Tiché místo: První den

• USA A Quiet Place: Day One (více)

Sam (držitelka Oscara Lupita Nyong'o) původně vyrazila do New Yorku na jednodenní výlet. Protože někteří lidé mají nehoráznou smůlu, vybrala si den, kdy přiletěli. Obřímu hmyzu podobní mimozemšťané okamžitě začali dávat lidem najevo, že je jen otázkou času, kdy přestanou být pány tvorstva. Ti, kterým se podaří přežít první vlnu útoků, zjišťují, že jedinou ochranou proti vetřelcům je zůstat naprosto potichu. To se snadno řekne, ale těžko realizuje, obzvlášť v nejhlučnějším městě na Zemi. New York se rázem mění v obří past, ze které se všichni snaží co nejrychleji a nejtišeji uniknout. Sam prchá společně s Ericem (Joseph Quinn), cizím chlapem, na něhož náhodou narazila ve snaze někam se schovat. Ve dvou se to sice lépe táhne, na druhou stranu ale exponenciálně vzrůstá hrozba, že vám unikne nějaké slovo, do něčeho vrazíte, něčím zachrastíte… A oni čekají. (Cinemart)

pornogrind

První dva díly mě osobně nijak zvlášť neuhranuly a říkal jsem si, že by se musel stát asi zázrak aby mě A Quiet Place: Day One něčím překvapil. Ale nic není nemožný a tak jsem tomu dal šanci. Dle očekávání se ale žádný překvapení nekonalo. Ve světě v němž je nejlepší pro svoje přežití držet hubu se vlastně jak už napoví i název dostáváme úplně na začátek všeho. A jestliže jsem si stěžoval že mi předchozí filmy přišly málo napínavý tak tady je o napětí ještě větší nouze. Pár napínavějších scén se tu najde ale je jich tu hodně pomálu. Kdo by čekal gradující napínavej a atmosferickej hororovej konec tak ten bude(možná) zklamanej. Konec se přehoupne spíš v psychologický drama hrající na city. Rozuměj doják. Na mě to teda vůbec nezafungovalo. Nejsem fandou už předchozích dílů takže moje hodnocení je potřeba brát s rezervou ale tohle je podle mě úplně zbytečnej film tudíž zbytečně vyhozený prachy. Ale chápu, že komu se líbila A Quiet Place 1 a 2 třeba si najde i něco na tomhle. Za mě hodně slabý 2hvězdy. ()

Omnibus

Jednou nohou v hrobě... teď už tam má obě!“ Tiché místo jsem prožíval a ještě týden poté chodil do krámu naboso a při sexu se bál si i jen uprdnout, natož heknout. Ve dvojce už jsem mohl dupat jako slon a hulákat jak na lesy, protože pidloocí ušatci byli přežraní lidského masa z jedničky a tak vždy trvalo půl hodiny, než otráveně přilezla aspoň jedna příšera. Ale mělo to spád, odbarvenou Blunt a její houževnaté ratolesti, o které se při troše dobré vůle dalo i bát. O koho jsem se měl bát v Quiet Place: Day One je mi záhadou. Snad ne o Samiru, zpruzenou umírající paní s divnou kočkou, rakem a už měsíc prošlým datumem spotřeby? O ňoumu Erica, událostmi smýkaným jak hadr po podlaze? V posledku snad o tu kočku zelenoočku, které sadista Sarnoski nechal vyříznout jazyk, pročež za celý film ani jednou nezamňoukala? Bah. Dvě hvězdy za davovou paniku v N.Y. a hordy ušatců šplhajících po mrakodrapech a terorizujících ulice, protože sežraných Američanů není nikdy dost. ()

mzss1

|55%| Viděno v kině. Docela jsem se na tento rádoby prequel k prvním dvěma dílům těšil. Bylo mi ale jasné i z traileru, že už to nebude tak špičkově kvalitní jako původní dva filmy. Přesto jsem na to vyrazil. No, po skončení jsem se určitě zklamání neubránil, ale tak mohlo to dopadnout ještě hůře. Žánrem se to chvílemi pokouší o dramatickou polohu z důsledku oné začínající apokalypsy a i s ohledem na nemoc hlavní hrdinky, která mi zde ani tak moc neseděla. Akční scény jsou točené dobře, i jsou pěkně ozvučené, v tom problém rozhodně není. Jen tempo snímku je takové podivné, usekané. Máme tu akční sekvence a ještě než si ji stačíme pořádně užít, tak je useklá a následuje dlouhá odmlka atd. Ani to napětí zde moc dobře nefunguje. Ale tak, víc snímek moc kritizovat nemůžu, takových filmů bylo už holt natočených mraky, tak co už? Hlubší zápory film neměl, jen si to už nikdy asi nepustím. Fakt to nebyla taková tragédie, jen jsem si to moc neužil. ()

dr.horrible

Fajn komorná dráma, ktorú držia dvaja dobrí herci, sympatický kocúr a zasadenie do mestského prostredia. Ďalšia story z rovnakého vesmíru, ktoré nevysvetluje čo, ako, ani prečo, iba sa proste odohráva v day one. Na mňa to fungovalo. ()

Anderton

Pri druhej časti už bolo cítiť istú repetetívnosť, bolo jasné, že keď sa bude so značkou pokračovať, tak tvorcovia budú musieť prísť s niečím odlišným. No a to sa stalo, dostávame útok počas prvého dňa na mesto New York, kde je priemerná hlučnosť 90 decibelov. Čo zase nové nie je, je to, že hlavná dejová línia je veľmi komorná a opäť ide o príbeh zopár postáv. Obe tieto rozhodnutia boli podľa mňa správne a je mi jasné, že mnohí z toho budú sklamaní, najmä ak očakávali veľký blockbuster (lore sa nerieši, pozor na to...). Vidieť a počuť tichý New York je ale záležitosť, vďaka ktorej sa prikláňam k vyššiemu hodnoteniu. Značka by ale touto časťou mala skončiť. ()

Frajer42 odpad!

Netuším, kterou bystrou mysl napadlo, že právě tento film by měl uzavírat 13. ČSFD víkend. Místo tohoto filmu měl být zařazen film Stovky bobrů. Věřím, že by nenastala podobná situace, kdy postupně letní kino opouštěly houfy lidí, až se nakonec z kina Boskovice stalo tiché místo. Nebavily mě ani předešlé filmy, ale tento díl posunul nudu na zcela novou úroveň. 95 % stopáže filmu je ticho a postavy se jen ploužily po prázdném New Yorku pro kousek pizzy, což s sebou přinášelo samozřejmě extrémní porci nudy. Dlouho jsem ve filmu neviděl takhle nudné a nesmypatické postavy, které jsou ke všemu zasazeny do děje, ve kterém se prakticky nic neděje. Ani moc nevím, co zde mohu hodnotit, neboť se zde na plné čáře posralo prakticky všechno. Jediné, co je zde opravdu působivé, je ztvárnění mimozemšťanů. To je ovšem k ničemu, když se na scéně objevují jen sporadicky. Pravděpodobně nejhorší horor roku, u kterého jsme v kině usnuli a šli před jeho skončením raději spát a následně jsme ho dokoukali až z pohodlí domu. Podobný nápad měla drtivá většina kina. Obdivuji všechny, kteří to v Boskovicích dokoukali do konce a jejich drogy si rád nechám příště doporučit. Doufám, že už nikoho z vrchnosti ČSFD nikdy nenapadne podobná blbost a podobné sračky už promítat nebudou. [10 %] ()

Arsenal83

Sága pre hluchonemých sa už stala kultovkou a kým bude záujem budú o prostredí, v ktorom si nesmiete ani prdnúť, točiť príbehy dokola. Len to napätie a vzrušenie je už o tom istom, jediné, čo naozaj smeruje k hororovejšej časti je výmena Emily Blunt za Lupitu. ()

Jokolo

Už u pokračování prvního Tichého místa, které se aspoň mohlo opřít o Cilliana a Djimona, jsem měl dojem, že nápaditý koncept se již dost vyčerpal. První Tiché místo bylo fajn zjevení, ale dělat z něj revoluční horor, který může odstartovat několikadílnou sérii, mi přijde zbytečné. Evidentně si to ale nemyslí u Paramountu, kde zavětřili, že za pár peněz mohou získat hodně peněz. Škoda, že je jim jedno, že plížení už je nezábavné až běda. Tiché místo: Den první bohužel vyčpělost tématu dost potvrzuje.  Apokalyptická atmosféra je fajn a úvodní část filmu načrtává lákavé linky, které zavání spíše festivalovým dramatem než blockbusterem o konci světa z New Yorku. I úvodní akční sekvence jsou povedené. Film se pak ale obrací v tichou nudu, když se zásadně nedaří kombinovat tklivé drama a film, kde příšery žerou lidi. Scény, které by měly být jímavé, tak působí spíš jako vychtěný bizárek, který je občas proložen akční sekvencí. Kombinace dramatu a řežby se těžce nepovedla.  Akce je navíc stále stejná - hrdinové jsou potichu, omylem do něčeho vrazí, tak utíkají. Sice to vypadá pěkně, do série to ale nepřináší absolutně nic nového. ()

classic

I tento prequel v podobe Prvého dňa, sa vskutku snažil presne kráčať v šľapajach predchádzajúcich/nadchádzajúcich Tichých miest, keďže divákovi akosi práve sprostredkovával naprosto "desivé obrazy" v tom zmysle, ako vlastne títo agresívni mimozemšťania zaútočili na Zem; kedy tentoraz sa iba vymenili "íčka" na konci priezvisk v poľskom ponímaní, keď Krasinskiho [scenáristom a producentom i naďalej ostáva] za kormidlom napokon vystriedal akýsi Sarnoski s tým dôvetkom, že by to malo opätovne priniesť vytúžené ovocie, čo vyšlo asi sotva len tak z necelej polovice, pričom najväčšia zmena spočívala azda najviac v tom článku, že príslušný apokalyptický/katastrofický titul, teraz pôsobil oveľa viacej vizuálnejším, a k tomu zároveň aj výpravnejším dojmom, ako tomu bývalo predtým, nakoľko v samotnom prostredí New Yorku, sa automaticky ponúkalo neúrekom všelijakých možností, ako môže kreatívny autor čo najväčšmi vyťažiť z daných lokácií, viď podobné prírastky: Ja, legenda alebo Cloverfield. Najväčší priestor pred kamerou dostávali: Lupita Nyong'o ako Samira, kocúr Frodo a Joseph Quinn ako Eric; na Djimona Hounsoua, radšej pre istotu rýchlo hneď zabudnite, ak ste povedzme jeho oddaní fanúšikovia, pretože sa síce na kratučkú chvíľku objavil na začiatku, a rovnako i na konci, ale čo sa teda celkovo týkalo výplne stredových scén, tak z nich úplne vypadol, čo je asi vážne veľká škoda, lebo možno by predsa trocha povzniesol týchto skormútených hrdinov naprieč ponurou atmosférou, naplnenou krvilačnými príšerami, à la: anjeli smrti. Ako klasická "jednohubka" u mňa takmer obstojí, ale zase netreba od nej očakávať príliš veľa; ako vravím, na jedno pozretie bohato stačí! ()

Chrustyn

Pokračování úspěšné série mění režiséra, postavy, přesouvá se do rušného New Yorku a dle názvu nám přináší první den invaze mimozemšťanů s abnormálně citlivým sluchem. Tiché místo: První den je další ze série zbytečných pokračování, které nikam neposouvá původní myšlenku a pouze pracuje s novým místem a postavami. Ke cti tvůrců, film nevypadá ani nezní špatně a hlavní hrdinka a její motivace dojít z místa A do B je ojedinělá a získává tak divákovi sympatie. Přestože tomu trailer trochu napovídal, nedostaneme novou válku světů a tentokrát je film výrazně komornější než v předchozích případech a nedočkáme se tak velkolepých scén likvidace velkoměsta a i strašení trochu ustoupilo do pozadí. Tiché místo: První den je tak spíše komorním dramatem, které sérii vyloženě nedělá ostudu ale jasně ukazuje, že předchozí dva díly už řekly vše podstatné. ()

Stanislaus

První Tiché místo bylo čerstvým a svěžím závanem na poli hororového žánru, Část II byla solidním pokračováním a od prequelové trojky jsem očekával nějaká vysvětlení a úvod do problematiky světa ponořeného do ticha - nicméně moje očekávání se v tomto případě úplně nesetkala s tvůrčími úmysly. Dramatická sociální rovina by mohla v podstatě fungovat jako samostatný film, jelikož to ve spojení s mimozemskou invazí působí místy nekompatibilně. První den má dost slibný úvod a intro s nezvanými hosty, nicméně poté spolu začnou (ne vždy umně) koexistovat ony dvě příběhové roviny - skoro jako by divák sledoval (nepřiznaný) mashup dvou filmů. Jsem zvědavý, jakým směrem se tvůrci vydají po Prvním dni - vydají-li se tedy vůbec. ()

rollman1

Nebudu lhát, když napíšu, že jsem trochu zklamán. Potenciál prvnotního dne oné velké invaze je totiž opět nevyužit. Chápu, že nejde udělat naprostý masakr atd. Ale štve mě, že začátek invaze má 15 minut a pak opět vidím to, co jsem viděl už 2x a rozhodně lépe zpracované. Kde je nějaký souboj s armádou? Kde je ten velký chaos? Pokud tohle mělo být ono, tak jsem si klidně mohl znovu pustit flashback z druhého dílu a vyšlo by to nastejno. Příběh je spíš takové melodrama, který mi tady moc neseděl, ale bohudík by odehraný dvěmi skvělými herci. Ti se snaží, ale bohužel zde není moc prostoru ani šance na nějaké velké herecké výkony. Ale abych jen nehanil, tak musím uznat, že stále fungují scény s nějakou akční sekvenci, útěkem nebo když nějakým místem proběhne stovky potvor. V kině určitě potěší dva solidní jumpscary, které se dají sice očekávat, ale jsou solidně zpracované. Ve výsledku jsem tak spíše naštvaný, že jsem se nedočkal něčeho navíc, většího bodycountu nebo chaosu. Když nikdo neutíká, je to docela nuda a příběh hlavních postav není tak záživný jako o rodině z předchozích dvou filmů. Čistý průměr, který utopil potenciál v sázce na jistotu, která se ale tentokrát už nemusí vyplatit. ()

Darneth

Nepatetický scénář, který hraje příjemně na strunu sentimentu. Rozhodně mě toto originální pojetí bavilo více, než tuze tupý druhý díl, při kterém jsem se co chvíli chytala za hlavu. A jakožto zvěrolover oceňuji "Stray" číču, která tomu dodala šťávu a hlavně docupkala úspěšně do dalšího levelu 😼 ..."And I'm feeling good" ()

HellFire

Tiché místo: Výprava za pizzou aneb esence zbytečného filmu, který vyvolává víc otázek, než kolik jich zodpoví. Jak se emzáci pohybují tak elegantně, když nevidí? Mají tak dokonalou echolokaci? Proč je některé zvuky nevyvádí z míry, ale jindy se ženou za sebemenším zvukem jako kamikadze? Proč je armáda jednoduše všechny neutopí, když ví, že neumějí plavat? Jsou tak inteligentní, že cítí vodu a drží si od ní odstup? Proč teda spí v podzemí přímo nad vodou? Kde se všechny ty potvory schovávají, když je nikde nejde vidět, ale jakmile někdo kýchne, v mžiku jsou na místě? Jak to, že s takovou jistotou utíkají za někým, koho nemůžou slyšet přes vlastní zběsilý běh, při kterém devastují své okolí? Proč mít ve filmu kočku, když ji nijak nevyužiju? Proč vlastně vyprávět tenhle příběh o nulové vypovídající hodnotě? Protože brand recognition. ()

Marcos22

Režisér Michael Sarnoski natočil snímek o eutanázii, který se nese v duchu snah o splnění posledních několika málo přání hlavní protagonistky. Tento příběh je zasazen do prvního dne přistání mimozemšťanů, známých z prvního dílu Tichého místa, do rušného New Yorku. Absurdita spojení vážného tématu s přistáním marťanů na Zemi bohužel na plátně absolutně nefunguje a působí spíše parodicky. Velkým negativem Prvního dne je oproštění se od funkčního paralelního vyprávění příběhu z pohledu více postav, což byla jakási ochranná známka tohoto univerza. Z toho důvodu je Tiché místo: První den sterilní, nudnou podívanou bez výraznějšího napětí a akce. Takové znásilnění za bílého dne si velmi kvalitně rozjetá Krasinskiho značka opravdu nezasloužila, a Lupita Nyong'o už tuplem ne. Dvě hvězdy. 😕 ()

JASON_X

O nic horší, než předchozí sice lehce temné, ale o to víc patetické a melodramatické díly. Bavil mě prolog, obě hlavní postavy byly pěkně vykreslené a dobře rozehrané. Velká škoda, že potenciálně zajímavý "nurse" byl sežrán a nahrazen ufňukaným troubou, a to nejspíš jen proto, aby ještě víc vyniklo, jaký je ta karcinogenní slečna srdnatý a ledově cool chlapík. A úplně nejvíc mě samozřejmě bavil vpád zubounů, tyhle "apo" scény mám tuze rád. Naproti tomu mě pak úplně nejvíc nebavila skoro celá druhá polovina s ňoumou, kočičkou, spoustou významných a uslzených pohledů a slabomyslnou pantomimou v šantánu, blééé. ()

luka4615

Značně nesourodý přírůstek do tohoto zjevně již zcela vyčerpaného univerza, jehož snaha přinést neokoukaný náhled na invazi monster selhává někde zhruba v polovině stopáže. Tak nějak takto bych v jedné větě popsal snímek A Quite Place, tentokráte s přídomkem Day One, který na mě osobně fungoval do již dříve avizované poloviny. Když se totiž pohybujeme v New Yorku doslova pár vteřin po oné invazi, snímek nepostrádá tempo, osudovost a epickou atmosféru, což je o řádný kus umocněno velkým plátnem spolu s ozvučením Dolby Atmos. V tomto bodě se tedy jedná o skvěle odsýpající podívanou, na níž jsem nenašel jediný kaz. Bohužel, zhruba v polovině se to celé najednou "přepne" do již otřepaného tichého našlapování po zpustlém městě, což už ke konci druhého snímku začalo být nepříjemně repetitivní. V tu chvíli se z celého projektu stane smutně vykořeněná záležitost, jejíž načrtnutý potenciál i díky zajímavým postavám sliboval mnohem lepší celkový zážitek. Je to vážně veliká škoda, jelikož ona infarktová první polovina aspiruje na jednu z atmosféricky nejpůsobivějších vůbec. (Viděno v kině CineStar IGY České Budějovice) ()

Morholt

Stejně jako u řady jiných prequelů i tady platí, že pokud by se jednalo o první díl, mohlo to být celkem fajn. Jenže to první díl není a tak je to vlastně jen opakování již viděného, jenom s jinými herci a v jiném prostředí. Jasně, je tu příběh smrtelně nemocné holky, ale upřímně řečeno ten mě za srdce moc nevzal. Emzáci jsou sice pořád v pohodě, ale punc originality už ztratili a samotná invaze mi přišla trošku odfláklá. Nějakého extra masakru se divák také nedočká a boj s s vetřelci jakoby ani neexistoval. Já bych třeba uvítal vysvětlení, jak se ufouni, kteří evidentně nejsou nejostřeljší tužky, dostali na Zem. Že by jelita, která fungují výhradně v módu "slyším-sežeru", postavila mezigalaktckou loď, lze s úspěchem pochybovat. Tak třeba příště. 30% ()

ScarPoul

Množstvo výborných nápadov ( mačka, zomierajúca hlavná hrdinka) ktorá nedosahuje ani spolovice takých kvalít, ako predošlé dva diely. Je to natočené rutinne a bez akejkoľvek zaujímavej scény. Vždy keď sa dlhšiu dobu niečo nedeje, treba do niečoho zakopnúť alebo niečo zhodiť, ale napätie sa z toho veľmi nevytvorí, keďže je to komorný film a hlavné postavy majú viac šťastia ako rozumu. Osobne mi nevadí, že to nerozvíja mytológiu príšer, ani že sa nedozvieme nič nové. Ale neverím tomu, že aj tento príbeh je v zásade rovnaký, ako tie čo sme už videli (plus mínus iná emócia alebo postava). Chcelo by to nejakú novosť, nie len naznačené nejaké podivné hniezdo, ktoré  na konci filmu aj tak vyšumí do prázdna. Lupita je ale skvelá. O to pokoj. Za mňa ale priemer na jedno pozretie. Predošlé dva filmy ma bavili viac. ()

13. Filmový víkend ČSFD (2.-4. srpna)

13. Filmový víkend ČSFD (2.-4. srpna)

25.06.2024

Hugh Jackman a smrt Robina Hooda?

Hugh Jackman a smrt Robina Hooda?

06.05.2024

Vzniklo už dost filmů o Robinu Hoodovi? Jak se zdá, tak ne. Tento by mohl však poměrně vybočovat z řady. Chystaný snímek The Death of Robin Hood by se totiž měl vracet ke známé legendě o králi… (více)

Paramount oznámil řadu nových projektů

Paramount oznámil řadu nových projektů