Star Wars: Epizoda I - Skrytá hrozba

• Česko Hvězdné války: Epizoda I - Skrytá hrozba (více)

V Galaktické republice přibývají neshody ohledně zdanění obchodních cest k odlehlým hvězdným soustavám. Chamtivá Obchodní federace doufá, že záležitost vyřeší její armáda bojových droidů, která zcela zablokuje mírumilovnou planetu Naboo. Zatímco kongres vede o těchto dramatických událostech zdlouhavé rozhovory, nejvyšší kancelář tajně vyšle dva rytíře Jedi, aby konflikt zažehnali. Na pomoc ohroženým se vydávají mistr Qui-Gon Jinn a jeho mladý chráněnec Obi-Wan Kenobi. Poté, co muži zachrání mladou královnu Amidalu, ztroskotají na pusté planetě Tatooine. Tam objeví devítiletého Anakina Skywalkera, mladého otroka, který vládne neobyčejnou silou. Anakin zvítězí v napínavém závodě kluzáků, tím získá svobodu a stane se učedníkem řádu Jedi. Všichni se pak vrací do Naboo, kde musí Anakin s královnou čelit masivní invazi, zatímco oba Jediové se střetnou se zákeřným nepřítelem jménem Darth Maul. (TV Nova)

Grand Prix (1966)

• V tom čase budúci tvorca slávnej filmovej série Star Wars, George Lucas, pracoval na tomto filme ako operátor kamery. Scény pretekov z filmu, na ktorých sa podieľal, Lucasovi neskôr poslúžili ako čiastočná inšpirácia pre slávnu scénu pretekov na klzákoch v snímke Hviezdne vojny: Epizóda I - Skrytá hrozba (1999). (L110)

Matrix (1999)

• Film získal Oscary v kategoriích: nejlepší střih, střih zvuku, vizuální efekty a mix zvuku. Navíc získal tato ocenění v rok, kdy měl premiéru snímek Star Wars: Epizoda I - Skrytá hrozba (1999), čímž se z něj stal první film, který získal Oscara za speciální efekty v soupeření s kterýmkoli filmem ze série Hvězdných válek. (ČSFD)

X-Men (2000)

• Ray Park (Toad) v jednej scéne uchopí kovovú tyč a začne s ňou zvláštne krútiť. Týmto nenápadne odkazuje na svoju úlohu Darth Maula vo filme Star Wars I: Skrytá hrozba (1999), kde používal dvojramenný svetelný meč. (canucks333)

Hannibal (2001)

• S tržbami 58 milionů amerických dolarů se Hannibal stal v Severní Americe ve své době třetím nejrychleji vydělávajícím filmem za premiérový víkend. Lepších výsledků dosáhly jen filmy Ztracený svět: Jurský park (1997) a Star Wars: Epizoda I - Skrytá hrozba (1999). Celkové severoamerické tržby dosáhly 165,1 milionu amerických dolarů, celosvětové pak činily 351,7 mil. (Edgerton)

VALL-I (2008)

• Zvukař Ben Burtt nahrál pro snímek celkem 2 500 zvuků, což byl údajně dvojnásobný počet oproti kterémukoli dílu Star Wars, na kterém měl tu čest spolupracovat. (Dlee)

Star Wars: Epizoda III - Pomsta Sithů (2005)

• Ve 43. minutě filmu si můžeme všimnout dvou modrých mimozemšťanů – režiséra George Lucase a jeho adoptivní dcery Katie, jež ve 23. minutě Epizody II (2002) ztvárnila purpurovou Twi'lekanku zvanou Lunae Minx, kterou náctiletý Anakin Skywalker (Hayden Christensen) pozdravil v klubu; a ve 48. minutě Epizody I (1999) dětskou otrokyni jménem Amee, která malému Anakinovi (Jake Lloyd) řekla: „Děláš na něm už dva roky.“ (ČSFD)

Harry Potter a Kámen mudrců (2001)

• V USA vydělal film v den své premiéry 33,3 milionu amerických dolarů, čímž zlomil rekord ve výdělku filmu za jeden den, který do té doby držel snímek Star Wars: Epizoda I - Skrytá hrozba (1999). Následující den vydělal film 33,5 milionu dolarů, čímž podruhé překročil rekord ve výdělku filmu za jediný den. Celkově za první víkend vydělal 90,3 milionu dolarů a stal se tak tehdy nejvýdělečnějším filmem všech dob za otvírací víkend, kterým do té doby byl Ztracený svět: Jurský park (1997). Harry Potter a Kámen mudrců držel rekord až do následujícího května, kdy ho porazil Spider-Man (2002) se 114,8 miliony dolarů za první víkend. Podobných výsledků se film dočkal po celém světě. Ve Velké Británii se stal nejvýdělečnějším filmem za první víkend (16,3 milionu britských liber) a také celkově nejvýdělečnějším filmem (66,1 milionu liber), pokořen byl až filmem Mamma Mia! (2008). (HappySmile)

Tmavomodrý svět (2001)

• Film se natáčel v širokoúhlém formátu Cinemascope s objektivy používanými v hollywoodských filmech, např. při natáčení filmu Star Wars: Epizoda I - Skrytá hrozba (1999). Širokoúhlému obrazu se muselo často přizpůsobovat aranžování záběrů. Vše, co bylo nahoře (např. lustry a obrazy), se zavěšovalo níž, a vše, co stálo dole (stoly a nohy herců) se podkládalo dřevěnými špalíky. (hippyman)

Star Wars: Epizoda II - Klony útočí (2002)

• Separatistická armáda droidov je vytvorená z battle droidov a droidekov Obchodnej Federácie, známych už z Epizódy I (1999), ako aj z novo predstavených super battle droidov. Veľké pavúčie droidy a trpaslíčie pavúčie droidy patria Commerce Guilde, kým raketové Hailfire battle droidy patria IG Banking klanu. (klayman)

Gattaca (1997)

• Některé interiéry a exteriéry budovy Gattaca ve skutečnosti patří Marin County Civic Centeru v kalifornském San Rafaelu, dokončeném v roce 1959 podle projektu klasika americké architektury Franka Lloyda Wrighta. Ve stejných prostorech se natáčel už Lucasův celovečerní debut THX 1138 z roku 1971. Spolu s přilehlými stavbami se místo stalo inspirací pro architektonický sloh praktikovaný na planetě Naboo z filmové série Star Wars, kterou jsme poprvé viděli ve filmu Star Wars: Epizoda I - Skrytá hrozba (1999). (Divočák)

E.T. - Mimozemšťan (1982)

Druhé Já, legenda se hýbe kupředu

Druhé Já, legenda se hýbe kupředu

03.12.2023

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

18.09.2021

Jar Jar Binks dostane vlastní seriál

Jar Jar Binks dostane vlastní seriál

01.04.2021

Jen pár dní poté, co studio Lucasfilm odhalilo kompletní obsazení nadcházejícího seriálu s Obi-Wanem Kenobim, přichází ze světa Star Wars další zpráva. Nového seriálu na streamovací službě Disney+ se… (více)

Liam Neeson odchází do akčního důchodu

Liam Neeson odchází do akčního důchodu

18.01.2021

Herec Liam Neeson (96 hodin, Schindlerův seznam) minulý týden oznámil, že se nadobro loučí s akčními rolemi. 68letý herec má před sebou údajně ještě asi dva akční snímky, a posléze si prý hodlá dát… (více)