Lino Ventura v roli francouzského vědce, který je v politicky složité době donucen "tiše" pracovat pro Rusy. V Británii, kde částečně vykonává svou původní profesi, je zatčen policií a obviněn ze špionáže pro KGB. Ví, že vyjít ze tmy do světla pravdy pro něj bude likvidační, stejně tak, jako být propuštěn bez procesu a očištěn od všech závažných obvinění. Jeho dny jsou sečteny, odkud a kdy přijde smrt...? (LiVentura)

noriaki

Vyčerpávající paranoidní neo-noir s mimořádně tísnivou atmosférou. V rolích málomluvných, samotářských a životem těžce zkoušených hrdinů je Lino Ventura jako doma, a režisér se výhradně spolehl na jeho schopnosti. Okolní události načrtl jen v náznacích, nepřítele ukázal jenom tu a tam letmo, ale svému hlavnímu trumfu se věnoval opravdu důkladně. Ventura prakticky neslezl z plátna, a i když si neustále snaží udržovat ten stejný nuceně nezúčastněný výraz a mnoho toho neřekne, dokázal brilantně vyjádřit pocity únavy a bezmocnosti tváří v tvář smrtelnému ohrožení. Tento polozapomenutý skvost je oslavou jeho hereckého projevu. Díky němu jsem jsem sledoval celý film bez dechu, a na konci jsem se cítil uštvaný přesně jako on. Jeden z dílů volné trilogie noir film Staré Francie. ()

pursulus

"Mlčenlivý" a "Tři dny Kondora".¬         Francouzský snímek "Mlčenlivý" z r. 1973 v režii a se scénářem Claudea Pinoteaua a USA snímek "Tři dny Kondora" z. r. 1975 v režii Sydney Pollacka a se scénářem Davida Rayfiela mají tolik podobných rysů, že je uvádím společně, při čemž vyzdvihnu i to, čím se v zásadě od sebe odlišují.¬                 Režie pracuje podobně — snímky jdou pomalu, ale jistě dopředu, při čemž nit nedrží pouze základní zápletku (jako tomu bývá u prvoplánových a podřadných snímků), je rozvedena, čímž se jednoduché stává zajímavým; to spolu s časovou neakčností vytváří ten správný chod pro toho, kdo má rád špionážní a kriminální příběhy a k napětí nepotřebuje rychlý motor, ale spíše budování napětí skrz prožívání cesty. Střih je pojat stejně — úsečně, okamžitě rozděluje různé části, často s využitím doprovodného zvuku, případně hudby, což zesiluje dynamiku pomalejšího děje a přidává napětí. Kamera Francouze Jeana Collomba i Američana Owena Roizmana je velmi dobrá, používá klasických postupů jako práce s detailem, přibližování atd. Herecké výkony se podílejí na uvěřitelnosti i tam, kde scénář selhává; a scénář, ach, scénář je u obou snímků žel trochu přitažený za vlasy, přizpůsobený potřebě, zjednodušující věc, která při větší složitosti byla by zřejmě nad možnosti tvůrců.¬                 Základní rozdíl obou snímků je národnostní: francouzský "Mlčenlivý" je citlivěji podaný, USA "Tři dny Kondora" chladněji i přes jeho milostné scaeny. Totéž se týká hudby: ta Francouze Alaina Goraguera je vnímavější a přiléhavější než Američana Daveho Grusina, jež je spíše odtažitější, vnější.¬                 Oba snímky by mohly býti špičkovými filmovými díly, kdyby tvůrci spolu s producenty nalezli odvahu a vůli k lepšímu propracování scénáře a jeho co možná dokonalého vyvedení do plochy celuloidu. Takto, zastaveny ve svém rozvinu, jsou pouhou velice dobrou podívanou. ()

MI-380

Mírně nadprůměrný politický thriller z doby, kdy KGB byla v nejlepší kondici. Typ vyprávění, kde si už od desáté minuty pokládáme otázku: přežije nebo nepřežije? 70% (83% je průměr 195 hodnotících přede mnou). ()

Markussis

Další obrovský a téměř zapomenutý klenot francouzské kinematografie. Film má podle mého názoru maličko hluchý úvod, ale to trvá pouze malý okamžik. Poté následuje parádní a obdivuhodně vyvážená krimi - noir jízda, ve které hraje prim jedno z největších a perfektně vystupňovaných napětí kriminálních filmů, které jsem vůbec kdy viděl a cítil. Film nenudí ani oči, jelikož se jeho děj odehrává v rozmanitých prostředích, tu zatuchlá vězeňská kobka ve špinavé městské čtvrti a tu zase pohled do krásné podzimní zahrady na předměstí. Vše podtrhuje výborná hudba. Lino Ventura je ve svém civilním projevu v těchto typech kriminálních filmů o loď ve předu před svým kolegou Delonem. Tohle je zkrátka jeho teritorium. Výborná Lea Massari příběh hlavního aktéra perfektně doplňuje jak scénáristicky, tak samozřejmě v jejím případě i herecky. Lino Ventura zemřel příliš mladý, velká škoda tohoto velikána. ()

Ixbalanke

Klasický kvalitní francouzský snímek, kterému se nedá nic vytknout. Film má duši a opravdu nemáte pocit, že u něj ztrácíte minuty svého života. Má své lehké tempo, vše přichází v pravý čas ale přesto vám nedá ani chvilku čas na nudu. Další film, který mě jen utvrzuje v tom, že dobré filmy už byly dávno natočeny, stačí jen hledat... ()

Rozjimatel

[3,5*]     Špionážna dráma o jednom málovravnom hrdinovi s kamennou tvárou (výborný Lino Ventura), ktorý si podpísal ortieľ smrti vyzradením sovietskej špionážnej siete. Síce to nie je žiaden agent 007, ale vynaliezavosť v tom, ako prchá pred takmer istou smrťou, mu rozhodne nechýba (mnoho krát unikne len o vlások). Film so silne paranoidnou atmosférou, v ktorom sa neustále uteká a veľa sa toho nenahovorí, naberá po počiatočnej monotónnosti postupne na pútavosti až do pôsobivého záveru. ()

kkarx

Hodně přepálená věc nutno říci. Ruští agenti se v západním bloku chovají jako by byli v rodné SSSR, všude mají oči, uši, najdou člověka dřív než řeknete švec. Klidně se prohání po městě a stříli po čem si zamanou. Na své cestě neváhají zabít třeba západního policistu nebo agenta, o civilistech nemluvě. Prostě taková pohádka :D 70% ()

agassi68

Stará dobrá francúzsko-talianska krimidráma. Ventura v roli jemu vlastnej to ťahá až do konca. Veľa sa tu nenahovorí, o to lepšia je ponurá atmosféra bezmocnosti. Akurát na vedca je až príliš dobrý na úteku.. ()

Schlierkamp

Francouzský spionážní thriller se strhující atmosférou, jež je korunována vyzrálým a neuvěřitelně přirozeným hereckým výkonem hlavního hrdiny. Lino Ventura v tomto snímku prchá před ruskou státní bezpečností, skrývá se na všemožných místech a uniká různými dopravními prostředky, avšak on sám je přesvědčen, že tato jeho snaha je marná a KGB ho nakonec dopadne. Film obsahuje spoustu zajímavých akčních scén, díky nimž je děj stále napínavý a neslevuje ze započaté dramatičnosti. Jsou vidění mimo jiné působivé automobilové honičky, za každým rohem lze očekávat ruského špiona, který vám ihned jde po krku, jízda v protisměru na dálnici také nebyla zrovna klidná záležitost. Venturův pokus o záchranu svého života ostře kontrastuje s ruským rozkazem k odstranění, jež je v průběhu filmu hlučně psán na psacím stroji. Film obsahuje vše, co má mít kvalitní spionážní drama a Venturovo herectví jednoznačně zasluhuje pozornost. ()

mdouglas

Poslední týdný koukám jen na francouzské filmy, specialně s Venturou v hlavní roli. A film od filmu ho 'žeru' víc a víc. Další počin kde, byl naprosto výborný. A ač třeba příběh nebyl bůh ví jak složitý, tak s Venturou je to pro mě další výborný počin francouzské kinematografie 70. let. Špionážní kriminálka zasluhující 5 hvězdiček. ()

Amonasr

Parádní špionážní thriller z doby, kdy kriminálky měly ještě duši. Napínavé a poutavé drama od začátku až do konce a muziku tvrdí hlavně Lino Ventura v roli, která mu padne jako ulitá. ()

subic

Lino Ventrura jako Clément Tibère (Anton Haliakov) v roli vědce, kterému jdou tak nějak všichni po krku, KGB i britská vojenská zpravodajská služba. Slušný dobový špionážní film. Setkání s bývalou ženou po spoustě let je docela traumatizující. Ukrýt miniaturizovaný text do not na notovém papíře, to bych nečekal. 70% ()

Locksley

Všude ho našli, to bylo až úsměvný. I když ukradl dodávku jeptišce, hned věděli, že to byl on, a v horách mu šli přesně v patách! Ale hovno! ()

ostravak30

Jo, to byly doby, kdy špionáže byly v kurzu. Dnes už to tolik neletí. Ovšem v době studené války a s kvalitními herci se divák mohl pochovat mnohými kvalitním filmy. Lino Ventura bezpochyby kvalitní je a mlčenlivý též a to dokonce i v jiných filmech. Ale přiznám se též k tomu, že místy zůstalo pouze u vysvětlování toho, proč po vědci všichni jdou a jeho obavy k tomu. Na vědce navíc dokázal kvalitně a mistrně prchat a klouzat z rukou, v nichž ho prakticky drželi, jako had. ()