Furiosa: Sága Šíleného Maxe

• Austrálie Furiosa: A Mad Max Saga (více)

Anya Taylor-Joy a Chris Hemsworth hrají ve filmu Furiosa: Sága Šíleného Maxe, který natočil oscarový režisér George Miller a který je očekávaným návratem do kultovního dystopického světa, jenž vytvořil před více než 30 lety ve velkofilmech o Šíleném Maxovi. Miller se nyní znovu vrací se zcela novým originálním, samostatným akčním dobrodružstvím, které odhalí původ mocné postavy z několikanásobně oscarového celosvětového trháku Šílený Max: Zběsilá cesta. (Vertical Entertainment)

maddy

The question is, do you have it in you to make it epic?” A obávam sa, že George Miller vo veku 79 rokov už nemá na to natočiť tak epický film akým bol Fury Road. To, že sa vybral inou cestou než Fury Road by vôbec nevadilo. Predsa len zopakovať jeden z najlepších akčných fimov (a pre mňa jeden z najlepších kinozážitkov EVER) prakticky nejde. Ako už len tromfnúť dokonalosť, všakže? No tam, kde sme si pred deviatimi rokmi pri traileroch na Fury Road hovorili, že ten film ani náhodou nemôže dohnať tú zbesilosť trailerov a on ju nakoniec dohnal ešte 10x viac a lepšie, pri Furiouse to je presne opačne. Našlápnutý trailer skôr klamal telom a ten film by vo viacerých momentoch potreboval aspoň štvrtinu zbesilosti Fury Road, aby nakopol tempo a obhájil si tú dva a pol hodinovú stopáž. Tam kde si totiž Miller vo Fury Road vystačil s náznakmi toho ako okolitý svet funguje a nechal diváka si domýšľať zvyšok, vo Furiose dostávame priam až otrocké vysvetlenie každej jednej veci a udalosti, ktorá sa mihla vo Fury Road. Ako prišla Furiosa o ruku, ako sa škonštruoval War Rig, ako vyzerá Bullet Farm, ako to vyzeralo v Green Place,  ... a množstvo ďalších detailov, ktoré boli vo Fury Road zahalené tajomstvom. Vysvetlenie každého miesta Wastelandu, ktoré sme nikto ani veľmi nepotrebovali vidieť. Navyše to neponúka vôbec nič čo by si niekto nedomyslel sám už vo Fury Road (a vysvetlenia, ktoré ponúka občas nedávajú žiaden zmysel - viď keď Furiousu v Citadele polovicu filmu nikto nehľadá). Furiosa tak nakoniec pôsobí skôr ako datadisk k hlavnému (a lepšiemu) filmu, nežby si ako film obhájila svoju samostatnú existenciu. Odlišný prístup by sám o sebe nevadil, ale musel by to byť prístup akokoľvek zaujímavý. Furiosa je však o dve, až tri úrovne pod Fury Road, nielen čo sa týka postáv (Anya Taylor-Joy je pomerne nezaujímavá a Chris Hemsworth skôr vyhrotenou, zvrátenou paródiou zo štvrtého Thora), ale hlavne akcie. Väčšina ačkných scén sa odohráva v podivnom "tichu", úplne absentuje pompézny soundtrack, ale aj koherentnejší strih alebo akékoľvek napätie (keďže z Fury Road už vieme kto všetko sa dožije ďalšieho filmu). Chýba tomu správny drajv a keď už konečne k nejakej tej akcii dôjde, tak nevie vôbec strhnúť. Komentár síce vyznie negatívne, ale to zo mňa skôr hovorí sklamanie, že Miller sa nedokázal ani z časti priblížiť kvalitám predošlého filmu. Natočil si film pre seba, aby sa mohol piplať s každým detailom jeho vysneného Mad Max sveta, ale zabudol pri tom čo divákov tak ohúrilo na Fury Road. Zaoberá sa tak detailami na ktoré sa nikto nepýtal, ale neponúka film, ktorý sme si deväť rokov pýtali všetci. Zmena prístupu sama o sebe nevadí, ale keď už chcel Miller prísť s takto razantnou zmenu (tempa, žánru, akcie), tak musel by ponúknuť zaujímavejší príbeh než ten ktorý sme dostali (prakticky obyčajná cesta za pomstou bez čohokoľvek navyše). Jo, keď si jedenásty krát pustím Fury Road tak teraz už budem vedieť kedy a prečo sa Furiousa naučila šoférovať War Rig, ale je mi tá informácia k niečomu? Ťažko povedať. Nie zlý film a kreativita sa Millerovi nedá uprieť, ale po deviatich rokoch čakania na pokračovanie je pre mňa zároveň Furiousa najväčším tohtoročným filmovým sklamaním. Po dokonalom Fury Road sme totiž dostali skôr priemernejšiu Furiosu. CELKOVO: 6/10 () (méně) (více)

Paxxx.cz

Za mě super prequel, který mě bavil více než úvodní Šílený Max (filmy s Melem Gibsonem jsem neviděl). Naprosto vynikající akční scény, fajn nové postavy, skvělý soundtrack a dobrý záporák. Jediné co bych vytknul je trochu zbytečně natahovaný konec - nebýt ho tak dávám za plný počet, takto hodnotím za 80%... ()

kobejn

Zahraj to znovu Georgi. Pan Miller má tydle pouštní příběhy snad zakódovaný v krvi, zřejmě se pro ně narodil a nejspíš pro ně i umře. Doufám, že stihne natočit alespoň ještě jeden Mad Max prequel spin-off, ale klidně i dva. Zatím nevykazuje žádné známky únavy ani opakování sebe sama. Pokaždé je to trochu jinak a stále stejně úžasně. Jako nyní. ()

Ellmariachi

Čekal jsem vetší náser. To říkám hned z kraje. Ten jsem sice dostal jen množství, které mě tak tak uspokojilo, ale na druhou stranu jsem si ve světě Maxe našel dost jiných věcí. Například právě rozšíření zmíněného světa.  George Miller ukázal svojí vizi a mě zatraceně bavila. Symbióza tří vztyčných bodů či základen, které navzájem udržovaly relativní klid a mír je zajímavý koncept. Další velké plus byly postavy. Samotná Furiosa mě přiznávám tolik nechytla. ATJ jsem prostě na chuť nepřišel. Ovšem ChH a Tom Burke pecka. Obě postavy byly nabušené a obě bavily. Celkově jsem se fakt bavil. je mi jasné, že moc takových filmů vznikat nebude a proto všem doporučím, vykašlete se na občas horší triky a možná lehce nataženou stopáž. Užijte si tuhle bláznivou záležitost. 78 procent. ()

slord

Páči sa mi, že George Miller nešiel rovnakou (Zbesilou) cestou ako tomu bolo posledne, lebo bolo jasné, že napodobniť ten úkaz čo prišiel do kín pred deviatimi rokmi bolo nemožné. A tento prequelový návrat do toho olejom, krvou a šialenstvom nasiaknutého sveta bol v tom kine opäť zážitok. Audiovizuálne ma to okamžite zaháčkovalo, aj keď tie efekty nie sú vždy top notch, tak mne to tu sedelo. A keď v kine začali duniť tie motory, tak to bolo intenzívne. Akcia, byť jej nie je také množstvo, vedela zaujať, bola nasnímaná efektne a skúšala aj nové veci, využitie lietajúcich serepetičiek bolo celkom cool. Herecky ma to bavilo, Alyla Browne, Anya Taylor-Joy či Chris Hemsworth sa svojich rolí zhostili dobre a tie postavy svojimi výkonmi pozdvihli. A tu začína jeden z tých problémov, tým postavám chýba niečo naviac, niečo z čoho si môžeme vytvoriť lepší obrázok o nich, priestoru na ich väčšiu komplexnosť bolo dosť, no nebol využitý, a pritom tento smer k tomu navádzal. Budovanie a rozširovanie sveta sa tiež ponúkalo, no boli tu len náznaky niečoho, niektoré veci odbité jednou vetou a potom sme sa k tomu viac nevrátili, a svet vlastne pôsobí deravo a menej uveriteľnejšie než vo Fury road, kde s tým málom dokázali naložiť tak brilantne. Furiosa sa navonok tvári ako komplexnejší príbeh, svet, postavy, no bohužiaľ svoje ambície neodzrkadľuje aj do svojho vnútra. ()

Trevor

Skvelá zostava v kine a film ktorý skvele vystihuje atmosféru hry ktorú som dal na plný počet achievementov aj na xboxe aj na playstation? Čo viac si priať...boli chvíle keď som si myslel že to u mňa prekoná Dunu časť druhú, trochu viac chýbalo zobrazenie 40 dňovej vojny v Pustine, Citadelu chránilo 972 bojovníkov ale ten masaker vyzeral na tak 3 dni, jediný nedostatok a tá dvojranová brokovnica ktorá skrátka neodmyslitelne patrila v hre k Maxovi....napriek tomu rok 2024 prekvapil už dvakrát viac ako príjemne 😃😉 ()

Colby Sawyer

Nečekal bych, že Hemsworth podá nejlepší herecký výkon kariéry v prequelu Mad Maxe, ale stalo se. Člověk si může jen posmutnit, že Miller není o pár dekád mladší, aby nám takovéhle nářezy mohl servírovat ještě mnohokrát. Furiosa je oproti Fury Road úplně jiný film. Tady se nejedná o redefinici akčního žánru, ale o parádní akční postapo, které stojí primárně na scénáři. Jo, je to tak. Tady se exceluje hlavně v budování světa, který je osídlen zajímavými charaktery. Že nečekáte propracovanou psychologii postav? Stejně ji dostanete. Furiosa je nadhledem do světa, kd lidé musejí být trošku magoři, aby se z toho nezbláznili. Naštěstí je to vždycky především zábavné, jelikož Miller nikdy nepodlehne desiluzi, že točí oscarové drama. Navíc to nebylo ani přemrštěně drahé, stejně jako nedávné opice. Je mrzuté, že na takhle dobré filmy nechodí dvakrát tolik lidí. Tohle by si komerční úspěch zasloužilo. ()

salalala

George Miller je i ve značně pokročilém věku úplně jinde než většina filmařů a taktéž jeho prequel Fury Road je bezmála precizní. Tentokrát tolik neklade důraz na akci (ačkoli když ta se objeví, je fenomenální, skvěle nasnímaná, adrenalinová, nápaditá, má potřebné tempo a náboj a je vždy docela dlouhá), ale na vytvoření nehostinného prostředí a propracování postav, které jsou na žánr překvapivě zajímavé, mají velkou hloubku a jsou výborně napsané. Hodně zajímavé jsou i dialogy, které nejsou jen výplní děje, ale jeho plnohodnotnou součástí a fungování temného světa dost vysvětlují, přitom ale nejsou nijak zdlouhavé. Ocenit se musí i nápaditost při vymýšlení jmen zejména "záporáků" (Dementus, Šourkus). Vizuálně vše vypadá naprosto fantasticky a kamera je vskutku opojná a některé záběry nekonečné krajiny jsou až halucinogenní a takřka autentické, nesmí chybět ani správně potrhlé a "úchylné" kostýmy, ke všemu pak patří i výborná hudba Toma Holkenborga aka JXL. Anya Taylor-Joy v hlavní roli je výborná a svýma specifickýma očima toho uhraje hodně, ačkoli tu není zas tak dlouho, výborná je též její dětská kolegyně Alyla Browne, fantastický je i Chris Hemsworth, který si zápornou roli vysloveně užívá, aniž by sklouzával k přehrávání. Délka je tentokrát ale trochu znát, protože přece jen některé scény se trochu táhnou a občas nemá děj takový spád, méně závažné pak je chvílemi hodně viditelné CGI. Nic z toho ale nic nemění na tom, že Furiosa je naprosto unikátní počin, který si obhájí jednak dobu, jakou se na něj čekalo a také svůj význam v celém univerzu, protože rozhodně není zbytečný a doplňuje další střípky z viditelně hodně promyšleného světa. 85 % ()

Brennos

Musím si připomenout předchozí díl, ale už z těch střípků v závěrečných titulcích tomu prostě schází ta syrovost a tah na branku. Příliš mnoho okatého CGI, méně akce, méně šílenosti. Pořád slušné a stylové, ale vnímám to podobně jak přechod z Pána prstenů do Hobita. ()

kohaku

Je to ještě lepší než sequel. Hlavně kvůli Anye Taylor-Joy, scénáři a ještě vyšperkovanějšímu vizuálu. Je to hodně blízko dokonalosti. Tom Burke je objev. Chemie mezi ním a Taylor-Joy je skvělá. Hemsworth velmi příjemně překvapil. Furt nedokáže vykřesat v divákovi emoce (důvod je prostý: neumí moc hrát očima), ale i přesto jde o jeho nej roli a nej výkon. ()

Necron

George Miller v 79 letech zdokonalil predchoziho Mad Maxe. dokonalost v detailech, perfektni kamera - radost pohledet. a slyset to v kine s dolby atmos je maximalni zazitek. ()

William_

7/10. Snímek, který po finanční stránce nedopadne vůbec dobře, ale dle diváků a kritiky dopadla Furiosa velice slušně. I já oceňuji návrat do světa písku, benzínu a všudypřítomných hnusáků a celou projekci jsem si to užíval. Po příběhové stránce absolutní nuda a šeď, ale po té technické je to naprosto skvělá podívaná. Má to grády a ani chvíli jsem se nenudil i přes tu nadstandardní stopáž. Scéna s náklaďákem je ozdobou celého filmu, který jistě má své neduhy, ale své příznivce jednoznačně nadchne. ()

M.i.k.e

šestitisící komentář nemohl vyjít na lepší film...přiznávám, že jak moc miluji Fury Road, tak moc mě Furiosa neoslovila v trailerech. A ono to bylo nakonec asi dobře. Furisoa je úplně jiný film, není to nadupaná vysokooktanová přeplňovaná nezastavující akce, ale (ne)překvapivě to vůbec nevadí. Ona totiž je mnohem víc film s klasickým příběhem, který má svojí sílu, neploché postavy, dává smysl a děj Fury Road staví do trochu jiného světla. Samozřejmě dojde i na akci, která je sice dobrá, ale občas docela smrdí digitálem a osobně sem si mnohem víc užíval Dementovo řečnění než právě akci. Právě Hemsworthův Dementus si tu většinu scén krade pro sebe a i když mě bavily obě dvě Furiosy, tak on to překvapivě táhne ještě výš. Už se těším až Furiosu uvidím ve spojení s Fury Road...90% ()

Adaamos21

George to dokázal a v jeho 79 letech se klidně může titulovat "Mastermind". To on stvořil Maxe a jeho svět a široko daleko tak založil tu nejlepší franšízu postapo akčních sci-fi filmů. Tentokrát tu máme mnohem košatější příběh než ve Fury Road, z které se Furiosa snaží vzít to nejlepší a klidně nám to ukázat znovu, protože to máme rádi. Vizuál je stejně opulentní, akce nápaditá, plná úžasných detailů. Po hudební stránce jsem dostal přesně to, co jsem očekával. JunkieXL nezklamal, ač už nemohl tak překvapit jako v prvním filmu. Výběr herců je perfektní a všichni do jednoho byli skvělí. Jako mnozí jiní, jsem se po traileru bál přílišného použití CGI, ale i když je ho o poznání víc, než ve Fury Road, tak to vůbec nevadí a nepůsobí to přehnaně. Mimochodem, moc mě potěšilo, že se zde objevily postavy a určité prvky z počítačové hry Mad Max z roku 2015, která tenkrát vyšla chvilku po uvedení Fury Road a kterou jsem jako jednu z mála za poslední roky hrál a dohrál (můžu doporučit, pokud je někdo fanda). Myslel, jsem si, že se Miller hrou inspiroval, ale pak jsem zjistil, že dělal vývojářům konzultanta a ty nápady byly už tehdy jeho. Prostě "Mastermind"....a já doufám, že nesundá nohu z plynu a co nejdřív nás vezme na další šílené dobrodružství do Wastelandu. 9/10 ()

Nach

Musím dát Furiose podobné hodnocení, jako Zběsilé cestě. Ovšem ze zcela jiných důvodů. Kde je Zběsilá cesta excelentní akční honičkou z bodu A do bodu B a zpět, je Furiosa rozvážným dramatickým budováním punkového postapo charakteru, skrze který chápeme zjednodušený svět se všemi jeho peripetiemi a specifiky. Je to excelentní nahlédnutí do nelichotivých kulis padlého světa, které jsem si ale náležitě užíval. George Miller má vše pevně v ruce a každý záběr mě uchvacoval něčím jiným. Rok 2024 má tak u mě další písečný film, který se zařazuje do TOP 3 letošního výběru. Tomu ale stále vévodí o třídu lepší Duna 2. Jo a mimochodem Chrisi Hemsworhovi se omlouvám. Herec to opravdu je! Zde mi jeho Dementus sedl jako vysokooktanový benzín do V8. Milerád se na film opakovaně podívám a hned po něm si vždy zapnu Zběsilou cestu! 90% ()

dubinak

Dle očekávání, Furiosa má oproti Maxovi větší rozpočet a je to hodně znát na epičnosti jednotlivých scén. Pro mě je méně více a ta obecná okázalost, masivnost a megalomanství mi trochu stojí v cestě za lepším hodnocením. Je to sice filmařsky samozřejmě špičkové, jenomže je tu tak hrozně moc mikroscén a samostnatných sekvencí, že se ten příběh hrozně těžko při své stopáži vstřebává a ten zážitek je pro mě oproti Mad Maxovi necelistvý. V jedoduchosti je krása a tady mi ta překombinovanost dělá vrásky. Z Maxe si pamatuju skoro každou scénu, ale Furiosa se mi bude znovu pouštět mnohem tíž. To ale vypichuji jen to jediné negativum, které mi brání jít výš, jinak je Furiosa režijně, scénograficky i řemeslně vrcholné umění a před Millerem jednoznačně klobouk dolů. ()

Ondatra

Ačkoliv nerad, tak bohužel musím srovnávat tento film s předešlým filmem George Millera a tím je Šílený Max: Zběsilá cesta. Na tento film se čekalo dlouhých devět let a už po vydání prvního jsem věděl, že jednou přijde film jenom o Furiose. Už od začátku jsem si ale říkal, aby to nedopadlo špatně nebo abych nebyl zklamaný. Naštěstí Miller nezklamal a nadělil nám opět úžasnou podívanou. Tak jako tomu bylo před devíti lety, tak i tady se opravdu nešetří s akcí. Akce je tu prakticky nonstop a troufám si říct, že po Duně 2 se jedná o druhé nejmonumentálnější sci-fi roku. Oba filmy mají totiž velmi podobné prostředí (temný pouštní svět), kde uprostřed se odehrávají nejrůznější boje klanů, kde velí například Dementus nebo Kentus. Ty se můžou prvně zdát jako z hloupého vtipu, ale všechny tyhle postavy krásně kontrastují s děsivostí okolí. Film je rozdělen do pěti kapitol, kde v každé vidíme Furiosu jinak starou. Tím pádem vidíme nádherný vývoj postavy od útlého dětství až po ráznou bojovnici. Furiosu tentokrát ztvárnila herečka Anya Taylor-Joy, která na první pohled působí odhodlaně, mnohdy až zle a stejně krutě jako Charlize Theron. Z dialogů se toho od Furiosy moc nedozvíme, ale myslím, že právě toto bylo záměrem. Vytvořit zkrátka silnou ženskou hrdinku, která toho moc neřekne, ale stejně nás přesvědčí. Dementuse se tu ujal Chris Hemsworth a ten taky nezklamal. Jako vůdce klanu působí dobře a na roli se hodí. Ve filmu mi sice chybí pořád ten Tom Hardy, ale doufám, že se do role Maxe jednou vrátí. Oproti prvnímu dílu nemůžu říct, že by tento byl horší nebo naopak lepší. Akce je tu sice méně oproti devět let staršímu dílu, ale na film to bohatě stačí. Prostředí podobné, hudba velmi dobrá, ale přece jenom pár nedostatků se tu najde. Zejména první, co mě napadá, tak je CGI. To jsem hlavně na začátku poznal, že není úplně perfektní, ale na výsledek to úplně stačí. To je ale opravdu maličkost. Když na tohle zapomenu a soustředím se pouze na jasné překrásné barvy, rozduněnou hudbu a kameru, která divoce poletuje od jednoho výbuchu k druhému, tak se jedná o fajn akčňák, který si stejně jako Dunu nejvíce vychutnáte v kině nebo na velkém plátně. 8/10 ()

necisty

Bohužel naprosto nesrovnatelné s mnohým, co za poslední 2 roky navštívilo kino, Netflix nebo jakoukoliv podobnou hovadinu a jak píše Enšpígl, tomu režisérovi je sakra 79 let a to jeho předešlé díla také vůbec nejsou špatné. Tady se pozná poctivá filmařina, např. Duna 2 je ve srovnáním s tímto shit. Pomalu se to rozjíždí, ale od 1/3 až do úplného konce oněmělo celé kino úžasem nad napínavou zápletkou, která snad nikdy jindy tak plynule nevjela závěrečnými titulky do již známého díla. Sice mi některé násilí přišlo až moc, ale tak neuvěřitelné záběry to asi potřebovaly. ... MKUH ()

FrankSusta

Líbí se mi, jak nám rejža stárne, zatímco dokáže všem mladíkům nakopat prdele a přitom jim do ksichtu plivnout informaci takhle má vypadat poctivý akční film. A k tomu všemu ještě dokáže (zcela očividně) objevovat nové technologie a nadšeně je všude použít (i když sorry, v úvodu to s nimi bylo trochu slabší). Je ale taky vidět, že už přeci jenom chce poukázat i na své kvality coby vyprávěče a do hromady scén (a vlastně i samotných záběrů) dává různou symboliku a umělečtější ambice. Postupně rozvíjí ty magorské ideje a (občas trochu násilně) poukazuje na promyšlenost tohohle na první pohled plochého světa (který naštěstí se zapojením hlavy je něčím mnohem víc). Tyto ambice jdou ale občas bohužel trochu na úkor tempa, protože kupříkladu úvod je za mě zbytečně dlouhý a celé dětství by šlo o něco zkrátit. Jaksi to takhle přidává na intenzitě, ale je to pořád nějak zaseklé na okraji komornější konverzačky (která ani náhodou není komorní) a té epičnosti z roku 2015. Takhle to ale bohužel nikdy akčními sekvencemi nepřejde do té vysněné vizuální orgie a pouze to balancuje z důvodů těch, že když už, tak setsakra drsných brutalit a i na Millera až moc divné kamery (ze začátku, i když mi celkově přišla horší než tehdá). Jinak si ale nemám moc co stěžovat. Dobře, Anya Taylor-Joy je na Furiosu možná trochu vyměklá, ale snaha se nezapře. No a Dementus/Chris Hemsworth (až na pár momentů) je setsakra uvěřitelný a setsakra dobře napsaný (minimálně co se jeho řečí týče). No a na závěr ještě přidám, že mi chybí Junkie XL a jeho psychopaticky silná muzika. Jinak se všechno technicky příblížilo předešlému dílu dost povedeně (u make-upu jsem občas až čuměl). A to násilí, když už je, tak je teda setsakra dobrý a pěkně se v něm vyžívá a nějak podivně si odpočinete. 8/10 ()

13. Filmový víkend ČSFD (2.-4. srpna)

13. Filmový víkend ČSFD (2.-4. srpna)

25.06.2024

Spojí Chris Hemsworth G.I. Joe a Transformery?

Spojí Chris Hemsworth G.I. Joe a Transformery?

31.05.2024

Sympatický rodák z Austrálie se stále vehementně snaží vymanit se ze škatulky marveláckého Thora. Nejspíš si je velmi dobře vědom toho, že ze slávy boha hromu se věčně žít nedá, proto se snaží… (více)

Ani Furiosa nezabrala, lidé do kin nechodí

Ani Furiosa nezabrala, lidé do kin nechodí

29.05.2024

Zlatá palma festivalu v Cannes zná svého vítěze

Zlatá palma festivalu v Cannes zná svého vítěze

25.05.2024

Večer v sobotu 25. května proběhl ceremoniál slavnostního zakončení 77. ročníku prestižního mezinárodního Filmového festivalu v Cannes. Na prosluněné francouzské riviéře tak skončil dvanáctidenní… (více)