Furiosa: Sága Šíleného Maxe

• Austrálie Furiosa: A Mad Max Saga (více)

Anya Taylor-Joy a Chris Hemsworth hrají ve filmu Furiosa: Sága Šíleného Maxe, který natočil oscarový režisér George Miller a který je očekávaným návratem do kultovního dystopického světa, jenž vytvořil před více než 30 lety ve velkofilmech o Šíleném Maxovi. Miller se nyní znovu vrací se zcela novým originálním, samostatným akčním dobrodružstvím, které odhalí původ mocné postavy z několikanásobně oscarového celosvětového trháku Šílený Max: Zběsilá cesta. (Vertical Entertainment)

Slarque

Zběsilá cesta byla před devíti lety nečekaná akční šlupka, až jsem si ani nebyl jistý, jestli stojím o nějaké její pokračování. George Miller na to ovšem šel lišácky, a místo pokračování se vrátil do minulosti. Furiosa byla v podstatě hlavní postavou už minule, takže to byla jasná volba. A nejlepší na tom je, že její film je natolik výrazně jiný, že snad ani nemá cenu výsledky srovnávat. Takže u mne George Miller znovu zvítězil hlavně díky tomu, že se neopakoval (lepší čtyři hvězdičky). ()

classic

V súčasnosti by som už asi úplne inakšie nazeral na práve túto postapokalyptickú verziu v podobe Šialeného Maxa, ktorému tento chaotickejší a neprehľadnejší prequel predchádzal, čo ale vskutku vôbec nemenilo nič na tom, že sa svojmu predchodcovi, či tentoraz povedzme, ako akémusi nasledovníkovi z aktuálnej pozície ságy - príliš kvalitatívne nevyrovnáva, aj keď obsahoval nadbytok vizuálnych porcií naprosto bombastických sekvencií; skôr to pôsobilo samoúčelne, a miestami dokonca i únavne, ako by to malo danú látku kamsi progresívne posunúť; autor sa podľa mňa stihol vyčerpať už pred deviatimi rokmi, pretože som akosi nespozoroval žiadny výraznejší progres, ktorý by ma následne presvedčil o opaku. Snažil sa [z]mapovať predchádzajúce udalosti z pohľadu ústrednej ženskej postavy - Furiosy, ktorú predtým stelesnila juhoafrická predstaviteľka - Charlize Theronová, zatiaľ, čo teraz Anya Taylorová-Joyová v mladšom vydaní, ktorá sa po prvýkrát na scéne objavila až zhruba po hodine od úvodných titulkov, keďže sa ešte striedala i s predstaviteľkou [Alylou Browneovou], vo veku tínedžerky, čo bolo podobne nadštandardne zvládnuté; po hereckej stránke sa určite obidve čo najviac snažili, ako im vlastne sily stačili, rovnako ako i austrálsky predstaviteľ v podaní Chrisa Hemswortha, ktorý si s veľkou gráciou strihol ústredného zlosyna - Dementusa, ktorý sa koľkokrát správal, ako nejaký diktátorský dement; skrátka, obsadenie nebolo celkom od veci.  Výsledné dojmy pomerne dosť [po]kazila i príslušná, scenáristická stránka, v ktorej som sa normálne občasne poriadne ani nevyznal, nerozumel som jej, ako by som si asi želal, z čoho sa napokon vykľul nesúrodý tvar, aký mi nadobro zažehnal nádeje na zlepšenie celkovej situácie, vedľa ktorej som sa v podstate trápil až do úplného konca! Niekedy menej, znamená viac; pričom JURAJ MLYNÁR si z toho, bohužiaľ, takmer nezobral žiadne ponaučenie, čo je iba jeho problém! ()

Chrustyn

Zběsilá cesta byla strhující honičkou z bodu A do bodu B a zpět, Furiosa je vyprávěním o cestě za pomstou a přestože funguje jinak, zážitek není méně strhující. Furiosa je výborným doplňkem postapokalyptického světa Šíleného Maxe, která není lacinou kopií viděného ale plnohodnotným, novým filmem. Vizuálně na první pohled umělohmotnější ale zároveň stylovější. Herecky vynikající s hromadou vrstevnatých postav v podání vynikajících herců. Akce výrazně méně ale opět extrémně nápaditá a strhující, o spoustu kroků před konkurencí. Miller přinesl další výpravnou jízdu, která je propracovaná, napínavá se zajímavým světem, na kterém je vidět, že ho má tvůrce promyšlený do posledního detailu a rád bych, aby stihl minimálně jednu další výpravu. ()

Stanislaus

Zběsilou cestu jsem si tehdy v kině před devíti lety naprosto užíval a popravdě nevím, jestli jsem viděl nějaký akčnější film. Furiosa ve mně vzbudila velká očekávání právě kvůli tehdejšímu kinozážitku a také díky hlavní ženské představitelce. Po zhlédnutí musím říct, že jsem asi čekal trochu jiný film, nicméně to nemyslím v negativním slova smyslu. Furiosa je opět plná svěží akce s nápaditou choreografií - tomu vévodí zejména scény s cisternovou honičkou a konfrontací v dole - a snaží se skrze jakousi "biblickou rovinu" nebýt jen čirým akčním filmem. Překvapilo mě, že Anya Taylor-Joy přichází na scénu relativně pozdě, a filmu bych vytknul na můj vkus moc uplkaný závěr. Stále se však jedná o vysoce kvalitní audiovizuální podívanou, kterou by bylo hřích nezhlédnout na velkém plátně, kam dozajista patří. ()

Othello

V prvních minutách jsem jen smutně zíral na to, jak jsme skrze trend instantního rychlého laciného CGI přišli o jeden z největších příslíbů na poli současného akčního filmu. Všichni po jedničce pěli ódy na tu úžasnou důkladnou destrukci, kdy vzduchem létají stovky kusů plechů, lidí, šroubků, ostnů a bůhvíčeho, aby se další díl otevřel pohledem na divně digitální les, kde kolem jablek lítají ošklivé digitální včely. A bude hůř. Spousta záběrů je hrozně viditelně poslepovaných z více částí, kdy zadní plán nikdy neviděl ten přední. Scén s plameny není málo a vypadají opravdu tristně. Místy je to ošklivý do takový míry, že je to na reklamaci trikařské práce. A pokud máte pocit, že jste jenom třeba přísnější, protože jste za těch pár let zaprdli v boomerské dědky, tak vám to film připomene sestřihem záběrů z Fury Road, které vám připomenou tu preciznost vůči destrukci, kterou si tam všichni tehdy tak hlídali. Když tenhle hořkej chrchel ale spolkneme (a množství prázdných trojdeckových lahviček vína, co jsem po projekci vysypal zpátky na kinobar je mi svědkem, že jsem se snažil), ten film pořád nabízí vzácně svébytnou a potměšilou akční jízdu se sympaticky volnou mírou hovadskosti, promítající se i do takřka neustálých akčních scén. Je to věrohodně urvaný ze řetězu, má to svoje vlastní tempo, způsob vyprávění a úspěšně se tomu daří naznačit ujetý potenciál celého světa. Chci aby ty samý storyboardy zfilmoval George Miller v roce 2015. Úroveň digitálních triků a současný rezignovaný způsob práce s nimi napovídá, že se brzo zvedne nějaké hnutí, které se začne věnovat jejich reformě a bude stavět filmy kolem nich (to, co třeba John Wick udělal pro kaskadéry). A mrzí mě, že zrovna George Miller na stará kolena bude zastupovat jeden z příkladů tohoto úpadku. Ovšem minimálně kvůli jedný naprosto kouzelný dialogový výměně, na ten film půjdu ještě alespoň dvakrát. "Boomyknocker. Should I use the Boomyknocker?" "What?" "Should I use the Boomyknocker?!" "Not now." "Ok." ()

0x141627D3D

Cista robota, semtam boli tie CGI efekty prepalene a mierne scuffed, co uz, stane sa. Pribeh jednoduchsi, ale stacil. Zamna nevhodny vyber predstavitelky Furiosy, ale treba uznat, ze jej tie rybie oci v mnohych situaciach pomohli, ale nejak som jej celu tu rolu neveril. Inak spracovanie dokonale. ()

J.Connor

Byl jednou jeden George Miller. Zjevil se skoro z ničeho na začátku 80. let a všechny šokoval natočením jednoho z nejlepších akčních filmů dekády za relativně malé prachy v australské divočině. Po úspěchu mu přistály od studií mnohem větší peníze na další díl. George najal hvězdy, ubral plyn a rozmáchl se tak moc, že nedostál tempu předchozího dílu a zároveň nedokázal dostatečně zaujmout novými směry. Byl jednou jeden George Miller, zjevil se skoro z ničeho v druhé dekádě 21. století a všechny šokoval... ()

Havenohome

Škoda, že sa takýto film objavuje v kinách len raz za desať rokov. Toľko približne uplynulo od posledného Mad Maxa. Aspoň si to človek po tých pôstnych rokoch patrične užije. George Miller je génius, dúfam, že bude režírovať aspoň do stovky. ()

luka4615

Je to už dlouhých 9 let co jsme naposledy zavítali do Pustiny. Od té doby se přihodilo mnohé, avšak naděje v další dílek této šílené mozaiky stále doutnala žhavým uhlíkem ukrytá kdesi v zadním koutku filmového srdce. Jak se tedy legendárnímu režisérovi George Millerovi povedl návrat do těchto kýžených vod? Po návratu z kina mohu s velkým uspokojením konstatovat, že Furiosa všechny nedůvěřivce a posměváčky zadupává hluboko do radioaktivního písku, jelikož právě tento zářez dosáhl nemyslitelného – prorazil strop filmové dokonalosti a míří k ještě větším výšinám nežli jeho nahrubo vysoustružený předchůdce. Na rozdíl od "Fury Road" zde totiž vyjma precizních a úžasně nasnímaných akčních sekvencí (opět jsem sbíral spodní čelist z podlahy) dostáváme i lícující příběh, díky němuž najednou celý tento projekt působí svrchovaným a uceleným dojmem. Za zmínku rovněž stojí i scénář umně rozdělený do pěti kapitol, v nichž sledujeme postupný zrod známé Imperátorky tak jak ji známe ze snímku z roku 2015. V tomto bodě je také záhodno vypíchnout i herecké výkony, které přirozeným a zemitým dojmem dochucují již tak třaskavou atmosféru. Co tedy dodat na závěr? Jsem vážně velmi rád, že se George Miller rozhodl vydat komplexnější cestou a ukázal nám fungování tohoto světa se všemi jeho zvrácenými zvyklostmi. Díky tomu jsme totiž dostali diametrálně odlišný film, který sice stojí na stejných nohách jako jeho předchůdci, avšak v tomto případě dostáváme i něco navíc než jen fyzickou akci. Doufám, že Miller stále neřekl poslední slovo, jelikož jeho dravý režijní styl a přehršel tvůrčích nápadů, z nichž by každý bez přehánění vydal na samostatný projekt, by si ještě několik výletů mezi rozpadající se společnost určitě zasloužil. Ve skrytu duše se ale modlím, abychom zase nečekali tak moc dlouho. Výborná práce! (Viděno v kině CineStar IGY České Budějovice) „There will always be war. But to get home, Furiosa fought the world.“ ()

JASON_X

Možná jsem udělal chybu s projekcí ve 4K, nebo je to možná vinou mého postaršího compu, ale přišlo mi, že všechny ty digitální triky byly často dost vidět a vizuál byl tím pádem místy poněkud nepřirozený, jako nějaká PC hra. Ale jinak samozřejmě pecka a senzace, hned si s chutí zopáknu jedničku (vlastně dvojku) a zatím (minimálně do nového Aliena) je to jednoznačně film roku, o tom žádná. ()

ancientone

Postavy sú nízkorozpočtové 80-kové dark fantasy, vizuál (oproti piedestálovému Mad Maxovi: Fury Road) strašne prečistený, vyladený a citeľne CGIkový, stopáž šialená, epickosť bu'd nariedená, alebo príliš patetická... ostáva len jedno. Ísť na to druhý krát ako na esenciálnu campovku a potom sa ukáže. Sklamaníčko. ()

Morholt

Dystopický festival bouraček všeho druhu a někde v pozadí se odvíjí příběh o tom, kterak Furiosa o ruku přišla. Tady asi není moc o čem. Miller si ve svých téměř osmdesáti letech užívá neomezený rozpočet a ukazuje, jak by Mad Max vypadal, kdby měl před víc než čtyřiceti lety dnešní možnosti. Chyběl mi tu jen erkový  rating. Nějaká pořádná sekáná by už takhle nabušenou jízdu vyšponovala do nebeských výšin. Ale tak co už. Třesu se na další díl. 90% ()

Gwaihir

Naštěstí jsme tentokrát nemuseli čekat tak dlouho a pokračování nového příběhu z nelítostné pustiny je na světě, a dokonce nejde už "jen" o další zběsilou honičku, ale dostává se nám jak relativně bohatšího vyprávění nejen osudů jedné bojovnice silnic, tak i širšího vykreslení celého prostředí, jemuž vládnou naprostí šílenci, a to aniž by tím byla jakkoli nepříznivě poznamenána kvalita a vynalézevavost akce, která je znovu nesmírně působivá. 90 % ()

Marcos22

Prequel Zběsilé cesty, rozdělený do pěti kapitol, je v porovnání se svým předchůdcem umírněnějším postapokalyptickým revenge akčňákem s vynikající ženskou protagonistkou v hlavní roli. Anya Taylor-Joy je v roli Furiosy fantastická a každá scéna s ní je ohromně zábavná. Mezi top momenty snímku patří takřka všechny scény, v nichž probíhá její interakce s Tomem Burkem v roli Pretoriána Jacka. George Miller si dal neskutečně záležet jak na scénáři, tak na vizuálu (vyjma značně nepřirozeného úvodního naskočení Mary Jabassy na koně) a po této rovině nelze filmu vytknout absolutně nic. Rozvinutí světa, komplexnější rozbor postav a mocenské boje ve stylu Hry o trůny dodávají snímku ten správnej říz. Je jen několik málo hodin po projekci a už mě láká se do tohoto světa opět vrátit. Tak silnou emoci ve vás dokáže George Miller i ve svých 79 letech vyvolat, klobouček. Plná palba.👌(23.05.2024) ()

Silence

Nečekaně dobré a nečekaně jiné, než Fury Road. Samozřejmě to má spoustu styčných ploch - odehrává se to ve stejném světě - jen očima jiného vyprávěče - tudíž vizuál, výprava, mytlogie i přístup a pravidla akce a naháněček jsou důvěrně známé. Oproti devět let starému příběhu, který navazuje na tento, se ale celou stopáž zběsile neujíždí a je tak čas dostat se trochu pod kůži postavám i fungování samotného světa. To neznamená, že ve Fury Road to nefungovalo, naopak, v kontextu tehdejšího filmu expozice postav, kterou jsme dostali, bohatě stačila, aby vše zapadlo do sebe. Podruhé by stejný přístup podle mě nefungoval, protože Furiosa je prostě jiná postava než Max a je moc dobře, že se Miller rozhodl udělat to trochu jinak. Zároveň, přestože je zřejmé, že reálných výbuchů a bouraček bylo výrazně méně, než minule, působí film mnohem méně digitálně, než se zdálo z trailerů. Výrazně tomu pomáhá celková stylizace, včetně zrychlených pohybů aut, lidi, výbuchů a obecně celé akce (což bylo použito v určité míře už ve Fury Road), když na to člověk po krátkém zvykání přistoupí, velmi dobře to pomáhá kamuflovat a propojovat VFX s realnou akci a kulisami. Zábavné, dobře vyprávěné a sympaticky osobité. 8/10 ()

BoPo

Nečakal som, že dostanem Zběsilú cestu 2. Bol som zvedavý, čo nám George Miller tentoraz pridá do mozaiky tohto hlučného sveta. Dostali sme predovšetkým príbeh. Predsa len Zběsilá cesta ho nepotrebovala. Furiosa je vytrhnutá zo svojho domova, prekoná náročné dospievanie a následne sa stane hýbateľom v rámci veľkého boja o moc. Alyla Browne ako mladá Furiosa mňa bavila. To sa však nedá povedať o dospelej verzii. Anorektička Anya Taylor-Joy fakt nebola dobrá voľba. Ďalším negatívom je, že oproti predchádzajúcemu filmu tu dojmy často narušujú digitálne barličky. Vôbec sa tu teda nedostavuje ten pocit ohurujúcej reálnosti. Ak však príde na akciu, tak predovšetkým tam kde je Tom Burke, sa opäť odohráva gejzír kreativity a zábavnosti. Chris Hemsworth ako hlavný záporák bol fajn, ale strašne ukecaný. Furiosa: Sága Šíleného Maxe je film, ktorý určite nebudem chcieť vidieť znova. Maximálne si niekedy pripomeniem útoky na kamión. ()

Hwaelos

Oceňuju, že se Miller tentokrát víc soustředil na příběh. Byl to sice nečekanej úkrok stranou, vezmeme-li v potaz pojetí Šílené cesty coby dvouhodinové akční jízdy, ale kvituju to s povděkem, protože mi svět Furiosy přijde dostatečně nosnej a rád jsem do něj nahlídnul. Na režisérově citu pro záběrování se ani s několika křížky navíc nic nezměnilo, byť mi subjektivně akce připadala pomalejší a méně nápaditá. Stejně tak mám dojem, že digitální opulence poněkud zaostávala za příslibem staršího bráchy. Hádám, že to lze přičíst na vrub přetíženým trikovým studiím - podobně jako u jiných velkofilmů posledních let. Rozhodně se ale nejedná o dramatický propad srovnatelný s posledními Marvelovkami. Vlastně jsem po dobu první půlky filmu chtěl dát Furiose plný počet, protože i přes drobné chyby nic podobného znovuoživeným "Maxům" na plátně neuvidíte. Miller je prostě jednorožec. Ale nedá mi to: v druhé půli se příběh začne jaksi drolit. Některým scénám chybí motivovanost, některým dostatečné entré. Prostě to občas působí, jakoby na některé scény prostě nevyzbyl budget, takže se přeskočily. Asi nejexemplárnějším případem je vynechání války armád Smrťáka Joea a Dementora. Nemluvě o tom, že množství vedlejších postav je představeno, jejich linky rozehrány, aby vyústili... do ztracena (Smrťákovi synové, History Man, Octoboss atd.) ()

corpsy

Áno, je to tak. Nečakajte FURY ROAD, očakávajte multiflexný akčný biják, kde je na akciu primálo miesta, ale ak na ňu dôjde, hltáte sliny. Najviac vám pri tom pomôže veľké plátno s Dolby Atmos zvukom. George tu rozmýšľal ako tvorca, hodný svojich kvalít. Nešiel rovnakou cestou ( čo sa dá povedať o každom diely Mad Maxovskej ságy ) a pripravil pokrm, ktorý nasýti všetkých divákov hladných po epickom filme plnom obrovských scén ( aj tých, čo neobsahujú ani sekundu akcie ). Už teraz, podobne ako FURY ROAD vo svojej dobe, sa snímok zapisuje do dejín kinematografie ako dielo, ktoré sa bude rozoberať v učebniciach na filmových školách. ()

ConanVJ

Furiosa opravdu nezklamala a přeobsazení se povedlo. Film si opět nehraje na nějaké hlubokomyslné dílo a jde rovnou k věci s pěknou porcí akce. Vznik legendární imperátorky byl pěkně pojat a vyobrazen. Za mě stejná kvalita jako čtvrtý Mad Max. Za mě 90% :) ()

ledzepfan

4,5 Budu zase jednou v absolutní opozici k většinovému názoru, ale za mě je Furiosa minimálně o level lepší film než Fury Road. Tam kde byla Fury Road prakticky jen jednou úmorně dlouhou a ubíjející a jaksi pozérskou (nebo spíše onanistickou) akční jízdou s plochými postavami, tam je Furiosa poutavě tragickým (jakkoliv klasickým) příběhem s hlavou a patou. Jednotlivé charaktery jsou poměrně vrstevnaté a jejich vzájemné vztahy mají dynamiku i chemii. Když dojde na akci, tak se většinou hraje o něco na čem divákovi záleží (což mi třeba u FR bylo úplně šumák). Samotná Furiosa, narozdíl od Maxe, příběh sune kupředu. Hromadou nápadů a drobnými detaily to dává celému tomu světu mnohem jasnější kontury.. Prostě, Fury Road jsem se zájmem prozíval, Furiosu jsem s nadšením hltal. ()

13. Filmový víkend ČSFD (2.-4. srpna)

13. Filmový víkend ČSFD (2.-4. srpna)

25.06.2024

Spojí Chris Hemsworth G.I. Joe a Transformery?

Spojí Chris Hemsworth G.I. Joe a Transformery?

31.05.2024

Sympatický rodák z Austrálie se stále vehementně snaží vymanit se ze škatulky marveláckého Thora. Nejspíš si je velmi dobře vědom toho, že ze slávy boha hromu se věčně žít nedá, proto se snaží… (více)

Ani Furiosa nezabrala, lidé do kin nechodí

Ani Furiosa nezabrala, lidé do kin nechodí

29.05.2024

Zlatá palma festivalu v Cannes zná svého vítěze

Zlatá palma festivalu v Cannes zná svého vítěze

25.05.2024

Večer v sobotu 25. května proběhl ceremoniál slavnostního zakončení 77. ročníku prestižního mezinárodního Filmového festivalu v Cannes. Na prosluněné francouzské riviéře tak skončil dvanáctidenní… (více)