Temný případ

Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller
USA, (2014–2025), 31 h 7 min (Minutáž: 54–86 min)

Matthew McConaughey, Woody Harrelson, Michelle Monaghan, Colin Farrell, Rachel McAdams, Taylor Kitsch, Kelly Reilly, Vince Vaughn, Michael Potts (více)

Toto drama s Matthewem McConaugheym a Woodym Harrelsonem v hlavních rolích se soustředí na dva detektivy státní policie z Louisiany. Sleduje jejich osobní i profesionální vztah během sedmnáctiletého pátrání po děsivém rituálním vrahovi. Čím déle pátrání trvá, tím více se mění jejich životy a jejich partnerství dostává zabrat - každý z nich musí sám zjistit cenu odplaty a projít si ztrátou iluzí. V roce 2012 je znovu otevřen případ vraždy z roku 1995, na němž pracovali detektivové Rust Cohle a Martin Hart, kteří se mají znovu pustit do vyšetřování. Vše probíhá v současnosti prostřednictvím samostatných výslechů. Oba detektivové vyprávějí příběh svého vyšetřování, přičemž znovu otevírají nezhojené rány a začínají pochybovat o tom, že se jim podaří vyřešit případ bizarní rituální vraždy z roku 1995. Jednotlivé časové linie se rozcházejí a znovu sbíhají v roce 2012 a oba muži jsou opětovně vtaženi do světa, o kterém si oba mysleli, že je dávno pohřbený v minulosti. Ve chvíli, kdy poznají sami sebe i vraha, je jasné, že temnota je přítomna na obou stranách zákona. (HBO Europe)

MyrnaAlec

První tři díly naprostého nadšení z nihilistické a reálné postavy Rustyho, parádní muziky a kamery, atmosféry Jihu, návratu Woodyho se postupně snižovalo směrem k divnému zakončení moralistickým dělením světla a tmy a příklonem k optimismu. Více než odhalení padoucha mě bavil černý humor, vztahové přešlapy a velkorysý způsob vyprávění. Tady prostě nešlo jen tak odejít uvařit si čaj, každý záběr měl svůj důvod. ()

ilias

Rust Cohle je jedna z nejlíp napsanejch postav, co znám. Pochybnosti mám o jediný stránce jeho povahy - může někdo bejt opravdu tak čistě zásadovej? Vlastně je ideálním literárním typem. Nemá chyby, nemá odchylky. Od toho, jakýho ho scenárista chce. Marty je napsanej vlastně asi líp, jenže není tak temně přitažlivej. Míň fascinuje. A míň filosofuje, víc do věcí propadá, nemá takovej nadhled. Rust má nadhled i smutný vědomí, že mu nic neulehčí. Finále - držet se reality o kus víc, bylo by snad zbytečný chodit za padouchem do nepřehlednýho bludiště, když se po letech mimo pozornost necítil ohroženej... Ale aby to bylo strhující, nahnali je tam, nechali je skoro umřít - tje trochu klišé. Poslední věta o hvězdách je super. You´re looking at it wrong, at the stars thing. If there´s only dark, it means the light won. Těžko se s tím žije, těžko se na vítězství čeká. ()

randi64

S01: Skvělá práce! Hlavní aktéři sem pasují jako prdel na hrnec. Jen tomu něco málo chybělo, nějaké překvapení. Vyvrcholení série v posledním díle trochu kazí můj dojem, škoda. Bohužel 5* dát nemůžu.. 85% S02: Opět parádní! Nejlepší díl série byl ten předposlední (7). Gradace v posledním díle už takovou šťávu neměla, nicméně nekazí to předchozí dojem tak, jak finále první série. 85% S03: V celkovém hodnocení zřejmě nejlepší série. 90% ()

vittorrio

Výborné, skvelé! Už dlho ma žiaden seriál nedostal do takej miery aby som sa naň celý deň tešil a rozmýšľal o ňom. Ťažko na ňom nájsť jedinú chybu. Celý čas vládne seriálu zvláštna atmosféra ktorá vám vlezie pod kožu v prstoch na nohách a diel po diely sa dostáva do celého tela. Neviete čo čakať, neviete kam vlastne príbeh speje a to je na tom to najkrajšie. Podozrievate každého kto sa dostane na obraz a snažíte sa prísť na to čo je vlastne Rust Cohle (McConaghey) za človeka. Či by ste s ním chceli byť kamaráti alebo ho tresnúť stoličkou po hlave. Hudba dokonalá. Jednoducho skvelé. ()

Skendl

Jednoduchá rovnice ... geniální příběh + dokonalé obsazení = seriál roku! Jediné čeho se bojím, je avizované pokračování. Osobně bych to nechal, jako dokonalou minisérii, ale třeba mě mile překvapí. ()

1mara2

Man is the cruelest animal. Pro mě je tohle ten absolutní top, na který se chci dívat. Žánrově mi to sedí už na první pohled, ale jak jdou epizody dál, přidává se čím dál silněji i druhá perspektiva - vztahy a pocity obou hlavních postav. Někdy to až skoro přebíjí primární příběh a v závěru to kráčí po cestě jako rovný s rovným, v obou případech jde o unikátní věc, skvěle napsanou i zahranou, která tak trochu nemá obdoby. Jsem neskutečně rád, že něco takového vzniklo a ještě radši, že pokračování seriálu bude jiný příběh, s jinými herci. Už teď se těším a chci podotknout, že v první sérii ve své podobě nechybí ani nepřebývá jediná scéna. Perfection. ()

saolin

Dlouho jsem se odhodlával k tomuhle seriálu, ale shlédnul jsem ho již za dva večery a rozhodně nelituji. Jediné mě mrzí, že nelze dát 4,5 hvězdy, protože seriálu k dokonalosti chybí jen málo. Věrní letitý fanoušci McCounagheyho budou ze seriálu zklamaní, protože syrovost postavy kterou svým výkonem ztvárnil se vymyká všem jeho předchozím rolím. S Herrelosonem, který taktéž perfektní výkon se k sobě zapadnou (nezapadnou) perfektně. Kamera, střih i způsob režie divákovi jasně dává najevo, že si má užívat právě herecké exkalace obou herců a nečekat grandiózní dějové zvraty každých deset minut. Velmi zajímavě se snoubí vývoj postav, jejich postojů a názorů v různých časových pásmech s tím co je utváří. K úplné dokonalosti mi snad je chybí o více o závěru příběhu, některý otázkách atd. na úkor vývoje postav do prvních titulků. ()

angel.CZ

Tak jsem si včera udělal filmový den a byla mi doporučen tento snímek. Zvládnul jsem všech 8 dílů. No co bych dodal. Přijde mi to zde na CSFD dosti přeceňované, herecké výkony byly bravurní. Scénař skvělí, jen prostě to tempo bylo až moooooc pomalé. První 2-3 díly si moc nepamatuji, nevím, mám rád kriminálky a temným dějem, ale bylo to celkem zbytečně zamotané a konec tak rychlí že jsem jen pootevřel pusu a pomyslel si, to je jako za 8 hodin vše ?? Můj názor je, udělat z toho 150 minutový film a polovinu nepotřebných věcí dát pryč.... Hold za mě 65% ()

MirkaP

Po 5. dílu jsem to definitivně vzdala. První díl jsem musela dát na 3x, vždycky jsem usnula (i při odpoledním sledování!). Asi už nejsem dostatečně mladá pro tyto progresivní trendy, nebo nejsem dostatečně intelektuální na ty moudra, co tam říkají, ale na tohle se prostě koukat nemůžu. Navíc Woody pořád špulí tu svou papulu, ten druhý vypadá jak smrtka.... no nic pro mě. ()

Barghest

Uznávám nepopiratelné kvality Temného případu, namátkou třeba herce, atmosféru, nebo filmový look, ale ten humbuk okolo mi prostě připadá trochu přehypeovaný. Problém je v tom, že tenhle seroš má svůj specifický styl, který člověku prostě musí sednout. Zoufale pomalé tempo dokáže člověka, který s Fukunagovou vizí není zcela kompatibilní, dokonale znudit. A situaci moc nevylepšují všudypřítomné dialogy, které často jen mlátí prázdnou slámu, než aby skutečně skrývaly nějakou výpovědní hodnotu. Ten zbytek už se jenom veze, takže u mě tihle dva svérázové jedou jenom na trojku. Sorry, chlapi. ()

radys.v

TOP! TOP! TOP! Jako profesionální hater píšu většinou komentáře jen ke skutečně špatným kinematografických dílům, ale True Detective je neskutečně dobře zpracovaný seriál. Jeden z nejlepších. Výborný Woody a Matthew! Jen pevně věřím, že producenti poznají naprostý vrchol seriálu a skončí dříve, než to všem zkazí dojem dále jen nesmyslným vývojem (viz HIMYM, TBBT,...) - jinak řečeno, snad nebudou chtít dál jen rýžovat prachy na úkor filmové kvality. ()

luciebenadova

Produkce HBO tyhle líbivý věci prostě umí, vo tom žádná. Vlezlost Matthewovo dlouhosáhlejch filosofickejch úvah měla asi zapadnout do konceptu rozvleklosti, která ani snad nepříjemná nebyla ale co bylo nepříjemný, že snaha proniknout do hloubky rodinnejch vztahů hlavních hrdinů byla tak úporná, že se v příběhu o který opravdu šlo objevilo pár špatně záplatovaných mezer a občas i docela nepříjemná díra. ()

Daxus

Robert William Chambers by měl radost :) Temná věc. Atmosféra prvních pěti dílů se vtírá do kostí tak, že by jden téměř přestal věřit v dobro člověka. Pak to bohužel trošku zrychluje, a tím řídne. Možná by to chtělo o jeden díl víc. McConaghey si mě získal. 95% ()

vaclaw

Sice pomalejší začátek, ale s každým dílem se zvyšuje napětí i propletenost příběhu a seriál si diváka pomalu obmotává kolem prstu dokud si ho zcela nezíská (nebo taky ne, každý je na něco jinýho...). Vše navíc korunováno skvělými výkony Harrelsona a především McConaugheyho (mimochodem divný slovo...), který mě překvapuje čím dál tím víc. ()

Lednové tipy z VOD služeb

05.10.2023

Blade naverboval scenáristu Temného případu

Blade naverboval scenáristu Temného případu

29.04.2023

S blížícím se začátkem natáčení nového Bladea přichází nyní zpráva, že na projektu už pár týdnů pracuje také scenárista a vůbec tvůrce seriálové antologie Temný případ Nic Pizzolatto. Pizzolatto… (více)