Furiosa: Sága Šíleného Maxe

• Austrálie Furiosa: A Mad Max Saga (více)

Anya Taylor-Joy a Chris Hemsworth hrají ve filmu Furiosa: Sága Šíleného Maxe, který natočil oscarový režisér George Miller a který je očekávaným návratem do kultovního dystopického světa, jenž vytvořil před více než 30 lety ve velkofilmech o Šíleném Maxovi. Miller se nyní znovu vrací se zcela novým originálním, samostatným akčním dobrodružstvím, které odhalí původ mocné postavy z několikanásobně oscarového celosvětového trháku Šílený Max: Zběsilá cesta. (Vertical Entertainment)

Puxina

Trailer mě úchvátil a výborně nalákal na povedenou akci. Nebudu lhát Anyu mám jako herečku moc rád, je skvělá a doufám, že bude mít skvělou budoucnost. Tady mě hodně bavila, ačkoliv toho moc nenamluvila. I tak fajn odkaz na postapokalyptický svět Mad Maxe. Plno akce, plno dění a postav. Jenže to mohlo mít dva díly. Je tady až příliš moc dění a někdy to hodně spěchalo. ()

WykombEpic

top pred-diel ever, byt to vopacnom pradi, je to genialny dvoj-film.. snad este saga bide pokracovat. Ps, ako prisla o ruku som f. necakal. Ps2 ako sa da radit na moto bez lavacky je hustee!)) ()

ItsMeRionit

Hrozně moc se mi líbí tenhle post-apo svět, ale žít bych tam fakt nechtěl, a jsem proto vážně rád, že jsme se v tomto díle podívali na ostatní místa, která byly v předchozím díle jen zmíněné, celkově ten world building je tu hodně znát. Už to není jednoduchý "jedem tam a zase zpátky", ale klade se tu větší ohled na příběh, čímž je přímou úměrou odebrána akce, ale ta když tu je, tak je teda fakt kulervoucí a inovativní (sand skiing a rogalo vážně cool). Spousta nechutných scén vyvažuje stejný počet nádherných záběrů a krutopřísná hudba. Co bych však vytknul, tak je občasný do očí bijící CGI a přišlo mi, že mi tu něco chybělo. Možná víc vozidel? Jako, motorek tu je jak nemocí v Ganze, ale myslím teď spíš ty originální speciální auťáky. No stejně tomu dám 5 hvězd, protože jsem se jinak vážně bavil. ()

majky91

Jasna 5*. Neskutočné nápady. Keď je akcia. Je to živé, zbesilé. Znova šikovná kamera. Názori tipu, “ Nudné prostredie len samá púšť”  WTF??! Nebol prehlbený vzťah medzi Furiosou a Jackom. Prečo neutiekla ked mohla? Wtf?? Tak si predstavte, že sa jej pozrel pod kapotu mimo záber. Nemáte fantaziu? Snaď sa tento svet ešte viac rozšíri. ()

HellsAngel

V mnohých smeroch dokonalý prequel. Aj preto, že sa nesnaží tromfnúť predošlý diel v jeho najsilnejšej stránke - teda na poli akčného spektáklu - ale naopak stavia na aspektoch, ktoré Fury Road odsúva na druhú koľaj. Furiosa je napumpovaná komplexnejším príbehom, detailnejšou charakterizáciou postáv a vyraznejším objasnením mytológie tohto post-apokalyptického (a neskutočne fascinujúceho) sveta, no zároveň ponúka presne to, čo by sme od filmu zo ságy Šialeného Maxa čakali - dychberúci zážitok. Stále sa totiž bavíme v prvom rade o vysokooktanovej jazde blockbusterového typu s prekrásnymi obrazmi, nezabudnuteľnými momentmi a neotrelými nápadmi, len sa tentoraz častejšie šliape na brzdu, takže môžeme lepšie navnímať, čo všetko sa vlastne deje. Furiosa tak skvelo dopĺňa Fury Road a robí následne zhliadnutie tohto filmu výživnejším (mám to vyskúšané). George Miller je jednoducho PÁN filmár a keby si vysníval (a nakrútil) ešte niekoľko takýchto Mad Maxov (hoci aj znova bez samotného Maxa), určite by som si nenechal ujsť žiadneho z nich. ()

halberdier

Jiné než Fury Road, ale pořád skvělé. Furiosa je více dějová, dozvíme se víc o postapo světě, ale v jádru je to pořád akční jízda. První polovina není tak struhující, budujeme si vztah k hlavní postavě, od které se často odvádí pozornost na druhou důležitou postavu - záporáka Dementuse. Druhá polovina už nabídne i pořádné akční inferno v podobě opět vynikajících automobilových honiček (i když bohužel víc CGI než u Fury Road). Anya Taylor-Joy je jako Furiosa skvělá a neméně skvělý je i Chris Hermsworth jako Dementus, který už dlouho neměl tak skvělou roli. Celkově asi není Furiosa taková bomba a zjevení jakým bylo Fury Road, ale pořád jde o špičkovou podívanou a jeden z nejlepších blockbusteru psolední doby. Bohužel chabý zájem diváků jen ukazuje, jak to mají i kvalitní blockbustery v kinech v poslední době složité. (9/10) ()

MrKrahujec

Tak tedy: vizuální technická stránka je samozřejmě úchvatná a dost možná i dosud nevídaná, ale docela upřímně řečeno, nějaká myšlenka, nebo snad dokonce originální idea v tom celkem vůbec není. Nebudeme-li za ni považovat tu až neuvěřitelně otřepanou frázi, že se má chránit zeleň (tahle věta tam opravdu zazní!), tak by to snad mohlo posloužit jako opravdu poslední ukázka pro ty úplně nejprimitivnější voliče dezolátů, jak by nejspíš vypadal svět poté, až by válku definitivně vyhrál Putin (a u nás Babiš s Okamurou). ()

Lukrat

A tak tu téměř po deseti letech od naprostého skvostu - Šílený Max: Zběsilá cesta (2015) vzniklo něco, co sice předčí většinu dnešních filmů, na druhou stranu jsem od George Miller (nar. 1945, Austrálie) čekal opravdu trochu víc. Film nám krásně vykresluje a popisuje nový, avšak známý svět a přidává... mnohdy zbytečné postavy. Hlavní představitelka Anya Taylor-Joy (nar. 1996, USA) je báječná. U Thora si už tolik jistý nejsem. Víte, co sráží film nejvíc? Efekty a CGI, které by dnešní generace čekala ve filmu Šílený Max (1979) Tři a půl hvězdy. Jednoznačně. ()

pds

Jedným slovom otras, alebo sklamanie. Taký digi bordel už som dlho nevidel. Všetko špatne. V predchádzajúcom Mad Maxovi bolo najlepšie to, že všetko bolo reálne, autá, motorky, akcie. Tu nieje reálne skoro nič. A to ešte tak do očí bijúce, že to snáď ani nieje možné .  Za mňa teda slabých 40%. ()

SamGee

Akčný filmový trhák Mad Max: Fury Road vyvolal ošiaľ v Cannes,  získala si priazeň kritikov i obyčajného obecenstva a vyhral šiestich Oscarov z desiatich. Tieto udalosti prebehli pred necelou dekádou a George Miller, režisér ospevovanej akčnej snímky, sa rozhodol vyprodukovať film o Imperatorke Furiose, jednej z najobľúbenejších postav tejto série.  Na začiatku filmu je ako malé dieťa (Alyla Brown) vytrhnutá z pozemského raja warlordom Dementusom (Chris Hemsworth), v polovici snímky sa ako tínedžerka dostane do služieb obávaného Immortana Joa (Lachy Hulme) a v poslednej tretine sledujeme, ako  dospelá Furiosa (Anya Taylor Joy) vykonáva osobnú vendetu voči Dementusovi.  Celá snímka je prequelom t. j. príbehom odohrávajúcim sa pred hlavnou sériou, súčasne zobrazujúci postupnú evolúciu Furiosy na najneľútostnejšiu bojovníčku post-apokalyptického sveta. Aj keď už divák vie, ako sa dej skončí, nedá sa snímke uprieť stvárnenie tematiky o pomste a vplyvu na duši, respektíve čo je človek ochotný spáchať v mene pomsty. Aby fungoval tento revenge story, musia fungovať aj postavy, ktoré našťastie spĺňajú misiu do bodky vďaka silným hereckým výkonom. Anya Taylor Joy toho veľa nenahovorí, ale darí sa jej zahrať determinovanú postavu s gráciou, dokonca sa približuje ku výkonu, ktorý podala pred rokmi Charlize Theron.  Hoci Joy zvláda túto náročnú rolu, Chris Hemsworth sa stáva víťazom. Zabudnite na fešného a humorného  boha hromu. Hemsworth hrá pupkatého a šibnutého, avšak charizmatického vodcu gangu na jednotku. Myslím si, že záporná rola mu sadla ako uliata. Čo sa týka vedľajších postáv, buď sa mihnú v pár scénach (Immortan Joe) alebo zaslúžili by si väčší priestor (praetór Jack).  Súhlasím, že sa vyskytuje menej akčných sekvencií oproti Fury Road, ale keď prídu na obrazovku, je na čo sa pozerať. Sledujeme dravé streľby na kapote áut, kamikadze z kamiónu a motorkárske preteky po pustatine. George Miller vie, kedy pridať na píle. Zvyšok techniky šliape na  plné motory. Rytmická hudba Toma Holkenborga nestráda údernosť, vizuál dráždi očnice divákov a kulisy austrálskej púšte vtiahnu divákov do sveta Mad Maxa.  Odpoveď, či sa vydarila novinka Furiosa, znie áno aj nie. Nie z toho dôvodu, že ponúka predvídateľný dej, že vedľajšie postavy nenapĺňajú potenciál a že akcia je sporadická. No na druhej strane, Furiosa vyniká v hereckých výkonoch Joy a Hemswortha,   dynamickom soundtracku a akcií, ktorá ťaží z minima maximum. Furiosa možno sklame pár divákov, očakávajúcich akčnú epickú odyseu na štýl Fury Road, ale  zaslúži si šancu byť videná kvôli vyššie uvedeným dôvodom.     Príbeh: 7/10, Anya Taylor Joy, hudba: 8/10, Chris Hemsworth: 9/10, Vedľajšie postavy: 6/10, Akcia, vizuál, kulisy: 9/10, Celkovo: 8/10. ()

david141474

Furiosa, film, který byl po krotitelích mým druhým nejočekávanějším filmem roku 2024. No a přátelé co si budeme nalhávat, bylo to celkem slušný. Samozřejmě, že to na Maxe nemá, ale i tak se to dalo. Nejslabším článkem filmu je bezesporu CGI, který je hlavně na začátku katastrofální! Já se vůbec divím, jak film takových rozměrů může mít tak slabý efekty. Co se však týče hereckého obsazení, tak to je bezesporu perfektní! Anya Taylor-Joy a Chris Hemsworth si kradli každou scénu pro sebe. No a ta jejich finální scéna byla velice kvalitní. Tam bylo všechno, emoce, krev, nějaká ta facka taky samozřejmě nesměla chybět. Tento film je velice drastický, rozhodně to není nic pro slabý povahy. Soundtrack pomalu nezazněl. Až na samém konci, kam se docela hodil. Tohle je tak vše co bych k tomu dodal, je to kvalitní film, jen to CGI je otřesný! 9/10 Jak film takových rozměrů může mít tak katastrofální efekty? (Olympia - 11.6.2024) ()

epphram

Sklamanie. Možno trošku nuda pri porovnaní s 2015ovým Mad Maxom. Ono tam možno nebolo ani vizuálne čo viac vymyslieť, po takom vizuálnom por*ne spred takmer desiatich rokov, no pri novšom filme by som to trošku očakával. Mad max si zaslúži opakovanie prehratia, toto? Raz v kine stačilo. Čo je treba dostať do popredia je herecký výkon Anyi a Chrisa. ()

F2003F

Zatiaľ čo Fury Road je jednou z najväčších akčných bômb ever, tak Furiosa je dramatickým vývarom bez svižnosti. Takže sklamanie, reálne som mal problém to dopozerať. Za 140min sa tam nedejú udalosti natoľko zaujímavé alebo napínavé aby si to vedelo danú dĺžku obhájiť. Postráda to pre mňa akúkoľvek nápaditosť a víziu akou oplýval predošlý film. Dej si nedrží atmosféru a stagnuje tým na pútavosti. Nevie ničím strhnúť, ani emočne zafungovať. Stavia príbeh prakticky na tom istom čo sme už videli, len s inými okolnosťami a pár novými postavami. Plus sa snaží do príbehu vniesť ešte väčšiu intervenciu v podobe farieb, kostýmov a masiek, ale v skutočnosti tápa na prednese lebo naposledy stanovili latku nenormálne vysoko. Obsahová nuda, ktorú nedokážu prekryť ani výborné efekty a čo malo potenciál zostalo nevyužité alebo nezladené. Napríklad Chris Hemsworth je si myslím veľký problém, pretože sa mu nedá hraný charakter ani uveriť a ani sa naň nehodí. Tom Hardy nás jednoducho rozhýčkal. Najväčším negatívom je, že kým predošlý vyznieval celkovo seriózne u tohto je väčšina postáv a akcie smiešna. Anya Taylor-Joy je fajn, charizma robí divy, ale zmeniť postavu na zakríknutú modelku, keď v podaní Charlize Theron bola predstavená ako úplný opak je už čistý nonsens, čo nesmierne kazí dojem. Dejovo neviem vypichnúť jediný moment, ktorý by mi zostal v pamäti alebo ma posadil na zadok, zatiaľ čo Fury Road tým je celú stopáž a dodnes si ho viem spätne v hlave bezproblémov prehrať. ()

hufnagel

Tak to bola divoká jazda.Detailne vyšperkovaná až do posledného záberu.A "Pán"režisér presne vedel ako to má na seba postupne nadväzovať aby to fungovalo.A podotýkam v jeho veku tá obrazotvornosť je stále obdivuhodná. ()

rigby

Jen a jen zábava, ale velmi líbivě a efektně natočená, to musím uznat. Nicméně nic pro mě. Tenhle svět mě vůbec neoslovuje a na bezduché bumprásk jsem asi neměl ani náladu. Ale neberu to jiným, ať si užijou, když je to baví... ()

hony23

Ten děj je samozřejmě celkem debilní, ale to se dalo říct i o Šílených Maxech s Melem Gibsonem. Nejsilnější stránkou toho filmu je ale úchvatný vizuál, všechny scény jsou perfektně ztvárněné a všechny postavy jsou nádherně odporné a divácký zážitek je tak přes úmornou délku velmi dobrý. ()

meatball

Fury Road byla zábavnou jednohubkou, Furiosa je několikrát natahovaná kaše, kterou Taylor-Joy nemá šanci utáhnout. Jméno Dementus charakterizuje Hemsworthovu postavu přesně, tak dementního padoucha jsme snad ještě neviděli. Pobavil mě několikasekundový odkaz na druhého Mad Maxe, kterým se Miller střelil do nohy. ()

13. Filmový víkend ČSFD (2.-4. srpna)

13. Filmový víkend ČSFD (2.-4. srpna)

25.06.2024

Spojí Chris Hemsworth G.I. Joe a Transformery?

Spojí Chris Hemsworth G.I. Joe a Transformery?

31.05.2024

Sympatický rodák z Austrálie se stále vehementně snaží vymanit se ze škatulky marveláckého Thora. Nejspíš si je velmi dobře vědom toho, že ze slávy boha hromu se věčně žít nedá, proto se snaží… (více)

Ani Furiosa nezabrala, lidé do kin nechodí

Ani Furiosa nezabrala, lidé do kin nechodí

29.05.2024

Zlatá palma festivalu v Cannes zná svého vítěze

Zlatá palma festivalu v Cannes zná svého vítěze

25.05.2024

Večer v sobotu 25. května proběhl ceremoniál slavnostního zakončení 77. ročníku prestižního mezinárodního Filmového festivalu v Cannes. Na prosluněné francouzské riviéře tak skončil dvanáctidenní… (více)