Star Wars: Vzestup Skywalkera

• Česko Star Wars: Epizoda IX - Vzestup Skywalkera (více)
USA, 2019, 142 min

Režie:

J.J. Abrams

Kamera:

Dan Mindel

Hudba:

John Williams

Daisy Ridley, Adam Driver, Oscar Isaac, John Boyega, Naomi Ackie, Carrie Fisher (a.z.), Lupita Nyong'o, Domhnall Gleeson, Richard E. Grant, Mark Hamill (více)

Lucasfilm a režisér J.J. Abrams znovu spojují síly, aby diváky vzali na epickou výpravu do předaleké galaxie ve filmu Star Wars: Vzestup Skywalkera. Ve strhujícím závěru stěžejní Ságy Skywalkerů se zrodí nové legendy a odehraje se konečný boj za svobodu galaxie. (Falcon)

kinderman

Epizody 1-3 jsou zbytečné (opravdu někdo potřeboval vidět, jak se z A. Skywalkera stane Darth Vader?), epizody 4- 6 jsou z mnoha důvodů nesmrtelná klasika a epizody 7- 9 jsou nadbytečné. Obsedantně odkazují na původní trilogii, scenáristicky nedrží pohromadě, nevynikají ani hereckými výkony, ale stejně jsem je opětkoval, protože Millenium Falcon, John Williams a v případě devítky zvukové efekty v Dolby Atmos vytažené na max. Užil jsem si to. ()

fallangell odpad!

Star wars potkalo rychle a zbesile. Je uzasne sledovat jak se napric galaxii dokazou 2 lide sejit presne na cas. Sledovat to ale cely film porad dokola je ubijejici. Objektivne film za 2*. Ty ale strhnu za to, ze to provedli hvezdnym valkam. ()

mahler

Z nové trilogie určitě nejslabší - rozhodně ne špatné. Ale ... rytíři z Renu, admirál Pryde, generál Hux, senát Sithů, ta hrozivá flotila - tohle všechno je hrozivě zabité a oseknuté na úkor zbytečné vaty. ()

Jigy

Tak to dokázali, zabili Star Wars. Větší patos, klišé a splácaninu jsem nečekal ani v mých nejhorších představách. Po předchozích filmech jsem neměl očekávání, ale tohle "dílo" vše zabilo. Autorům se povedla jen jedna věc, celý svět SW nechali vykrvácet ve vlastních střevech a zvratkách. Gratuluji. Nechtěl bych být tem, kdo šel v deseti letech na Novou naději a pak celý život čekal, aby viděl tohle peklo. ()

Axis

Tak jak jsem schopen si z předchozí trilogie poskládat 40-60 rozumně koukatelných a pamatovatelných minut, včetně posledních kulervoucích 20 z Pomsty Sithů. Tak v této nedám zdá se nic... Možná jen pár krásných záběrů a to že jsme se dozvěděli víc z kanonu, i když je teď zmatenější a uhozenější než midichloriany. 3/10 ()

M.i.k.e

kdybych měl hodnotit poslední Star Wars pouze jako sci-fi blockbuster,pak bych asi musel sáhnout po plném hodnocení,jelikož se na Rise Of Skywalker moc hezky kouká,děj nemá prakticky hluchá místa a všechno je tu velké,hlasité a barevné.Zkrátka a dobře moc lepších sci-fi popcorňáků poslední dobou nevzniklo.Pokud se ale na RoS budu koukat jako na uzavření další Star Wars ságy na které se čekalo 4 roky,nemůžu jít výš jak na 3 hvězdy a to možná z nostalgie a fanouškovství lehce nadhodnocuji.Star Wars sice vždycky byly pohádka (a celkem naivní pohádka),ale pořád dávaly alespoň v základních věcech smysl.RoS ho bohužel v návaznosti na předchozí filmy nedává a naplno ukazuje,že Disney při natáčení Force Awakens asi vůbec netušil co bude dál a nejspíš to netušil ani při natáčení Last Jedi (jehož děj RoS ho vlastně v mnoha věcech ignoruje).Poslední díl sice nabízí kupu rádoby šokujících zvratů a odhalení,ale žádný z nich nefunguje pořádně a mnoho z nich se děje dost na sílu a nebo náhodu.Díky dementnímu scénáři pak film nefunguje ani po emoční stránce a to i přesto,že nabízí nejeden moment,který by třeba v původní trilogii způsobil šok (a nějakou tu slzičku).Upřímně bych nečekal,že jako velký fanoušek Star Wars a navíc jako někdo komu se líbil Last Jedi (a třeba i Solo) po všech těch filmech a letech budu muset uznat,že Disney dokázal zabít původního ducha SW a dokázal z něj udělat jen další atrakci v disneyworldu.Určitě se najde dost lidí,kterým tohle bude stačit,ale já mezi ně momentálně nepatřím.Ani teď nedokážu říct,jestli se mi časem povede vzít tohle uspěchané cosi na milost,tak jak se mi to po letech povedlo s epizodou jedna...60% ()

Fíla

Průměrný film, až na posledních 45.minut, které mě obměkčily. Pro zaryté fanoušky SW ke kterým nepatřím, to může být frustrující. Pro mě to byl průměrný film s dobrými efekty a srdcervoucím závěrem. 3-4* ()

BoredSeal

Nesnesitelná nuda jak prase, nepochopitelné přitáhnutí dávno mrtvých postav zpátky (nevěřím, že to takhle plánovali už u sedmičky), až na Adama Drivera mizerní necharizmatičtí herci, co stejně nemají co hrát. Jako kdyby film vařil nějaký kolektiv expertů a stejně to jídlo pokazili i s receptem. Nejhorší Star Wars film všech dob - vzpomínám najednou s láskou na Epizodu 1. ()

jhr

Je vtipné, že devátá epizoda kompletně popřela osmičku místo toho, aby rozumně pracovala s tím, co bylo rozpracováno v minulé epizodě. To je přístup, který nemá logiku a je doslova sebedestruktivní. Na straně druhé nelze tomuto dílu upřít technickou dokonalost. Horší je to ovšem se scénářem, který je ohromně zkratkovitý a v některých ohledech doslova zabolí, jak moc si tvůrci usnadnili práci při revizi Posledního z Jediů. SPOILERY: Palpatine zde nemá moc prostoru a je škoda, že je s ním zacházeno tak předvídatelně. Kdyby se například ukázalo, že se nejedná o samotného Imperátora, ale o klon císaře s tím, že Rey není jeho příbuzná, ale také jeho klon bylo by to celé daleko zajímavější. Ona samotná působí v této epizodě asi nejlépe z celé trilogie. Ovšem její linka s Kylo Renem je uspěchaná a nedotažená. On by udělal nejlépe, kdyby daleko dříve projevil svoje city k ní a ona by přece jako citlivá na sílu měla vědět, že nelepší způsob jak Bena přivést na světlou stranu síly je pokusit se ho sbalit. Místo toho si jdou nesmyslně po krku, aby se v závěru "nečekaně" spojili proti Palpatinovi a nakonec si aspoň na chvilku padli do náruče. Jenže tomu chybí dostatečná gradace a tyto momenty tak nemají potřebný emocionální dopad. Název samotného filmu je také dost zavádějící a celá nová trilogie skončila jako jedno velké zklamání. ()

Juto

Tento film nadhodnotím, pretože v tomto filme je evidentné veľa lásky, vášne a nostalgie. Ale je to tiež film veľmi hmatateľne vyrobený z miesta, ktoré poháňa strach zo sklamania publika. A, že úzkosť poháňa veľa zvláštnych tvorivých rozhodnutí a nemotorného prevedenia príbehu. 7/10 ()

Vyhy

Pro mě už nejnovější trilogie není Star Wars. Jsou to jen drahé sci-fi filmy, na které se dobře dívá. To je vše! A pokud bych měl zhodnotit sedmičku a osmičku s nejnovější devítkou dohromady, určitě pro mě vede Síla se probouzí. Sice to byla kopírka, ale povedená. Osmička..ehm, nebudu se vyjadřovat, nu a devítka, ta je na tom lépe, ale ne zas o tolik, abych si řekl - jo, vracíme se do kolejí starých dobrých SW. A navíc, fakt jim nežeru, že s Palpatinem počítali už od psaní scénáře sedmého dílu. To fakt ne. Je zde hodně pomrknutí na staré SW, což je fajn, ale příběhově to je prázdné, umělé, o ničem, nalepované a vlastně vymyšlené tak, aby se zachránila ostuda formou osmičky. Hodně věcí tu nedává smysl a jsou vytvořené jen pro efekt. Samotné postavy, až na Rena (ten byl nejzajímavější), mě vůbec nezajímají. Jsou to jen postavičky, co hláškují a občas jim jde o kejhák, ale to je vám jedno. Co je plus, bylo zde více soubojů s meči, přesto se nejednalo o žádné dlouhé sekvence, takže opět jen pomrknutí. Jako film to bylo asi dobré, jako SW vůbec. Ještě, že už je konec. Věnujte peníze a energii do nových příběhů, kde nezklamete tolik lidí, kteří na sáze o Skywalkerů vyrostli! ()

Giggo

Věřím, že tento film bude přijímán velmi rozporuplně. Je však potřeba dát si jej do souvislosti s Episodou VIII. kterou Rian Johnson nastavil uplně jiná měřítka, dal do pohybu uplně jiné věci a zabil většinu potencionálních zápletek. Za mě toto bylo důstojné zakončení ságy, zaujímavá přehlídka síly. Kdyby nebylo zprasené Epizody VIII mohlo to být i výborné. Takto vnizkl podivný miš maš s recyklovanými záporáky, předvidatelnými obraty hrdinů a návratem téměř všech tváří co našli v trezoru na páskách. Nicméně pro fandu SW souboje jsou super. Hudba je skvělá, odpovědi na otázky otevřené Episodou VII. dostaneme .. takže co chtít víc? Ano chceme ten pocit, husí kůži na rukou, vyvalené oči a zadky zaryté do sedačky a toho se nám bohužel nedostává. Takže slušná jednohubka na závěr, ale exploze chutí, orgasmus v kině? Ne to se nekoná ... Abramsa bych pochválil a Johnsona nakopal ještě jednou do prdele a vzal mu i kuličkový počítadlo. ()

Jonash87

Čekal jsem to horší. Vizuálně a hudebně pořád neskutečná pecka, problémy nastávají u příběhu a nejednotnosti celé trilogie a v ne tak sympatických postavách. Závěr je pak poněkud překombinovaný, ale když vypnete mozek, tak si vlastně těch zhruba 130 minut poměrně užijete. ()

kombajn

Efekty libové, ale fakt má být tohle vyvrcholení vesmírné ságy? Možná ten film zabíjí moje přehnaná očekávání, ale já žádné vlastně neměl. Vůbec celá ta poslední trilogie je slabá. První je kult, druhá už trochu nastavovaná kaše, třetí nekvalitní recyklát v modernějším kabátě. ()

Nach

Ten pocit, když natočíš velice drahý film, a přesto víš, že jeho levná porno verze bude o 80% lepší. Stalo se něco, co jsem ani nepředpokládal, že je možné. Disney u mě zabil Star Wars. Je mi jedno jestli za to může temná nebo světlá strana Síly, ale stalo se tak a skutečně to bolí. To pro co se první trilogie stala legendární, druhá trilogie jen stvrdila a třetí to zabila. Přesto ale jsem choval naději, že předchozím dvěma epizodám, kterým jsem udělil po čtyřech sluncích, konečně přibude dílek skládačky, který z těch všech částí složí krásné umělecké dílo. Inu nestalo se tak. Vzestup Skywalkera nejen že v podstatě obchází druhý díl, on ho navíc často úspěšně ignoruje. Nejvíce se to projevuje na postavě Kyla, který v minulé epizodě básnil o tom, že končí se světlou nebo temnou stranou síly, což mi bylo i sympatické. Teď tento jeho postoj jakoby byl jen nějakým vzdáleným snem. Abrams zařadil brutální zpátečku a spíše než na osmou epizodu, navazuje na tu svou sedmou. Potvrzuje se mi tak, že Disney neměl žádný ústřední plán pro celou trilogii, ale vždy jen pro jeden konkrétní film. Co z toho tedy plyne pro Návrat Skywalkera? Inu že jsem jen kroutil hlavou jak nelogicky postavy najednou jednají. Návaznost na předchozí díl je minimální. Ke všemu je film strašně doslovný. Až otravně doslovný. Vidíte na záběru kostru? Postava vám řekne, že je to kostra. Vidíte v záběru starou známou postavu? Někdo slovně ji pojmenuje, protože jsme všichni debilové, kteří to co vidí musí i slyšet. Za to nekompromisně strhávám rovnou dvě hvězdy. Vím, že to bylo i u minulých dílů, ale zde to už dosahuje obludných rozměrů. Navíc film je v podstatě plejáda akcí a dialogů. Dialogy nejsou nijak zajímavé, protože se primárně soustředí na vysvětlování toho, co je jinak a proč oproti minulé epizodě. A akce je nezapamatovatelná, unylá, neoriginální. Největší a zásadní problém mám ale s hlavníma postavama. Kvůli tomu že se s nimi nedokáži sžít, nejsou mi sympatické a navíc se k tomu přidaly i ty logistické lapsy a změny, takže nulová empatie, evidentně dojemné scény na mě vůbec nefungovaly a já si tak sám připadal jako pařez. Co se týče vedlejších postav, nestojí zde prakticky za řeč. Staří herci z původní trilogie jsou tu maximálně do počtu aby vyvolali nostalgii, což u mě bylo stejně reálné jako to, že jeptiškám narostou ve třiceti křídla. Takže bohužel. Jediný zajímavější charakterní vývoj byl u Bena - Kyla, ale příliš pozdě a příliš rozvláčně (a navíc hodně upozaděně). Takže vlastně jediný úspěch tohoto filmu tkví v tom, že ve mě ty emoce smutku skutečně vyvolal. Úplně jinak, než ale zamýšlel. Disney zabili legendu a pro tu ten smutek klidně prožiji. Pro první dvě trilogie. Ta třetí patří na propadliště dějin. Tohle myšákovi nikdy nezapomenu a začínám se bát o pokračování dalších značek typu Planety opic. Jo a J.J.Abrams si vybral svůj dosud nejslabší filmový kousek. 55% ()

Martrix

POZITIVUM: bez hejtování, spoilerování, pokrytecké teorií o homosexuálním spojení Poe/Fin a analyzování, které trvalo ještě pěkných pár týdnů po premiéře, se na "devítku" dá dívat vcelku smířlivě. Stačí k tomu trocha trpělivosti a velmi opatrná očekávání. PŘESTO / MINISPOILER: tato trilogie má mnoho paralel třeba k filmům o Harry Potterovi. Máme tady duchy, týpka, který i když umřel/neumřel, se snaží všechno ovládnout, máme tady něco jako poslední viteál, rodiče, kteří se obětují, lítá se tady na kdečem, do války se zapojí kdekdo, spousta divných potvůrek, metají se tady blesky a hlavně to přátelství...nezapomeňte sakra na to přátelství! KONEC MINISPOILERU, ZAČÁTEK VÝHRAD: krásně to vypadá...fanservice jako víno, uzavře se příběh...byť je pitomý a vlastně i legrační...První řád, vystřídal Konečný řád, dělo smrti, hvězdu smrti a planetu smrti vystřídá flotila smrti...hahahaha. A jako vždy je potřeba něco najít, něco zničit, někam se dostat, někoho ztratit, někoho zabít a všechno to přežít. Zadání jako z pohádky, že? To by mi ale nevadilo...vadí mi, že se ten vzorec opakuje epizodu, co epizodu, že se ze Star Wars stal superkanibalistický marketingový produkt, který naprosto nevyužívá potenciálu, který v něm je. A taky jak moc hloupý je scénář/jak moc hloupí musí diváci připadat tvůrcům, že seberou odvahu podle toho udělat film. Ty tři hvězdy...aby bylo jasno, to není takové to smířlivé UŠLO TO. Je to spíš PRŮSER, ALE JE MI TO TAK TROCHU JEDNO. Vcelku výjimečně souhlasím s komentem Verbala, přestože mi google translator nebyl schopen třetinu jím použitých výrazů přeložit jinak, než výkal, soulož a sedýnka a odkázal mě na stránky o Tourettovu syndromu. ()

Rocky88

Ještě víc než kdy předtím bylo v rámci této trilogie poznat, že jediný koncept byl ten "rychle na diváky nakupit spoustu filmů s kupou nových zvířátek, abychom mohli prodávat co nejvíc hraček a dalšícho merche". Nulová osudovost, žádný záporák. Když už něco stálo za víc než hovno Jabba Huty, byly to postavy z původní trilogie, což je smutné. V tomto velenedíle stojí za zmínku telepatická (nejenom telepatická, ale nevím, jak to nazvat) utkání mezi Rey a Kylem. Triky taky obstály. Zbytek je poskakování po lokacích, trapné pokusy o humor, podprůměrná akce, odhalování zkurvydcery a přání, abyste novou trilogii radši vůbec neviděli. Jediný povedený zářez je tedy spinoffový Rogue One. ()

campix

Já bych to neviděl tak tragicky. Přijal jsem fakt, že z kdysi kultovní série si Disney dělá svojí dojnou krávu a bude nás roky zásobit všemožnými spin-offy, rebooty a seriály z tohoto světa. V tomto světle je Vzestup Skywalkera čistou spotřební záležitostí, která dá divákovi všeho vrchovatě a ve slušné kvalitě. Mě osobně zakončení této trilogie potěšilo, jelikož nové charaktery, které předchozí dva díly výrazně tápaly a v mých očích nebyly nijak přesvědčivé, se zde dostaly očekávané katarze a mě jejich zakončení dávalo smysl. Adam Driver i Daisy Ridley jsou konečni schopni utáhnout takto monumentální produkci, zbytečně se neodskakuje do milionu vedlejších postav, je to epické a stále se něco děje. Chápu, že kdekdo by čekal víc. Ústřední záporák je opravdu slabota, finální rozhřešení se dalo udělat lépe a recyklace starých charakterů je poměrně otravná, ale nejsem žádný HC Star Wars fanoušek, takže docela chápu stav, do kterého se tato série dostala a nemůže mě to nasrat. J.J. Abrams v mých očích uzavřel docela vkusně trilogii, která byla naprosto zbytečná, ale mně se dostalo toho, čeho jsem čekal. ()

Cheeter

Moje hodnocení je potřeba rozdělit na dvě části. Pokud se podíváme na film v kontextu posledních dvou epizod a na snímek sám o sobě, tak ano, není to zlé. Vše dává smysl a není moc nad čím přemýšlet. Ale to svět Star Wars není. Star Wars je mnohem více, než jenom poslední tři díly. Tím volně přejdu k druhé části hodnocení. Když už člověk dokáže vzít, že předchozí dva díly v podstatě přepsaly pravidla vesmíru, tak tenhle přepisuje celou ságu. Celou dobu to bylo o rodně Skywalkerů, nejvíc pak o Anakinovi. Předchozí dva díly se kolem toho motaly, ale tenhle to úplně vykolejil. Odsunul Skywalkery na druhou kolej a udělal z toho ságu o Palpatinovi. Prostě najednou z hlavního příběhu udělal vedlejší linii. Proč? To by snad zvládlo i dítě v mateřské škole pochopit, že tohle se prostě nedělá. Nemluvě pak o lacinosti některých momentů. A také snaze navodit atmosféru dřívějších dílů, jako prales? Dost podobný prales čtvrté epizodě? Podle mě se udělala chyba, že se základní série takovýto zásadním způsobem vůbec otevírala. Disney mělo dělat spíše spin-offy, tím by udělala mnohem lepší práci. Takto akorát rozbilo, co se dalo a ani povedené seriály nebo vedlejší filmy to nedokážou zachránit. Prostě nedokážou. Škoda byla udělána, rány se budou hojit obtížně a zůstanou pouze jizvy. ()

Ani Furiosa nezabrala, lidé do kin nechodí

Ani Furiosa nezabrala, lidé do kin nechodí

29.05.2024

Odhalila desátá epizoda Star Wars svůj název?

Odhalila desátá epizoda Star Wars svůj název?

05.11.2023

Nové Star Wars mají synopsi a datum natáčení

Nové Star Wars mají synopsi a datum natáčení

22.06.2023

Nový Star Wars film pokračující příběh Rey (Daisy Ridley) má oficiální název, synopsi a také předběžné datum začátku natáčení. Tzv. Skywalker sága skončila v roce 2019 snímkem Star Wars: Vzestup… (více)