X-Men: Budoucí minulost

• USA X-Men: Days of Future Past (více)
USA / Velká Británie / Kanada, 2014, 131 min (Special Edition: 148 min)

Zmutovaným hrdinům X-Men hrozí definitivní zánik. Jejich rasa byla vždy na pokraji vyhynutí, ale teď je ta hrozba ještě reálnější než kdy jindy. Jediná cesta ke spasení vede přes minulost, na samý začátek řetězce událostí, které stávající nebezpečí vyvolaly. K bytostem s výjimečnými schopnostmi se vrací režisér Bryan Singer, strůjce jejich mimořádného úspěchu. Spolu s ním ve filmu X-Men: Budoucí minulost přichází i nejvíc mutantů v historii této ságy. Díky tomu, že se film odehrává ve dvou časových rovinách, objeví se v něm hned dvě podoby vůdce „hodných" X-Men, profesora Xaviera (Patrick Stewart, James McAvoy) a jeho protivníka Magneta (Ian McKellen, Michael Fassbender). Pouze Wolverine (Hugh Jackman) zůstává stále stejný díky schopnosti nestárnout a bleskurychle se uzdravovat. Právě on proto dostane zdánlivě šílený úkol, vrátit se v čase a zabránit tomu, aby se z bývalých přátel stali soupeři na život a na smrt. Jedině spolu totiž mohou v budoucnosti čelit síle, která předčí i jejich unikátní schopnosti. (Cinemart)

ledzepfan

Tvl, dobré jak chleba.. Mám skoro nutkání mrdnou tam pětku protože je to o třídu lepší než "první třída"(haha) a asi o sedm tříd lepší než oba Wolverini, ale pár chujovinek (které vůbec nebyly nutné) mě tam rušilo takže si tu plnou palbu schovám na kapku lepší časy.... Každopádně po všech těch přehypovaných šuldovinách okolo avengerů je to zase jednou funkční a parádní márvelácká týmovka. ()

spaceboyCZ

Singer se drží laťky, kterou si nastavil předchozími dvěma X-meny..ničeho není méně ani více, jen se asi definitivně můžeme rozloučit s McKellenem a Stewartem, protože nyní začíná nová éra, nová budoucnost, která bude patřit Fassbenderovi, McAvoyovi a dalším.. Btw., Hugh je v neskutečné kondici..jak to ten chlap dělá?? ()

Adasin

To cestování časem by mi ani tak nevadilo, kdyby to nepřekopalo už tak dost nepřehlednou časovou linii. Wolverine se v akci tentokrát moc nepředvedl a nechápu, proč tak radikálně změnili Beastův vzhled - proč mají jeho kůže a chlupy odstín modrý jak Na'Vi v Avatarovi, když předtím byl tmavší a upřímně i vypadal realističtější (o obličeji už nemluvím vůbec). A to, jak mění vzhled je jako co? To v komiksech ani v Posledním vzdoru nebylo a co je tak těžkýho na tom nechat modrýho celej film? Vždyť v První třídě měli prostě masku, takže ani toho CGI tolik nemuseli použít. 8/10 ()

katzenliebe

Tak tenhle film mě moc mile překvapil, bála jsem se, že to bude něco stylem několika minulých X-Menů, ale je to úplně jiná liga. Za celé dvě hodiny jsem se ani jednou nenudila, opravdu supr film! :-) ()

maddy

Adoptívny otec Vaughn predstavil sériu s First Class aj súčasným divákom, pokrvný otec Singer ju však vracia späť do jej začiatkov a navyše vzdáva poctu všetkým dlhoročným fanúšikom. K sérii mám oddaný vzťah už od prvého filmu, na ktorý som bol svojho času aj v kine. Bolo to iné obdobie, keď sa komixové filmy ešte len etablovali na veľkom plátne, Marvel o svojom prepojenom univerze ani neuvažoval a u každého nešlo len o to predviesť čo najviac CGI atrakcií. Bolo to obdobie, kedy práve Bryan Singer oficiálne začal „komixovú mániu“ a dokázal, že aj tie „v smiešnych kostýmoch odeté postavičky“ môžu mať svoju hĺbku. Obdobie, v ktorom vsadil na psychológiu a prepracované postavy. Séria mala svoje vrcholy (X2), pády (Origins: Wolverine), aj reinkarnácie (First Class). Od trinástich som s ňou zotrval, a po 14. rokoch jej existencie sa práve Singer s Days of Future Past odvďačuje jej fanúšikom a pomyselne uzatvára jednu etapu, aby prirodzene mohla nasledovať ďalšia. Označenie „letný blockbuster“ je pre Days of Future Past až urážka, pretože tam kde väčšina letnej konkurencie vsádza na čo najväčšie a najhlučnejšie CGI atrakcie, tu Singer predviedol skutočne dospelý film, v ktorom obsah jednoznačne víťazí nad formou. Šikovne napísaný, ale hlavne skvelo zrežírovaný film. Úprimne priznávam, že toho deja odohrávajúceho sa v rôznych časopriestorových rovinách som sa bál. Väčšinou podobné časom-cestujúce-hrátky predznamenávajú bezradnosť tvorcov, keď si už s príbehom nevedia ďalej poradiť. Výsledkom je potom značný dejový guláš, v ktorom sa je ľahké stratiť, prípadne nedáva zmysel. Príbeh Days of Future Past je však až prekvapivo dokonale prehľadný a do detailov rozvrhnutý. Nestratia sa v ňom dokonca ani tí ktorí s X-Men nikdy neprišli do styku (aj keď samozrejme ostanú ukrátení o mnoho narážok). Singer dej vystaval do najmenšieho detailu, šikovne využíva všetky predošlé udalosti a prepojuje jednotlivé filmy do zmysluplného a jasne definovaného celku, v ktorom má každá postava zo značného počtu (spolu okolo 20, keďže na scéne sú opäť „starí“ mutanti z pôvodnej trilógie, ako aj omladina z First Class) svoje pevne stanovené miesto. Či už je na plátne 5 alebo 50 minút nikdy nebudete mať pocit, že je tu niekto navyše, zbytočný, nevyužitý alebo jeho priveľa, nebodaj primálo. Každá postava je maximálne potrebná a pre dianie podstatná. Pracuje sa s nimi ako v šachovej partii, niekto je kráľovná, iný len nepodstatný pešiak, bez ktorého by ale celá tá hra nemala zmysel. Singer kladie dôraz hlavne na ne a vyhrotené vzťahy medzi nimi, podobne ako v prvých dvoch filmoch. Nadväzuje však aj na retro atmosféru z First Class. Hlavne prvá hodina navodí príjemný dobový pocit 70. rokoch 20. storočia. Oproti Vaughnovi síce nie je jeho retro tak hravé a odľahčené, ale stále sa nesie v uvoľnenom duchu. X-Menov nikdy neženie dopredu prehnanou akciou, ale zaujímavými dialógmi. V prvej polovici Singer hlavne spomína, rozosmieva hláškujúcim Wolverinom a dej len občas osviežuje menšou akciou, za to však patrične prepracovanou a neuveriteľne nápaditou (takmer až kultový výstup Quicksilvera pri oslobodení Magneta). V druhej polovici upúšťa od akéhokoľvek vtipkovania a plynulo do popredia dostáva osudovosť celého snímku, kde sa vzťahy postáv vyhrocujú a emócie žmýkajú na maximum (teda v prípade, že k postávam máte vybudovaný vzťah z predošlých filmov). Napodiv mu tieto dve roviny k sebe dokonale sedia, pretože sú odôvodnené ako rozumným konaním postáv, tak aj intenzitou deja. Nikdy nebudete mať pocit, že v scéne chýba vtip alebo že v danom momente je toho hláškovania už priveľa. Všetko vyplýva zo situácie a tak ako sa zo začiatku s Wolverinom bavíte návratom z budúcnosti do minulosti medzi mladšie „staromódne“ postavy, rovnako na Vás dopadá aj osudovosť, intenzita záverečného zúčtovania, ktoré je čo sa týka „životnosti“ postáv až prekvapivo nekompromisné. Filmu navyše chýba jednoznačný záporák, pretože každá postava má pre svoje činy rozumný dôvod a motív. Nikto nie je „zlý“ len preto, lebo musí (resp. sa vynoril z hlbín vesmíru a chce ovládnuť svet ako v prípade Marveloviek). V podstate sa dá každá postava pochopiť, neustále sa vyvíja a samotný dej aj niekam posúva. Days of Future Past tak nedefinujú čo najväčšie akčné scény, ale práve postavy a ich rozhovory. Akcie tu popravde veľa nie je, okrem nijako zvlášť dlhého úvodu a záveru sa vyskytujú skôr len veľmi krátke akčné scénky, a suverénne sa jedná o najmenej akčných X-Menov. Namiesto toho však film pútavo nahliada na doterajšie dejové línie a predošlé udalosti rôzne variuje, čím rovnako ako jednoznačne uzatvára doterajšie filmy, tak zároveň aj otvára dvere takmer neobmedzených možností pre tie ďalšie. Či to bol nevyhnutný krok, aby sa napravila kontinuita a mohlo pokračovať ďalej po vzore Marvelu v budovaní uceleného univerza je úplne jedno. Faktom je, že sa jedná o šikovný ťah, ktorý v rámci série dáva zmysel a tie hrátky s časom, ktorých som sa tak bál využíva plne vo svoj prospech, aby vystaval čo najosudovejší príbeh. Samotný záver s Jean Grey a Cyclopsom následne vženie do oka nostalgickú slzu nejedného fanúšikovi. Úchvatné CGI efekty, ktoré nezahaprujú ani v jednej scéne pri 225 miliónovom rozpočte ani nie je potrebné spomínať, rovnako ani herecký ansámbel, keď ho tvoria také mená ako James McAvoy, Michael Fassbender, Jennifer Lawrence, Ian McKellen, Patrick Stewart, Hugh Jackman, Ellen Page, Fan Bing Bing alebo Halle Berry. V podstate mám k filmu len dve výčitky. Prvá smeruje k pomerne nevýraznej hudbe, ktorá nedokáže mnoho scén emočne podfarbiť nejakými výraznejšími, zapamätania hodnými tónmi a tým z nich vytrieskať maximum. O to viac to zamrzí, že práve takýto snímok by si rozhodne zaslúžil aj nápaditejší soundtrack. Neponúka žiaden konkrétny motív a popravde vo väčšine filmu som hudbu vôbec nevnímal (snáď okrem piesne pri výstupe Quicksilvera, ale to nie je zásluha skladateľa). Tá druhá smeruje k trocha naťahovanej druhej polovici. V žiadnom prípade ani na sekundu nenudí, ale Singer nedokázal udržať konzistentné tempo po celú stopáž a po prvej odľahčenej hodinke mierne stratí potrebný „drajv“ a v závere aj intenzívnejší ťah na bránku. Stále prvotriedne baví, ale občas by sa hodil šikovnejší zostrih niektorých scén. Napriek tomu sú noví X-Meni vynikajúci film, ktorý je o úroveň vyššie ako väčšina Marveloviek. Singer dokázal, že Jack a obri bolo len ojedinelé zaváhanie a stále vie predviesť dospelú komixovku, ktoré nie je len o bezhlavej akcii, ale o samotných postavách a príbehu. Záverom tak len nepatrne horšie ako prvé dva X-Men filmy, ale o niekoľko tried lepšie ako The Last Stand alebo sólovky s Wolverinom. A keďže First Class som dal 4*, tak tu jednoducho musím zaokrúhliť smerom nahor! Uznávam, že diváci, ktorí poznajú/adorujú len Vaughnových X-Menov môžu očakávať niečo iné, nás ostatných Singer nemohol viac potešiť. PS: 3D tento krát skutočne výborné, nie je síce pre film vyslovene potrebné, ale je vidieť, že sa nejedná len o násilnú post-produkciu, ale natáčalo sa priamo v tomto formáte, takže pokiaľ si niekto priplatil za vstupenku tak ten rozmer navyše je v ňom skutočne vidieť. CELKOVO: 4,5* (9/10) () (méně) (více)

kikuka

Veľa vecí dostáva na frak. A potom prídu McAvoy a Fassbender a všetko je jedno. (Nie je to smooth, ale neriešim. I'm in love.) ()

VojinRyan

Budúcnosť je nová, neznáma. Minulosť je stará, zmenená. Toto je výstižný popis toho, ako som to vnímal, keď som to dopozeral. To otvorilo také dvere do nového sveta X-Men ságy, že by sa cez ne v pohodičke predrala aj Godzila. Bryan Singer presne vedel, čo spraviť, aby všetky diely do seba zapadli, ako puzzle a ešte ich aj doslova zmietol zo stola. To je tá spomínaná minulosť. Stredom obidvoch časových línii, je Wolverine. Osudová postava. Ako sa dokonale dokázali "páni" scenáristi pohrať s tým, aby využili veškerý potenciál ma milo prekvapilo. Ďalej jedno veľké plus pre "pánov" z Visual Effects, ktorý dokázali niektoré scény tak vypracovať, že to vyzeralo bravúrne. Pohrali sa. Ako všetci herci dokázali zahrať svoje postavy, to boli nadľudské výkony. Aj pre tých čo hrali pomenej. Ellen Page sa ukazuje čo raz lepšie a lepšie. A to nehovorím o rastúcej megahviezde Jennifer Lawrence ( čím to je, že dobré herečky majú často meno Jennifer ) a sú veľmi pekné. Tento film sa ani nedá popísať slovami. Zmena oproti ostatným dielom o 180°. Singer dokázal doterajšie akčnejšie diely prehupnúť do Sci-Fi rozprávania o tom čo bolo/bude. A to dokáže málo ľudí. Hudba pozostávala z klasickým motívov starších dielov ale dostala trošku nový kabát. A to bolo tiež veľmi dobre. Osudová ako má byť. Takže potlesk aj pre Johna Ottmana. Vedel by som pokračovať donekonečna a ešte ďalej s používaním superlatívov. Takže to zhrniem. Tento film treba vidieť pred Vašou smrťou, pretože kto to neuvidí, tak nepochopí to čo teraz napíšem. "Budúcnosť je neistá, minulosť je zabudnutá ale dni našej budúcej minulosti práve prichádzajú s takou blockbusterovou bombou, akú ste ešte nevideli". 100% - 5*. ()

fannah

Velké zklamání a maximálně nevyužitý potenciál cestování v čase. V tomto filmu je názorně vidět, že cestování v čase je jen jakýsi doplněk, bez kterého by příběh mohl bez problému fungovat i ve svém čase, tak jako tomu bylo u First Class. Ale chápu, že všem asi chyběl Wolverine, tak k tomuto muselo dojít... ()

depony

Singer svým X-menům rozumí ... a ten slastný pocit je vidět, všechny, byl k nezaplacení. Budoucnost temná tak, že by se dala krájet a vše záleží na jednom jediném výstřelu. Milované charaktery, o které jsme nikdy nechtěli přijít a které ve "trojce" zahynuly. Ale s tímto údělem, který prožívají "mutanti", umím žít a jejich důvodům, proč tak jednají, rozumím. ()

Alqarin

Singer v rouše vaughnovském posbíral všechno, co máme na X-Menech rádi, a ukutil parádní vícechodové menu, kde prakticky nešlape vedle. Není to směs tak výbušná jako First Class, ani tak podmanivá jako X2, a hodně ztrácí epizodičností a nekonzistentností vývoje postav, ale i tak baví a uspokojuje. Krásné (skoro)završení 14 let x-mánie. EDIT: Napodruhý už maličko nuda. Nepříjemný povrchnosti vyplouvaj víc na světlo, akce se okoukala. Nic fatálního, ale vidět to potřetí na rozdíl od X1, X2 a FC už nepotřebuju. ()

SaNcHeZ_cz

Bryan Singer a jeho triumfální návrat do mutantího univerza. Říkal jsem si, že nebude nejspíše dobré přikládat filmu takovou váhu, nicméně Budoucí minulost dokázala naplnit již tak velká očekávání, která s sebou přinášela. Do detailu propracovaný snímek, jehož jedinou devízou je pár slabších momentů ve scénáři a s tím přicházející slabší umělost postav v závěru. Tyto chybky ovšem rádi přehlédnete, neboť se Budoucí minulost docela ladně vyšvihla nejen k nejlepším dílům série, ale k nejlepším komiksovkám posledních let vůbec. [90%] ()

Paxxx.cz

Budoucí minulost i první třída jsou oba super filmy, ovšem první třída se mi líbila o chlup více. V momentu kdy se odehrával příběh ve dvou liniích mi to docela dost připomínalo inception. Jakmile zde začala akce byla to velmi svižná jízda, u které se člověk rozhodně nenudí (zvlášť scény s Mystiq). V průběhu filmu se ale objevilo více prázdných míst než bych čekal a to mě mírně zklamalo, ovšem zakončení jen těžko mohlo být lepší- skvěle se to spojilo s předešlými díly. Pro fanoušky série jednoznačně lahůdka, pro mě spokojenost, ale mohlo to být o něco lepší, těším se na další díl...8/10. ()

kareen

První půlka jasně lepší než ta druhá, kde se to celé tak nějak rozvolnilo a ty patetické proslovy si taky mohli nechat od cesty, nemluvě o mém zděšení, že se to bude celé ubírat směrem úvodní desetiminutovky ( to se naštěstí nestalo), ale i tak se mně to hodně líbilo. Akční scény nebyly tak bombastické jako obvykle, zato mi připadaly vtipnější a nápaditější a ta retro atmosféra sedmdesátých let střídaná s nejmodernějšími trikovými záběry, měla taky něco do sebe. Do kvality First Class to mělo přeci jen daleko, ale já mám prostě odjakživa slabost pro téma cestování v čase a ta nová stará generace X-Menů mě baví o dost víc než její předchůdci. A nebo, že by měl nakonec uživatel kajda.I pravdu a mě by ke štěstí stačilo už jen to, že se tam prohání, ehm, vlastně projíždí profesor Charles X v neodolatelném podání Jamese McAvoye? Těžko říci. :-D ()

kolda1990

Přemýšlel sem dlouho o plném počtu. Nakonec hodně silný 4 hvězdy. Úžasná podívaná, super efekty, i ten příběh ušel. Každopádně klobouk dolů před tvůrci...natočit 6 filmů o X-Menech s takovou kvalitou. Asi nejlepší série od Marvelu. ()

agentmiky

Od První třídy jsem čekal na další díl čtyři roky a konečně jsem se dočkal.Musím teda říct,že film nesplnil úplně všechna očekávání,která jsem do něj vložil.Velmi se mi líbí,že v X-menech se moc nemění herci a hlavní charaktery zůstávají v mnoha dílech.Možná filmu prospělo,že děj byl zasazen do 70.let,kdy probíhala Vietnamská válka.Nejvíce se mi líbil jako vždy Wolverine,který má takový specifický smysl pro humor a hlavně je Hugh Jackman skvělý herec a ta role mu sedí.Ke konci se děj všemožně začal zamotávat.I kvůli tomu dávám filmu 80%. ()

MartinezZ

Poctivý akční blockuster. "Přepište dějiny!" zvolali sborově obě mutantí rodiny a Marvel si tím vytvořil v podstatě dvě nová volná mutanti bitevní pole, na kterých lze zasít a sklízet dolary. Nějaké to cestování časem a časové paradoxy se tu musí brát hodně s rezervou, jak jinak. Ale poskládané, sestříhané a vůbec zreprodukované je to natolik dobře, že film nestačí nudit nebo dávat dostatek času na pokládání si otázek. Ty dvě hodiny odsýpají. Co je ale fakt, že mi možná trochu chybělo buďto si nejprve ještě před filmem znovu pustit First Class nebo mi chyběl nějaké dovysvětlení událostí mezi těmito dvěma filmy, protože pak mi začátek přišel neúplný a něco mu chybělo. Quick Silverovo entrée bylo bezchybné a také potěšilo několik odkazů. Wle v průběhu to zase zabíjelo pár znatelných zkracování a vystřihaných částí - např. mi přišlo až příliš krátké a jednoduché přesvědčení dvou mutantích leaderů, že "jste mě poslali z budoucnosti" jen tím, že jim asi řekl něco, co nikdo jiný nikomu neřekl - ve světě mutantů s neuvěřitelnými schopnostmi. Původně jsem film hodnotil zaokrouhlenými 4*, ale komentář píši až s několikadenním odstupem, kdy se dovolilo si nechat film v hlavě trochu rozležet. Nakonec jsou to dobré a kvalitní ***. i to je ale dobré, nicméně nemám aktuálně nutkání vidět film znovu. Vlastně je to takové "StarTrekovské předávání kapitánského žezla" - Marvel si nyní udělal cestičku jak pro novou mladou mutantí alternativně-reálnou skvadru, tak i pro možné úplně jiné příběhy s již poněkud stárnoucími "původníky", skvadru z prvních X-Menů. I když u těch bych už vlastní společný film asi nečekal, spíše nějaká ta camea v nové gardě. Resumé: Viděno, zkonzumováno. A necítím se špatně ani nesyt. ~~~ PS: Jako nefanoušek papírových komiksů, co za postavu bylo TO z potitulkové scény? ()

javak810i

Jestli jsem byl u X-Men: První tříde na vážkách, jestli dát 4 nebo 5 hvězdiček, tak Budoucí minulosti těch pět s klidem udělím. Marvel je tenhle rok na vlně skvělých sequelů (snad až na Spider-Mana) a noví X-Meni nejsou výjimkou. Velkým lákadlem už od první zmínky o tomhle filmu byla pochopitelně myšlenka cestování v čase a z toho vyplývající konfrontace starých a "staronových" X-Manů. Ta se celkem povedla, i když trochu větší dějová přehlednost a více prostoru starým postavám na plátně by rozhodně neuškodilo. Samozřejmostí je opět výtečné technické zpracování. Na akční sekvence je radost se dívat a díky dynamickému Ottmanovu soundtracku se šimravého pohlazení dočkají i vaše uši. Zkrátka Singer opět dokázal, že tahle parta funguje nejlépe pod jeho režisérskou rukou a ani mě i přes má vysoká očekávání nezklamal. 5*. ()

Praxis

X-Men 2 sice stále ruluje nejvíc ze série, ale tohle bylo taky fucking epic! Zamáčkl jsem slzu, když se na plátně objevila stará skvadra, těžce jsem si chrochtal u vybroušených dialogů McAvoye a Fassbendera. A ten Logan je pořád borec... Jo zatím film roku 2014... 90% ()

Ellmariachi

Nejsem komksovej, ale pokud bych si měl vybrat, který z marvelovských vesmírů je mi blíž, tak by to byl ten s Iron manem Thorem a zbytkem partičky včetně agenta Coulsona. Ale i X Mani mě zabavit dokáží. Sice ani jeden díl, už nepotřebuji vidět po druhé, ale zábava je to vždy OK. První třída mě bavila hodně a o to víc jsem se těšil na DoFP. Co je fajn, že je zde hodně vidět Wolverine. Co už ale tak fajn není je to, že W je zde spíše na kecání. Jo sem tam se i porve, ale.... Faktem je, že nápad s cestováním v čase mi nejdříve přišel fajn, ale celkově jsem z toho trocha zmatenej. Dost mě vadilo, že zde bylo až moc nelogických hlodů. Nebudu je vypisovat, protože je neřeším u žádnýho filmu, ale tady jich bylo tak nějak vícero. Každopádně celkově tahle partička vcelku bavila, ale opět se mi potvrdilo, že na kino to u mě není a jednou stačí. 72 procent. ()

Co se děje s X-Meny?

Co se děje s X-Meny?

10.11.2016

Třetí wolverineovská sólovka se jmenuje Logan, dorazí k nám 2. března a není tak úplně jisté, co se bude dít po ní. Hugh Jackman se tu rozloučí s rolí Wolverinea, zároveň by ale mohlo jít o částečné… (více)

McAvoy a invaze z vesmíru

McAvoy a invaze z vesmíru

12.09.2016

James McAvoy není ve sci-fi žánru zrovna nováčkem. V X-Men: Budoucí minulost nebo X-Men: Apokalypsa si ho užil dosyta, teď ho ale čeká velký test bez vyholené hlavy, kolečkového křesla a mutantích… (více)

Seznamte se s novým MacGyverem

Seznamte se s novým MacGyverem