Záhada Blair Witch

• USA The Blair Witch Project (více)
Horor / Mysteriózní
USA, 1999, 81 min (Special Edition: 86 min, Alternativní 78 min)

V říjnu 1994 se záhadně ztratili v lesích poblíž Burkitsville v Marylandu tři studenti při práci na dokumentárním filmu. O rok později byl nalezen materiál, který natočili... Mystifikační horor o tajemné kanibalistické příšeře, který zaznamenal mimořádný komerční úspěch, stál pouhých 25 tisíc dolarů, přičemž utržil přes 240 milionů dolarů. (Magic Box)

classic

Režisérom - Myrickovi a Sánchezovi sa podaril, doteraz nevídaný - husársky kúsok, jednak vynaliezli POJEM : FOUND FOOTAGE, ktorý kopírujú mnohí režiséri, dodnes, napríklad - Cloverfield, REC, či Paranormal Activity, alebo pri propagácii filmu, zaviedli šikovný marketing, že všetko, čo uvidia diváci v kine, je holá skutočnosť, aj skutočné postavy sa volajú pravými menami, a tak i kvôli tomu, sa zrodilo - P-R-E-K-V-A-P-E-N-I-E, kde snímok nakrútili na 16. milimetrový film, traja ľudia vzali do rúk kameru, tváriaci sa, že pripravujú dokument o strašidelnej čarodejnici, stratili sa kdesi v lese pri meste - Burkittesville v štáte - Maryland. Teraz rozmýšľajú, ako sa dostať von z lesa, pričom vždy večer, v noci, prežívajú - strastiplné momenty, POTOM jeden druhému, nadáva, keď je najhoršie, nastáva veľký problém, ako si zachovať čistú hlavu v prostredí, ktoré im začína - prerastať cez rozum, do toho sa pridáva - roztrasená ručná kamera, a o zábavu, je postarané, čo sa týka - nevedomého jedinca, ktorému môžu prasknúť nervy, stále sa jedná o mimoriadnu psychologickú záležitosť všetkých tvorcov, ktorí sa okrem toho, už nikdy viac, nepresadili, vsadili na poriadny oblbovák, kde zainvestovali pár tisíc, zarobili veľa milionóv ! Za málo peňazí, veľa muziky, všetkým trom hercom, patrí pochvaľa, lebo sa snažia o AUTENTICITU, z ktorej, sa našťastie, nič nevytratilo, koncom 90. rokov, na začiatku, nového milénia, nebol ešte taký veľký BOOM, ohľadom INTERNETU, ako je dnes, preto mali tak ukážkový - finančný úspech, ale i samotný film, by mal obsahovať - KVALITY, nielen reklama, našťastie, má OBOJE !!! ()

klerik

Ani geniálne, ani odpad. "Obyčajná" filmovačka z výletu vie navodiť nepríjemnú atmosféru. Najväčší problém bol asi v tom, že nikto nevedel, čo má čakať... ()

SeBig

Určitě horor jen na jedno shlédnutí, protože po druhý už prostě víte, ale nikdy nezapomenu jak jsem byl priposranej, kdyz jsem koukal poprvy. Bomba horor ()

Chrustyn

Originálně natočený a chvílemi opravdu děsivý horor. Taková menší revoluce v hororu, která se naplno rozjela o nějakých 9 let později. ()

Crocuta

Heather je holka na zabití nebo minimálně na přesdržku, ale atmosféru má tenhle film jako řemen. Když jsem ho viděl prvně, za sychravé listopadové noci, nešel bych sám do lesa, ani kdyby tam na mně čekaly Olsenky v negližé a k tomu komplet menu z Velký žranice. ()

korbitch22

Téměř legendární horor a ještě legendárnější zápletka.Na první shlédnutí to nemělo chybu...na silvestra v patnácti a já byl prosranej až do sklepa.Ovšem jestli u nějakého filmu platí na jedno podívání a dost...u BlairWitche to platí dvojnásob,na po druhé a na potřetí vždy o hvězdu níž,takže po třetí se na to radši už dívat nebudu :-) ()

mcb

Very disturbing. Kdybych to bral z technické nebo umělecké stránky, film by zasloužil odpad. Ale o to tu nejde. Rekonstrukce "skutečných" událostí člověka doslova sejme. Děsivé to je a to v každém momentu a divák uvěří, že tohle je opravdu ta ztracená nahrávka, což je geniální a originální tah od tvůrců. V každém momentu jsem si říkal, že kdybych tam byl s nimi, asi bych se pos*al. Za tento autentický a velice sugestivní horor dávám palec zatraceně vysoko. Náběh na 5*. ()

Marze

Je zajímavé, že se právě z tohoto snímku stal kultovní film. Asi kvůli lesu a hrůzy z něho. Stibral píše: Evropská středověká sídla byla pouze ojedinělými ostrůvky uprostřed hustých neproniknutelných lesů (občas bažin a hor) plných nebezpečí. Středověcí vesničané bez úzkostí sedávali ve vysoké trávě, koupali se v bahnitých rybnících a neštítili se shnilých jablek. Nicméně temný a neprůchodný les byl pro jejich poměrně vysoké schopnosti a dovednosti pro kontakt s přírodním prostředím i tak příliš náročný. ()

Hellblazer odpad!

Strašne preceňovaný film. Jediné čo prináša je neuveriteľná nuda počas celého filmu zakončená najdebilnejším koncom aký som kedy videl ( ale zas iba koniec priniesol trochu napätia ). Jediné čo filmu pomohlo bola mediálna kampaň, že je podľa skutočnosti ale len čo sa človek dozvie, že je to len podvod, len ťažko sa pri ňom môže báť, pretože režisér je neschopný a nedokáže spraviť poriadnu atmosféru. Herci sú príšerní, čo by sa aj dalo zniesť veď je to len "dokumet", ale problém je v tom, že sú maximálne nesympatickí. Škoda, že film nie je aspoň z časti tak diabolský ako jeho marketingový plán. Slabé, fakt veľmi slabé. ()

heyda

Záhada Blair Witch je film, který stojí především na originalitě. Vemte si pár mladých lidí, strčte jim kameru a pošlete je do lesa. Jednoduché, ale chytré. Svůj účel to splnilo, bylo tam pár lekaček, pár hodně stresujících chvil a konec měl taky slušný potenciál. Přesto se cítím ošizen o to nejpodstatnější a to nějaký výraznější děj. Jen díky závěru 4 hvězdičky. (7/10) ()

Oktavianus

Možná nejpřeceňovanější horor své dekády. Má svou atmosféru, má i zajímavý (leč zdaleka ne tak originální, jak jsem se tu dočetl) nápad, řeku tekoucí dokolečka, to všechno je pravda...ale proboha, to je tak děsivá nuda! Tak jako horor nedělají JENOM lekačky, tak horor netvoří JENOM (navíc mizerná) atmosféra. Odporná hlavní hrdinka, kterou bych být jejím kolegou tou kamerou umlátil k smrti, je jeden, leč nikoli největší důvod nízkého hodnocení. Tím hlavním důvodem je, že se tam celou dobu prostě nic neděje. celou hodinu a půl, krom posledních několika vteřin! To přece nejde. ()

evulienka3

Tak už aspoň viem, kde sa inšpirovali tvorcovia filmu The Visit. Ručná kamera je v tomto prípade naozaj originálny nápad. Príbeh žiaľ pre mňa osobne akosi málo vygradoval, prišlo mi to akoby sa všetko dialo v jednej tónine, stále rovnaká vlna. Horové to príliš nebolo skôr psychologické, čo je pre mňa pridaná hodnota. Napriek tomu mi celý príbeh akosi rýchlo vyšumel do prázdna. ()

sharky

Jo tak tohle je ten slavny horor!? U japonskyho puvodniho kruhu jsem malem umrel strachy, tohle jsem sledoval sam doma v noci v setmelem byte,ale jedine emoce, ktere to ve me vyvolalo byla nenavist k hlavnim hrdinum, zejmena k ty ujecene holce, fandil jsme carodejce, aby je uz konecne zjikvidovala, jedinou hvezdicku dávam za vyplneni tohoto touzebneho prani. ()

Pejpr

Ve kterém filmu vidíte po několik sekund jenom tmu a slyšíte pouze zvuky? Kamera je největším lákadlem filmu, je tam pár momentů, při kterých vás bude bolet hlava, jak se obraz houpe sem a tam, ale tím se rozhodně nenechte odradit. Tomuhle filmu originalitu prostě nikdo upřít nemůže. Že má poněkud více chybiček, než je zdrávo, je věc druhá. Film je rize fiktivní, ale sází na docela dobrou míru sugesce a pocitu realističnosti a skutečnosti. Divákovi skutečně připadá, že se to stalo (nebo že se to právě děje), ale pak začne myslet logicky (takové tempo horor zas nemá, aby vás nenapadlo myslet) a to je potom problém. Protože, který normální člověk točí, i když mu jde o život? Který normální člověk jde do lesů, aniž by se dokázal orientovat v mapě? Na skauta chodim přes 10 let a taky vím, co znamená ztratit se (sice ne tak, aby mi šlo o kejhák, ale stejně je to dost nepříjemnej pocit), ale sakra, když nevim, kde jsem, tak se vrátím kudy jsem přišel. Chápu, že potom se octli asi v začarovaném kruhu a vrátit se už nemohli, ale hned na začátku, kdyby si ta naivní (nikoho víc naivního jsem v životě neviděl) dokumentalistka přiznala, že neví, kde je, tak by to mohlo dopadnou úplně jinak, a pak ještě ty obštrukce s mapou...Tahle pasáž je právě tou největší slabinou celého filmu. Postupná změna chování všech tří hlavních hrdinů však stačí na 4*. Zoufalství ze z(a)tracení je fakt na palici. ()

honajz odpad!

Film tohle rozhodně není. Zajímavá je celá ta omáčka okolo, jak se snažili tvůrci vlastně poprvé udělat reálným nereálný příběh, stalo se / nestalo?, diskutovaly komunity na webu... Kdybych hodnotil multimediální projekt, pak ano, dám víc hvězd. Ale jako film, uznejte, pár debilů běhá hodinu dvacet po lese, řve, ani kompas a slušnou mapu nemají, silnice se nedrží, a najednou bum bác a konec? Ale no tak? Co je na tom filmového? ()

TheEvilTwin

Docela mě udivuje, jak jsou lidi schopni jít buďto do plné pětky se slovy "nejděsivější film všech dob" ,nebo do 1/2/odpadu se slovy "ztráta času" a nicméně nic mezi tím není. Stejně tak mě baví, že tvůrci i herci, kteří celý život jedou na vlně béčkových filmů, mají prsty v něčem tak kontroverzním a relativně vysoce hodnoceném jako je tohle. Do filmu jsem šel s plným nasazením, že se budu sakra bát, a tak jsem zapl sluchátka na plné pecky, odložil mobil a zhasnul světla, ale vlastně odcházím spíše s opačným výsledkem. Když řeknu, že prvních 60 minut se doslova nic neděje a postavy jen bloudí po lese, tak nepřeháním. Nebudu lhát - zoufalství a postupný vývoj psychiky postav je popsáno slušně a celá tahle found footage verze bez přidané hudby není vyloženě peklo, ale rozhodně nemůžu říct, že bych se nějak bál, a to ať už o postavy nebo o sebe. Závěrečných 15 minut pak už alespoň trochu graduje, ale i přesto nemůžu film hodnotit slovy "nejděsivější", dokonce ani slovy "děsivý", protože ať jsem se snažil jak jsem se snažil, nebál jsem se a jestli někomu přijdou záběry do prázdna, do tmy a do nikam hororové, tak je něco špatně. Na jednu stranu jsem rád, že jsem tenhle rest dohnal, na druhou stranu je to pro mě možná zatím nejvíc nepochopená věc, co se týče komunitního hodnocení, protože tohle prostě objektivně nemá ani na průměr. ()

anais

Tehdy v kině to bylo jiné kafe. První setkání s tímhle filmem dostane asi každého (tedy pokud nesledujete strašně nadabovanou českou verzi - i když ono to asi nebylo jednoduché dabovat, fu...kurva). Při druhém shlédnutí si však člověk mnohem víc všímá nelogičností v jednání hrdinů (proč prostě nejdou pořád podél řeky?), a i ten prvotní šok z filmu sice levného, ale poměrně intenzivního je ten tam. Zbylo jen zmatené pobíhání po lese, které moc neviděsí (ehm, na plátně). ()

eraserhead666 odpad!

Ano, originální a novátorský přístup a přítomnost jakési atmosféry se tomuto snímku upřít nedají. Nic z toho však nestačí na to, aby mě ten film bavil nebo nějak zaujal. ()

Záhada Blair Witch má pokračování

Záhada Blair Witch má pokračování

24.07.2016

Emmerich a „skromná sci-fi“?

Emmerich a „skromná sci-fi“?

02.11.2010

Paranormální příběh jednoho filmu?

Paranormální příběh jednoho filmu?

22.09.2009

Horor Paranormal Activity se očividně pokouší navázat na úspěch nízkorozpočtových hitů typu Záhada Blair Witch, Saw či aktuální District 9. Jak? Promyšlenou kampaní, která buduje mýtus… (více)