Reklama

Reklama

King Kong

  • USA King Kong
Trailer

VOD (1)

Obsahy(1)

Měl to být osmý div světa. Ale utrhl se z řetězů. Slavné filmové monstrum, obří opičí samec King Kong, vzbuzuje úžas filmových diváků už od roku 1933. Právě první verze jeho příběhu se stala nezapomenutelnou legendou, a to navzdory dvěma velkorozpočtovým remakům z let 1976 a 2005. Film vypráví příběh režiséra Carla Denhama, který se najatou lodí vydá na tajuplný ostrov, aby tam s nic netušící herečkou Ann Darrowovou natočil dobrodružný příběh na motivy pohádky Kráska a zvíře. V ostrovní džungli se totiž nacházejí desítky prehistorických tvorů. Mezi nimi i obří gorila, zvaná Kong. Domorodci, kteří drží zvířata za obrovskou starobylou zdí, herečku unesou a obětují ji Kongovi. Štáb ji však z opičákových spárů po dlouhém boji zachrání. Podaří se mu dokonce Konga omámit a převézt do New Yorku. Tam však začíná druhá část strhujícího dramatu: Denhamova nová atrakce se totiž utrhne z řetězů a rozpoutá v ulicích peklo... (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (280)

Radek99 

všechny recenze uživatele

Z dnešního pohledu krásný animák... No a historicky patrně nejlepší a nejpovedenější zástupce klasických hollywoodských monster filmů. Tenhle archaický velkofilm je plný krásné ruční animace a starých dobrých trikových scén (založených na zpětné projekci), bazálních kamerových stop triků, hereckých výkonů plných afektovaného přehrávání a nádherně naivních davových scén, kdy exprese je vyjádřena pohybem davu a strkanicí... Kong coby personifikované zlo je velmi ambivalentní, jelikož se ukáže, že disponuji silnými lidskými city (podobně třeba jako další zástupce klasických monster Frankenstein). Možné, že tahle variace na mýtický rozměr krásky a netvora je dnes už jen pro usmání, ale je to usmání milé a nostalgické... ()

Němi 

všechny recenze uživatele

Méně jak 5* si film nezaslouží, protože: 1) Film je naprostá klasika. A já miluju klasiky. A ty s monstry obzvlášť. 2) Přesto že mám klasiky rád, jen málokterá mě dokáže zarazit do křesla tak jako King Kong. Film má neskutečné tempo nejen na svou dobu, ale i dnes by v tomhle obstál. 3) Triky ač vypadají dnes už roztomile, tak pořád plní i svojí původní funkci - ohromit. Když se Kong poprvé ukáže na scéně, alespoň mě tedy spadla čelist. Působí opravdu majestátně. 4) Není to žádný čajový dýchánek, lidé zde nejen že umírají, ale umírají dosti ohavně [nezapomenutelná scéna, kdy Kong hledá Ann v jednom z mrakodrapů, strčí ruku do jednoho okna, z postele vytáhne nějakou mladou blondýnku a když zjistí, že to není jeho vyvolená, prostě jí pustí na chodník, to už se dnes v blockbusteru nevidí] PS- DVD edice, která vyšla u nás v podobě dvou disků je excelentní. Obsahuje kvalitně přepsaný film a hlavně téměř 4 hodiny bonusů, které nepostrádají cz titulky. Dozvíte se z ní vše podstatné. ()

Reklama

Morien 

všechny recenze uživatele

(1001) -"Není ten chlap šílenej?" -"Jen nadšenej." Tak jo, tohle je blockbuster, jaký jsem schopná zkouknout, aniž bych měla pocit, že se mnou tvůrci ošklivě hrajou jenom o penízky do kasiček. Ono to tak sice je, ale netlačilo se mi to během sledování na mysl tak okatě. Možná je to i tím, že to není technicky na takové úrovni jako pozdější verze, takže to nepůsobí jako namachrovaná onanie. Myslím, že podobným filmům hodně uškodilo, když se přenesly do áčkové kategorie. Navíc se mi líbilo, že se film nebere tak strašně vážně jako třeba Jacksonova verze, zkrátka jsem měla pocit, že je ponechán prostor myslet si o Denhamovi s těma jeho puškama a kamerama, že je nejspíš opravdu pošahanej. Taky ten kontrast naivních líbaček na palubě a rozmačkaných lidiček všude možně stál za to. Taky mě zaujalo, jak ten chlápek lezl na strom, aby na něj dinosaurus líp dosáhnul a nemusel se pro něj ohýbat. Cesta do pravěku přesně v americkém stylu běží-li to na nás, tak to zastřelíme, natočíme a prodáme. Svatá makrelo. ()

Slasher 

všechny recenze uživatele

Megaopičák ve své původní verzi je stále pěkná podívaná, ale podle mě už notně zestárla. Ty efekty už totiž vypadají nebezpečně trhaně, na druhou stranu právě tím v sobě ještě mají nějaký půvab, i když nechtěně groteskní. Jelikož ve své době takovou podívanou nikdo neviděl, už ty samotné výjevy mohly uchvátit, jak to skutečně vypadalo bylo až na druhém místě. Pravda, co bych chtěl na rok 1933... ale stejně, pohledem dnešního diváka už to myslím není ono. Na mém osobním žebříčku tak nad původním Kongem vítězí Godzilla, která je i dneska docela dobře koukatelná (i když 20 let je nefér). Souhlasím, že začátek je trochu těžkopádný a když se po téměř půlhodině začne něco dít, zase je to celé postavené na oněch efektech. S opicí na ostrově spolubydlí i pár dinosaurů, takže je na co se koukat. A ten vztah krásky a monstra není zdaleka tak vymakaný jako v pozdějších verzích, ona si vůbec nechce hrát a navíc by pořád jen zdrhala. Přes veškerou mojí kritiku je to ale nezpochybnitelná klasika, co minimálně pro zajímavost stojí za to vidět. ()

sportovec 

všechny recenze uživatele

Na svou dobu opravdu pozoruhodný film navzdory řadě viditelných levných efektů. V dějinách filmových triků má ovšem toto jinak komerční dílo určitě čestné místo, v zásadě odpovídající jiným klíčovým momentům postupného zabydlování zvukové technologie v dějinách světové kinematografie. V takovýchto souřadnicích poměrně slušně dopadá také scénář. Sdílím i názor, že určitě obstojí ve srovnáních s řadou pozdějších děl stejného žánru z pozdějších desetiletí. Těžký kvádr v lehké váze. Asi tak. ()

Galerie (126)

Zajímavosti (122)

  • King Kong i přes to, že měl premiéru v době vrcholící hospodářské krize, se stal ohromným finančním úspěchem. Byl tedy znovu uveden ještě v roce 1938 ve velmi zcenzurovaném sestřihu (chyběli například scény kde Apatosaurus usmrcuje lidi v bažinách, byla zkrácena scéna Kongova řádění v domorodé vesnici, Ann na lodi byla více zahalena, jelikož bylo vidět, že nemá podprsenku, scéna kdy Kong zakousne američana v New Yorku či scéna kdy odhodí ženu, kterou si splete s Ann), následně v roce 1942 (opět zcenzurovaná verze), k dvacetiletému výročí prvního uvedení snímku (zcenzurovaná verze), v roce 1956 jako reakce na vysokou sledovanost při jeho prvním uvedení v televizi (jak v kinech, tak v TV zcenzurovaná verze) a pak ještě v roce 1971 už konečně opět v necenzurovaném původním sestřihu. (DaViD´82)
  • Slavná scéna, kdy King Kong v New Yorku zničí vagón nadzemky a zabije několik lidí v ní, vznikla až dodatečně. Film měl bez scény přesně 13 cívek, což je v pověrčivém Hollywoodu tabu. Paradoxně po přidání film dle režisérů ztratil tempo a následným prostříháváním počet cívek klesl až na konečných 11. (Němi)
  • Krátko pred uvedením filmu do kín sa príbeh dočkal aj knižného prepisu. Jeho autormi boli Merian C. Cooper a scenárista Edgar Wallace. (curunir)

Související novinky

Připomeňte si začátky kultovních postav

Připomeňte si začátky kultovních postav

13.10.2017

Oblíbené filmové postavy zažívají v posledních měsících hned několikanásobné návraty. Roztomilí mimoňové opět potěšili (nejen) dětské diváky ve třetím dílu Já, padouch. Jason Bourne skládal další… (více)

Zemřel trikový mág Ray Harryhausen

Zemřel trikový mág Ray Harryhausen

08.05.2013

V požehnaném věku 93 let opustila filmový svět obrovská legenda, trikový průkopník, král stop-motion animace a držitel Oscara Ray Harryhausen. Začínal už ve třicátých letech minulého století na… (více)

Reklama

Reklama