Godzilla Minus One

• Japonsko Godzilla -1.0 (více)

Japonský stíhací pilot je po druhé světové válce psychicky na dně. Pustí se ale do boje proti obrovské příšeře, která po ozáření děsivě zmutovala. (Netflix)

BROKEN_

Ohromující, dechberoucí, emocionální snímek. Nejsem žádný fanoušek Godzilly, ale tohle mě odrovnalo. Podle nadšených ohlasů jsem čekal hodně, ale dostal jsem nakonec víc. Tohle je ten ultimátní film s Godzillou, který potřebujete za svůj život vidět. Skvěle zpracovaný snímek, kde funguje humor (kterého je zde minimum, ale je zde), drama a vykreslení postav je super. Každá postava mě zajímala a bavilo mě je sledovat. Film vznikl za pouhých 15 milionů a já to nechápu. Jak ten film může působit, tak skvěle, aniž by potřeboval 100 milionů?! Jasně nejsou zde bitvy monster ve stylu Godzilla vs Kong, ale od takhle nízkorozpočtového film bych nečekal, že mi vyrazí dech svým zpracováním. Je skvělé zde vidět, že Japonci pořád sází na tu umělou Godzillu. Zde se jim ta miniatura nesmírně povedla a tleskám. Nevypadá trapně, má svoje kouzlo, obličej je skvělý a jde z ní strach. Ano Godzilla je v tomto filmu správně děsivá, pokaždé když byla na scéně, tak jsem měl z ní špatný pocit. Už jen tak úvodní hororová scéna stojí za to. Herecké výkony jsou hodně dobrý a kinematografie filmu ještě lepší. Režisér Takaši Jamazaki odvedl velký kus práce. Tenhle chlapík by chtěl natočit Star Wars? Dejte mu jakýkoliv rozpočet, volnost a myslím, že to bude úžasný. Finále filmu rve koule a v jeden moment jsem u toho nedýchal. Film funguje i po stránce emocí a ano, ukápla mi slza. Co ještě musím zmínit a přesto nejede vlak, tak to je ten parádní soundtrack, kdy se opět využívá klasický theme pro Godzillu, finále bylo epický díky hudbě. Zvukově je to paráda. Godzilla Minus One je pro mě nejenom nejlepší Godzilla film, ale také jeden z nejlepších filmů roku. Jsem moc rád, že jsem si to mohl užít v kině. Byl to parádní zážitek. P.S. Nikdy bych nevěřil, že budu takhle nadšený z filmu o Godzille. I love it. 9/10 ()

Motinski

Keby každý film za 15 miliónov dokázal aspoň z polovice vyzerať takto, svet by bol krajší. Klobúk dole, soška Oscara zaslúžená. Som rád že akadémia tento menší zázrak neprehliadla, nebolo by jej to totiž cudzie. Japonská Godzilla od začiatku ukazuje že chce byť niečím iným. Hlavná postava sa vyrovnáva z dopadmi vojny, prvá tretina je vyslovene civilnou drámou a toto uchopenia sa mi páčilo. Postupne sa ale dostaneme aj na akčnú vlnu a tam nastáva prvý problém. Prelínanie skromného ľudského príbehu s blockbusterom kde atómová jašterka likviduje lode a neskôr aj obrovské mesto mi prišlo trochu rušivé. Možno je chyba vo mne, no nevedel som sa na to úplne naladiť. Ajkeď som všade počul iba pozitívne ohlasy, scenár vlastne obsahuje dosť klišé. Hlavne v závere. Tam som si zanadával dosť. (celkovo 4 krát ale nechcem spoilerovať). Typické Americké ukončenie ktoré v mojich očiach uberá z dojmu asi najviac. Je ale celkom prijemne vidieť konečne odlišnú verziu v tejto sérii, takže nie som vyslovene sklamaný. Len som čakal viac keďže chvály sa na mňa valili z každej strany. ()

Cedr

Skvělý a opravdu impresivní vizuál, kde efekty záhadným způsobem strčí do kapsy veškerou západní blockbuster produkci, na monster film důstojný příběh a charaktery, snesitelný patos, perfektní akce, atmosférické a za málo peněz. ()

Doudis19

Dobře. Technická stránka nadstandartní, na mimo hollywoodskou produkci. A má to i pár hodně fajn momentů. Ale pořád se jedná o asijský film, se všemi těmi totožnými ksichty, přestřelenými emocemi a nesmyslným chováním ústředních postav. ()

filmmovier

Takhle se dělá famózní biják! Nejlepší Godzilla ever. Syrové válečné drama s hutnou atmosférou, s příběhem, v němž se náhodou vyskytuje Godzilla (a když tam je, tak to sakra stojí za to, ty scény s ní jsou naprosto fantastické), překvapivě málo akce a hodně dialogů, ale o to sevřenější, silnější a intenzivnější zážitek. Jedno z největších filmových překvapení za hodně dlouhou dobu, neskutečná pecka a zasloužený Oscar za efekty. Neuvěřitelná záležitost, jeden z nejlepších filmů loňska/letoška, který k ještěrce přistupuje s úctou a dělali ho tvůrci, kteří jsou plni skvělých nápadů. Tenhle Godzilla by tu americkou měl sežrat! Velmi silných 85 %. ()

Remivsremi

Skvělé dobové zasazení prospívá celkovému ponurému nádechu a přesto zde najdete i dostatek světlých, tuze lidských momentů. Pocit z Godzilly je děsivý. Není to žádný kamarád, který vás chrání před ostatními Kaji. Nope. Tady je to bůh destrukce, čiré zkázy. Přijde a zničí co se mu zlíbí a nikdo s tím nemůže nic dělat. Dostatek času dostanou lidské postavy a to je oproti americkým Godzillám posledních deseti let ten nejzásadnější rozdíl. Nečekejte příběhově nějaké veledílo, ale v tomto žánru je to jasně vyčnívající příspěvek. Pro mě i mnohém do očí bijící, když jsem si udělal maraton Monsterverse Godzill a zakončil to tímto kouskem. Možná bych uvítal trochu více akce ve městě a některé linky by se asi i dali seškrtat, ale převládá pozitivní dojem. Krásných, příjemných 80% a film si rád kdykoliv zopakuju. ()

Aargh

Tohle má být ta záchrana franšízy? Hloupý příběh, nefunkční osobní dramata, nesympatičtí hrdinové, dialogy šustící papírem, všudypřítomný kýč. Hysteričtí, ukrutně přehrávající herci, v menších rolích na úrovni ochotníků z Horní Dolní. Ano, je to pořád lepší než Wingardovy slátaniny. Ale to je i kolonoskopie. ()

Johnny.ARN

Godzilka prišla medzi ľudí, nasala trochu toho radioaktívneho spádu z Bikín a vôbec nebola priateľská. Skôr si tú deštrukčnú jazdu užívala a zase raz, len sa bránila. Japonci nám ukázali, že to ide aj bez preplácaného digi bordelu, komorne, s príbehom a bez výpomoci iných rás a menšín. Tlieskam. Sošku to asi nevezme, predsa len, konkurencia je silná, ale ak chcú robiť dvojku, sem s ňou. Mocné 3 z 5 ()

_DAVE_

Furt dokola je to po devadesáté páté Godzilla, ale tentokráte ryze Japonská, komorní a konečně máme páru o čem ten příběh původně kdysi vlastně vzniknul. Vyzdvihnu dobrou hudbu a na poměry dnes běžných Netflix blitků výbornou CGI destrukci. Naopak tedy smutně koukám na pohyb ještěrky kdykoli je na souši, je absolutně toporný nepřirozený, hnusný. Nechápu. PS:možná by a to měli hlavouni v Marvelu respektive celém Disney, film stál 15mil dollarů !!! A pracovalo na něm pár desítek lidí ()

noriaki

Režisér se sice nechal slyšet, že kdyby byl film opravdu tak levný jak se traduje, tak by měl mnohem klidnější spaní, ale stejně se nedá popřít, že se mu povedl malý zázrak. Za desetinu ceny obvyklého blockbusteru natočil svěží a akcí nabitý film o obřím monstru demolujícím město. Aby toho nebylo málo, tak se při propagaci obešel bez masivní reklamní kampaně a mezinárodních hvězd. Dlužno dodat, že to bylo možné i díky tomu, že velkou část filmu zabral komorní příběh o soužití nedobrovolné rodinky. Naštěstí jsou tyhle pasáže skoro stejně zajímavé, jako potýkání s přerostlou obludou. Když ovšem konečně došlo na akci, skrovný rozpočet rozhodně vidět nebyl. Godzilla ovšem vidět byla, čímž se americké verze z nedávné doby pochlubit nemohly. ()

hanagi

Bavilo mě, že mi film poskytnul více než jen pohled na devastující řádění přerostlého ještěra. Velice sympatická je dějová linie s hlavním hrdinou a lidmi, které potkává. Japoncům po prohrané válce zbyla frustrace, zlomená hrdost a nejistota. A do toho jim vkročí Godzilla, se kterou se musí vypořádat sami, protože křehké politické příměří cizí vojenskou podporu vylučuje. Autoři filmu úspěšně budují dobovou atmosféru a tak mi vůbec nevadí přehnaný patos, protože ten do stylizovaného asijského "retra" přece patří. ()

hroubek

Vau. Hodně velké a příjemné překvapení. Moc mě mrzí, že jsem to minulý rok nestihl v kině, jelikož je to film, které mu velké plátno sluší. Film je parádně natočený, má luxusní atmosféru, dobré a hlavně zajímavé postavy, které si nesou šrámy na duši, super momenty - první setkání s Godzillou, útok na město, celý závěr, napětí a moc hezky se na to kouká. Dost hodně se mi líbila civilní rovina a ten konec je správně dojemný. Triky jsou hodně dobré - jasně je tam vidět menší rozpočet a občas nějaký ten záběr není doladěný k dokonalosti, ale musím říci, že tvůrci odvedli luxusní práci. Ocenil jsem, že je zde zachovaná poetika původní Godzilly - pochyb a těžkopádnost.  Godzilla -1.0 je velmi příjemné překvapení, které mi hodně sedlo. ()

Brain-D

Pro mě nejlepší filmový zážitek 2023. Na vložené finance, tak je to audiovizuálně opulentní dílo. Sice konkurence byla vysoká. Nolan se svým Oppenheirmerem či Scorsese se svými Zabijáky rozkvetlého měsíce, ale nic mě tak komplexně nedostalo jako tenhle absolutně nejlepší film z celého Monsterversa. Tady je důkaz, že lze napsat silný lidský příběh a do něj vložit slavnou příšeru. Zdá se mi to svým způsobem lehce podobné jako snímek "JOKER (2019)".Todd Phillips měl záměr natočit vlastní drama, ale záporák z batmana tomu dodal zvučnost. Zde je podobný případ. 100% ()

Trustme

Tak nějak by film natočili Sověti: 90% filmu o soudružském tlachání, budování hrdinství mezi slabochy, rodina, přátelství, obětování se pro vlast, budoucnost. Některé záběry jsou zcela až parodické - zkoprnělé výrazy strachujících se postav při mohutném protiútoku Godzilly nebo křečovité hrdinské oslavné pózy. Bohužel stejně tak točí současná japonská režie a není to snaha o dobovou lyriku. A s tím "kvalitním CGI" se asi většina hodnotících diváků zcela pomátla, neboť ty triky jsou zhruba na úrovni těch sovětských. Suma sumárum: film zapni 25. minut před titulkama a postačí to k optimálnímu souhrnu děje a akce, ušetříš čas a elektřinu. ()

JohnSmith

Možná jsem moc kritický, ale tahle Godzilla mě moc neoslovila. Triky nebyly špatné, ale nějak mě vůbec nechytlo poválečné Japonsko a herci už vůbec ne. Hlavní hrdina není vůbec sympaťák a nějak mi neseděl herecký projev všech. ()

blackJag

" TA VÁLKA SKONČILA I PRO TEBE?" Poválečná léta v Japonsku ve stínu klasického monstra, navíc vlastně v dost klasickém střihu (tzn. narací blízké kořenům), přitom současná (výhradně úrovní CGI). Nějaké staré filmy s Godzillou jsem viděl, jednoznačně ne dost, abych mohl tvrdit, že tato nová působí jako uctivý remake některé z těch starých, přesto ten feeling nelze popřít. Čistě japonská věc, bez cizorodých snah uchopit látku z jiného úhlu, se vším, co k tomu patří - afekt, haluzoidní nápady, báječně démonická ještěrka v poloze vzpřímené s remodelací klasických scén, jako je ta s prověšenými vagóny vlaku v hubě netvora. Jde o zajímavý úkaz, řekl bych :) 70% ()

Lukyn007

Trauma hlavního hrdiny je dobrým tahem, ale tlačí to až moc na pilu. Nebýt toho, tak je to fenomenální počin. Ale i tak naprosto výborný film, který uhrane i dojme. ()

96. Ceny Akademie - výsledky

96. Ceny Akademie - výsledky