Reklama

Reklama

Před miliony let vytvořily nadpřirozené bytosti zvané Strážci intergalaktickou policii Green Lantern, která chránila jednotlivé sektory vesmíru. Jeden ze Strážců Abin Sur byl po boji s nepřítelem vážně zraněn. Když jeho kapsle unikla na Zemi, pověřil svůj prsten - zdroj nadpřirozených schopností, aby našel jeho vhodného nástupce. Prsten na Zemi objeví mladého zkušebního pilota Hala Jordana, který má velkou dávku sebevědomí, neposlušnosti a lehkomyslnosti. Jeho zdánlivě bezstarostnou mysl ale trápí vzpomínka na smrt otce, který zahynul při jednom zkušebním letu. Když prsten přivede Hala k Strážci, vysvětlí mu, co znamená stát se Green Lanternem. Odešle ho na domovskou planetu OA, kde se začíná seznamovat s podstatou svého poslání. Vůdce Strážců ale mladíkovi nevěří a po jednom z cvičných bojů o sobě začne pochybovat i sám Hal. (TV Nova)

(více)

Videa (4)

Trailer 2

Recenze (1 029)

Skejpr 

všechny recenze uživatele

Absolutní zelené WTF a zklamání roku. Green Lantern netuší, čím chce být a ve výsledku selhává ve všech směrech. Nefunguje jako epická velkolepá podívaná, protože triky jsou občas těžce mizerné, a většina akce se odehrává na zemi, kde se jedná spíš o takové šolíchání. Nefunguje jako staromódní naivní oldschool, na to je příliš sebeironický, zároveˇale to sebeironizování nedělá dobře a je spíše nechtěně směšným. Nefunguje jako mytologické fantasy, na to je scénář příliš děravý, nelogický a splácaný a nefunguje to nakonec ani jako film, protože je to nekonzistentní. Herci se buďto nudí, nebo žalostně přehrávají (Saarsgaard) a za řeč tak stojí v podstatě jen občas mile epická hudba, solidní prolog a výstřih Blake Lively. Za ten je ale blbost platit, když si na netu můžete stáhnout nahé fotky zadarmo... ()

tron 

všechny recenze uživatele

Komiksový GA je istým spôsobom jedno obrovské WTF, ale prekvapivo dobre to napriek tomu funguje, len sa proste musíte pripraviť na to, že nie každá komiksová postava je Batman. Žiaľ, film je presne taký blbý, ako som sa bál a urobil GA medvediu službu. Nedá sa brať vážne. Nie každý komiksový film musí byť Temný rytier, jasné. Treba robiť aj oddychové komiksové filmy. Ale toto bolo na mňa príliš. Hoci ide o origin, ktorý by teoreticky mal aj veci neznalému divákovi predstaviť komplikovanú postavu, opak je pravdou. Je toho (všetkého) na netrénovaného diváka strašne veľa. Lampáše, sektory, planéta OA, strážcovia, žltá farba... Scenár je natoľko šialený, že mnohé veci na prvý raz nepochytáte (prsteň musíte občas dobiť - prostredníctvom zeleného lampáša -, aby fungoval, prípadne ak prsteň nejakým spôsobom ľubovoľnému Lanternovi ukradnete, ešte to neznamená, že sa sám stanete Lanternom). Našťastie, len čo hrdina začne používať prsteň, začnú sa diať veci. V jednej scéne sa pokazí helikoptéra a začne sa rútiť do masy ľudí. Green Lantern ju vďaka prsteňu premení na závodné auto (!) a na zem zhmotní pretekársku dráhu. Helikoptéra, teraz už vlastne auto, tým pádom nedopadne na ľudí, ale na pretekársku dráhu a nikomu sa nič nestane. To nevymyslíš, to je život. Prípadne Parallax zaútočí na ženu. Blíži sa k nej, no v poslednej chvíli sa pred ňu postaví Green Lantern, zhmotní gigantický guľomet a začne to do Parallaxa páliť - ako kedysi T-800 rotačákom do rady policajných áut -, a medzitým žena bezpečne utečie. Podobných zábavných TOTÁLNYCH STUPIDÍT je snímka plná. ()

Reklama

3DD!3 

všechny recenze uživatele

Nebetyčný průser, který se dá vidět jenom díky povedené trikové stránce. Scénář je pouhá zhovadilost díky které na komiksové universum spousta lidí nahlíží z patra. A přišlo mi jako by se Campbell ani nesnažil. Vysověně odporný (bože to čelo!) záporák v podání Petera Sarsgaarda je pro "příběh" zbytečná postava a Reynolds Jordana zvládá uhrát taky jen tak tak. Opravdu se mi líbil, sice máklý, koncept prstenu zhmotňujícím představy nebo policie vesmíru, protože nabízel materiál pro prvotřnídí zábavu a ne tenhle odvar. Ani nevím proč tomu ty tři dávám. Možná Blake Lively, možná. ()

Bluntman 

všechny recenze uživatele

GREEN LANTERN není komiksová adaptace opojným způsobem prezentující jiný svět, jak se mohlo zdát z upoutávek, ale nakonec se nejedná ani o tak velkou katastrofu, jakou zvěstovaly divácké a kritické ohlasy ze zahraničí. Jde spíš o film, který jakoby vypadl z jiné doby - konkrétně 80. let minulého století. Zmíněná nepatřičnost nevadí, protože se reflektuje a ozvláštňuje hned na několika úrovních. Z formálního hlediska představuje vyprávění ukázkový příklad toho klasického, kdy až směšným dojmem působí potřeba neustále všechno mít motivované a používat k tomu těch nejtradičnějších a konvencionalizovaných postupů. Nevnímal bych to ale jako problém, jelikož se vědomě pracuje s osmdesátkovými syžety, jmenovitě tím topgunovským a supermanovským (míněno je pokračování). Ty jsou sice zbaveny jakýchkoliv podvratných tónů, a tak neumožňují queer čtení apod., ale ironicky se glosuje jejich naivita (scéna se škraboškou) a přiznává se, že tehdejší hrdinové byli šovinističtí idioti a arogantní republikánská macha způsobující víc škody než užitku, čili se s nimi mohli identifikovat nebo být k nim empatičtí jenom mladíci, kterým ještě nesestoupila varlata a nepobrali moc rozumu. Green Lantern svůj příklon k té nejhorší dekádě, jaké se kdy americká kinematografie dočkala, dává najevo odkazováním se na vysmívané tituly a "hrdiny" typu He-Mana, ale i přes vyprávění se film odchyluje svým stylem. Díky superhrdinským schopnostem protagonisty je mizanscéna ozvláštňována přidáváním nových prvků, přičemž je nutné si uvědomit, že jejich přítomnost je ovlivněna představivostí ústředního mentálního nedochůdčete. (Sebevědomé vyprávění si je ale toho vědomo, viz "rampa není dost působivá".) Superhrdina je modelován jako überčurák, a tak dochází k něčemu nevídanému: je možné se identifikovat a/či být empatický k antagonistovi, do jehož zbídačené mysli je nám dovoleno nahlédnout. I přes výše popsanou odchylnost od "osmdesátek" (reflektování nepatřičnosti syžetu, ironické glosování narativních postupů a konceptu, stylistické ozvláštnění v podobě proměn mizanscény a možnosti identifikace se záporákem) je možné si Campbellův počin užít jako ryzí návrat dob, které jsou naštěstí dávno pryč. Kdo někdy hrál na starých automatech arkádové hry, kdy se měla jedna barevná tečka vyhnout velké řadě jiných stejně barevných teček - meteorů, ten bude zvlášť v závěru nemálo spokojen. I s 3D, díky kterému je onen regres do jiných dob umocněn tím, že se volí záběry, kdy se spirálovitě sestupuje dolů. ()

B!shop 

všechny recenze uživatele

No docela zklamani. Cekal jsem nejakou poradnou rezbu a trailery lakaly, ze by to melo bejt v docela epickym meritku a vysledek je takovej proste nic moc. Jednak dobrou pulku filmu vyplnujou osobni problemy hlavniho hrdiny, at uz se strachem, smrti otce nebo zenskejma a popravde receno, cely je to takovy trochu zmateny, obzvlast ta romanticka linie, ta se smrti otce pro zmenu pripomina Zhavy vystrely a celkove to na me pusobilo dojmem, jak kdyby si tvurci po natoceni souboju rekli, ze proste potrebujou nejakou vatu mezi to a co je napadlo, to tam narvali. Co se tyce samotnejch souboju, kdyz si Hal vymysli tu hromadu zbrani, je to fajn, skoda, ze to je malokdy. Vetsinou tu totiz nejsou souboje, ale spis epicky zabery. No a dalsi problem je se zaporakem, respektive zaporakama. Hlavni zlutej psouk vypada jak z Fantasticky ctyrky a je spis k smichu a jeho poskok dokturek je takovej uchylacek s oteklou hlavou. Kdyby aspon triky byly bezchybny, ale obcas docela haprujou, treba prave u hlavniho zaporaka nebo u ty bandy nesmrtelnejch alienu. Kdyby film jel v trochu uvolnenejsim duchu, mohla to bejt aspon zabava, jenze tady se bere vsechno moc vazne a do toho tu je sympatak Reynolds, kterej se jednu chvily tvari jako nejlepsi superhrdina vsech dob a za chvily skoro jak Van Wilder. Celkove sice lepsi 3*, protoze jsem se prakticky nenudil, ale letos zatim jedna z nejslabsich komiksovek. Tak po druhym skouknuti, kdy uz jsem nemel zadny velky ocekavani to je nakonec na slabsi 4*. ()

Galerie (120)

Zajímavosti (60)

  • Záchranný modul Abina Sura (Temuera Morrison) byl pro scénu havárie vytvořen v reálné velikosti. (Caszidy)
  • Vliv na vizuální ztvárnění Parallaxe (Clancy Brown) měla tragédie z 11. září, kdy se stal obrovský oblak prachu pohlcující město dostatečným předobrazem strachu. (272827)

Související novinky

20 největších propadáků poslední dekády

20 největších propadáků poslední dekády

15.12.2019

S blížícím se koncem roku se pochopitelně pojí vznik různých žebříčků, rok 2019 je ale specifický ještě v tom, že spolu s ním zároveň končí i celá dekáda, a to ohlížení proto bude místy větší.… (více)

Batman vs. Tučňák?

Batman vs. Tučňák?

31.05.2018

Green Lantern měl v roce 2011 nastartovat filmový vesmír od DC, jenž se bohužel nikdy nezhmotnil. Dalším pokusem byl Muž z oceli z roku 2013, na kterého navázaly už čtyři filmy - velkolepá Liga… (více)

Kdo napíše Green Lanterna?

Kdo napíše Green Lanterna?

16.01.2017

Dva roky před Mužem z oceli měl filmový vesmír od DC nakopnout Green Lantern. Sci-fi o pilotovi, z něhož se stane galaktický polda, ale pohořela a málem zabila kariéru Ryana Reynoldse (Deadpool).… (více)

Co chystá režisér Notting Hillu?

Co chystá režisér Notting Hillu?

28.10.2015

Roger Michell se v posledních letech blýsknul třeba Venuší nebo Hezkým vstáváním, jeho nejznámějším filmem ale navždy bude Notting Hill. Komedie s drobným sociálním přesahem je nevyčerpatelným… (více)

Reklama

Reklama