Rod Draka

• USA House of the Dragon (více)
USA, (2022–2024), 18 h 4 min (Minutáž: 51–67 min)

Předloha:

George R.R. Martin (kniha)

Hudba:

Ramin Djawadi

Seriál, odehrávající se 200 let před událostmi Hry o trůny, zachycuje Targaryeny vládnoucí Sedmi královstvím, ale také vlastní rod na pokraji občanské války. Ještě před narozením syna šokuje král Viserys celou říši prohlášením, že jeho dcera Rhaenyra se stane nástupcem trůnu. Jakmile se narodí zdravý syn, události rychle naberou nový směr a mnozí spřádají plány, které by princezně znemožnily usednout na Železný trůn. S intrikami na obou stranách a říší na hraně zániku zažijete vzestup a pád Rodu Draka. (Magic Box)

Diskuze

Luicy

ti time skipy tam mají pořešený naprosto perfektně narozdíl od GoT, kde ti přijde že se vše odehrálo za týden. Ve stejném dílu jedem tam a pak střih jak tam jsou...tady v tom seriálu úmyslně pro idioty dali spousta prvků polde čeho lze sledovat posun v čase...už nevím co bys tam chtěl jako navíc.

na příspěvěk reagoval Luicy, Luicy

W.Dow

:DDD prsteny jsou totál průjem kýč a nuda a debilita, žádná z postav nestojí za zmíňku a nebudu ani zapamatování jmen, tady po prvním díle jsem si hned oblíbil sexy emancipovanou rebelku princeznu a i krále i když je slaboch, co prostě na státnické záležitosti kašle

na příspěvěk reagoval Luicy

cernakus

Hele černakusi nevím co máš proti CGI ale mě to přijde fakt dost v pohodě, naproti tomu ta sračka pána prstenů nová se mi tam chce z každého záběr blít jak je kýčovitě odporný a připomíná mi to jak padesátnice spamují facebooky nějkaou extra kýčovitou fotkou a přesto nějaký trapný citát o lásce, nebo melancholické žvásty. Tady prostě kýč nevidím. Tu scénu si popsal velice dobře. On by vojsko jeskyně posílal skutečně jen hloupý kretén, protože nemůže využít vůbec počty(převahu, v úzké pojebané jeskyni, kde nepřítel využívá její terén proti útočníkovi. viz český hrad střekov který nikdy nebyl za svou historii dobyt(až snad v 18 století v noci a ještě) protože tam byla úzka chodbička na jednoho člověka a obránci kontrolovali hrad ze všech směrů a zvrchu na ně mohlo cokoliv mrdnout, co při stoupání 30 % po drobných schodech smete všechno co na nich je. Navíc každá civilizace co kdy v jeskyních žila si je modifikovala(udělal další a další tunely rozšířila atd.) takže prostě asi tak.

mirroh

Myslím, že jsi to trefil. Chybí "wow" efekt. Jak už jsem napsal v recenzi, HotD je  v podstatě to samé co GoT, točené stejným způsobem, využívající stejnou snímací techniku, trikovou bázi a výpočetní systémy. Navíc i když níže píši, že jsem si oblíbil pár postav, trvalo to 3 díly. Zatímco v případě GoT si na oblibu hned několika postav člověk vystačí s tím prvním dílem.

Ano, je to jak říkáš odfláknuté. Je to taky bohužel levnější, nežli byly poslední série GoT, které už nebyly žádným etalonem vizuálu. A to bylo před 4 lety.

Uspěchaný scénář taky pravda. A je to asi největší škoda, protože se ukázalo, že vedlejší herci hlavních postav (Rhaenyra, Alicent) mají potenciál, který zůstane nevyužit a spojení, které se navázalo mezi jejich představiteli a divákem bude brzy zničeno.

Ovšem přes všechno výše napsané to lidi baví podstatně více, nežli násobně dražší Prsteny moci, což jde vidět i na průběžném hodnocení (a rasizmem to není, protože Bělonegři jsou pro konzervativní diváky a fanoušky to samé co Elfonegři). A protože aktuální stav vysokorozpočtových fantasy obsahuje pouze 2 díla, tak holt musíme očko přihmouřit ;-)

cernakus

Na to by stacilo jen napsat: "No ty krááávo"   dat si praci s takovým rozborem, tak to palec nahoru. Mrknul jsem na posledni scenu znova a jako ano, logicky to je takove jako ok. Jen mi prijde, ze vetsina scen je proste odflaknuta, jako by spechali nekam, proste spechaj a celkovej dojem neni jako, kdyz clovek kdysi sledoval prvni dily GoT a byl tam takovej wow efekt a tesil se na dalsi dil.

na příspěvěk reagoval cernakus

W.Dow

Taky jsem si ten kozí pysk oblíbil a je škoda, že to berou tak hopem. Klidně mohli zvolnit, nechat vybudovat charaktery . Milly by během 3-4 let zestárla a pak už by se vhodným makeupem těch 10-20 let dalo přidat snadno.

Ostatně oblíbil jsem si i Viseryse, Alicent, Otta a samozřejmě Deamona (kdo by neměl rád jedenáctého doktora, že áááno). Jaký to rozdíl oproti TRoP, kde mi žádná z postav neříká absolutně nic a to včetně té ušaté supermanky. V postavách a ve scénáři HOtD drtí TRoP na plné čáře.

cernakus (hodnocení, recenze)

Ach jo zdejší odborníci na všechno. Celá pointa závěrečného aktu třetího dílu byla v tom, že ti piráti byli zalezli v "Tora Bora", ze kterých se je nedařilo draky vypálit a početní převaha Démona s Bělonegrem jim byla k ničemu. Komplex jeskyní v Afghánistánu jsem nezvolil náhodně, můžete jít poradit američanům, jak měli od tamtud povstalce vyřachat ;-)

Z toho komplexu jeskyní pak kontrolovali ti piráti důležitou obchodní cestu, což bylo znázorněno ne zrovna povedenou CGI, kdy ostřleliovali lodě, jednu sejmuli a drak s tím nemohl nic udělat. Tím byla dána premisa, že naši Targaryeni musí vyhrát.

Když se bělonegři deohadovali, tak tam jasně byl načrtnut jediný možný plán, jak s jejich aktuálními počty zlomit výhodu jeskyní silou a to pomocí relativně prosté, ale historicky mnohokrát ověřené léčky zdánlivým nabídnutím sousta, které opoziční velitel nedokáže odmítnout. Bělonegři se shodli, že pouze Démon je takové sousto, jenže Démon je sice rapl, ale není dement, takže nebylo jak ho přesvědčit.

Do toho vstoupil král neschopa, který po debatách na svém dvoře a se svou dcerkou došel k závěru, že rodina je rodina a i když má démona plné zuby, tak mu prostě musí pomoci. Což si však démon, frustrovaný ze své vlastní strategické neschopnosti vyložil po svém a chytl ho ten potřebný rapl, aby se pokusil to vyřešit před tím, než mu starší brácha slízne smetanu.

CO se lukostřelců týče, střelba byla na 100 až 150 metrů, navíc po balistické křivce, kdy šíp letí cca 4 sekundy. Nevím kdo z vás střílel z luku, ale trefit na takovou vzdálenost člověka je sakra těžké. Trefit člověka pohybující se variabilní rychlostí 3-5 m/s (běh v terénu) po nahodilé křivce je 99% štěstí a 1% toho zbylého. Tohle navíc není nějaká špičkově vycvičená elita, ale pirátská chamraď. V podstatě bývalí nevolníci co se naučili s lukem až v pirátských službách.

Nicméně Krabkrmič nebyl uplnej debil. Vlny posílal proti Démonovi právě proto, aby ho zastavil na místě a mohla zaúřadovat štěstěna lučištníků, a zároveň neriskoval více můžu než je třeba. Samozřejmě nepočítal s tím, stejně jako naše šermířka Dow, že ten parchant jimi projde jak Ser Barristan na vrcholu sil, nicméně Démon je prostě definován jako vynikající bojovník a opět posílán proti němu byl kanonenfutr.

Celou dobu se také krmič bál Draků to bylo znázorněno vícero prostřihy, aby to i blbci pochopili. Jeho předpoklad byl, že propojený drak ucítí, že je drakojezdec v nesnázích a příletí. Když však nepřiletěl ani v momentě, kdy Démona opustila štěstěna a pár špejlí koupil, tak sklapla past a poslal na něj všechno v domnění, že Démon je fakt takovej blbec, že si na něj vyšlápl bez draka. A v ten moment do toho vstoupila záloha, kterou nikdo (z postav) nečekal, tedy pozemní vojsko.

V ten moment Krabkrmič prohrál.

Naprosto logická, naprosto historická a velmi realistická scéna (mínus draci, samozřejmě), kterou jen srážela přiblblá hudba a očividná lacinost CGI a efektů, která se nese zatím celým seriálem.

na příspěvěk reagoval mirroh, CreepyJoe, tomas.malo

TheDarKnig

Já si vlastně v každém seriále našla něco :) Takže pokud bych jen měla hodnotit v rámci zábavnosti, Prsteny mě asi baví víc, pokud se odprostím od vizuálu, jinak Prsteny mají nádherné scény které prostě nemají konkurenci a už ty zvedají požitek :)

Milly mi bude upřímně chybět, asi jsem si na ní vypěstovala i menší crush :D Škoda že tam musí být ten výrazný časový skok.

na příspěvěk reagoval cernakus, CreepyJoe

W.Dow

Porovnávám jenom v kontextu zábavnosti (tím nemyslím komediálnost, ale zábavnost v nejširším slova smyslu), ne rozpočtu nebo žánru.

na příspěvěk reagoval W.Dow

TheDarKnig

Jo, souhlasím, mě v téhle epizodě víc bavila první polovina, během toho lovu ale z těch tří epizod je tahle asi doopravdy zatím nejslabší, ale každý seriál takové má a s Prsteny se mi to moc porovnávat nechce, nebylo by to myslím úplně fér vzhledem k rozdílu v rozpočtu :D Zatím víceméně ale doufám, že jen rozestavují figurky a to nejlepší přijde v druhé polovině série.

na příspěvěk reagoval TheDarKnig, TheDarKnig

W.Dow

On na něho poslal doslova celou armádu pirátů, kteří dokázali předtím odolávat 3 drakům a profesionálnější (no dobře, možná ani na straně Velaryonů zrovna profesionálové nebyli, samozřejmě vím jak to fungovalo s armádami ve středověku.. ale stále se aspoň zdálo, že mají o něco lepší výzbroj + 3 draci!) 3 roky. A teď celou guerrila armádu (resp. její zbytky, pravda je, že to lze brát tak, že obě armády byly po těch letech bojů už vyčerpané a před porážkou) ven, protože usoudí že draci nikde nejsou. Pak se tam ještě nějak záhadně teleportuje i celá armáda Velaryonů.. a jo, ta válka byla pouze narativní berlička pro Daemona, Corlyse a jejich rozpoložení + představení (mimochodem hrozně mizerné) toho mladého Velaryona, ale šlo to prostě udělat mnohem lépe a logičtěji. A taky tak, aby člověk měl ve finále nějaký pocit katarze. Co už.

na příspěvěk reagoval W.Dow, CreepyJoe

W.Dow (hodnocení, recenze)

Tak já bych s tím jeho útěkem před šípy moc problém neměla, přece jen tam je dost smetí na té pláži a prostě plote armor, ty anglické dlouhé luky, no myslím že na takovou vzdálenost a jejich styl boje by spíš každý preferoval kratší, přijde mi to trochu zbytečné ale v tom se moc nevyznám, spíš mi vadilo že za jedním mužem posílá vlny a vlny pěších a to do míst, kam střílí jeho střelci :D Kdyby na něho poslal 5 nebo ok max 10 protože musíme ukázat jaký je Daemon drsoň, ale tohle už bylo trochu moc, těch 5 by ho rozsekalo na kousíčky aniž by si škrtnul. Ale ve výsledku, mě na to baví koukat, některé detaily a zbroje jsou tam opravdu hezké a přijde mi škoda, že to tak przní těmi svými fantasy zbrojemi a oděvy. Přijde mi, jako by tam měli dva výtvarné týmy, co spolu moc nemluvili a měli každý jiný názor :D Stejně jako se snaží o jakousi realičnost ale pak přijde scéna jako tahle, prostě samo si to protiřečí, bych řekla. Díky princezně a jejímu strýčkovi se na to ale rozhodně budu dívat dál.

na příspěvěk reagoval TheDarKnig, CreepyJoe

Uživatel W.Dow smazal svůj příspěvek.

TheDarKnig

hej ale zrovna včera jsem na to docela slyšela "chválu", což mě překvapilo :D takže kdo ví, třeba to zas tak velký propadák nebude

TheDarKnig

Ale třeba předchozí dva díly za mě byly fakt super, no jen tohle mě dost zklamalo (i když co tak sleduju tak nemálo lidí to má právě naopak)... snad to v dalších epizodách nebude jeden bizárek vedle druhého...

na příspěvěk reagoval TheDarKnig

Luicy

Souhlas, epizoda byla fajn, i přes některé slabší momenty v dialozích a tempu, ale ten závěr... Ach jo, snad i bez existence románové, pevně strukturované předlohy dokážou tvůrci psát tak, jak bych si přál.

na příspěvěk reagoval Luicy, W.Dow

Luicy

Mozek vnímá až moc nereálností, viz ty šípové salvy. Jako by si neuměl vybrat pro jaké publikum to je, za mne škoda. Pokud budou uměle vyzdvihovat sledovanost, tak stejně o diváky přijdou. Třeba další díly překvapí.

mirroh

tak s GoT co se příběhu týče se to ani nemůže moc srovnávat, ale minimálně to prostředí mi přijde v pohodě na porovnání...no a zatím to na mě působí lacině a uměle, ale to je druhořadé... jinak HOTD je po stránce příběhu v úplně jiném duchu, ale já třeba mám ráda tu strohou kroniku, podle které je seriál dělán a byla jsem zvědavá jak se s tím poperou...dialogy mi přišly ze začátku v pohodě, bavilo mě to, ale třeba teď po tom třetím díle z toho mám smíšené pocity, protože ten se mi třeba vůbec nelíbil... ty time skipy tam nemaj moc dobře udělané, nikam se to moc neposunulo, v příběhu jsou díry a ten konec s Daemonem se podle mě moc nepovedl...

na příspěvěk reagoval mirroh, TheDarKnig, CreepyJoe

W.Dow (hodnocení, recenze)

Tak v tomhle ohledu mě to asi baví víc, GoT jsem nedokoukala, mám pocit že jsem to přestala sledovat někdy během třetí řady. Tady mi ta komornost víc sedí, jeden rod a pár postav, měla jsem obavu že z toho zohyzdněného piráta bude další linka, i té zbytečné nahoty a gore ubylo po první epizodě. Líbí se mi to i když zatím nemůžu říct, že by mě něčím vysloveně překvapili ale je to teprve třetí epizoda, na nějaká ta překvapení je ještě brzo.

Luicy

Mi prijde ze hodne recenzi je "fanouskovsky" prepalenych, z odkazu na GoT, ale pritom prvni tri dily skacou v case, z mista na misto, dialogy jsou nic moc, nema to hlavu ani patu. Radsi si pustim GoT prvni 4 serie a tam ten dej je v pohode, vsechno na svem miste

na příspěvěk reagoval Merengues9, Luicy

W.Dow

"ale chápu, že chtěli u princezny zvýraznit ty dračí prvky, ale prostě mi tam pak nezapadají a působí moc fantasy. " Mám pro tebe novinku je to fantasy slepice.

na příspěvěk reagoval W.Dow

HBO plánuje další dračí spinoff o Aegonovi

28.09.2023

Rod draka pokračuje v produkci

Rod draka pokračuje v produkci

24.07.2023

Spisovatel G. R. R. Martin přidal na svůj blog nový příspěvek, v němž zazněly dvě důležité informace, které by měly potěšit fanoušky Hry o trůny i Rodu draka. Tou první je, že 74letý autor pomalu ale… (více)