Reklama

Reklama

Star Wars: Epizoda III - Pomsta Sithů

  • USA Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (více)
Trailer

Rozpolcenost mezi loajalitou ke svému učiteli Obi-Wanu Kenobimu a vábením Sithů nakonec způsobuje, že se Anakin Skywalker obrací zády k Jediům a přeměnou v Dartha Vadera dokončuje svou cestu do temnot... (Bontonfilm)

Videa (2)

Trailer

Recenze (1 572)

Subjektiv 

všechny recenze uživatele

Sědel jsem takhle jednou s kamarádem Marmangem v kině na třetím díle nových hvězdných válek a po pěti minutách říkám: "Tak se zvedej, jdem!" A on: "Teprve to začalo ..." Ale dokoukali jsme to. Jojo .. pomsta šitů... Ach, Padmé, ty jsi tak krásná. To je tím, že tě tolik miluji. Ne, to je tím, že já tolik miluji tebe... Nikdy jsem nebyl velkým příznivcem Star Wars a tenhle díl se mi líbil nejméně. Hvězdné války nikdy neoplývaly hlubokými intelektuálními dialogy, ale tady se tvůrci vážně překonali. Hlavním důvodem natočení SW III je přeměna Anakina v Darth Vadera. Více bych však věřil, že si Anakin po zhlédnutí reklam koupí ten či onen prášek na praní, než že se přidá k temné straně síly po tom, co zažije v tomhle "uměleckém kusu". Přeměna je jednoduše naprosto nepřesvědčivá. ()

M.a.t.t. 

všechny recenze uživatele

S opakovanými zhliadnutiami čoraz dokonalejšia záležitosť a jediný diel prequelovej trilógie, ktorý sa nielenže tej starej vyrovná ale v mnohom ju aj predčí. Preč je detinskosť Phantom Menace a nevyvážené tempo Attack of the Clones, Revenge of the Sith zručne kombinuje prvky a atmosféru epizód IV-VI s dychberúcimi trikovými zábermi nového milénia. Nielenže sa konečne dá hovoriť o skutočných hereckých výkonoch (Ewan McGregor ale hlavne Ian McDiarmid predvádzajúci životný výkon) ale aj Lucasova réžia postúpila o riadny krok vpred a s osudovou Williamsovou hudbou, čoraz viac zapojujúcou staré motívy, pomáha dotvárať pravdepodobne najtemnejší, najepickejší a najdojímavejší diel celej série, ktorý je silou svojho vyústenia zrovnateľný s pôsobivosťou antických tragédií. Áno, doba sa nenávratne zmenila a celá nová trilógia je vyznením predsa len odlišná. Stále sú to však tie Star Wars, ktoré milujú milióny fanúšikov po celom svete a zároveň jedinečné blockbustery, ktorý môže zaujať aj divákov nepoznačených ich kultom, čo pri Pomste Sithov platí dvojnásobne. Aj napriek pár slabším miestam, ktoré prebíja bezchybnosť celku. ()

Reklama

Galadriel 

všechny recenze uživatele

Tak musím říct, že po shlédnutí tohohle filmu jsem odpustia panu Lucasovi nepovedenou Epizodu 2. Všechno do sebe zapadlo tak jak mělo, Anakinova změna v Darth Vadera je naprosto fascinující a vůbec všechny klíčové dějové zvraty proběhly tak nějak jak jsem si je představovala. Co se týče technické stránky filmu, hudby, kamery a třeba kostýmů nemá vůbec cenu cokoliv rozebírat, když Lucasova výtečná triková firma ILM dělá film pro Lucase, to by bylo aby to dopadlo špatně a když John Williams skládá hudbu k hvězdným válkám, není také co řešit. Měla bych možná pár výhrad k dialogům (zejména mezi Padmé a Anakinem, jejichž rozhovor o vzájemné lásce byl nesčíslněkrát probírán), ale ani to nedokáže srazit dojem z jinak výborného filmu. Na tohle jsme prostě všichni celou dobu čekali. "Lord Vader!" "Yes, master?" "Rise!" ()

JFL 

všechny recenze uživatele

Nejdražší camp biják všech dob. Na rozdíl od přímočaře jalových "Spaceballs" závěr prequelové trilogie nabízí náležitě naladěnému publiku mnohovrstevnatou taškařici se skvostně přepáleným scénářem, jenž oplývá pimprlovými postavami, absurdními sekvencemi a zcela nulovou logikou. Největší enigmou filmu je Hayden Christensen, u kterého ještě více než v druhé epizodě nelze jednoznačně říct, jestli je otřesný herec, nebo naopak velmi dobře hraje otřesného kokota (zato Ian McDiarmid ztvárňuje rodícího se císaře vyloženě s fanfarónským labužnictvím). Podobně v "Epizodě III" kulminují také další úskalí předchozího dílu. Vedle směšné emařské rádoby ponurosti je to především fakt, že vyprávění nerozvádí vlastní příběh, ale pouze slouží k navázání motivů z původní trilogie. Obecně řečeno obeznámení diváků s rozuzlením ještě nepředjímá, že film nemůže být poutavý - jedním z nejlepších příkladů budiž Singerova "Valkýra". Docílit se toho dá gradováním napětí, rozváděním nosných dílčích motivů či paralelních linií nebo prostě budováním fikčního světa. Nic z toho ale Lucas nedělá, naopak jen sází na prvoplánový fanservice a tupě doslovné zaplňování mezer v historii, která dříve alespoň dýchala příslibem mnohoznačnosti (byť film současně přináší do ságy i řadu logických děr). A jaké ponaučení a rozuzlení z Epizody III, a s ní i završené ságy vyplývá? Síla dojde rovnováhy skrze několik desítek let zkázonosného rozmarného chování pubertálně rozervaného egocentrického pitomce, který nejprve rozvrátí církevně zdegenerované jedie a posléze doslovně svrhne geniálního manipulátora a mistra náhody císaře. To na jednu stanu můžeme chápat jako podnětný impulz ve vztahu k proroctvím, výkladu dějin a významu jednotlivce v historii, ale divácky to zrovna moc nadšení nevzbuzuje. Takže je vlastně od Lucase milé, že toto rozuzlení zabalil do tak divoce špatného filmu, který každou chvíli vybízí k pobaveným komentářům. ()

RHK 

všechny recenze uživatele

Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Jeden ze 200 nejlepších sci-fi filmů - 200 Greatest Sci-Fi Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Anakin Skywalker se snaží s Obi-Wan Kenobim ochránit republiku. Později však Anakin zradí Jedie a přejde na temnou stranu síly. Dějově je Epizoda 3 vyvrcholením novější trojice SW, plná dokonalých efektů, ale už ne tolik logického děje. Trailer na ČSFD: http://www.csfd.cz/film/6172-star-wars-epizoda-iii-pomsta-sithu/videa/ ()

Galerie (212)

Zajímavosti (148)

  • Obi-Wanova (Ewan McGregor) poslední slova před duelem s Vaderem – „Jen sithové uvažují černobíle.“ – jsou sama o sobě velmi černobílým uvažováním. Tato věta krásně ukazuje pokrytectví, kterého se dopouštěli Jediové, a které nakonec přispělo k obratu Anakina (Hayden Christensen) k temné straně. (vojtaruzek)
  • Vzhledem k delší časové prodlevě (pět let) mezi natáčením trilogie nastal problém se změnou hlasu dospívající Natalie Portman (Padmé), a proto herečka musela některé své dialogy předabovat. (Roman.Ticka)
  • Ve 43. minutě filmu si můžeme všimnout dvou modrých mimozemšťanů – režiséra George Lucase a jeho adoptivní dcery Katie, jež ve 23. minutě Epizody II (2002) ztvárnila purpurovou Twi'lekanku zvanou Lunae Minx, kterou náctiletý Anakin Skywalker (Hayden Christensen) pozdravil v klubu; a ve 48. minutě Epizody I (1999) dětskou otrokyni jménem Amee, která malému Anakinovi (Jake Lloyd) řekla: „Děláš na něm už dva roky.“ (ČSFD)

Související novinky

Obi-Wan seriál nabírá obsazení

Obi-Wan seriál nabírá obsazení

29.03.2021

Produkce na seriálovém Obi-Wanovi bude již brzy zahájena a společnost Lucasfilm tak před malou chvílí oznámila kompletní obsazení. Vedle již potvrzených Ewana McGregora a Haydena Christensena se tak… (více)

Fanoušci se dožadují nové verze Pomsty Sithů

Fanoušci se dožadují nové verze Pomsty Sithů

29.05.2020

Báli jsme se toho, a už je to tady. Jen co HBO Max svolila, aby režisér Zack Snyder dokončil Ligu spravedlnosti ke své spokojenosti, požadují nyní fanoušci řadu dalších děl, které napoprvé podle nich… (více)

Obi-Wan našel scenáristu a režisérku

Obi-Wan našel scenáristu a režisérku

29.09.2019

Šéfka Lucasfilmu Kathleen Kennedy již delší dobu slibovala, že do světa Star Wars hodlá brzy přivést více ženských autorek. Na filmové frontě se jí to zatím tolik nedaří, vzhledem ke změně strategie… (více)

Star Wars v televizi?

Star Wars v televizi?

07.08.2016

Kdo by zapomněl na Star Wars: Underworld? Ještě než George Lucas prodal Lucasfilm, objednal si 50 scénářů k epickému seriálu, který měl navázat na Epizodu III. Projekt se nikdy nerozjel a nakonec se… (více)

Reklama

Reklama