V pátém díle série Dominic Toretto (Vin Diesel) se svou partou elegantně sejmul mocného brazilského narkobarona. Velkou úlohu v tom sehrály jeden most v Rio de Janeiro a obří sejf, který po něm Domovi parťáci táhli. Nikdo z nich neměl tušení, že svědkem celé události byl zločincův syn Dante (Jason Momoa). Ten od toho dne osnuje plán pomsty, která má ošklivě postihnout nejen Toretta, ale i všechny jeho blízké, včetně Domova osmiletého syna. A protože na děti se nesahá, rozhodne se Toretto Danteho zastavit. Bohužel však příliš pozdě přijde na to, že tak odhodlanému a rafinovanému soupeři ještě nečelil. Zvlášť když má Dante neskutečný organizační talent a vytvoří tým, který spojuje jediná věc – nenávist k Dominicu Torettovi a jeho kámošům. Opulentní bitva, kterou střet obou táborů vyvolá, se bude odehrávat po celém světě, přičemž asi nejvíc bude hořet asfalt pod koly rychlých a zběsilých aut v nádherných kulisách italské metropole. Římské koloseum se tak znovu stane svědkem soubojů na život a na smrt. (Cinemart)

castor

Pětku si dobře pamatuju. Moc fajn atmosféra brazilského Ria, méně vrtících se prdelek, víc kaskadérské realistické akce a závěr s ukradeným sejfem, se kterým by naši hrdinové rozmašírovali na kaši aspoň tři rodiny s dětmi. A právě tohle finále si připomeneme, protože při něm zařval jistý brazilský narkobaron, který měl syna. Jmenuje se Jason Momoa, má křiklavý šatník, zřejmě nevyčerpatelné finanční možnosti a chce se hrozitánsky pomstít. Brm brm. Za mě to není taková nesoudná paseka, jak jsem čekal. Dokonce si troufám tvrdit, že desítka ožila s určitou energií a atmosférou. Režírující Louis Leterrier má s epickou destrukcí dost zkušeností, kutálející se námořní bomba v ulicích Říma je fajn, autořežba na mostě zrovna tak. Obecně je akce solidní, dostatečně přehledná a nenudící. Tedy až na samotné finále, kdy už definitivně chybí ruční brzda, sráží se tu helikoptéry, skáče se autem z letadla či se sjíždí z ohnivé přehradní nádrže dolů. A celkově (závěr znovu vede) to má i dosti kolísavou úroveň digitálních triků. Kromě ustáleného Torettova týmu se objevují a zase mizí různé vedlejší postavy z minulých dílů, které byly záporné a teď jsou kladné, či naopak. Ale to bych ještě bral. Podstatně horší je to s Dieselem. Justin Lin už měl jeho ega plné zuby, nedivím se mu. Ten jeho vážnej ksicht už by měl někdo přejet, ty jeho laciné bláboly o famílii už snad nemůžou žrát ani dvanáctiletá děcka. Nesoudnost hadr. Jedenáctku zvládnu, ale na něj a jeho rádoby životní pravdy se fakt netěším. ()

Enšpígl

Ono je to sice neskutečně tupý, ale jestliže mám v hlavě plno vážných věcí a najednou na 141 minut zmizí a jsou prostě zmizelé a to jen díky tupoliádě na plátně, tak to je za mě super deal. Akcí film skutečně nešetří, je to něky za hranicí všeho myslitelného, ale kvalitně natočený a třeba ta "římská" naháněčka se fakt povedla. Na můj vkus se tam někdy zjevovalo zbytečně postav - sester, bratrů, maminek, že jsem si říkal, že kdyby byla třídní schůzka a přišli všichni Torettovi a Hujerovi nestačil by mrakrodrap. Akční čurbes se nedá brát vážně, ale kterej si jede to svý od začátku do konce aniž by se jednou zatvářil, že chce být víc než jen akční čurbes a to je docela sympatický. Někde mezi 3-4* , ale film se mě trefil do doby kdy zábava bodne a on bodnul dokonale dobře, takže nakonec 4* ()

kingik

Desátý příspěvek do akční série je excelentní. Kazí mu to jen touha tvůrců po mamonu. Znamená to tedy, že si nechávají otevřená vrátka pro další pokračování. Není to ale na to, aby se nad tím mávlo rukou. Film má přes dvě hodiny a divák se v závěru chce dozvědět, co se stalo s tou nebo onou postavou, které v průběhu dějství přibývají geometrickou řadou. A tohle bude muset oželet. Tímto dílem se táhne motiv klasické pomsty. Syn zabitého narkobarona, který je sociopat, nemůže přes svůj pyj přenést někdejší smrt svého tatíka a tak vyráží na svoji pomstychtivou misi. Vlasáč Jason Momoa versus plešoun Vin Diesel. Tohle se povedlo. Co už mě bralo podstatně méně, byla polodementní partička kolem hlavního kladného hrdiny Toretta. Tyrese Gibson, Ludacris, Nathalie Emmanuel a Sung Kang byli svorně vtipní jak vrták v zadku, hlavně ty jejich otřesné pokusy nesmrtelně hláškovat. A když bych vzal lopatou po škaredé hlavě dětského zástupce, tak jsem s vývojem filmu i jeho obsazením plně spokojen. Kdo by nebyl, když se tam natřásá žhavá Brie Larson a hned jí sekunduje Daniela Melchior. Povedly se také návraty minulých postav - Charlize Theron spojí nenadále síly s Michelle Rodriguez, na plac nastoupí i na pár okamžiků Jason Statham a mezi titulky dá o sobě vědět Dwayne Johnson. A jste-li příznivci Johna Ceny, tak se také dočkáte. Od této spektakulární série se také nemálo očekává příval akce. Film prokládá časté kontaktní bitky s automobilovými zběsilostmi, kterých je ale o hodně méně než by se čekalo. V jedné z úvodních akčních scén se na Vatikán řítí detonátor v podobě obří valící se koule. A je to napínavý a dostatečně dynamický vzruch. Režisér Louis Leterrier se do akčnosti pustil hodně urputně, takže film neustále pádí kupředu a na košaté dialogy si nikterak nepotrpí. Jak už jsem psal v úvodu, největší problém představuje to, že tenhle díl není uzavřený. Nezbývá než čekat, až se tvůrcům uráčí tuhle kapitolu uzavřít. Jestli ovšem na to někdy vůbec v budoucnu dojde. 9/10 ()

claudel

Sázka na Momou coby psychopatického arciďábla a návrat všech možných i nemožných postav se vyplatila všemi deseti. Celou sérii sleduji od středoškolských let, mám s jejím sledováním spojeny nejrůznější vzpomínky a ačkoli by to do mě řekl málokdo, patřím mezi skalní fanoušky. Mrzí mě, jestli jsou pravdivé a relevantní povídačky o tom, že Vin Diesel je tak sebestředný, že všechny ostatní utlačuje nebo v horším případě vyštípá ze série, protože jednou z hlavních kouzel spočívá v tom, jak se do celé bandy/rodiny přidávají hlavní záporáci předchozích dílů i policisté, kteří proti rodině nejdříve bojují. A tyto postavy mnohdy nosí tvář slavných herců, dokonce i tří oscarových hereček. Každopádně v desítce se vydařilo úplně všechno, vidět ji v IMAXU je ten správný adrenalinový zážitek, našlapaný příběh, výborná hudba, kulervoucí akce a neskutečně dobrý Momoa, jenž si roli výstavního a šíleného zloducha náramně užívá. Osobně mě potěšil akcent lusofonních států, které hrají v celém příběhu prim. Jediné, co bych desítce vytkl, je únavné, klišoidní americké věčné omílání o rodině a příliš mnoho všech bratrů, sester, tet, babiček a už i dokonce prababiček...S tím by už mohli všichni přestat. Jinak jedinečný oddechový zážitek, kdy si hlava jednoznačně odpočine, stačí zapojit jen oči a uši a nepřemýšlet o tom, jak nelze zničit Řím a Vatikán. ()

tron

Dajte mi jedenástku a to rýchlo a zbesilo, už včera bolo neskoro! Neviem, na čo sa tu kto hrá. Ja chcem od desiatej časti vysokorozpočtovej hollywoodskej akčnej série presne toto. Nálož sci-fi akčných sekvencií, veľkorysú výpravu, oproti ktorej niektoré bondovky pôsobia ako chudobní príbuzní, kuriózne twisty, nezmyselné scény, šialené telenovelové momenty, neuveriteľné (a krásne zbytočné) cameá, samozrejme šokujúce návraty mŕtvych postáv, doteraz utajené flashbacky, ktoré zásadným spôsobom všetko menia, zmeny záporných postáv na kladné/komické, kladných na záporné a obludne amorálne zrady v najnečakanejších okamihoch. Keď som sa spätne zamyslel nad tým, koľké scény a postavy sú tu našraubované tak umelo a nasilu, až sa z toho tají dych, ostal som zarazený. Postavy nie sú dýchajúci hrdinovia, ale figúrky na šachovnici, ktoré sa objavujú v najnepravdepodobnejších okamihoch len za účelom vyvolania wow efektu u diváka. Najviac ma to dostalo pri scéne zostrelenia lietadla, kedy ak som tom správne pochopil, istá postava pristála lietadlom, následne rýchlo utekala/odviezla sa na miesto X, tam bohvieako dlho čakala na lietadlo, o ktorého existencii vlastne de facto možno ani netušila a následne ho fenomenálne zostrelila z oblohy len preto, aby to bolo síce pôsobivé. Helen Mirren sa úplne nezmyselne zjaví v Ríme (!), aby preniesla pár kvázi silných monológov a aby zostalo uspokojené srdce Vina Diesela, ktorý mal odjakživa slabosť pre nie úplne najmladšie anglické divadelné herečky. Scenáristi napísali zverstvo, čo je vidno i na (ne)poraziteľnosti postáv: v jednej chvíli sa zúčastnia (a bez škrabanca prežijú) monumentálnej akčnej 20-minútovej scény. Inokedy ich z hry vyradí JEDNA strela do ramena. Hľadajú sa divne samoúčelné dôvody, prečo by sa spojenci mali pobiť a naopak, aby sa odvekí rivali mali spojiť. Občas to pôsobí fakt za pačesy pritiahnuto, či už tým, že je to proste hovadina, alebo tým, ako sa vypapkaný  51-ročný Japonec v dlhom plášti snaží pôsobiť ako rovnocenný súper pre Jasona Stathama. Herci ma každopádne bavili, užíval som si cameové výstupy (niektoré ma ozaj zaskočili) a Jason Momoa je utrhnutý z reťaze. U iných by podobné prepálené herectvo nevyzeralo dobre, uňho to ale sedí ako volant do auta (vo väčšine pasáží pôsobí dojmom, že sa sám režíroval a následne si to vlastnoručne zostrihal a nekompromisne vyhadzoval zo štúdia každého, kto mu do toho chcel kecať). Samozrejme, neželaným efektom toho, že sme sa dostali do takýchto extrémov, je o.i. to, že namiesto oplakania zabitej postavy premýšľame, akým spôsobom ju oživia, či už v jedenástke, alebo dvanástke. Ozaj si neviem spomenúť ani na jednu kladnú postavu, ktorá v sérii reálne zomrela, aj keď možno jedna – dve také sú. Okrem toho film vyzerá akoby ho prestrihali viac, než bolo nutné. Niektoré scény a nápady sú predčasne ukončené po pár sekundách, vinou čoho pôsobia wtf (muffin). Miestami neskutočne patetické kecy, oproti ktorým Pearl Harbor pôsobí ako realistická dráma zo života. Scenár vykazuje značné prvky televízneho seriálu: nakúsne plno motívov a zápletiek a nedokončí ich. Len si nachystá pôdu pre sequel, prípadne spin-offy resp. rip-offy. Najúžasnejšie v tomto smere pôsobí Statham, ktorý sa vyzbrojí, sadne do auta, čakáte hodinu, čo z toho bude... a už ho neuvidíte. Buď to dokončia v Rýchlo a zbesilo 11, alebo v Hobbs a Shaw 2, prípadne v Shaw 0... a možno príde kúzelník. Keď som v r. 2001 bol v kine na malom pouličnom akčniaku za „pár“ dolárov, ani som netušil, že sa z toho raz stane takéto monštrum. Čo mi vyložene vadilo? Snáď mizerné efekty a určite som sa cítil divne pri scéne, v ktorej z dieťaťa spravili masového vraha. A nulové (?) straty na životoch civilov pri takých orgiách (Rím, diaľnica) nepôsobili reálne. Keď na scénu napochodovala 91-ročná Rita Moreno, to už ozaj boli až Priatelia, kde Joeyho prišla navštíviť starká, ktorá nevedela dobre po anglicky. () (méně) (více)

• Slovo "rodina" je vo filme povedaná 56x. (EvilMatus)
  • Před domem Dominica Toretta (Vin Diesel) stojí na začátku filmu několik aut, nejzajímavějším z nich je jistě koncepční Dodge Charger Daytona SRT z roku 2022, který namísto osmiválcového benzinového motoru pohání elektřina. Auto ukazuje, jak by v budoucnu mohly vypadat muscle cars Dodge, zároveň je to také odkaz na auta, která Toretto řídil v předchozích dílech v čele s Chargerem R/T z roku 1970, který se objevil hned v prvním filmu. (FIAT 500)

Paramount oznámil řadu nových projektů

Paramount oznámil řadu nových projektů

12.04.2024

Jak si zatím v létě vede Hollywood?

Jak si zatím v létě vede Hollywood?

10.07.2023