, že bych si je všechny nezapamatoval ani při druhém shlédnutí(co nejdřív kouknu znovu), dvojka mýval-strom co nikdy neomrzí, epické finále a soundtrack co je sakra chytlavej! Tenhle film Marvelu vyšel a nemůžu se dočkat co vymyslí do druhého dílu. 9,5/10 PS.: Drax gogogo! :D Update: Dnes viděno ve 3D a stále jsem se nesmírně bavil ()

Kingjiri

Ačkoliv jsem se děsil toho, jak budou Strážci galaxie, zejména s chodícim stromem Grootem a mývalem Rocketem v ústřední pětce, fungovat, musim nakonec přiznat, že jsem si je docela užil a v Marveláckym universu jde o sympatickej úlet. Padne spoustu hlášek a zábava je na slušný úrovni. Na nedostatek akce nebo kvalitu vizuálních efektů si taky nelze stěžovat. Dvě hodinky sice utečou jako voda, ale dramaturgie by přece jen zasluhovala menší vylepšení. O tajemnym Orbu se toho divák moc nedozví a honí se za nim tolik lidí, že je občas složitější se v ději orientovat a snímku, kterej má za cíl (jenom) pobavit, by určitě slušel přímočařejší příběh. A Groot moh být o něco výřečnější, když už ho mluvil Vin Diesel :-) Jinak nemám zásadnějších výhrad a je fajn, že je takovejch lidí mnohem víc, takže se můžeme těšit na pokračování. ()

James Gunn získal dohled na DC filmy

James Gunn získal dohled na DC filmy

25.10.2022

Hollywood se po delší době opět mírně otřásl v základech, to proto, že režisér a scenárista James Gunn byl studiem Warner Bros. Discovery potvrzen do role jednoho z šéfů sekce DC films. Kompletní… (více)

Srpen se ponese v duchu velkých premiér

Srpen se ponese v duchu velkých premiér

01.08.2022

Čtvrtý Thor naverboval Gladiátora

Čtvrtý Thor naverboval Gladiátora

30.03.2021

Natáčení čtvrtého dílu asgardské ságy pod režijním vedením Taiky Waititiho (Thor: Ragnarok, Králíček Jojo) právě v těchto dnech probíhá v Austrálii a už nějaký čas víme, že mimo známých tváří Chrise… (více)

Strážci Galaxie ve čtvrtém Thorovi

Strážci Galaxie ve čtvrtém Thorovi

10.03.2020

Následující článek obsahuje mírné spoilery ke konci Avengers: Endgame. V posledním filmu s původními členy Avengers se Thor s tváří Chrise Hemswortha na konci vydal do vesmíru v lodi týmu Strážci… (více)