Reklama

Reklama

Dobyvatelé ztracené archy

 • Česko Indiana Jones a dobyvatelé ztracené archy (více)
Trailer 1

Obsahy(1)

Profesora archeologie, Indiana Jonese, navštíví ve škole dva muži z armádní rozvědky. Informují ho, že nacisté zřejmě objevili místo, kde má být ukryta slavná archa úmluvy, schránka, do níž Židé uložili desky s deseti přikázáními, které dostal Mojžíš od Boha. Indiana dostává nabídku, aby archu našel a nacistům ji odvezl přímo před očima. Armáda zaplatí výdaje. Indiana na nabídku přistoupí a odlétá do Nepálu, kde se má nacházet u jeho známé Mary talisman, který může pomoci při hledání archy. Indiana sice Mary objeví, ale také zjistí, že jsou mu v patách nacisté. Ti Mary přepadnou a snaží se ji o talisman připravit. Naštěstí ji Indiana zachrání a s talismanem oba odletí do Káhiry. Tady se Indiana dozví od svého přítele Sallaha podrobnosti ohledně německého postupu vykopávek. Indy zjistí, že s Němci spolupracuje jeho dávný nepřítel, Francouz Belloq. To už ale i Němci vědí, že Indy s Mary dorazili do Káhiry, a pokusí se oba zabít. To se jim sice nepovede, nicméně podaří se jim unést Mary. Indy a Sallah se vetřou na německé archeologické naleziště a Indy se spustí do místnosti s modelem původního umístění archy. Tady díky amuletu objeví místo, kde má kopat. Indy a Sallah se na toto místo v noci vypraví a za pomoci několika dělníků skutečně najdou hrobku, ve které je archa uložena. Bohužel Němci je spatří a Indyho a Sallaha obklíčí. Počkají si, až Indy a jeho lidé archu z hrobky vyzvednou, a následně do hrobky za Indym shodí i Mary... (TV Prima)

(více)

Zajímavosti (234)

 • Producent Frank Marshall vzpomínal, že "při natáčení scény ze Studny duší v anglických studiích Elstree se všichni báli kober. Jejich kousnutí může být smrtící, takže jsme měli po ruce sanitku. Zjistil jsem, že mají prošlé sérum, tak jsem se jich zeptal: 'Vy nekontrolujete, jestli máte čerstvá séra?' A oni na to: 'Víte, my tady v Londýně moc případů pokousání kobrou nemíváme.'" (NIRO)
 • V ranější verzi scénáře se Indy (Harrison Ford) nezabýval honbou za drahocennými artefakty jen z archeologického zápalu, ale i kvůli tomu, aby získanými penězi mohl financovat svůj bujarý noční život. George Lucas: "Měl svou temnou playboyskou stránku. Tichý univerzitní profesor, který vypátrá vzácné artefakty a prodá je za miliony dolarů, ale zároveň sukničkář a hazardní hráč, který všechny ty peníze prohýří. Výsledná verze je o dost umírněnější." (NIRO)
 • Harrison Ford (Indiana Jones) u příležitosti premiéry čtvrtého dílu série napsal pro britský časopis Empire článek, v němž vzpomínal na své začátky v roli. Několik úryvků:
  - "Poprvé jsem slyšel, že George a Steven připravují společný film, někdy během natáčení Impérium vrací úder. Věděl jsem jen, že to má být dobrodružná záležitost a že v ní bude hrát Tom Selleck. Když se ukázalo, že nebude moct, George mi zavolal a řekl: 'Posílám ti jeden scénář, přečti si ho.' Okamžitě se mi zalíbil a brzy jsem jel ke Stevenovi domů abychom o něm popovídali - a taky o té postavě. Nikdy předtím jsme se nepotkali, ale hned jsme si padli do noty a udělal mi nabídku ještě předtím, než ta schůzka skončila."
  - "Indiana Jones byl už od samotného počátku pojatý jako začátek série. Když jsme točili Star Wars, neměl jsem ve smlouvě závazek k pokračování. Přistupoval jsem ke každému dílu jednotlivě. Ale u Indiany jsem tu dlouhodobou smlouvu podepsal, protože jsem v postavě cítil skutečný potenciál. Han Solo byl taky zábavná postava, ale v podstatě jen plnil určitou funkci - zábavného rošťáka. Bavilo mě to, ale chtěl jsem něco víc a tady jsem to našel."
  - "Vždycky jsem Indianu považoval v první řadě za akademika. Připadalo mi správné, že když se ocitne v těch nebezpečných situacích, vždycky by mu měly přerůstat přes hlavu, mělo by se zdát, že na tohle prostě nemá. I tím se pro mě hezky odlišoval od Hana Sola. Ale zároveň jsem chtěl, aby z něj bylo cítit i určité 'vzrušení z lovu' - možná navzdory sobě samotnému."
  - "Neměl jsem na přípravu moc času. Definitivně jsem byl obsazený teprve šest týdnů před začátkem natáčení. Ale snažil jsem se nabrat něco vědomostí o období, ve kterém se film odehrává. Hlavně mě zajímalo, co tehdy zkoumali opravdoví archeologové. A taky jsem se dozvěděl trochu víc o Arše úmluvy. Kromě toho jsem se potřeboval naučit s bičem - prostě jsem se asi dva týdny rozsekával na sračku dokud jsem nepřišel na kloub tomu načasování. Němel jsem čas jakkoli ovlivnit ten kostým, který je vlastně dost bizarní, když se nad ním zamyslíte: ten chlap nosí koženou bundu v obecně dost teplých končinách. Ale řekl jsem si, že když už má bič, může mít i bundu, protože to stejně, kurva, nedává smysl." (NIRO)
 • Kaskadér David Terence Richards (Arab Swordsman) se podle slov Harrisona Forda (Indiana Jones) velmi pečlivě připravoval na souboj s mečem, který trénoval. Ze známých důvodů se střevními problémy Harrisona se však dlouhá bojová scéna smrskla na několik vteřin, a tak se David Terence Richards snažil alespoň po zásahu kulkou padat k zemi co nejdéle, aby si tak kompenzoval svůj pobyt na plátně, ale to se režisérovi nelíbilo a bylo nutno scénu přetáčet. (sator)
 • Pro postavu Indiana Jonese (Harrison Ford) bylo vyrobeno několik brýlí. V roce 2012 se jedny tyto brýle prodaly za 5 760 amerických dolarů. (Jimmy15)
 • V místnosti s modelem je na jedné stavbě napsáno červenou barvou: „Nicht stören.“ Jde o německý příkaz „neničit“. (Robbi)
 • V roce 2010 se na aukci Profiles in History prodala verze scénáře pro Harrisona Forda (Indiana Jones) s jeho osobními poznámkami za 100 000 amerických dolarů. (Jimmy15)
 • Jockův (Fred Sorenson) hydroplán, se kterým spolu s Indym (Harrison Ford) prchají před Hovity, je typ Waco UBF-2. (Foxhound#1)
 • Klobouk, který má ve filmu Indiana Jones (Harrison Ford), se v roce 2018 vydražil na aukci za 393 600 liber. (Jimmy15)
 • Replika Mercedesu byla velice zdařilá. Když se auto vylodilo v Tunisku pro natáčení, vzbuzovalo v ulicích velkou pozornost, lidé na něj mávali a policisté mu salutovali. Jeho tvůrce Craig Hinton, který ho tam přivezl, nakonec zjistil, že v zemi je ještě jedno podobné auto – původní Mercedes 300 z roku 1936, který patřil tehdejšímu tuniskému prezidentovi. (Stejšn)
 • Otevřený mercedes, použitý během honičky, je replika postavená na šasi Jaguaru Mark 9 z roku 1960. Použitý motor měl 285 koní a vozidlu umožňoval vyvinout rychlost 120 mil, kdežto původní předválečný Mercedes 320 jel jen 70 mil. Pro film byla postavena dvě auta, obě dodala dílna Craiga Hintona a po natáčení dostala britské značky pro normální provoz. Jedno z aut bylo v roce 2008 vydraženo na eBay. (Stejšn)
 • Film měl premiéru v ČSSR v roce 1985 a celkem na něj přišlo 1 893 168 diváků. (kritkMd)
 • Efektu rozpouštějících se obličejů nacistů bylo dosaženo tak, že byly vyrobeny obličeje ze želatiny (pod ním lebka a oči – z pevnějšího materiálu), které pak byly zahřívány propanovými hořáky asi pět minut. Nakonec záběr zrychlili, aby vypadal tak, jak vypadá. (Marfysu)
 • Natáčelo se od 23. června do října 1980 v Anglii, Tunisku, Arizoně, Francii, Kalifornii a na Havaji. (Varan)
 • Aby režisér Steven Spielberg v úvodní scéně útěku z paláce v džungli získal záběry podle svých představ, musel Indy (Harrison Ford) utéct před 130 kilogramovým balvanem celkem 10x. (alonsanfan)
 • Ve scéně s hady lze kromě kobry vidět i jiné druhy, například krajtu nebo beznohého ještěra slepýše. Celkem jich tam bylo 7 000, navíc je ještě doplňovaly nařezané hadice, aby to vypadalo, že je plazů víc. Kobra byla jediným jedovatým hadem ve filmu, jednoho člena štábu však pokousala krajta. (Kmotr76)
 • Bič Indiany Jonese (Harrison Ford) byl vyroben z vyčiněné klokaní kůže. V roce 1999 byl na aukci v Londýně vydražen za 43 000 amerických dolarů. (Terva)
 • Zvuk valícího se kamene ze slavné úvodní scény je záznamem zvuku Hondy Civik valící se ze svahu. (movieband)
 • Na letadle, které na začátku odlétá s Indym (Harrison Ford) z Peru, je značka OB-CPO, což je zkratka Obi-Wan Kenobi a C-3PO z filmové série Hvězdné války. (movieband)

Související novinky

George Lucas se dočká vlastního dokumentu

George Lucas se dočká vlastního dokumentu

17.09.2021

Duchovní otec Hvězdných válek George Lucas se dočká vlastní dokumentární série. Šestidílný dokument zaměřující se na Lucase a společnost ILM pak točí Lawrence Kasdan, scenárista Impérium vrací úder a… (více)

Remake Osobního strážce je na cestě

Remake Osobního strážce je na cestě

16.09.2021

Oceňovaný dramaturg Matthew Lopez dostal za úkol připravit scénář k nové verzi kultovního romantického dramatu Osobní strážce. Ve snímku z roku 1992 si hlavní role zahráli Kevin Costner a Whitney… (více)

Pátý Indiana Jones se blíží natáčení

Pátý Indiana Jones se blíží natáčení

15.02.2020

Herec Harrison Ford (Vysoká hra patriotů, Uprchlík) v čerstvém rozhovoru odhalil, že se už pomalu začíná připravovat na návrat do legendární role Indiana Jonese pro pátý snímek. Kamery by se prý… (více)

Uncharted opět bez režiséra

Uncharted opět bez režiséra

02.01.2020

Máme nový rok, začátek nové dekády, ne všichni ale začínají s čistým štítem. Řeč je o adaptaci herního Uncharted, takové moderní verze Indiana Jonese, která se na stříbrné plátno snaží dostat už… jo,… (více)

Reklama

Reklama