Avatar před námi otevírá neuvěřitelný svět za hranicemi naší fantazie, svět střetu dvou naprosto odlišných civilizací. Nově objevená vzdálená planeta Pandora je mírumilovné místo s obyvatelstvem - Na’vi, žijícím v souladu s divukrásnou vegetací planety. Posádka vyslaná ze Země na své průzkumné misi objeví na Pandoře velmi cenný minerál, který by měl na Zemi nevyčíslitelnou hodnotu. Pobyt na Pandoře je ovšem pro člověka možný teprve po vytvoření jeho genetického dvojníka, hybrida Avataru, který může být ovládán psychikou oddělenou od lidského těla a fyzicky odpovídá původnímu obyvatelstvu Pandory, které má fluorescentní modrou kůži a dosahuje 3m výšky. Na tuto náročnou misi je vybrán mezi jinými také Jake Sully (Sam Worthington), bývalý námořník, který byl při jedné ze svých předešlých misí paralyzován od pasu dolů. A právě šance opět chodit přiměla Jakea, aby se do programu Avatar přihlásil.
Průzkumná mise je vyslána a po přistání na Pandoře je zcela ohromena úžasnou rozmanitostí místní vegetace. Stromy dosahují výšky mrakodrapů a světélkující prales je plný nádherných tvorů, které jste nikdy neviděli, ale také hrozných prehistorických predátorů. To je jen zrnko překvapení, které posádku čeká. I když se zdá, že po počáteční nedůvěře lidí Na’vi se posádce podařilo adaptovat a také získat prostor pro diplomatickou misi, pandořané se rozhodně nehodlají nechat kolonizovat a dojde ke tvrdému střetu. Jake, který se postupně sblížil s místním obyvatelstvem, a především s místní princeznou Neytiri, stojí před rozhodnutím, za koho bojovat ve finální bitvě, která má rozhodnout o osudu a vývoji celého světa. (Bontonfilm)

Diskuze

Rob Roy

Rob Roy (hodnocení, recenze)

District 9 imho nejoriginálnější sci-fi námět za hodně dlouhou dobu

DJ Obelix

DJ Obelix (hodnocení, recenze)

Já to vidím asi takto. Když jsem poslední dva dny sledoval prudký vzestup Avatara žebříčkem i přes výtky o slabém příběhu a milionkrát okopírované Hornerově hudbě, byl jsem taky trochu vyveden z míry. Ale pak jsem si to nechal projít hlavou a beru to z jiného úhlu pohledu: Každý film v top 10 by měl dle mého mít něco, čím vyniká nad konkurencí (pokud tedy vůbec nějakou má) o deset koňských délek. A vizuální stránka Avatara je tak revoluční, že si své vysoké hodnocení na pomezí první desítky nejspíš zaslouží. Příběhově silný film z toho nikdo neudělá a já si rád počkám, až se podobnou technologií zpracuje například nějaký reálný válečný snímek...

TheDarKnig

TheDarKnig (hodnocení, recenze)

wow temer 500 novych prispevku za 24 hodin :-))) Jinak otevirák asi dopadne tak, jak sem predpokladal, nekde kolem 80 mil. dolarů, pokud to bude jak s RotK, muzu se zacit obavat o 4. misto TDK

Wysch (hodnocení, recenze)

Renton: A to je právě to, co asi bylo pramenem těhle ohnivejch řečí. Nevýrazný a klišovitý příběh. No a? Ukažte mi výrazný a originální příběh, ten film si pak prostě seženu a uvidíme. Cameron byl zárukou něčeho víc jen u prvního Terminátora, kterej ostatně ani nebyl jeho nápad, ale už Vetřelci, Propast nebo teď Avatar prostě fungují na něčem jiném. T2 je pak jen snůškou očekávaných a předvídatelných scén, které jsou zabalené do hávu atmosféry, technologie a efektů. Mně přijde, že se dnešní divák stal strašně náročnej na originalitu a přitom prostě nechápe, že už to nejde jinak, než přes precizní řemeslo. A jestli jo, tak furt prosím o to, aby někdo ten originální příběh napsal. Já se o to snažím šest let. A pořád nic.
Třeba je někdo fakt geniálnější.

A Cameron chtěl prodat Pandoru, nikoliv ten příběh. Dyť to povídá v tom desetiminutovým videu na YT.

Horácius

Horácius (hodnocení, recenze)

JimKrato: samozřejmě, je to pohádka protože to měla být pohádka. Nevíme, jak moc do toho kdo mluvil, ale podle mého takový film prostě radši udělají scénáristicky jednoduchý, aby vyhověl "průměrné" většině včetně dětí a zaplatil se, než riskovali ztrátu. A kritici, kteří melou a nesou maximálně tíhu ceny vstupenky, když by měli půl miliardy na triku, by to udělali taky tak. Čímž neříkám, že příběh nemohl být lepší. Vždy může, ale budete to riskovat?

Renton

Renton (hodnocení, recenze)

Wysch: problém je, že scenarista nepozná, co je dobrej příběh, ale často hledí jen na to, jak ho prodat. Cameron ho prodal, ale nic to nemění na tom, že je příběh nevýrazný, plný klišé a nepůvodních věcí. Cameron byl při sci-fi zárukou "něčeho víc" a tady žádná nejistota nebo nejednoznačnost není.

Osobně bych se obešel i bez "matky všech bitev" (protože to je asi ten největší slib, který nenašel naplnění!) a klidně mohli najít to diplomatické řešení a při přesunu celého kmene do jiného stromu na planetě (jiné kmeny také žili jinde) si ještě radši párkrát zaběhat v té nádherné přírodě..:-))

Kass

Kass (hodnocení, recenze)

Je usměvné, pro kolik lidí není tahle pošahaná diskuze "pod jejich úroveń" a budou se tady donekonečna hádat o tom jestli ten film patří do top10 nebo ne a do jaké míry je jeho příběh debilní a nebo ne.

Wysch (hodnocení, recenze)

st.ranger: To je ta subjektivita, o které se vlastně pořád bavíme, jenom všichni jsme strašně chytrý a vydáváme to za objektivitu. Já subjektivně říkám, že příběh už prostě ve filmu je jen součást celku, stejně jako v počítačovejch hrách (čestné výjimky - Half-Life, Gothic nebo System Shock) a měl by se hodnotit prostě celek. A ne dělat z příběhu polovinu filmu. Někdo subjektivně říká opak a potom vznikají diskuze :)
A flejmy kvůli tomu, že se špatně volí slova a někdo příběhem myslí jen pointu, někdo zase jen myšlenku apod.

berg.12

berg.12 (hodnocení, recenze)

Dadel: S tím, že hudba není ve filmu proto, aby si jí člověk všímal, to vidím trochu jinak, ale to je celkem pochopitelné. (mimochodem hrála zrovna u Avatara ve výsledku celkem zásadní roli).

gonga

gonga (hodnocení, recenze)

Proč dostává absolutní hodnocení? To si přečtěte u těch recenzí, já to tak nevidím. A profík nejsem, to bych nepsal sem. Ale mám vlastní názor a nestydím se za něj. Jen čekám, kdy mě začnete lynčovat. Říkal jsem si, proč jsem tu se svým názorem tak osamocenej a už mi to došlo. Ti, kterým se to nelíbilo sem nepíšou, protože s tím filmem už nechtějí ztrácet další čas...

honajz

honajz (hodnocení, recenze)

Wysch: Na jednu stranu tě chápu, ale na druhou... Je to podobné, jako by ses ptal u žluklého dortu v cukrárně, jak jinak se měly namíchat ingredience. Nebo u zeleného salámu, co jak jinak se měl ten salám dělat, aby nebyl zelený. :-) Jinak, jak tady někdo gongovi doporučoval, aby natočil vlastní geniální film... to je tak podpásový argument, jako kdybych řekl kritikovi českého fotbalu, aby šel hrát fotbal, nebo když si koupí zkažený dort nebo maso, aby šel dělat cukráře, nebo řezníka, když není spokojenej.

st.ranger

st.ranger (hodnocení, recenze)

2Pidzey: Koukni na rotten.

2Wysch: Jsem taky kritik, když na něco koukám, rozhoduji, zda se mi to líbí nebo nelíbí a podle toho to doporučím nebo zavrhnu.

JirKrato

JirKrato (hodnocení, recenze)

Jenom taková myšlenka. (Film jsem ještě neviděl, bohužel, marodím, ale četl jsem snad všechny komentáře, viděl jsem snad všechna videa) Všichni zde mluvíte o tom, jak předvídatelný děj film tvoří, ale nemyslíte si, že to byl záměr? Jak jinak dnes donutíte jít diváka do kina? Na příběh? NE, příběh divák může shlédnout na kinoripu staženým z netu ( třeba jen kvůli tomu, aby věděl, zda se vyplatí jít do kina a vidět ten film na platně, ale jakmile někdo natočí film, jehož celých 95% kladného hodnocení získává za efektové a vizuální zpracování, tak diváka, ani nemůže napadnout, stáhnout si ten film a nejít na něj do kina. Já osobně v tom vidím hlavní Cameronův záměr natočit film, který diváka donutí jít do kina, já si dokonce myslím, že co Cameron nevydělá za lístky v kině, už jen stěží dožene prodejem DVD. A pak nemyslíte si, že dějová linka je tak strohá a tak očekávatelná, právě proto, aby se člověk v nudných dialozích mohl kochat krajinou Pandory. Myslím, že je to film, u kterého James Cameron díky strohému příběhu dává lidem prostor zamýšlet se nad poselstvím filmu již v průběhu jeho děje, tím že na diváka doslova nechrlí tuny pro člověka nestravitelných informací.

Pidzey (hodnocení, recenze)

A když je Příběh Avatara tak špatněj tak proč ve většině recenzí dostává tento film někdy absolutní hodnocení..proč nedostane třeba 7/10 a kritik neřekne že to má debilní příběh.

Foxhound#1

Foxhound#1 (hodnocení, recenze)

Hergot tady zas narostlo :) LastWalk: to ne, nikdo před koncem neodešel, ale ta 1/3 se do kina nedostavila. Asi fakt někde zapadli sněhem nebo se nechtěně seznámili s namrzlym chodníkem.

Dadel

Dadel (hodnocení, recenze)

Wysch: oni jsou prostě naštvaný, že Cameron tímhle dechberoucím 3D nenatočil žádnýho Kafku nebo Prousta, ale blbou pohádku, no.

Wysch (hodnocení, recenze)

Gonga: Tak proč kritizujete něco, o čem nemáte ani páru? Jste filmoví scénáristi, že poznáte, co by měl příběh mít, aby byl jó dobrej?

Aby bylo jasno, já se příběhu Avatara nezastávám, je plochej a hodně klišoidní, ale ještě jsem neviděl film, kterej by byl v tomhle pohledu opravdu originální. Ono to prostě nejde. Tak proč zrovna u Avatara hledat chybu v příběhu, když bych totéž mohl říkat u všech filmů v TOP 200?
Jedinej opravdu dobrej příběh, co jsem viděl, byl ve 12 opicích. Neviděl jsem ale všechny filmy a je pravděpodobný, že někde se povaluje film ještě geniálnější, ale tak proč kvůli tomu hned kritizovat? Když kritizujete a nejste kritici, tak se vytaste s vlastním příběhem.

st.ranger: proto jsou to kritici. Jestli je gonga profesionální kritik, tak se mu omlouvám. Stejně jako všem ostatním.

Pidzey (hodnocení, recenze)

EdaS..v tomhle máš pravdu,mě to taky trochu rušilo,ale ty motivy převzatý z jiných filmů v tomhle filmu fungují tak jak mají,jak sem ostatně napsal ve svém sálodlouhém komentáři.

gonga

gonga (hodnocení, recenze)

Wysch - nemusím být scénárista, abych mohl diskutovat o filmu, nebo ano? Jestli ano, měli bychom to tu asi zabalit všichni, ne? Avatáár s tebou, bratře :-D

EdaS

EdaS (hodnocení, recenze)

Wysch: příběh je sbírkou motivů a scén ze všech možných sci-fi a fantasy filmů, to je prostě fakt. někdo se přes to nepřenese, třeba já. v tomhle ohledu je Avatar rozhodně zklamání.

ElrondBig

ElrondBig (hodnocení, recenze)

Né, tak gonga má pravdu v tom, že si tu chcem v klidu tlachat, né každej příspěvek musí být geniální. Občas i nějaká ta facka padne :-))

st.ranger

st.ranger (hodnocení, recenze)

Nemluv tady o debilním přesvědčování o pravdě, jen prezentuje vlastní názor a tobě se nelíbí, protože jsi na druhé straně. Nebuď debil jako Jakkob.

Horácius

Horácius (hodnocení, recenze)

Gonga: ano, a proto ten film také směřuje tam, kam směřuje a jeho prozatímní obliba svědčí o tom, že to byl správný tah. Nic víc probírat netřeba.

Wysch (hodnocení, recenze)

Protože stále nezodpovězený (a všichni se po tomhle dotazu vypaří a hledají nové záminky, proč shazovat ostatní kvůli hodnocení), znovu vznesu dotaz:
Když se vám nelíbí příběh, napište, jak by měl takový příběh vypadat, aby byl originální a neklišoidní.
Když se vám zdá příběh slabý, opravdu si myslíte, že by to probíhalo jinak? A když, tak jak? (Kromě konce, ten je jasně prostě americky happy endovskej - a není to na škodu, bych byl na Camerona jen víc nasranej, že tak dlouho buduje vztah k Na'vi a pak ho zašlape kulometama a raketama).

Tak, géniové, vytaste se protiargumentem, kterej je aspoň z poloviny logickej.

Pidzey (hodnocení, recenze)

gonga...hlavně že ty jsi geniální....stejně sto lidí nepřesvětšíš o své pravdě.Tak když je to tak špatný,tak běž a natoč svůj film který bude po všech stránkách geniálné.

Cameron má plány i pro šestý a sedmý díl Avatara

Cameron má plány i pro šestý a sedmý díl Avatara

07.02.2024

Bude Barbie pokračovat?

Bude Barbie pokračovat?

26.11.2023

Barbie je nejúspěšnějším filmem roku. S výdělky přesahujícími jednu miliardu a 440 milionů jde jasně o nejvýdělečnější snímek letoška, což je fascinující i s přihlédnutím k tomu, že jde o originální… (více)

Disney zase odsouvá své blockbustery

Disney zase odsouvá své blockbustery

14.06.2023

Stávka scenáristů začíná studiím dělat první vrásky. Místo férové gáže pisálkům a zaslouženým procentům ze zisků raději šéfové typu Davida Zaslava (Warner Bros. Discovery) odmítají o požadavcích… (více)

James Cameron začal psát nového Terminátora

James Cameron začal psát nového Terminátora

25.05.2023

Je to pár dní, co legendární herec Arnold Schwarzenegger v rozhovoru o své kariéře prohlásil, že už definitivně seknul s rolí terminátora v sáze slavného režiséra Jamese Camerona (Titanic). Možná si… (více)