The Last of Us - Season 1 (2023) (série)

Vydržet a přežít (S01E05)

(epizoda)
  • USA Endure and Survive
TV spot

Joel a Ellie se snaží uniknout povstalcům a přitom se dostanou do křížku s nejhledanějším mužem v Kansas City. Kathleen pokračuje ve své misi. (HBO Max)

TV spot

Enon

Tak tahle epizoda… to je moc. K tomuhle nejde ani nic říct, pokud jste do téhle chvíle pochybovali o kvalitách a zpracování tohoto seriálu, tak po této epizodě absolutně ztichnete. PŘESNĚ TAKHLE JSEM SI TO PŘEDSTAVOVAL, takhle se dělá perfektní postapokalyptický produkt. Pokud to bude takto pokračovat dále, tak se pravděpodobně bude jednat o seriál roku 2023. K této epizodě nechci VŮBEC nic říkat, prostě si ji užijte a prociťte to pořádně sami. 97% ()

jsed

Najprv nadsenie, ale potom... odchod z domu a to putovanie podzemím az prílis kludné, lahké, dost nereálne priblízenie a likvidácia odstrelovaca, herecký výkon Henryho v niektorých fázach nie velmi presvedcivý, rovnako herecka hlavnej záporkyne, infektovaní az prílis nereálne pohybliví( nie velmi prepracovaná digitalizácia aj u toho obra ), ep.2 bola v tomto ohlade lepsia...  Niektoré veci idú do detailov ale iné velmi povrchné... Jasne, ze sa na to celkom pekne pozerá... ()

vydumnica

Ani som nemala v úmysle písať recenziu k tejto epizóde, doteraz som komentovala len prvú, ale nedá mi to🙂. Totižto ráno som sa zobudila a moje prvé (!!!) myšlienky smerovali práve k tejto epizóde TLOU a to pritom (zatiaľ?) nepatrím k skalným fanúšikom. Epizóda Endure and Survive bola pre mňa doteraz najzaujímavejšia a najemocionálnejšia a považujem ju zatiaľ za najlepšiu celkovo. Príbeh bratov Henryho a Sama je tu veľmi pekne, pútavo a citlivo natočený. Divák si až praje, aby v spoločnej ceste do cieľa pokračovali v štvorici. Novovzniknuté kamarátstvo medzi Ellie a hluchonemým Samom má síce relatívne málo priestoru, ale pre mňa je to zatiaľ to najlepšie, čo seriál ponúkol. Emocionálne silná epizóda👍!!! Osud týchto dvoch chlapcov sa ma dotkol oveľa viac ako osud Billa a Franka v tretej epizóde. A teraz negatíva. Všetci tu spomínajú nejakého Bloatera, hmh??? Mám v tom zmätok. Mne stačí vedieť rozlišovať medzi infikovanými a nenakazenými, myslela som si, že zdraví sú zdraví a teda ľudia😄 a nakazení sú tzv. clickeri. Je tam ešte niečo medzi🤔? A ešte jedna vec, už vôbec nechápem, prečo to zmagorené ľudstvo, ktoré ešte žije - a v Kansas City je tých ľudí na moje prekvapenie nejako veľa(!), sa ešte rozdeľuje na podskupinky ako FEDRA, povstalci a čo ja viem kto ešte PROTI SEBE namierení, akoby nemohli radšej držať pokope. Ale keď tak nad tým premýšľam, asi aj v skutočnom živote by to dopadlo tiež tak! Postavu Kathleen už absolútne nechápem! Pomsta mi tu nielenže nedáva zmysel, ale vzhľadom na situáciu mi to pripadá až nelogické! Ellie si postupne získavá moje sympatie a po tejto epizóde aj rešpekt. A vlastne ešte mám nezodpovedané otázky :-). Moja recenzia je už neaktuálna, ošiaľ okolo TLOU už tak trochu pominul, do seriálu som sa nehrnula, hru nepoznám. ALE AK SI TO NÁHODOU NIEKTO PREČÍTAL A POZNÁ ODPOVEDE NA MOJE OTÁZKY, nech mi prosím pošle správu🙂, budem veľmi rada a vopred ĎAKUJEM. Čo by som mala o Bloaterovi vedieť? Čo alebo kto bol v predošlej epizóde pod hýbajúcou sa podlahou? Bol to on/oni, tí nakazení? Kto napísal odkaz na konci epizódy I'M SORRY? Bol to Sam ešte 'pred tým' alebo už Ellie 'po tom'? Nebála sa Ellie ostať v noci v spoločnej izbe so Samom? Prečo o tom PROBLÉME neupovedomila dospelákov? A ešte nechápem, prečo nezostali Joel a Ellie aspoň niekoľko dní v dome Billa a Franka, keď tam mali zásoby, teplú vodu atď. "If you turn into a monster is it still you on the inside?" ()

Sany33

Príbeh: Kathleen v ceste za pomstou neváha obetovať všetko. Naši dvaja pútnici sa dostávajú do interakcie s dvomi najhľadanejšími mužmi v Kansnse a všetko vrcholí v momente keď sa prepadne zem a roky nenakojení mrtváci začnú kántriť všetko naokolo. Prevedenie: Za mňa dokonalá časť. Nič jej nechýbalo a keď sa skupinka rozhodla ísť do podzemia už som vedel že príde epika. Možno som trocha ochudobnený tím, že som nehral hru ale toto je veľká vec. Vizuál na dosť dobrej úrovni ale emočne je to opäť zvládnuté dobre. Všetky pohnútky hlavných postáv sa pekne vyzrážajú na emóciami ubitom divákovi. Paráda. 98% ()

tomik99

Malinko se mi zajídá koncept, že v seriálu představí postavy, které ve stejné epizodě zemřou. Sam a Henry byly rozhodně postavy na dva, možná dva a půl dílu. Vzali to hodně z rychlíku, spojili několik pasáží ze hry a daly do jedné epizody. Ale to je asi jediná výtka. Zbytek byl naprosto parádní. Útok runnerů s bloaterem byl famózní a potěšil i sniper. ()

• Celá štvrť, v ktorej sa odohráva scéna s ostreľovačom (a nájazd infikovaných), bola postavená od základov na veľkom prázdnom pozemku vedľa CFC (Calgary Film Center), kde sa natáčala veľká časť seriálu. Ulica bola dlhá približne 200 metrov a výstavba trvala približne mesiac. (molcan2)
  • Bloatera stvárnil herec Adam Basil, ktorý mal dokonalú "postavu, obvod a kondíciu". Na pomoc pri tvorbe bloatera bol vytvorený odliatok Basilovho tela. Oblek s hmotnosťou 40 kilogramov (88 libier) bol počas natáčania potiahnutý tekutinou podobnou gélu, aby vyzeral mokrý a reflexný. Tím chcel, aby tvor mal "praktickú prítomnosť" pre interakciu na scéne, ktorú by bolo možné neskôr zvýrazniť vizuálnymi efektmi; bloater bol vyšší a dostal dodatočnú svalovú definíciu. Dizajnér a maskér Barrie Gower tiež uviedol, že oblek bol vytvorený so zámerom, aby bol čo najviac slizký a mokrý, čo pridalo ďalšiu vrstvu intenzity už tak intenzívnej atmosfére seriálu. "Mali sme k dispozícii celú kópiu jeho tela, na ktorú sme vymodelovali protézu bloatera z modelovacej hliny. Odlievali sme ho z penovej gumy a penového latexu, ktorý je veľmi ľahký. Je to takmer ako čalúnnická pena, veľmi hebučký druh materiálu. To všetko bolo vymodelované a odliate v samostatných častiach: horná polovica, hlava, ruky, nohy. Mali sme tím, ktorý všetky tieto časti vyrobil spoločne. Vzadu a okolo pása sme mali zips, ktorým sme ich mohli zipsovať. Mal všetky tie previsnuté záhyby huby, ktoré skrývali zipsy a poppery." Aby počas nočnej scény, v ktorej bloater napadne skupinu vojakov, vyzeral mimoriadne desivo, bol Basilov oblek potiahnutý klzkým mazivom, aby vynikli kúsky huby. "Oblek by bol veľmi mäkký, ale veľmi slizký a mokrý. Natreli sme ho týmto gélovým roztokom, ktorý dodal lesk všetkým hubám. Mali sme na jeho tele vyrazených veľa malých tŕňov a špicatých chĺpkov, akoby malých výrastkov, ktoré sa predierali von. Aby sa tvary dali čítať, museli sme ich pokryť leskom. Bolo to ako textúra, ktorú sme vytvárali, takže sme neustále chodili a natierali ich týmto leskom, len aby sa tvary zachytili na siluetách. Opakovane sme doň vstupovali a viac ho leštili, pokrývali sme ho týmto lubrikantom, aby bol pekný a lesklý." (molcan2)
  • Epizoda se vysílala netradičně o dva dny dříve, a to z důvodu časové kolize se Super Bowlem, který by sledovanost seriálu drtivě snížil. (Punisher)