Zdánlivě běžná noční krádež v lékárně se změní v krvavou přestřelku. Nikita (Anne Parillaud) je uvězněna a odsouzena k doživotí za vraždu. Dostane však šanci k vykoupení. Musí uzavřít nevypověditelnou smlouvu s vládou. Po třech letech intenzivního tvrdého výcviku, vedeného sadistickým mentorem Bobem (Tcheky Karyo) se z Nikity, nyní již pod novou identitou „Josephine", stává vládou placený a brutálně efektivní nájemný zabiják. Luc Besson vytvořil tímto filmem zcela nový koncept „la femme fatale". (Magic Box)

Gilmour93

„There are two things that are infinite: femininity and means to take advantage of it...“ Zatímco Karyo je jako profesor Higgins zajímavý až do posledního uvědomělého úsměvu, jeho emočně nestabilní narko-Líza musí o diváka bojovat stejně intenzivně jako o své vykoupení.. Bessonův zabijácký Pygmalion z dob, kdy jeho postavy ještě nevyklidily pole akci, nicméně do kruté poetiky nemluvného pěstitele fíkusu mu pořád něco schází. Sice ne tolik, jak Viktoru Čističovi do zaměstnance, který dodržuje zásady BOZP, ale schází.. ()

castor

Máš to na doživotí, děvče. Možná se staneš vězeňskou děvkou nebo se „náhodně“ několikrát hlavou smrtelně uhodíš o beton. Anebo ještě dostaneš poslední šanci. Mladičká a surová feťačka Nikita při vloupačce brutálně popravila policistu. Po vynesení rozsudku se probouzí v bílé cele. Na fotkách si prohlédne vlastní pohřeb a dostane nabídku – kariéru profesionálního zabijáka. V zájmu státu. Luc Besson na svou dobu balancuje na hranici rizika prohry. Věrohodnost zápletky mohli totiž tehdejší diváci slušně zašlapat do prachu země. Dvojí život v chladném světě je nicméně uvěřitelný zejména díky Anne Parillaud, která hraje s neuvěřitelným nasazením, nějaký značný neklid jsem ale z jejího osudu nevnímal. Atmosférické, tíživé, štiplavé, místy nápadité. Mise splněna. A povinnost vlastně také!! ()

Malarkey

Začátek byl dost drsnej, pak se to trošku uklidnilo. Čistič Viktor v podání Jeana Reno ale udělal hodně slušnou čáru přes rozpočet. Nikita je legendární film. Přijde mi, jak kdyby se Luc Besson od tohoto filmu odrazil a nikdy ho už nepřekonal. Vždyť i Leon se tímhle filmem inspiruje. Anne Parillaud se z ušmudlané feťačky rázem stala překrásná baba. Takovou brutální filmovou proměnu jsem předtím nikdy neviděl. Plnej počet tak nedávám jenom proto, že tenhle film je někdy až moc střelenej. Je to taková poctivá francouzská kriminálka, ale občas střihnutá nějakou ujetou scénkou, aby byla řádně dynamická. Někdy ale možná až moc. ()

H34D

V době, kdy James Bond procházel slabším obdobím, přišel tehdy mladý a svěží Luc Besson s novou vizí tajného agenta a špičkového zabijáka. Byla jím žena a ne ledajaká! Odsouzená, poblázněná, možná až příliš mladá a přesto dobře vycvičená a neporazitelná. Vzhledem k takto nevšední postavě se film nesoustředí příliš na akci jako na její život - jak skloubit povolání tajné agentky s běžným životem? Je jen otázkou času, kdy jedno bude muset ustoupit druhému... Škoda, že film je v tomto lehce "pohádkový", neklade důraz na drobnosti, detaily, je zkrátka vcelku povrchní, ale za to i obstojně zábavný. 6/10 ()

Šakal

Dnes již kultovní snímek Luca Bessona (v nejlepších letech a formě) s životní rolí Anne Parillaud coby Nikity (femme fatale, drsnou nájemnou vražedkyní s křehkou duší malé holčičky), stylovou doprovodnou hudbou Erica Serry (dvorního to Bessonova skladatele) a "tak trochu" jiným druhem deratizéra v podobě J. Rena (coby Viktora Čističe), který touto miniroličkou nakopl svou hvězdnou kariéru. Nutno podotknout, že zcela po právu. Luc Besson se nikdy moc nepáral s podrobným rozkrytím psychologie jednotlivých postav, pouze je "načrtl", přičemž důraz v drtivé většině případů kladl na akci samotnou a atmosféru jako takovou. Zde se mu navíc podařil husarský kousek a to sice vkusně namýchat lahodný koktejl obého. Od každého přidal tu správnou ingredienci. Nikita je snímek, mířící nejkratší možnou cestou, bez zbytečných "ozdobných kudrlinek a serepetiček ve prospěch scénáře", (sloužících tak max pro divákovo rušení ze soustředení) k neodvratnému finále, které ale oko divákovo potěší a který JÁ si pustím kdykoliv, kdekoliv a NIKDY mi nezestárne a nezevšední. Na plnou palbu to v mém případě není, protože http://www.csfd.cz/film/773-leon/, nicméně 90% je naprosto zasloužených. ()

• Při přestřelce v kuchyni se utíká Nikita (Anne Parillaud) ukrýt za kuchyňské vybavení a je vidět, jak jí vypadne zbraň Desert Eagle .50 a zapadne pod sporák. V následujícím záběru ji však drží opět v rukou, jako na officiálním plakátu. (Tomas.Jezek)
  • V roce 1991 byl film devětkrát nominován na Césara (za nejlepší film, režii, herečku, mladého nadějného herce, kameru, střih, hudbu, dekorace a zvuk). Sošku si nakonec odnesla pouze Anne Parillaud. (Snorlax)

Soderbergh, špióni a bojová umění

Soderbergh, špióni a bojová umění