Epické drama zachycuje život francouzského císaře Napoleona Bonaparte, jeho vzestup k moci a vztah k životní lásce Josephine, a ukazuje jeho vizionářské vojenské a politické taktiky na pozadí nejdynamičtějších bitevních scén jaké kdy byly natočeny. (Falcon)

JamesSi

Bitva. Drama mezi Josefínou a Napoleonem. Bitva. Sex scéna mezi Josefínou a Napoleonem, kdy Napoleon předstírá, že je kůň. Bitva. Drama mezi Josefínou a Napoleonem. Bitva. Konec. Obří kostýmová událost, která zpracovává celý život Napoleona. Ten byl obří, plný událostí a velkolepý. Proto ho i tříhodinový film sleduje jako z rychlíku, kdy se naprosto nezastaví. Avšak i přestože má tři hodiny nemůžu se nějak dostat do těch postav a skoro mi přijde, že tam není ani to nejzákladnější. A informační hodnota je totál v čudu neboť naprosto netušíme, proč se ty všechny bitvy odehrály. Ideálně se měl ten film soustředit na jeden aspekt Napoleonova života. I slavný pětihodinový němý film se soustředil pouze na začátek Napoleonova života. Nominace za výpravu a masky na Oskary pochopitelná, ale triky? To jsme asi viděli jiný film. ()

Marius_ss

Počkám si ešte na režisérsku verziu, no zatiaľ toľko poviem... Toto nie je vojnový veľkofilm pre kiná, ale skôr drahá televízna mini-séria. Otrasný strih, slabá a nevhodne použitá hudba, parádne kostýmy, žiadny ucelený príbeh, len niekoľko stovák pozliepaných kratších, či dlhších scén. A Joaquin Phoenix tu hraje to isté, čo hraje dlhé roky - excentrického čudáka, a nie Napoleona. Sklamala aj kamera, čo ma dosť prekvapilo. Čo ma ale neprekvapilo (žiaľ už to tak je), je réžia. Ridley Scott už nie je TEN pán režisér. Až by si jeden myslel, že toho Gladiátora natočil niekto úplne iný (možno mal iný štáb, ktorý vedel čo robí). A keď už spomínam Gladiátora... Úvodný stret rímskych légií a barbarov z Germánie, strčí svojou epickosťou, strihom, prepracovanosťou, choreografiou a využitím hudby CELÉHO NAPOLEONA do vrecka. Ak si chcete pozrieť a užiť film o Napoleonovi - pusťte si radšej mini-sériu s Christianom Clavierom. Asi toľko. ()

Arach.No

Zajímavé pojetí Napoleonovy osobnosti, vyhýbající se jakékoliv glorifikaci. Nedivím se že se Francouzům tento film nelíbil, jelikož ukazuje, jak si doma i v Evropě nadělají bordel a ostatní státy to za ně musí uklízet. Když točíte film o Napoleonovi a ve finále je za největšího hrdinu vévoda z Wellingtonu, asi vám Francouzi nezatleskají. Film se snaží pojmout obrovský kus historie, je tedy nutně zkratkovitý a přeskakující (pár věcí mi citelně chybělo, s historickými nepřesnostmi nemám žádný problém). Přesto je obdivuhodné, jak se Scottovi a spol. povedl sestříhat tak, aby byl stále koherentní, navazující a uspokojivý. Herecké výkony jsou naprosto přesné a až nečekaně zábavné. Výprava, hudba, kamera, kostýmy i triky na vrcholné úrovni. Téměř plně uspokojující kinozážitek. Stejně jako u Pána prstenů jsem si v kině užil betaverzi a těším se až bude možnost vidět kompletní film. ()

jakeer

Hoci bolo o Napoleonovi natočených už iks filmov, vzťahovú drámu sme tu ešte nemali. Napoleon je titulnou postavou, ale nie hlavnou, tou je jeho manželka. Človek by aj nechcel byť paranoidný, že tu scenáristicky zavládol aktuálny woke trend, aj by strpel povinné kvóty na černošských hercov. Ale ak si porovnáme skutočný príbeh Jozefíny, tak z toho naozaj nevychádza tak kladne ako v tejto snímke (ktorá potrebovala silnú ženskú postavu). Scenár sa okrem vzťahu dvoch hlavných postáv sústreďuje predovšetkým na vojenskú kariéru Napoleona a jeho politický vzostup. Doslova revolučné zmeny, ktoré ako panovník presadil a ktoré ovplyvnili celú Európu, sú absolútne opomenuté. Je to ten typ filmu, ktorý chce dať kráľovskému životu civilnú podobu a ukazuje, ako napríklad cisár pred zrakmi dvoranov sexuálne laškuje so svojou ženou. Film sa nebojí explicitného násilia, vnútornosti a krvi. Už úvodná scéna so sťatou hlavou kráľovnej nás pripraví na nasledujúcu dva a pol hodinku. Tento gore je prítomný vo všetkých bojových scénach. Tie sú obrovským sklamaním, naozaj nejde o veľkovýpravný film. Scott natočil už lepšie veci a Phoenix už v lepších hral. ()

Hanys_

Slavkov, Rusko, Waterloo. Bitvy jsou skvělé, ale upřímně je to asi jediný důvod proč Napoleona vidět. Možná že 4 hodinová DC s větším důrazem na postavy může být zajímavější, ale takhle je to jen důkaz, že když natočíte 4 hodinový film, tak z něj půlku vyhodit bez následků nejde. 6.5/10 ()

Ahsoka

Z filmu u mňa výsledné sklamanie. Prvé, čo ma zarazilo už od začiatku je úplná absencia francúzštiny, Francúzov a Francúzska napriek tomu, že sa jedná o snáď najvýraznejšiu postavu francúzskych dejín. Neviem ako k tomu prišlo, no pri počúvaní anglicky hovoriaceho Napoleona mám hrudu v krku (a asi aj nejden Francúz). Ale aj to by dokázal človek stráviť, ak by spracovanie príbehu stálo za to. Tvorcovia sa snažili pokryť všetko od vzostupu Napoleona k moci až po pád a smrť, včetne vojnových bitiev, politiky aj milostného života. Ak to chceli, asi radšej mali z filmu urobiť miniseriál, lebo dopadlo to tak, že 60% milostný život, 30% bitvy, 10% politiky. A skôr to teda bola romantika, hoci chladná a bez iskry, než vojnový film. Hudba filmu tak isto slabá, bez emócie. Tento film si asi Ridley nehodí na poličku ku Gladiátorovi. Film hodnotím na 60% aj to len kvôli nádherným bitevným scénam a presvedčivému výkonu hlavnej postavy, hoc výrazne vekovo neodpovedajúcej skutočnému Napoleonovi. ()

SpaceOdyseus

Ridley má velkolepost v malíčku u nohy, obklopil se skvělými herci, nechal si ušít opravdu hodně uniforem ale také zbytečně hodně stříhal. Některé dějové linky jsou jak z rychlíku, některé nedostanou ani šanci na rozvynutí. Ale prý nás čeká mega dlouhý director's cut? Jo, kouknu se něj rád. ()

Litvicek

Tohle bylo smutný sledovat. Měl to být jeden z nejočekávanějších filmů vůbec. Výborný režisér, skvělé herecké osazenstvo, historicky úžasná postava našich dějin. Co se přesně pokazilo? Záběry jsou trhané, jednou jsme tady, podruhé tam a stejně chaoticky plynou i roky, události. Máme tady pár bitev, které nestrhnou ale ani nebaví. Děj se přesune a jsme někde v zámku a řešíme komplikované vztahy našeho ústředního dua. Pořád se brečí, pořád se řeší hovna a pořád nemáš kousek pocitu, že by tě film něčím oslovil a bavil. Napoleon je až komicky zoufale nudná, ničím nezajímavá figurka v tomto příběhu, kde měl být ukázán jeho až velkolepý status. Ve finále jsem rád, že jsem neviděl prodlouženou verzi - neříkám, že jsem celou stopáž trpěl ale rozhodně jsem si ji nijak neužil a teď si představ, že by prodloužená verze měla 4 hodiny.. ()

mclenin

Nečakal som nič a dostalo sa mi fajn historickej drámy akých sa dnes už veľa netočí. Obával som sa nudy, no nenudil som sa a film si udržal moju pozornosť aj napriek zrejmému historickému podkladu a očakávanému vývoju deja. Joaquin Phoenix opäť výborný a Vanessa k nemu bola dobrou voľbou. Sfilmovaný štruktúrovaný životopis Napoleona, ktorému by pomohlo ak by bol viac beletrizovaný. 3,5* ()

Spacecore

Obdobný případ jako se Zabijáky rozkvetlého měsíce a není divu, že se ty dva filmy paralelně setkávají. Opět jeden z režisérských velikánů v úctyhodném věku, který v době generických blockbusterů vysílá do kina historický epos a člověk si uvědomí, že do toho kina vlastně jít musí, protože výhledově už příští rok a ty další nebude moc na co. Nemluvě o tom, až všichni tihle režiséři opustí svoje režisérská poslání a nebudou tu. No a opět film nezklamává, leda v jediném. V délce. Paradoxně je tentokrát zcela opačný případ než u Zabijáků. Ideální by bylo, kdyby si prohodily oba filmy svoje délky a Napoleon měl tři a půl a Killers dvě a půl hodiny. Proto si šetřím pátou hvězdičku na Director’s cut. Každopádně já jsem obecně vděčný strávník veškerého umění a málokdy mě něco vyloženě irituje. No u filmů teda častěji, protože se stravuju vydatně vším. Ale obzvlášť v takových případech, kdy jdu na jistotu, se málokdy zklamu. A tady to jistota byla. Film má koule i grády, řemeslně bez chybičky (až na ten střih teda) a vlastně mě ta zkratkovitost i nevadila. Film odsejpal jak hodinky a jsem člověk, kterému nevadí si něco domýšlet v příběhu (čtu Granta Morrisona). Takže za mě fakt paráda a jsem rád, že takové filmy ještě jsou. ()

Warhorr

Ridley mi ukázal vlastně jen to, že kdysi existoval asi hodně zhrzenej, zaláskovanej a nadrženej cápek, který vedl velké bitvy za Francii a jmenoval se Napoleon. Připomínalo mi to naši politickou scénu, spousta keců ale nedozvíš se nic. Tím myslím jako vůbec nic. Tady se ukouslo až moc velké sousto, jelikož vměstnat do kinoverze, trvající dvě a půl hodiny, dvacet let života jednoho z největších vojevůdců, které svět kdy poznal, není úplně ideální nápad. Ta dějová linka je strašně zvláštní. Vedou se tu nějaké konverzace, potom zničehonic skok a jsme v Egyptě. Napik si povídá s Josefou o tom, že nemůžou počít dítě, jeb ho, jsme u Slavkova. Žalostné a nelogické postrádání zásadních souvislostí aka ''proč se tak stalo, co k tomu vedlo''. Velké časové skoky, mezi kterými je nudná omáčka, místo toho, aby se to vyplnilo nějakou skvělou politikou, strategií, plánováním. Fantastická je však výprava, všechny ty dobové kostýmy a rekvizity, tady musím smeknout. U všech bitev jsem trochu v rozporu. První v Toulonu a poslední ve Waterloo se mi líbily nejvíce. Je to ale problém, všechny byly ve skutečnosti velkolepé, ale skrz času, o kterém jsem již psal, se jim tu nedostalo až tak moc prostoru, netrvají tak dlouho a spíš jsou to jen takové kratičké úryvky. Když si v rychlosti vzpomenu na filmy jako jsou třeba Patriot, Alexander, Statečné srdce, tam to na mě udělalo větší dojem a finální požitek byl intenzivnější. Bohužel, nesedl mi ani Phoenix. V Gladiátorovi mu to slušelo mnohem více. Scotta mám ve svém topu a je to pan režisér, ale od Marťana pro mě nenatočil dechberoucí podívanou a začíná ve mně panovat pocit, že to nejlepší už má za sebou. Napoleon je pro mně jednoznačně největším zklamáním letošního roku. Možná to přehodnotím, pokud se odhodlám napodruhé, k prodloužené verzi, ale moc necítím, že by se mělo jednat o zásadní posun, i kdyby to mělo jít jen o hvězdu nahoru. ()

MajkHany

Když se Arnold Rimmer setkal s Napoleonem, řekl mu, že Napoleon je jeho nejoblíbenějším fašistickým diktátorem. Mým nejoblíbenějším diktátorem je Caesar.. Proč o tom píšu. Já dal filmu krásné čtyři rudé hvězdy. Jenže dlouho mi to běželo hlavou. Někdo tady píše, že mu tímto filmem ukradli Napoleona. A tam mi to došlo. Kdyby tento film někdo natočil o "mém" Caesarovi, byl bych stejně spokojený? Hm.. Kdyby takto vypadal film o "mém" Caesarovi, tak budu zklamaný, jistě bych se cítil okraden o "mého" Caesara, věděl bych totiž, že film o tak epických osobnostech, může vypadat mnohem poutavěji. Takhle mi to připadá jako hodně prvoplánová akce (takovej bourák jako Scott natočí a takové ikoně jako je Napoleon), která je výborná, ale něco tomu strašně chybí a takových "něc", tam bude i více. Muselo to ve mě uzrát. Hodnocení měním po třech týdnech, kdy jsem se převracel na vlhkém prostěradle (abych byl upřímný, my máme pod prostěradlem Tencel a i pokud tam vylijete kýbl vody, vzbudíte se za sucha, ale já chtěl do mých komentářů nějak dostat prostěradlo a teď, teď sem cítil že je moje chvíle.. jak říká Eminem - pokud máš v životě jedinou šanci, využij ji.. No nic, z objížďky kolem mé hlavy se vracím zpět k filmu...) a budil mě sen, ve kterém tihle autoři natočili film o Caesarovi a všechna esa z jeho života, která mohli použít, spláchli do záchodu a máme tam Janky a desítky.. jako u pana Napoleona.. Phoenix je vynikající, ostatně jako vždy a všude. ()

Rozjimatel

"You are the greatest leader in the history of the world and the world's only chance at peace."     Historický veľkofilm môjho obľúbeného režiséra, ktorý celkom nenaplnil moje očakávania a môj celkový dojem z neho sa pohybuje na úrovni hodnotenia na ČSFD (66%) i IMDb (64%). Na jednej strane ma zaujíma história okolo Napoleona a zdieľam aj režisérov kritický pohľad na jeho osobnosť (nevidím žiaden dôvod, prečo by mal byť oslavovaný do nebies, nech si francúzski patrioti rozhorčene vykrikujú, koľko len chcú). Vadí mi tu však to, ako skratkovito a skokovito je Napoleonov príbeh podaný (je možné, že režisérsky zostrih tento nedostatok napráva), bez vysvetlenia rôznych súvislostí, či bez objasnenia, kto vlastne bol Napoleon, ako získal takú obrovskú moc a prečo bol medzi ľuďmi taký obľúbený (či skôr uctievaný). Bojové scény ma, naopak, veľmi príjemne prekvapili, hoci práve tie ma na tomto diele lákali asi najmenej. Ide predovšetkým o bitku pri Slavkove, ktorá je podaná nesmierne atmosféricky a vizuálne podmanivo (výborná kamera Dariusza Wolského, pôsobivé pohľady cez ďalekohľad). Na druhej strane ma zaskočilo, že dôležitej bitke pri Borodine je venované tak malo času (len sa tak mihne na obrazovke), čo platí v podstate aj pre celú moskovskú (ruskú) epizódu (tie partizánske útoky "tatárskych" Rusov boli zato skvelé). Problém mám aj s hlavným predstaviteľom: Joaquin Phoenix sa proste do role Napoleona nehodí, hoci jeho výborné herectvo nespochybňujem. Napoleon mal totiž podstatne jemnejšie, také vznešenejšie črty, kdežto Joaquin Phoenix je takpovediac zloduch od pohľadu, s výraznými, ostrými črtami. Nech som sa snažil akokoľvek, v hlavnom hrdinovi som stále videl len Joaquina Phoenixa a nie Napoleona. Z ďalších hercov sa mi potom páčila Vanessa Kirby (Josephine Bonaparte), ktorá má pomerne nevšedný zjav a aj zvláštne vyžarovanie a celkom sa mi pozdával aj Edouard Philipponnat ako mladý cár Alexander.     "That might be what is most difficult in life. Accepting the failures of others." ()

Paldiny

Po väčšinu času epizódny zostrih udalostí, kde Napoleon cestuje od Afriky po Sibír a medzitým sa snaží dať Francúzsku potomka. Na iné nezostal čas. Ak si už divák zo školy nepamätá historické fakty, musí zapojiť fantáziu, aby pochopil politické motivácie, aké nútili Bonaparteho do slávnych výprav. Osobné vzťahy ani chápať nemusí, lebo s výnimkou šarmantnej Josefine sa tu nepracuje s nikým. Plánované pridané minúty tu budú k prospechu veci možno ešte viac ako pri Kráľovstve nebeskom. ()

Zero_Signal

Nemá zmysel to pozerať v momentálnej verzii - je to vyslovene ako prebehnúť na Wikipedii článok o Napoleonovom živote. Odporúčam radšej počkať na director's cut, ktorý teda hádam príde, lebo inak by to bola veľká škoda. Film ma potenciál byť skvelým, masívnym dielom o živote jedného veľmi neobyčajného človeka, ale musí byť v plnej forme - v takejto fatálne zostrihanej verzii je to naozaj hrozné. Scott avízoval čosi cez 4 hodiny, a to si Napoleon rozhodne zaslúži - aj historická postava, aj film. Verím, že sa následne na tomto portále hodnotenie filmu upraví do červenej farby a vzrastie min o 20%, lebo ako vravím, potenciál tam rozhodne je. ()

filipvrbik

Úchvatné. Asi největší kino zážitek od Gladiátora (samozřejmě nepočítám Avatar a Avatar: The Way of Water - protože tam jsem to čekal), ale tady jsem po poněkud divném začátku, kdy je naturalistická poprava gilotinou a pak taková jakási divná bitva v Toulonu - tak po začátku jsem naprosto nečekal, že na konci filmu budu mít (a to velké) dilema, jestli je film roku Oppenheimer, nebo Napoleon. A sice proč? Protože Joaquin Phoenix překonal nejen svého císaře Commoda z Gladiátora, a nejen svého JOKERa, ale překonal i samotného Russella Crowa... A co Ridley Scott? K tomu ani nemám slov, jen mě napadá "Vive Ridley!", protože, alespoň co se vizuálu týče překonal "nepřekonatelného" Gladiátora a ve svém věku 86ti let mě doslova šokoval, musím ale zmínit i fenomenální kameru Dariusze Wolskiego ( to jsem čekal, ale je to ještě lepší).. No k samotnému filmu - je to životopis a historický film ( z dějepisu jsem měl na maturitě za čtyři, takže mi omluvte, že mi byly historické nepřesnosti někde). Vizuál dokonalý, v první polovině ovšem trošku chybí ten lidský rozměr, toho se ale přesto dočkáme ve velké míře v polovině druhé (tak rád by si dal řezisérký sestřih 270 minut), ale co už, i z těch 158 minut stojí každá za to. Někteří možná okomentují jen monumentální bitvy, které působí hrozně naturalisticky a po všech těch CGI Marvelovinách je to vítáná změna, takhle to nedokázal ani Peter Jackson v LoTR... a to už je co říct. Ano, je to i film o lásce a osobních ambicích jak Napoleona, tak jeho vyvolené Josephine - jejich vztah dodává filmu ty pravé emoce, jak jsme u Ridleyho zvyklí.. Jinak Francii mám moc rád, a teď mám rád i toto veledílo (snad jen, že Napoleona mohli natočit Francouzi, teď už další verze nebude mít cenu). Ale i tak "Vive la France!". Napoleon psal dějiny, Ridleyho Napoleon píše dějiny filmu, bravo.... Viděno v kině Velký Špalíček (2D eng.)...100% ()

bobstock

Bez znalostí expertních recenzí z předpremiér, bez názorů historiků, kteří kolikrát už i sami zkresleně interpretují danou dobu a postavy, jsem se nechal uchvátit velkolepě výpravným pojetím postavy, která zahýbala nejen s tehdejší Francií. Obrazem jsem byl na kino plátně odstřelen, digitální triky, prostředí, kostýmy, kameraman Wolski je Scottova tutovka. Naopak z vyprávění na mne dolehl pocit zkratkovitosti a výtahu z jeho zásadních okamžiků života. Ono obsáhnout postavu Napoleona v jeho šílené jízdě 15 lety kariéry o 61 bitvách, všemožných "lásek", revolucí a převratů je hodně velký oříšek a na tomto je to prostě chtě nechtě vidět. Phoenix v jeho podání Napoleona ukázal ctižádostivého chlapíka se smyslem pro humor, jenže jsem si přál niternější přilnutí k postavě a k tomu bych potřeboval více jeho zákulisních scén a prožitků. Bohužel taktéž i z politikařením to je na štíru a bez hlubšího vysvětlení vám tu skáčou ze scény do scény. Celkově se obávám, že tato verze nebude průlomová jako to bylo s Gladiátorem. Sem tam se zašmodrchal scénář a Phippsova hudba nemá zapamatovatelný motiv, spíše se jen přispůsobuje místu a nepříteli. Člověk měl během promítání neukojený pocit, že tam bylo něco nevysloveného, a že z těch nádherně nakroucených bitev moc neviděl. 158minutová stopáž byla produkcí zřejmě vyhodnocena pro diváckou většinu jako dostačující a očekávám, že se na Apple+tv v budoucnu dostane slibovaná director´s cut se 4 hodinovou délkou. To samé bych očekával nebo spíše doporučoval pro BR disky. 75% ()

Oralfabet

Moc dlouhý a zároveň moc krátký. Ale občas celkem sranda, a bitva u Slavkova je dost nářez. O historii se příliš nezajímám, tak nemůžu moc soudit, jak věrný to bylo. A je mi to dost jedno. 7/10 ()

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům