Star Wars: Epizoda I - Skrytá hrozba

• Česko Hvězdné války: Epizoda I - Skrytá hrozba (více)

V Galaktické republice přibývají neshody ohledně zdanění obchodních cest k odlehlým hvězdným soustavám. Chamtivá Obchodní federace doufá, že záležitost vyřeší její armáda bojových droidů, která zcela zablokuje mírumilovnou planetu Naboo. Zatímco kongres vede o těchto dramatických událostech zdlouhavé rozhovory, nejvyšší kancelář tajně vyšle dva rytíře Jedi, aby konflikt zažehnali. Na pomoc ohroženým se vydávají mistr Qui-Gon Jinn a jeho mladý chráněnec Obi-Wan Kenobi. Poté, co muži zachrání mladou královnu Amidalu, ztroskotají na pusté planetě Tatooine. Tam objeví devítiletého Anakina Skywalkera, mladého otroka, který vládne neobyčejnou silou. Anakin zvítězí v napínavém závodě kluzáků, tím získá svobodu a stane se učedníkem řádu Jedi. Všichni se pak vrací do Naboo, kde musí Anakin s královnou čelit masivní invazi, zatímco oba Jediové se střetnou se zákeřným nepřítelem jménem Darth Maul. (TV Nova)

Star Wars: Klonové války - Virus Modrý stín (2009) (epizoda) (S01E17)

• Naboo Scout Carrier, který Padmé a Jar Jar používají k cestě do bažiny, je založen na nepoužitém návrhu Douga Chianga pro vozidlo Obchodní federace pro Star Wars I: Skrytá hrozba (1999). Designér Klonových válek Russell G. Chong mu dal plynulejší, organičtější linie, aby mu dodal vzhled „Naboo“, který založil na pozorovacím letadle PBY Catalina z druhé světové války. (KGBelik)

Hvězdná brána: Atlantida - Ponoření (2007) (epizoda) (S03E18)

Puppy Love (2023)

• Max Stevenson (Grant Gustin) je veliký fanoušek Star Wars, což dokazuje i jeho Star Wars merchandise po celém jeho domě a i fakt, že pojmenuje štěňata po postavách ze Star Wars. (VojtechAllen)

Buster Keaton

• Filmový režisér Mel Brooks ho označil za svého velkého inspirátora a řekl: „Busterovi vděčím za mnohé ve dvou rovinách: Jednak za to, že byl pro mě jako filmaře velkým učitelem, a jednak za to, že jsem jako člověk sledoval, jak tento nadaný člověk dělá úžasné věci. Díky němu jsem uvěřil v make-believe.“ Přiznal také, že si pro svůj vlastní film Silent Movie (1976) vypůjčil nápad na scénu v šatně ve filmu Kameraman (1928). Keatonův Sherlock junior (1924), v němž vstoupí do promítaného filmu, ovlivnil film Woodyho Allena Purpurová růže z Káhiry (1985), v němž postava vychází z filmu do skutečného života. George Lucas byl ovlivněn Keatonem pro postavu Jar Jar Binkse ve filmu Star Wars: Epizoda I - Skrytá hrozba (1999). (classic)

Kanye West

• V říjnu 2020 prohlásil, že prequel trilogie Star Wars od George Lucase z let 1999–2005 je lepší, než následná pokračování v roce 2015–2019 pod taktovkou Disney. (Mahriz)

Wing Commander (1999)

• Devět let po vydání kultovního vesmírného simulátoru „Wing Commander“ vstoupil tehdy hlavní grafický designér a programátor celé ságy Chris Roberts na plátna kinosálů coby režisér a scenárista v jedné osobě. Jeho první a poslední režijní zářez měl rozpočet 30 milionů dolarů a ve výdělcích celosvětově nedosáhl ani poloviny nákladů. Nepomohl ani fakt, že tato akční sci-fi byla vybrána jako jeden z pouhých tří titulů, před nimiž se v amerických kinech promítaly trailery na očekávaný návrat Hvězdných válekStar Wars: Epizoda I - Skrytá hrozba (1999). Mnozí diváci zaplatili za vstupenky, jen aby viděli upoutávku a před začátkem filmu z kina odešli. (Zdroj: Letní filmová škola)

Mlčení (2016)

• V tomto filmu se sešli Liam Neeson a Adam Driver. Oba sehrávají klíčovou roli v metanaraci Star Wars - Liam Neeson hraje v první epizodě mistra Qui Gon Jinna, jehož učedníkem je Obi-Wan Kenobi. Adam Driver hraje v sedmé epizodě Kylo Rena, vnuka Anakina Skywalkera, který byl Kenobiho učedníkem a v závěru třetí epizody spolu sehráli (Obi-Wan a Anakin) finální face to face bitvu, po níž se Anakin definitivně přidal na temnou stranu a proměnil v proslulého Dartha Vadera. Spolu se však Neeson a Driver v rámci Star Wars na plátně nikdy nepotkali. (jerry12)

Star Wars: Síla se probouzí (2015)

• Vlajky visící nad vstupem do pirátského hradu Maz Kanaty (Lupita Nyong'o) patří například Bobovi Fettovi, Zirovi Huttovi, Hondovi Ohnakovi či organizaci Broken Horn Syndicate. Visí zde například i závodní vlajka Anakina Skywalkera (Jake Lloyd/Hayden Christensen), která byla k vidění ve filmu Star Wars: Epizoda I - Skrytá hrozba (1999). Mezi vlajkami, které visí u vstupu k Maz Kanatě, je i vlajka s oficiálním logem mezinárodní charitativní a kostýmové organizace 501st. Legion Vader's Fist, která sdružuje fanoušky Star Wars v kostýmech Impéria, Sithů a dalších zlých hochů z univerza Star Wars pod motem: "Bad Guys Doing good" ("Zlí hoši dělají dobro"). (Maulincio)

Star Wars: Síla se probouzí (2015)

• První film ze série Star Wars, kde číslo epizody odpovídá pořadí jeho výroby (sedmá epizoda, sedmý film). První epizoda první trilogie má totiž číslo IV (1977) a první epizoda druhé trilogie číslo I (1999). (jerry12)

Star Wars: Síla se probouzí (2015)

• Rozpočet filmu byl 245 milionů amerických dolarů, což je zhruba 2x více než u filmů z předchozí trilogie, tedy u Epizody I (1999), II (2002) a III (2005), které měly rozpočet kolem 115 milionů dolarů. (jerry12)

Druhé Já, legenda se hýbe kupředu

Druhé Já, legenda se hýbe kupředu

03.12.2023

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

18.09.2021

Jar Jar Binks dostane vlastní seriál

Jar Jar Binks dostane vlastní seriál

01.04.2021

Jen pár dní poté, co studio Lucasfilm odhalilo kompletní obsazení nadcházejícího seriálu s Obi-Wanem Kenobim, přichází ze světa Star Wars další zpráva. Nového seriálu na streamovací službě Disney+ se… (více)

Liam Neeson odchází do akčního důchodu

Liam Neeson odchází do akčního důchodu

18.01.2021

Herec Liam Neeson (96 hodin, Schindlerův seznam) minulý týden oznámil, že se nadobro loučí s akčními rolemi. 68letý herec má před sebou údajně ještě asi dva akční snímky, a posléze si prý hodlá dát… (více)