Reklama

Reklama

King Kong

  • USA King Kong
Trailer

VOD (1)

Obsahy(1)

Měl to být osmý div světa. Ale utrhl se z řetězů. Slavné filmové monstrum, obří opičí samec King Kong, vzbuzuje úžas filmových diváků už od roku 1933. Právě první verze jeho příběhu se stala nezapomenutelnou legendou, a to navzdory dvěma velkorozpočtovým remakům z let 1976 a 2005. Film vypráví příběh režiséra Carla Denhama, který se najatou lodí vydá na tajuplný ostrov, aby tam s nic netušící herečkou Ann Darrowovou natočil dobrodružný příběh na motivy pohádky Kráska a zvíře. V ostrovní džungli se totiž nacházejí desítky prehistorických tvorů. Mezi nimi i obří gorila, zvaná Kong. Domorodci, kteří drží zvířata za obrovskou starobylou zdí, herečku unesou a obětují ji Kongovi. Štáb ji však z opičákových spárů po dlouhém boji zachrání. Podaří se mu dokonce Konga omámit a převézt do New Yorku. Tam však začíná druhá část strhujícího dramatu: Denhamova nová atrakce se totiž utrhne z řetězů a rozpoutá v ulicích peklo... (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (280)

Lima 

všechny recenze uživatele

Pravděpodobně ten největší monster-movie, jaký kdy byl natočen. Klasika, která patří do dnes již zapomenutého LOST WORLD žánru, který byl v době světové ekonomické krize nesmírně oblíbený a který byl popularizován filmovými přepisy románu A.C.Doyla, E.R. Burroughse, J.Vernea atd. Tyhle filmy měly jedno společné - pevně ohraničené území s prehistorickými zvířaty, nebo téměř zaniklými civilizacemi. Ve 20.a 30.letech se tyhle filmy točily jak na běžícím pásu, byly plné trikových sekvencí a King Kong byl jejich král. Ve své době to byl vskutku technický zázrak, jehož některé trikové scény dodnes vypadají skvěle. První dvě třetiny jde vpodstatě o takový Jurský park na malém ostrově uprostřed Pacifiku, s mnoha pravěkými ještěry, mezi které se jakoby nedopatřením přimotal přerostlý lidoop z dob mnohem pozdějších. Když pominu takové lapsusy dané dobou, jakože z neškodného býložravce brontosaura udělali tvůrci filmu krvežíznivou bestii, nemohu nevzpomenout takové lahůdky, jako byl třeba souboj King Konga s tyranosaurem, dokonalá to ukázka stop-motion animace té doby. A na posledních 15 minut - řádícího King Konga v New Yorku - je radost se dívat i dnes, což potom v roce 1933, to musela být naprostá bomba! Dokonce se odvážím říct, že mnohé triky v King Kongovi vypadají lépe, než u monster-filmů v 50. a 60. letech. Škoda, že se dnes již takovéto lahůdky vůbec nevysílají.... ()

May 

všechny recenze uživatele

Trochu zdlouhavý děj, ale když má člověk slabost pro černobílé horory, jen žasne s otevřenou pusou. Trikově je to na svou dobu opravdu nevídané. Nejen King Kong sám, ale i ostatní příšery z tajemného ostrova jsou precizně vypracované, a až na své trhavé pohyby, jsou "jak živí"(:. Boj King Konga s tyranosaurem Rexem je velic zajímavý a brilantně provedený, nemluvě o celém prostředí kolem, o džungli, která je na svou dobu, také velice přesvědčivá. ()

Reklama

Marigold 

všechny recenze uživatele

Ani více než sedm dekád nedokázalo jedinečnému testamentu starého Hollywoodu, v němž vládlo tajemno, fantazie, křehké krásky, neohrožení hrdinové a děsivá monstra, ubrat na síle. Zejména vizuální stránka je šokujícím způsobem nadčasová a určitý punc naivity už se stal pevnou sučástí poetiky filmu. Nejen z efektů však King Kong živ jest – jsou to i výborné scény na lodi, které rozdmýchávají horečnaté očekávání událostí mistrovským způsobem, a to za světla dne (především kamerové zkoušky Ann Darrow). Samotný Kong působí oproti předchozím verzím mnohem brutálnějším a animálnějším dojmem, přičemž kráska v nesnázích samosebou nepojme nejmenší dávku sentimentu k jeho osudu. Její neustálý hysterický křiky, provázený řevem monstra, je až nesnesitelně afektovaný, ale k téhle verzi prostě patří. Sympatie k obří opici jsou především druhotným produktem diváků, kteří si chlupatého obra zamilovali a dali mu více lidského než jeho stvořitelé. Ochutnávka filmového řemesla starého střihu ve své nejsolidnější podobě, to je King Kong. Film plný skvělé atmosféry a pastva pro oko, které nachází zalíbení v černobílé estetice 30. let. ()

genetique 

všechny recenze uživatele

Teraz neviem, či je to dobre, alebo zle, že som najprv videl Jacksonovu verziu. Aspoň som si uvedomil, ako sa statočne držal tejto predlohy. Na rozdiel od Jacksonovho remakeu, je tento film úplne priamočiary, bez akýchkoľvek omáčok, nesnaží sa až tak dojať, naopak, je omnoho surovejší a chladnejší. Musím ale dať klobúk dole pred tvorcami, hlavne tvorcami efektov, na tú dobu nevídané. 75%. ()

Bachy 

všechny recenze uživatele

Wow, koukněte se na rok výroby a žasněte nad příběhem, triky a režisérem. Jenže dnes už je to opravdu trochu nuda. Ne kvůli King-Kongovi, ten válí pořád stejně. Ne kvůli zastaralým trikům, vždyť souboje ještěrů s Kongem jsou stále nejlepší pasáží filmu, ale kvůli hercům a dialogům. Přehrávané a dělané jak pro hlupáky. Toť vše ke kvalitám filmu, ale mě bohužel nesedí ani téma filmu a to mám tyhle monstra i celkem rád. Za dvacet let od Konga vyběhla do japonských ulic daleko méně propracovaná a příběhově jednuduší Godzilla a té já se klaním, ta měla atmosféra, to byl velikán. Kongu, v souboji s japonským ještěrem jsi na kolenou. ()

Galerie (126)

Zajímavosti (122)

  • Film byl po testovacích projekcích zkrácen například o scénu, kdy členové výpravy, kteří přežijí setřesení z klády, jsou v jámě zaživa sežráni obřími pavouky a jinou havětí (jejich modely byly později využity v jiných filmech). Odstraněna byla údajně z důvodu, že někteří lidé v reakci na tuto scénu raději opustili kino. Přesto oficiální důvod vystřižení byl ten, že příliš zpomalovala nastolené tempo filmu. Objevila se tedy až po takřka dvaasedmdesáti letech na speciální DVD edici snímku. Právě tato scéna byla Jacksonem zremakována v jeho verzi King Konga z roku 2005. Paradoxně mu byla některými kritiky hodně vyčítána, že už je to "příliš" a není to vůbec v duchu originálu. (DaViD´82)
  • Animátoři od počátků filmů dodnes používají u stop-motion animace tzv. "Nádrh", polohovací ukazovátko, kterým označují pozici kloubů loutky, aby následně věděli, o kolik se posunuli. Ve scéně, kdy King Kong s Ann stojí na vysunutém útesu (Kongův "domov"), animátoři zapomněli nádrh ze scény odstranit. Protože by to znamenalo ztrátu několika hodinové velmi náročné práce, pokračovalo se dál. Nádrh je tak na jednom snímku vidět - v porovnání s 6 metrů vysokým Kongem tak na obrazovce problikne předmět velikostí i tvarem připomínající jeřáb. (Němi)

Související novinky

Připomeňte si začátky kultovních postav

Připomeňte si začátky kultovních postav

13.10.2017

Oblíbené filmové postavy zažívají v posledních měsících hned několikanásobné návraty. Roztomilí mimoňové opět potěšili (nejen) dětské diváky ve třetím dílu Já, padouch. Jason Bourne skládal další… (více)

Zemřel trikový mág Ray Harryhausen

Zemřel trikový mág Ray Harryhausen

08.05.2013

V požehnaném věku 93 let opustila filmový svět obrovská legenda, trikový průkopník, král stop-motion animace a držitel Oscara Ray Harryhausen. Začínal už ve třicátých letech minulého století na… (více)

Reklama

Reklama