Halloween 4: Návrat Michaela Myerse

• USA Halloween 4: The Return of Michael Myers (více)

Je 10 let po otřesný událostech v Haddonfieldu. A Michael je pod dozorem nemocnice (celý spálený z Halloweenu II), odvážen v komátu, do nemocnice s vyšší ostrahou, ale cestou... V Haddonfieldu zbyla z jeho rodiny pouze jedna osoba, a to malá Jamie - neteř Michaela Myerse. Po nehodě sanitky, která Myerse převážela, se na plátno vrací ostřílený veterán Dr. Loomis (Donald Pleasence), který nehce aby se neteř setkala s nožem svého strýce. A tak začíná tichý a krvavý boj s typickou hudbou, ale s velmi netypickým koncem. Film dostal 2 studenské ocenění a řadí se mezi klasické vyvraždovačky 80. let. (Empire)

Dreadd

Znovu je tu zabiják v montérkách. Po předchozím propadáku se Carpenter snaží vrátit zpátky k původnímu konceptu a to opět s novým režisérem. Navázání na atmosféru prvních dvou dílů se nepovedlo dokonale, aspoň že konec byl dost šokující. ()

Kosmik 1

Scéna před školou: "Je uvnitř!" "Ježiš a kde?!?" "Ve škole!" :D Čtvrtý díl má rozhodně co nabídnout. Michael Myers se vrací v plné parádě a zase je z něj parádní a nesmrtelný vraždící stroj. Jestli jsou vraždy dobré nejde moc posoudit, jelikož polovinu lidí zabije mimo kamery. Ale když už přijde na scénu, tak to stojí za to (napíchnutí na brokovnici). Hlavně jsem přál smrt těm dvěma záletným teenagerům, což se mi nakonec splnilo. Ať shoří v pekle! Co už je ale hodně out of reality je propíchnutí čela palcem, to už je trochu moc. Závěr je poměrně překvapivý. No jinak je to slasher jak má být, atmosféra je však průměrná. Takže i průměrné hodnocení. 60% ()

fiLLthe3DD

Snímek postrádá hororovou estetiku prvních dvou Halloweenů, vypadá zastarale a působí poněkud lacině - i přesto se však jedná o vcelku koukatelnou a místy zábavnou podívanou, která disponuje sympatickými postavami a schopným hereckým obsazením. Jedenáctiletá Danielle Harris překvapivě nebyla otravná a podala naprosto fantastický výkon - postavě Jamie zkrátka nešlo nefandit. Ellie Cornell hrála na poměry slasheru uspokojivě a líbila se mi i chemie mezi ní a malou Danielle. Postava Dr. Loomise byla zásluhou Donalda Pleasencea snesitelná, což bohužel neplatí pro další díl, v němž už to nezachránilo ani hercovo charisma. Objektivně mi to připadá pořád lepší, než cokoli z Pátku třináctého. ()

Fox85

Nenudilo to, ale rozhodně zamrzelo, že téměř všechny vraždy se odehrály mimo záběr a jejich nápaditost taky nic moc ()

Šakalík

Po zaslouženém grandiózním propadáku obsahově ujetého Halloweenu 3 trvalo dlouhých šest let, než někdo našel odvahu tuhle sérii znovu přivést k životu. Aby bylo jasné, že z diváka tentokráte vola nikdo dělat nebude, už podtitul snímku jasně implikuje, že tento díl skutečně navazuje na první dva povedené kusy. Samotná vzkříšení Michaela Myerse i doktora Loomise jsou sice možná příliš jednoduchá, nicméně o to tady nejde. Film jako takový je důstojným nástupcem odkazu vrahouna s bílou maskou, který tentokráte nahání svoji neteř, což byla první velká role pro Danielle Harris (která se o tři roky později proslavila v Posledním skautovi). Místy je to sice docela nevěrohodné, pač Myers se opakovaně objevuje na místech, kde z logického hlediska prostě nemá co dělat (jak se třeba tak bleskurychle přesunul do zamčené školy a hlavně jakým zázrakem se proboha objevil na tom jedoucím autě?!). Celkově však tenhle film jako napínavý slasher docela funguje a halloweenská série tak znovu povstala z popela. ()

Arkanoid

Začína sa zábermi na tekvice a smrtku na poštovej schárnke, čo pekne buduje atmosféru napätia. Gore scény opäť výborné, minimalizmus použitia zbraní vždy baví a zabitie jedinou rukou pri pripútaní zvyšku tela je nápadité. Kvalitná je detská herečka rovnako ako aj ostatní herci. Donald Pleasence je tentoraz znetvorený, no stále odhodlaný. Jeho prvé stretnutie s Michaelom v tomto filme je vďaka kamere veľmi epické. Point of view vraha poteší, no nie je to také výrazné, ako v iných filmoch. Namiesto polície chce teraz navyše úradovať dav, čo chce lynčovať. Scenár v rámci budovania napätia a prehlbovania vzťahov medzi postavami už divákovi zobrazené postavy prepája príbuzenskými zväzkami. Netradičné použitie pušky poteší. Film je potešením pre fanúšikov aj kritikov, pričom sa lúči efektnýám mrazivým záverom. ()

BlackTom

Zo začiatku dosť nudné, malá Jamie (nie TÁ) mi lezie bohovsky na nervy priam neskutočným spôsobom. Potom však Michael schytí do ruky brokovnicu a hneď je to o čosi lepšie. Ešte keby tu nebol tak čudesne ulízaný, bolo by to skvelé. Koniec vynikajúci. Po hroznej trojke milé prekvapenie. Michael Myers sa vrátil. ()

bruceman7

Ačkoliv si nedokážu vysvětlit, jak by doktůrek mohl přežít výbuch z dvojky (MM samozřejmě překvápkem není), je to jediná věc, kterou můžu více vytknout. 7/10 ()

Han22

Deset let byl Mike Myers u ledu, ale v okamžiku kdy se dovídá o dceři Laurie Strodové bere opět do ruky nůž, na hlavu nasazuje bílou masku a vydává se na krvavou cestu do Haddonfieldu. Čekal jsem ten film mnohem horší, vzhledem k tomu, že od trojky výše to nikdy nikde nedávali. Ale čtvrtý díl je dobrý horor. Loomis je posedlejší než dříve, v Haddonfiledu vědí o Mikovi a zvou policejní posily, ale finální bitvu musí stejně svést bezbrané oběti. Suprová bitka na střeše, výborné finále v autě a závěrečná likvidace Mika. I hudba se vrátila. Mínusem jsou obrovské nesmysly (SPOILERY) - například Mike byl na konci druhého dílu spálený na škvarek, prostřelené oči a přesto žije (a vidí). OK je to nesmtelný zabiják, ale jak to přežil Loomis? Co to pád ze střechy bez škrábnutí? Šerifovi neva, že jeho dcera je mrtvá? Jak se Michael dostává za hrdiny (teleport?). A co proboha ten "šokující" stupidní zvrat na konci? No málo platný, jednička, ani dvojka to není, ale koukat na to jde. ()

Loki_Six

"Apocalypse, End of the World, Armageddon. It's always got a face and a name. I've been huntin' the bastard for 30 years, give or take. Come close a time or two. Too damn close! You can't kill damnation, Mister. It don't die like a man dies." ()

Arach.No

To byla blbost. Michael uz neni jenom ztělesnění zla, stal se v podstatě nadčlověkem. Jedna stupidní scéna střídá druhou, naštěstí je alespoň začátek jakž-takž ucházející. Ale zhruba od poloviny se z Návratu stává nudný klišé postavený a debilním jednání všech hlavních postav, idiotských "překvapení" a blbých lekaček místo jakéhokoliv náznaku atmosféry. Ale přece jenom za ten začátek a za Carpenterovu hudbu to aspon ty slabý 2* budou. A pořád 100krát lepší než třetí díl. ()

Corpsegrinder

Pokud upustim od prvních dvou dílů je tohle nejlepší kousek ze série. Nejlepší a nejdrsnější Miky se vrací na scénu oživenej klasicky osmdesátkově. Pobavil hlavně dozorce z blázince kterej vypadá jako můj dementní kamarád ze základní školy. ()

bloodline

Zo serióznej a kultovej značky vyšlo (pod)priemerné béčko, ktoré v podstate tretí krát zrecyklovalo námet až takmer do nepozerateľnej pozície. Michael vyfasoval ako masku nepodarený posmrtný odliatok Mussoliniho ksichtu a jeho vražedné sklony by nepresvedčili ani Eda Gaina na letnú brigádičku v tábore pre neuspokojených samovrahov. Scenár vykazoval tuposti príborového noža a herecké výkony vychytali akciu v samozbere zlatých malín. ()

AdamesWWE

[7.5/10] Prvý krát som sa pozrel na priame pokračovanie kultových prvých dvoch častí, musím uznať, že na ten rok, veľmi dobre natočený horor. Po všetkých stránkach, má to atmosféru, pôsobí to celé takým temnejším dojmom, ľadí to s hereckým obsadením, náš vrah má rešpekt, vraždy sú tiež dobre podané. Bavilo ma to,  síce to na mňa pôsobilo miestami tak zvláštne (v dobrom), ale žiť v tých rokoch a mať možnosť si vychutnať to v kine, by nebolo na škodu. ()

Paldiny

Vrátil sa Michael a veľa ľuďom to ku šťastiu stačí. Začiatok má ešte hutnú atmosféru so zopár vydarenými mykancami. Lenže ako sa dej začne venovať postavám, začína to byť nuda. Navyše cítiť blížiace sa 90te roky, kedy bolo v móde cenzurovať. Neviem do akej mieri prešiel nožnicami tento diel a či sa len tvorcovia neprispôsobili dobe až príliš, moc toho neukázali. Našťastie sa v závere opäť pripomenie napätie akému nasadí korunu nečakané vyústenie deja. Záverečný zvrat nech je akokoľvek nepredvídateľný, aj keď indície k nemu viedli, stále iba kopíruje rozuzlenie štvrtého Piatku 13th. Nakoniec nezostáva než poznamenať, že si Mike udržal akú takú úroveň predchodcov, čo nie je kompliment. Stále totiž platí, že najvydarenejší Halloween bol bez neho. ()