Halloween

• Česko Předvečer svátku Všech svatých (více)

V roce 1963 o Halloweenské noci ubodal šestiletý Michael svou patnáctiletou sestru Judith. Po patnácti letech v ústavech se mu podaří právě v předvečer všech svatých utéct. Nikdo neví a nikdo ani nechce vědět, co se stane 31. října 1978, kromě doktora Loomise, Michaelova psychiatra. Ten si je jistý, že se Michael vrací zpátky do Haddongield, ale když to zjistí zbytek města, je už pro mnoho lidí pozdě. (Pannonia Ent.)

Danny F.

Ve filmu jsou spousty nelogičností (viz. malý chlapec si všimne z okna Myerse u domu jehož levá část je osvětlená, v dalším snímku je osvětlená pravá strana. * Jakmile Michael probodne mladíka a připíchne ho ke dveřím nad podlahu, je vidět ještě kus nože trčícího z těla. Muselo by se jednat o mačetu nebo by tělo muselo být hodně štíhlé aby nůž prošel skrze. * A co to samovolné otevírání skříněk ve kterých ležely a visely mrtvoly? atd.). Je poznat že jde o film s nízkým rozpočtem, protože je znát výsledek práce na koleni. Absence atmosféry a strachu je evidentní, přesto mě pohltila tak trochu nostalgie. Jde o průměrnou vyvražďovačku. 50% ()

swe

Do Halloweenu jsem šel s očekáváním seriozního hororu, už jen pro jeho popularitu... Kurva, to bylo zas dílo. Nevěřím, opravdu NEVĚŘÍM, že by se u tohoto filmu průměrný, současný divák bál, natož aby se leknul zabijáka "nečekaně" skrytého na zadním sedadle auta. V době vzniku možná, dnes je to všechno tak profláknuté, až je to trapné. Místy mi tento, a teď budu citovat, "temný, depresivní, pesimistický majstrštyk", opravdu připadal jako parodie, což pramenilo hlavně z ubohých dialogů a vyloženě hovadského scénáře, to vše bez jediné kapky krve či nějak brutálních scén (což u zakladatele slasher-žánru dosti překvapí). Nejtvrdší facku mi však Halloween uštědřil z místa, odkud bych to od tak kultovního díla opravdu nečekal - film zcela postrádá jakoukoliv mytologii příběhu: Proč Majkl zabíjí? Proč o Halloweenu? Proč nosí masku? Jak utekl z léčebny?.... Nic z toho se divák nedozví a podle všeho to nevěděli ani tvůrci (viz. zajímavosti - trable s rozpočtem). Existují filmy, které se mi nelíbí, a přesto chápu, proč se staly kultem. Halloween je první kult, u kterého jsem to nepochopil. P.S. Kdesi jsem četl, že Halloween je skrytou kritikou na americký léčebný systém pro duševně choré. To snad ani nemohl autor myslet vážně. Tenhle film je jednoduchý a blbý sám o sobě, na nějakou kritiku jsem neměl ani pomyšlení! ()

LEGACY

Halloween a Michaela Myerse zná větší část lidí včetně mě spíše z těch novějších dílů od Roba Zombieho, ale správní a skalní fanoušci mají asi jasno, že tento starší a původní díl od geniálního Johna Carpentera je trochu předčil. Ano mě se tento líbil mnohem víc a já ho vřele doporučuji. Je tu jedna z nejstrašidelnějších soundtrackových skladeb jakou znám a díky hudbě (John Carpenter) má filmu před ostatními Halloweenskými díly obrovsky navrch. Film má taky solidní tempo, sice se zde zase tolik neumírá, ale mě to vůbec nevadilo, přece jenom je to na konci teror, ten to nahradí těm co krev vyhledávají. Jsem si ist, že budu v sledování dalších Halloweenů pokračovat a doufám, že z nich nebudu zklamaný, hodnocení a recenze nejsou špatné tak proč do toho nejít. Hodnotím 79% ()

VanTom

Pomalu, důkladně budované napětí (skrze legendární minimalistickou hudbu i úsporné filmařské výrazivo) funguje bez potíží ještě dnes, pobaví také přirození, úsměvně nadržení teenageři. Už však neobstojí pasivní, strojený finální střet s vřískající Laurie (mimochodem zde není ani naznačeno, že by mohla být Michaelovou sestrou), která si vyděšená sedne a vydýchává, zatímco by měla zdrhat doslova o život. ()

lykan9

Další ikona hororového žánru, která nikdy neumře a v různých verzích s námi bude navždy. Nejen, že se jedná o výborný hororový kult, díky kterému se zrodila současná hollywoodská hvězda J. L. Curtis, ale zároveň se jedná o první nefalšovaný slasher horor, díky kterému se mohly zrodit postavy jako Jason, Freddy nebo novější Jigsaw. Halloween je prostě klenot mezi horory. ()

hroubek

Znovu doplňuji vzdělání. O Halloweenu jsem toho slyšel hodně, a taky jsem si o něm i něco málo přečetl. Ale vidět, je vždycky o něčem jiném. Halloween je pomalý horor, který sazí na atmosféru, napětí a jistou nekompromisnost. John Carpenter si dává dost na čas, a je to jenom dobře, jelikož nám o to více záleží na postavách. A navíc si tím krásně vybuduje hutnou atmosféru, kterou pak šponuje svým soundtrackem a hlavním hudebním motivem. Herecky je to také velmi slušné a Jamie Lee Curtis svou postavu zahraje velmi dobře. Osobně jsem čekal trochu více, po tom všem co jsem slyšel a četl, nicméně jsem i tak dost spokojený. Halloween je kvalitní horor, který jasně dokazuje, že kvalita nezestárne ani po letech. ()

J.Lajner

Od dob Alfreda Hitchcocka tu nebyl žádný jiný režisér, který by s prvky plíživého voyeurismu a postupně budovaného napětí pracoval tak mistrně jako John Carpenter ve snímku Halloween. Je fakt, že dnešní mladé generaci filmových fanoušků bych se Halloween zdráhal doporučit. V době, kdy se mrtvola bez hlavy může objevit i v rodinné komedii, by asi klasické dílo Johna Carpentera těžce narazilo. Pro nás, kteří kinematografii obdivují ve všech myslitelných odstínech, zůstává ale Halloween působivým dílem, operujícím se znepokojivou podobou hrůzy, která díky úsporné hudební složce a inspirativní kamerové práci zůstává stejně děsivá jako v době premiéry. Kombinace realismu a neuchopitelného zla, které se vyskytne uprostřed komunity dětí a dospívající mládeže je nesmírně děsivá, neboť nám říká, že nebezpečí nepřichází ze zatuchlých katakomb či dalekého vesmíru, ale může číhat jen pár metrů od nás. Více. ()

p6qwre

K tomu to filmu jsem přistupoval s velkým očekáváním, velké bylo bohužel i moje zklamání. Opravdu mne štvalo zcela neracionální chování většiny postav a spousta nelogičností. Nejdříve docela slušný maniak uteče neznámým způsobem z blázince. Poté se doktor rozhodne, že obyvatelům se nedá nic vědět, aby si nedělali zbytečné starosti. Policie má „mlčet a mít oči otevřené“. 25ti – 30tileté herečky hrají 20tileté studentky. Která z nich to přežije je jasné hned od začátku. Také byste položili nůž vedle těla omráčeného útočníka, otočili s k němu zády a koukali do stěny? Když se vrahoun zvedl z mrákot napotřetí, už mi to opravdu přišlo k smíchu. Jak se mám bát o osud potenciálních obětí, když se všemožně snaží situaci vrahovi ulehčit? Dvě hvězdičky dávám za hudbu a za tři dobré lekačky. ()

Ichabod

U nekterych filmu neni treba super efektu, ci litru krve. Halloween je dukazem ze JDE natocit velmi pusobivy horor i pres banalni pribeh, bez velkych nakladu a staci k tomu jen kvalitni rezie a prace s kamerou. Velmi pekna herecka (Jamie vypada skvostne a rve taky velmi dobre) do hororu proste patri a kdyz ji Myers posle ze schodu clovek se az zalkne. Z Myerse z kazdeho zaberu cisi hrozba a pritom staci jen poslouchat jeho dech a sledovat lesk na jeho vrazednem nastroji. Je to klasika, kterou v mych ocich nesrazi zadny jiny horror o psychopatovi co ma rad ostre nastroje :) ()

masw

První díl mistra Johna Carpentera sázel na atmosféru, což se vyplatilo. Už začátek je skvělý, pozorujete jak to začalo v Myersových tuším 8 letech. Pokračujete útěkem z blázince a pronásledováním Laurie jeho sestry. Obsahuje lekavé scény, humor (Myers v prostěradle a Laurie u telefónu). Potěší i detail: v televizi hraje Věc a Noc Oživlých mrtvol. Druhý díl se mi i tak líbil víc, kvůli akčnosti. ()

Amputace

Několik krátkých postřehů k režijnímu stylu: Falešné hlediskové záběry – divák si nemůže být jistý, zda je vrah přítomen nebo nikoli - postava jdoucí po chodníku je zabírána z dálky a postupně se kameře přibližuje, čímž je hrozící nebezpečí vyvráceno. Tyto záběry jsou v kontrastu s momenty, kdy se vrah reálně zjevuje – ty jsou náhlé a krátké, zatímco scény, ve kterých divák pouze tuší vrahovu přítomnost, jsou dlouhé a pomalé (většinou záběry bez střihu). --- Vrahovo hledisko bývá nedovršeno – i když je slyšet vrahův dech, vidíme rovněž vraha (když pozoruje svoji první oběť, slyšíme jeho dech a myslíme si, že vidíme jeho očima, pak však vstoupí do záběru). --- Je-li více postav pohromadě, kamera je přirozená, dochází k prostřihům, jakmile je však postava sama, kamera získává voyeurský charakter. --- První detail vrahovy tváře/masky přichází až ve druhé polovině filmu – drží telefonní sluchátko, což je vzhledem k tomu, že za celý film ani jednou nepromluví, paradoxní a komické. --- - Explicitní nahota – první dvě zavražděné ženy mají odhalené poprsí – značný důraz na ztotožnění vzrušení a strachu, což souvisí s cílovým publikem (teenagerové), kterému byly slashery původně určeny. ()

ganz

Kdyby mi každý neříkal jaká je to dokonalá klasika, možná bych si film také zamiloval. Bouhužel jsem na konci netušil že film už skončil a čekal sem že to zajímavé teprve přijde. Nechci film shazovat, ale je zde stejný problém jako u kmotrů- přehodnocenost. ()

Guzo

Nebýt té mrazivé hudby a skvělé režie, byl by to film o ničem, ale takhle se jedná o zasloužilý kultovní horor, který by se měl pravidelně pouštět o Halloweenu. Jen J.L. Curtis mi sem vůbec nesedla, vypadala tak na 35.. ()

Dreadd

Napětí už od prvních minut, skvělá práce s kamerou hned v úvodní scéně. Trochu jsem se zděsil po rozbití skla rukou a následném odjezdu člověka, který je od 6 let v blázinci a přesto umí skvěle řídít. Naštěstí scénář si je vědom téhle nesrovnalosti a o chvíli později se nad tou věcí sám podivuje. Potom napětí trochu polevuje a film si připravuje půdu pro druhou polovinu, kdy vás přinutí nehnutě sedět a čekat, kdy se zase Michael Myers objeví. Atmosféra je dokonalá, z velké části tvořená hudbou. Akorát na konci by stačil jeden výstřel, tohle působilo trochu jako přitažené za vlasy. ()

Kosmik 1

Co dodat, prostě klasika a famózní nastartování Myersovy hvězdné kariéry. Mordů zde není tolik (celkem pět, když nepočítáme psa), ale o to zde vůbec nejde. Jde především o atmosféru a ta je mrazivá. S Carpenterovou vlastní hudbou, která je už sama o sobě dost na psychiku. K tomu děsivý Michael se svou nezapomenutelnou maskou, která se stala pro mnohé kultem mezi horory. Dobrý byl i odkaz na původní The Thing, co tam hrál v TV. :) 85% ()

vyfuk

Wau. Carpenter ví jak to hrát. Mám za sebou nějakou tu řádku hororů a musím říci, že tenhle byl jeden z těch lepších. To, že se tam nehrálo na zvukové efekty (jak je film prezentován) bych brzdil. Film je tímto humusem doprovázen a to je důvod proč nedám větší ohodnocení. Příběh je prostě super. Je to hlavně napínavé jak prdel. To by jeden neřekl. Líbí se mi i to, že to nemusí být přímo happy end. Carpenter si vyhrál ve všech směrech. V režii, scénáři a také v kultovní hudbě. Prostě jeba na hlavičku. ()

Jaro.Krafcik

Nakoľko sme sa nového halloweenu tento hrozný rok nedočkali, musel som vytiahnuť staršie klasiky. Ku vôbec prvému filmu nemám ani komentár. Ide o vznik samotnej legendy. Áno, remake sa mi páčil prvý krát viac ako tento originál aj tak ostane, ale aj tak ide o Carpenterov najlepší film, na tie roky majstrovské dielo, ktoré začalo cely príbeh Myersa, už sa neviem dočkať Halloween Kills, škoda fakt že ho preložili, dnes si dám ešte dvojku. Netflix ju už ale neponúka. 5* ()

Práva na sérii Halloween jsou na prodej

16.09.2017

John Carpenter bude produkovat nový Halloween

John Carpenter bude produkovat nový Halloween

25.05.2016

Halloween Johna Carpentera je naprostá hororová klasika, jíž nedokázalo zastínit žádné ze sedmi pokračování. Hlavní série skončila v červenci 2002, o 5 let později ale došlo na remake v režii Roba… (více)